Na terenie Emiratów obowiązuje dirham. Co musisz wiedzieć o tej walucie? Jaki przelicznik obowiązuje w 2023 roku? I najważniejsze – ile pieniędzy musisz mieć ze sobą, aby bez ograniczeń korzystać z atrakcji Półwyspu Arabskiego?
Mamy dla ciebie praktyczne informacje. Z tego artykułu dowiesz się, jaki jest kurs dirhama oraz jakie przepisy związane z walutą w Dubaju mają dla podróżnych największe znaczenie.
Waluta Emiratów Arabskich – najważniejsze wiadomości
Jak wygląda dirham Zjednoczonych Emiratów Arabskich i na jakie części się dzieli? Jeśli chcesz bez problemów płacić w dubajskich sklepach, musisz znać odpowiedzi na te pytania.
Od 19 maja 1973 roku obowiązującą walutą w Dubaju jest dirham. 1 AED to moneta. W obiegu są też banknoty o nominałach: 5, 50, 100, 200, 500, 1000 dirhamów.
Ponadto 1 dirham dzieli się na 100 filsów. Podczas pobytu w Dubaju spotkasz się zatem z monetami: 1, 5, 10, 25 i 50 fils.
Jaka kwota będzie ci potrzebna podczas wakacji? Sporo zależy od tego, w jaki sposób chcesz tu spędzać wolny czas. Sprawdź zatem stawki w kantorach oraz ceny obowiązujące w Dubaju.
Bez zamieniania waluty możesz kupić bilet online i zobaczyć jedną z najpopularniejszych atrakcji Dubaju!
Waluta ZEA i jej wartość
Ile wart jest dirham? Jaki jest kurs walut? Sprawdziliśmy, jakie stawki pojawiały się w tym roku w punktach wymiany. Jak AED prezentuje się na tle dolarów czy złotówek?
Jeden dirham ZEA to:
- 0,27 USD;
- 1,11 PLN;
- 0,24 EUR.
Dubaj — waluta i ceny
Skoro już wiesz, jak wygląda przelicznik walut, pora zastanowić się nad tym, jaka kwota będzie ci potrzebna. Jakie są ceny w Dubaju?
Przykładowe ceny najpopularniejszych produktów lub usług
Noclegi, wyżywienie — oto podstawowe wydatki, z jakimi musisz się uporać w ZEA. Ile kosztuje życie w Dubaju? Oto przykładowy cennik:
- chleb — ok. 5 dirhamów;
- woda 1,5 litra – 2 dirhamy;
- filiżanka kawy — około 20 dirhamów;
- hamburger – około 35 AED
W Dubaju kuszą też nowoczesne centra handlowe i tradycyjne targi z tradycyjnymi produktami. W swych finansowych planach musisz zatem uwzględnić spontaniczne zakupy, wydatki na pamiątki i lokalne przysmaki.
Pamiętaj, że w emiratach łatwo o mandat za niestosowne zachowanie. O ile trzymanie się za ręce jest tylko niemile widziane, to za inne formy okazywania uczuć w miejscach publicznych można już sporo zapłacić.
Przykładowe koszty zwiedzania
Ceny wejść do najważniejszych atrakcji turystycznych mogą zaskoczyć cię swoją wysokością. Tutaj zamieszczamy informacje na temat opłat związanych ze zwiedzaniem najpopularniejszych atrakcji. Są to m.in.:
- Wild Wadi Waterworld – około 250 AED;
- Dubai Mall z akwarium i Underwater ZOO – około 150 AED;
- Muzeum Dubajskie – około 5 AED;
- Budż Chalifa – w zależności rodzaju biletu za wejściówkę zapłacisz od 140 do 220 AED
Dubaj — waluta a prawo. Jakie przepisy są najważniejsze?
Ile gotówki możesz jednorazowo wwieźć do Dubaju? Generalnie nie ma ograniczeń, choć osoby poniżej 18. roku życia nie mogą przywieźć kwoty większej niż 40 tysięcy dirhamów (lub jej równowartości). Osoby pełnoletnie mogą wwieźć ze sobą większe kwoty, jednak w takiej sytuacji muszą wypełnić stosowną deklarację.
Nie potrzebujesz gotówki, możesz kupić bilet online i zobaczyć jedną z najpopularniejszych atrakcji Dubaju!
Jaka waluta jeszcze sprawdzi się w Dubaju?
Ponieważ waluta Zjednoczonych Emiratów Arabskich jest dość trudno dostępna w polskich kantorach, możesz skorzystać z innych rozwiązań. Dobrą alternatywą dla AED będzie Euro lub dolar. W Dubaju bez problemu wymienisz je na lokalne pieniądze.
Gdzie? Praktycznie każdy hotel zna aktualne kursy i wymienia swoim gościom USD na AED.
Wolisz od początku posiadać przy sobie miejscową walutę? Możesz skorzystać z tych ofert, które przygotowały punkty wymiany online. Dzięki temu na miejscu nie stracisz czasu na wymianę pieniędzy, nie będziesz też wydawać funduszy na prowizje.
Choć najważniejszy w emiratach arabskich jest dirham, w wielu obiektach postanowiono akceptować również karty płatnicze. W Abu Dhabi bez problemu skorzystasz z kart American Express, MasterCard i VISA, w Dubaju z kolei znajdziesz bankomaty większości znanych banków. W ZEA działają też autoryzowane kantory, w których możesz wymienić waluty i czeki podróżne.
Podróż do Dubaju jest sporym wydatkiem, a zapas gotówki przyda ci się z pewnością. Pamiętaj, by śledzić, ile dirhamów wart jest 1 USD oraz by w porę wymienić pieniądze. Ułatwi ci to zwiedzanie i korzystanie z lokalnych usług.
Dodaj komentarz