Jebel Jais – najwyższa góra Zjednoczonych Emiratów Arabskich

Odwiedzając Zjednoczone Emiraty Arabskie, warto wybrać się również w górzystą część kraju. Jebel Jais to najwyższa góra ZEA. Z jej szczytu rozciąga się piękny widok na pustynne krajobrazy, Turystów kusi także najdłuższa tyrolka świata.

jebel jais
Ocena

Sięgający 1910 m n.p.m. Jebel Jais jest najwyższym naturalnym punktem Zjednoczonych Emiratów  Arabskich. Wierzchołek góry ma 1925 m n.p.m. i znajduje się już w sąsiednim Omanie. Nietrudno tu dostrzec analogię do sytuacji Rysów, które Polska dzieli ze Słowacją. Szczyt Jabel Jais położony jest w głównym paśmie gór Hajar, które rozciągają się na granicy między ZEA a sąsiednim Omanem. Góra znajduje się jedynie 2 godziny jazdy od Dubaju, dzięki czemu jest łatwo dostępna dla turystów, którzy chcą zamienić panoramę kurortu na górski krajobraz. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej.

Nie tylko Burdż Chalifa. Jebel Jais najwyższy punkt widokowy!

Jebel Jais to naturalna alternatywa dla Burdż Chalifa. Chociaż obie atrakcje zapewniają zupełnie inne wrażenia, to łączy je możliwość podziwiania rozległej panoramy Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Najwyższe wzniesienie kraju znajduje się zaledwie 2,5 godziny drogi od Dubaju, dzięki czemu stanowi popularny cel wycieczek poza miasto. Na turystów czekają pustynne krajobrazy, możliwość obcowania z naturą oraz…najdłuższa tyrolka na świecie.

Region Jebel Jais

Region Jebel Jais ma charakter skalistych skał, między którymi znajdują się liczne ścieżki trekkingowe prowadzące na szczyt góry. Brak jednej wyznaczonej trasy zapewnia swobodę wędrowania. Turyści mogą postawić na spokojny spacer lub zdecydować się na którąś z dróg wspinaczkowych. Dogodny dojazd do Jebel Jais zapewnia dwupasmowa autostrada, która łączy góry z największym nadmorskim kurortem. 

Najdłuższa tyrolka na świecie

Największą atrakcją Jebel Jais jest najdłuższa tyrolka na świecie. To określenie nie jest pustym chwytem marketingowym. Licząca 2832 m długości lina została wpisana do Księgi rekordów Guinnessa. Różnica między najwyższym i najniższym punktem to aż 400 m. Prędkość przejazdu dochodzi do zawrotnych 160 km na godzinę. To znacznie szybciej niż większość kolejek w popularnych lunaparkach! Zjazd zapewnia solidną dawkę wrażeń oraz możliwość podziwiania górskiego krajobrazu i wijącej się w oddali drogi.

Dlaczego warto odwiedzić Jebel Jais?

Jebel Jais to zupełnie inne oblicze ZEA, które daje możliwość zapoznania się z przyrodą regionu. Surowy górski krajobraz stanowi ciekawy kontrast dla nowoczesnej architektury Dubaju. Dogodne połączenie sprawia, że podróż jest szybka i nie wymaga dużego planowania.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *