Wypoczywasz w Stambule? Koniecznie zobacz Bosfor – rejs przez cieśninę to jedna z turystycznych atrakcji miasta!

Stambuł to jedno z największych i najpiękniejszych miast Turcji. Turyści mają wrażenie, że nigdy nie zasypia. Aby złapać oddech, warto udać się nad Bosfor – rejs stanowi nie lada atrakcję i pozwala zobaczyć Stambuł z innej perspektywy.

bosfor rejs
Ocena

W Stambule spotykały się dawne cywilizacje, również obecnie miasto uważane jest za bardzo kosmopolityczne. Tutaj najwyraźniej spotyka się Zachód i Wschód, a efektem jest miks smaków i zapachów na tutejszych bazarach, tysiące meczetów oraz fantastyczne muzea i inne zabytki. Najbardziej znanym jest Hagia Sofia – bizantyjski kościół Mądrości Bożej, turystów interesuje także cieśnina Bosfor. Rejs statkiem znajduje się na liście obowiązkowych punktów do „odhaczenia” podczas zwiedzania Stambułu.

Cieśnina Bosfor – najważniejsze informacje

Bosfor jest cieśniną, która stanowi granicę pomiędzy Europą a Azją, jednocześnie łączy Morze Marmara z Morzem Czarnym. Pierwotnie była to dolina rzeczna ulokowana pomiędzy stromymi i skalistymi górskimi zboczami. Bosfor ma wiele zatok, a nad największą, Złotym Rogiem, rozlokował się majestatyczny Stambuł. Cieśnina i miasto stanowią jeden organizm. Turyści, którzy chcą zobaczyć najpiękniejsze widoki, często decydują się iść nad Bosfor. Rejs to chyba najszybsza opcja zwiedzania.

Kup bilety na rejs przez Bosfor!

Bosfor – rejs ze Stambułu wśród największych atrakcji miasta

Stambuł położony jest na obu brzegach cieśniny. Aby przedostać się z jednego na drugi, można skorzystać z mostu (Bosforskiego, Mohameda Zdobywcy lub Selina Groźnego), podwodnego tunelu drogowego lub kolejowego, a także rejsu promem. Po Bosforze pływają również statki turystyczne, które ukazują przyjezdnym niezwykły urok Stambułu. Mijają najważniejsze zabytki tego miasta, w tym:

  • latarnię morską, nazywaną Wieżą Leandra, położoną na wyspie;
  • piękne pałace Topkapı (od 1453 roku był rezydencją sułtanów) oraz Dolmabahçe (dawne centrum administracyjne Imperium Osmańskiego);
  • meczety Ortaköy i Dolmabahçe;
  • twierdze Andalou i Rumeli.

Podczas rejsu można przyjrzeć się również świątyni Hagia Sofia, ale przede wszystkim złapać oddech od tłumnego miasta.

Zobacz Bosfor! Rejs statkiem wymaga biletów – kup bilety.

Rejs turystyczny czy na własną rękę? Co wybrać?

Zastanawiasz się, czy skorzystać z promu pasażerskiego, czy lepiej wybrać zorganizowany rejs turystyczny? Stambulski przewóz promowy działa od 1858 roku – tutaj można zetknąć się z typowymi mieszkańcami miasta. Rocznie przewożą nawet 40 milionów pasażerów! Rejsy są więc niezwykle popularne, stanowią ciekawe przeżycie, a także pozwalają na podziwianie panoramy Stambułu.

Może warto złapać inną perspektywę na Bosfor? Rejs turystyczny został skrojony na miarę osób, które nie mają wiele czasu, by błądzić po tym wielkim mieście. Dlatego trasy wyznaczono tak, by zobaczyć jak najwięcej zabytków. Do wyboru jest kilka opcji – zarówno krótszych (ok. 1,5 godz.), jak i trwających kilka godzin. Rejs po Bosforze może zostać wzbogacony o takie atrakcje jak koncert lub kolacja.

Bosfor rejs – cena

Chcesz zobaczyć Bosfor? Rejs statkiem to najlepsze rozwiązanie. Jego cena zależy od wybranej trasy i szacowanej długości. Przeliczając na złotówki, wodna wycieczka będzie cię kosztować niecałe 50 zł od osoby. Tylko zapłacisz za bilet na 90-minutowy rejs, przed którym dostaniesz dostęp do audioprzewodnika w kilku językach. Statek wypływa z przystani Eminönü lub innych, które zlokalizowane są w mieście.

Aby skorzystać z bardziej rozbudowanej oferty, szykuj się na wydatek około 200 zł od osoby. W tę cenę wliczony jest nie tylko rejs, ale także kolacja i rozrywki na pokładzie.

Bosfor rejs turystyczny to wyjątkowa atrakcja. Kup bilet!

Bosfor rejs – bilety

Bosfor rejs – przydatne informacje

Bosfor rejs – adres Przystań Eminönü, Stare Miasto
Bosfor rejs – godziny
  • Długi rejs Bosforem (miejski prom): codziennie o  godz. 10:35;
  • Krótki rejs Bosforem (miejski prom): codziennie o  godz. 14:40 i 15:50.
Bosfor rejs – dojazd Taksówka, transport miejski
Bosfor rejs – dostępność dla osób z niepełnosprawnościami Przystań i promy są dostępne dla osób z niepełnosprawnościami.

Bosfor – rejs turystyczny to jedna z największych atrakcji w mieście. Można skorzystać z miejskich linii promowych lub wycieczek zorganizowanych, które dostępne są w bardzo przystępnych cenach.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *