Pierwszy człon nazwy budowli – „Burdż” oznacza po arabsku wieżę, a drugi „Chalifa” to imię obecnie panującego prezydenta Zjednoczonych Emiratów Arabskich – szejka Chalify Ibn Zajida Al Nahajjana. Jest to więc po prostu „Wieża Chalify”. Prosta i efektowna nazwa. W trakcie konstrukcji budynku miała być ona inna i brzmieć Burj Dubai, czyli jeszcze prościej „Wieża Dubaju”. Zmiana nastąpiła, ponieważ z powodu kryzysu finansowego ukończenie inwestycji było zagrożone. Brakujące pieniądze wyłożył właśnie dubajski szejk Chalif i to dlatego wieża nosi jego imię. A co warto wiedzieć o samej wieży Burj Khalifa? Przy swoich 828 metrach wyprzedza drugi w kolejności drapacz chmur, Shanghai Tower aż o 196 metrów. Od słynnego Empire State Building jest wyższa o 385 metrów. Dowiedz się o niej jeszcze więcej!
Kiedy powstała wieża i kto zbudował Burdż Chalifa
Budowa rozpoczęła się w 2004 roku. Firmą odpowiedzialną za projekt była Skidmore, Owings and Merrill z Chicago, a głównym architektem Adrian Smith. Konstruktorem został zaś Bill Baker. Wykonawcami inwestycji były firmy Samsung C&T, Arabtec oraz BESIX. Nie obyło się bez komplikacji. 21 marca 2006 roku odbył się strajk robotników pracujących na budowie, którzy skarżyli się na niskie płace. W przypadku najniżej wykwalifikowanych z nich miały one wynosić zaledwie 4 dolary dziennie. Jednak po krótkich negocjacjach budowlańcy wrócili do pracy. Budowę zakończono w 2009 roku, czyli zaledwie po pięciu latach od rozpoczęcia. Burj Khalifa oddano do użytku 4 stycznia 2010 roku.
Kup bilet na wejście na taras i oglądaj Dubaj z lotu ptaka!
Jak wygląda Burj Khalifa?
Projekt wieżowca Burj Khalifa w założeniu miał przypominać pustynny kwiat z rodzaju Hymenocallis. Jego wykończenie inspirowane zaś jest arabskimi tradycyjnymi ornamentami. Pionowy przekrój budynku przypomina kwiat o trzech płatkach, przy czym najniższe piętra mają jeszcze dodatkowe trzy. Budynek składa się z centralnego rdzenia, który w najwyższych partiach budynku zmienia się w iglicę, oraz trzech zwężających się ramion, które na wyższych piętrach zanikają. Całość więc efektownie zwęża się ku górze, utrzymując dzięki temu wysmukły kształt.
Burdż Chalifa i fontanny
Dodatkową atrakcją najwyższego wieżowca świata są wzniesione przed budynkiem fontanny The Dubai Fountain, które podświetlają się nocą, tworząc wraz z efektownymi iluminacjami budynku niesamowity pokaz. Fontanna znajduje się na sztucznym jeziorze Burj Khalifa Lake, w którego tafli odbijają się światła wieżowca i okolicznych budowli. To prawdopodobnie jeden z najbardziej spektakularnych widoków na świecie. W najbliższym otoczeniu znajduje się też wiele innych atrakcji turystycznych, w tym ekskluzywne centrum handlowe Dubai Mall.
Co znajduje się w obrębie budynku Burj Khalifa?
Ważne z perspektywy turysty jest to, że na najniższych piętrach budynku znajduje się pięciogwiazdkowy hotel Armani. Ceny pokoi zaczynają się w nim od 3000 złotych. Powyżej hotelu znajdują się apartamenty mieszkalne. Ich ceny, jak można się domyślić, również zwalają z nóg. Na piętrach od 111. do 154. mieści się strefa wynajmowana korporacjom, która szczyci się mianem jednej z najdroższych przestrzeni biurowych. W jej obrębie znajdują się też ogólnodostępna restauracja At.mosphere (na 122 piętrze) i tarasy widokowe, z których roztacza się widok na panoramę Dubaju. Zostanie im poświęcony osobny fragment, bo to chyba największa atrakcja wieży.
Co jeszcze jest wewnątrz budynku?
Piętra od 156. do 159. przeznaczone są dla urządzeń komunikacyjnych i transmisyjnych. Ostatnie piętra najwyższego budynku świata to pomieszczenia techniczne. Takie miejsca znajdują się też m.in na piętrach 17., 40. i 110. W budynku znajdują się ponadto podziemne parkingi. Całość skomunikowana jest ze sobą przy pomocy wind i specjalnych pomieszczeń Sky Lobby. Służą one do przesiadania się pomiędzy windami ekspresowymi (zatrzymującymi się tylko na niektórych piętrach) a zwykłymi, które zatrzymują się na wszystkich z nich.
Kup bilet i zwiedzaj najwyższy budynek świata!
Najwyższy budynek świata. Ile kosztują bilety do Burdż Chalifa na taras?
Tarasy widokowe to chyba najważniejsza atrakcja budynku z perspektywy turysty. Niższy z nich, At The Top, znajduje się na 124. i 125. piętrze. Bilet wstępu wraz z transportem najszybszą windą na świecie kosztuje obecnie 154,50 dinarów, czyli około 176 złotych. W cenie wliczona jest kawa w położonej na parterze kawiarni.
Wyższy At The Top Sky jest z kolei na 148. piętrze, czyli na wysokości 555 metrów. Obecnie jest to drugie najwyższe tego rodzaju miejsce na świecie. Aby wjechać na górę, należy zarezerwować bilet. Koszt to na chwilę obecną 387.0 dinarów, czyli około 440 zł złotych. W cenie oprócz przejazdu superszybką windą zawiera się wstęp na niższy taras, obsługa przewodnika oraz kawa.
Burdż Chalifa jako obecnie najwyższy drapacz chmur na całym świecie jest z pewnością miejscem wartym odwiedzenia. Tytuł najwyższego na świecie budynku ma mu odebrać dopiero Jeddach Tower, budowana w mieście Dżudza w Arabii Saudyjskiej. Całkowita wysokość wieżowca ma wynieść aż 1000 metrów. Do tej pory konstrukcja nie odebrała jeszcze Burdż Chalifie jej tytułu, a choć jej ukończone planowane było na 2018, wieża na ten moment wciąż pozostaje w budowie.
Zaplanuj swoją podróż!
Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!
W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!
Tanie loty – bilety na samolot
Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!
Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.
Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.
Zabezpiecz swoją podróż
Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.
Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe
GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!
Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety