Burdż Chalifa w Dubaju – najwyższy budynek świata z tarasem widokowym na 124. piętrze

Burj Khalifa to ogromny wieżowiec w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, który znany jest przede wszystkim z tego, że jest najwyższym budynkiem na świecie. Co znajduje się w budynku? Jak dostać się na taras widokowy i ile kosztują bilety? Sprawdź!

burdż chalifa
Ocena

Pierwszy człon nazwy budowli – „Burdż” oznacza po arabsku wieżę, a drugi „Chalifa” to imię obecnie panującego prezydenta Zjednoczonych Emiratów Arabskich – szejka Chalify Ibn Zajida Al Nahajjana. Jest to więc po prostu „Wieża Chalify”. Prosta i efektowna nazwa. W trakcie konstrukcji budynku miała być ona inna i brzmieć Burj Dubai, czyli jeszcze prościej „Wieża Dubaju”. Zmiana nastąpiła, ponieważ z powodu kryzysu finansowego ukończenie inwestycji było zagrożone. Brakujące pieniądze wyłożył właśnie dubajski szejk Chalif i to dlatego wieża nosi jego imię. A co warto wiedzieć o samej wieży Burj Khalifa? Przy swoich 828 metrach wyprzedza drugi w kolejności drapacz chmur, Shanghai Tower aż o 196 metrów. Od słynnego Empire State Building jest wyższa o 385 metrów. Dowiedz się o niej jeszcze więcej!

Kiedy powstała wieża i kto zbudował Burdż Chalifa

Budowa rozpoczęła się w 2004 roku. Firmą odpowiedzialną za projekt była Skidmore, Owings and Merrill z Chicago, a głównym architektem Adrian Smith. Konstruktorem został zaś Bill Baker. Wykonawcami inwestycji były firmy Samsung C&T, Arabtec oraz BESIX. Nie obyło się bez komplikacji. 21 marca 2006 roku odbył się strajk robotników pracujących na budowie, którzy skarżyli się na niskie płace. W przypadku najniżej wykwalifikowanych z nich miały one wynosić zaledwie 4 dolary dziennie. Jednak po krótkich negocjacjach budowlańcy wrócili do pracy. Budowę zakończono w 2009 roku, czyli zaledwie po pięciu latach od rozpoczęcia. Burj Khalifa oddano do użytku 4 stycznia 2010 roku.

Kup bilet na wejście na taras i oglądaj Dubaj z lotu ptaka!

Jak wygląda Burj Khalifa?

Projekt wieżowca Burj Khalifa w założeniu miał przypominać pustynny kwiat z rodzaju Hymenocallis. Jego wykończenie inspirowane zaś jest arabskimi tradycyjnymi ornamentami. Pionowy przekrój budynku przypomina kwiat o trzech płatkach, przy czym najniższe piętra mają jeszcze dodatkowe trzy. Budynek składa się z centralnego rdzenia, który w najwyższych partiach budynku zmienia się w iglicę, oraz trzech zwężających się ramion, które na wyższych piętrach zanikają. Całość więc efektownie zwęża się ku górze, utrzymując dzięki temu wysmukły kształt.kup bilety

Burdż Chalifa i fontanny

Dodatkową atrakcją najwyższego wieżowca świata są wzniesione przed budynkiem fontanny The Dubai Fountain, które podświetlają się nocą, tworząc wraz z efektownymi iluminacjami budynku niesamowity pokaz. Fontanna znajduje się na sztucznym jeziorze Burj Khalifa Lake, w którego tafli odbijają się światła wieżowca i okolicznych budowli. To prawdopodobnie jeden z najbardziej spektakularnych widoków na świecie. W najbliższym otoczeniu znajduje się też wiele innych atrakcji turystycznych, w tym ekskluzywne centrum handlowe Dubai Mall.

Co znajduje się w obrębie budynku Burj Khalifa?

Ważne z perspektywy turysty jest to, że na najniższych piętrach budynku znajduje się pięciogwiazdkowy hotel Armani. Ceny pokoi zaczynają się w nim od 3000 złotych. Powyżej hotelu znajdują się apartamenty mieszkalne. Ich ceny, jak można się domyślić, również zwalają z nóg. Na piętrach od 111. do 154. mieści się strefa wynajmowana korporacjom, która szczyci się mianem jednej z najdroższych przestrzeni biurowych. W jej obrębie znajdują się też ogólnodostępna restauracja At.mosphere (na 122 piętrze) i tarasy widokowe, z których roztacza się widok na panoramę Dubaju. Zostanie im poświęcony osobny fragment, bo to chyba największa atrakcja wieży.

Co jeszcze jest wewnątrz budynku?

Piętra od 156. do 159. przeznaczone są dla urządzeń komunikacyjnych i transmisyjnych. Ostatnie piętra najwyższego budynku świata to pomieszczenia techniczne. Takie miejsca znajdują się też m.in na piętrach 17., 40. i 110. W budynku znajdują się ponadto podziemne parkingi. Całość skomunikowana jest ze sobą przy pomocy wind i specjalnych pomieszczeń Sky Lobby. Służą one do przesiadania się pomiędzy windami ekspresowymi (zatrzymującymi się tylko na niektórych piętrach) a zwykłymi, które zatrzymują się na wszystkich z nich.

Kup bilet i zwiedzaj najwyższy budynek świata!

Najwyższy budynek świata. Ile kosztują bilety do Burdż Chalifa na taras?

Tarasy widokowe to chyba najważniejsza atrakcja budynku z perspektywy turysty. Niższy z nich, At The Top, znajduje się na 124. i 125. piętrze. Bilet wstępu wraz z transportem najszybszą windą na świecie kosztuje obecnie 154,50 dinarów, czyli około 176 złotych. W cenie wliczona jest kawa w położonej na parterze kawiarni.

Wyższy At The Top Sky jest z kolei na 148. piętrze, czyli na wysokości 555 metrów. Obecnie jest to drugie najwyższe tego rodzaju miejsce na świecie. Aby wjechać na górę, należy zarezerwować bilet. Koszt to na chwilę obecną 387.0 dinarów, czyli około 440 zł złotych. W cenie oprócz przejazdu superszybką windą zawiera się wstęp na niższy taras, obsługa przewodnika oraz kawa.kup bilety

Burdż Chalifa jako obecnie najwyższy drapacz chmur na całym świecie jest z pewnością miejscem wartym odwiedzenia. Tytuł najwyższego na świecie budynku ma mu odebrać dopiero Jeddach Tower, budowana w mieście Dżudza w Arabii Saudyjskiej. Całkowita wysokość wieżowca ma wynieść aż 1000 metrów. Do tej pory konstrukcja nie odebrała jeszcze Burdż Chalifie jej tytułu, a choć jej ukończone planowane było na 2018, wieża na ten moment wciąż pozostaje w budowie.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *