Ras Al-Khaimah to prowincja pełna kontrastów. Położenie w północnej części ZEA sprawia, że na turystów czeka tu zarówno piękne wybrzeże z zadbanymi plażami, jak i tereny górskie, zadziwiające swoim surowym charakterem. Z tego artykułu dowiesz się, dlaczego warto postawić na wypoczynek w tej części Półwyspu Arabskiego, jak zaplanować taki pobyt i na jakie atrakcje zwrócić uwagę w jego trakcie.

Ras Al-Chajma i jego turystyczny potencjał

Bliskość Omanu, zróżnicowana rzeźba terenu, ciekawe atrakcje oraz opinia najpiękniejszej prowincji w kraju – oto najważniejsze czynniki, dzięki którym ten emirat dla wielu osób stał się doskonałym miejscem wypoczynku. „Szczyt namiotu” (bo to oznacza nazwa miasta i prowincji) kusi swoim spokojnym charakterem, różnorodnością i bardzo dobrym zagospodarowaniem. Na pobyt w tym rejonie chętnie stawiają miłośnicy plażowania oraz ci turyści, dla których najlepszym sposobem spędzania wolnego czasu są sporty wodne. Nie brak tu również ciekawych budowli, które warto zwiedzić w trakcie spaceru po terenie miasta Ras Al Khaimah. Są wśród nich unikalne pamiątki sprzed wieków oraz perełki architektury, obok których nie można przejść obojętnie. Zastanawiasz się, co zobaczyć w tej części świata? Podpowiadamy!

Emirat Ras Al Khaimah i jego atrakcje

Chcesz możliwie jak najlepiej wykorzystać czas spędzony w tej części Półwyspu Arabskiego? Chcesz lepiej poznać tutejszą kulturę i nacieszyć się jej bogactwem? Na początek zapoznaj się z najważniejszymi zabytkami miasta, które staje się coraz ważniejszym ośrodkiem turystycznym.

Muzeum Narodowe Ras Al Khaimah

Lubisz ciekawe ekspozycje, wystawiane w unikalnych wnętrzach? Jeśli tak, Muzeum Narodowe w Ras Al Khaimah z pewnością przypadnie ci do gustu. Placówka ta może się pochwalić ciekawą siedzibą, czyli pochodzącą z XVIII wieku fortyfikacją, do lat 60. XX wieku wykorzystywaną jako siedziba rodziny królewskiej. Od 1987 roku w murach tej historycznej budowli funkcjonuje muzeum, którego zbiory mogą zrobić ogromne wrażenie na zwiedzających. Zabytkowe przedmioty, które są tu prezentowane, pozwolą ci w prosty i przyjemny sposób zapoznać się z historią tej części świata. Co możesz zobaczyć w tym miejscu? Kolekcję starożytnych ozdób, wiekowe rękopisy oraz broń, którą dawniej posługiwali się mieszkańcy Półwyspu Arabskiego.

Dhayah Fort

Twierdza Al Dhayah została zbudowana na zboczach wzgórza, z którego roztacza się wspaniały widok na Ras Al Khaimah i okolicę. Krajobrazy, jakie można podziwiać z jej murów, zapierają dech w piersi. Piękne panoramy nie są jednak jedynym powodem, dla którego warto odwiedzić to miejsce. Ta fortyfikacja powstała w XVI wieku, jednak najważniejszym okresem w jej dziejach był rok 1819. W tym czasie plemiona zamieszkujące Ras Al-Khaimah stawiały zacięty opór wojskom brytyjskim, a twierdza Dhayah była wykorzystywana jako ostatni punkt oporu. Do dziś jest to ważne miejsce dla miłośników historii, choć każdy gość poczuje się tu doskonale.

Iceland Water Park

Lubisz dobrą zabawę w wodzie? Podróżujesz z dziećmi, które lubią figle na basenie? Jeśli tak, zajrzyj to miejscowego parku wodnego. Iceland Water Park jest jednym z największych parków wodnych w rejonie Zatoki Arabskiej oraz miejscem, które pozwoli całej rodzinie spędzić czas w przyjemny sposób. Na gości czekają tu liczne zjeżdżalnie, basen olimpijski oraz basen ze sztucznymi falami. W tym wodnym królestwie spędzisz cały dzień, odpoczywając w beztroskiej i radosnej atmosferze.

Co jeszcze warto zobaczyć w tym mieście?

Wymienione atrakcje to tylko najważniejsze ciekawostki, jakimi może cię oczarować RAK. Ten niezwykły ośrodek turystyczny może się dodatkowo pochwalić:

  • zabudową Starego Miasta, na terenie którego znajdują się najważniejsze budynki rządowe;
  • reprezentacyjnym pałacem, który powstał w wieku XVIII, jako letnia rezydencja rodziny Al-Qasimi;
  • tradycyjnymi kramami z typowymi dla Bliskiego Wschodu produktami: aromatycznymi przyprawami, dywanami, orientalnymi tkaninami czy kadzidełkami o charakterystycznym zapachu.

Oferta turystyczna miasta wkrótce wzbogaci się o kolejne ciekawostki. W planach jest budowa kosmodromu, co ma ścisły związek z nadziejami związanymi z rozwojem turystyki kosmicznej. Na terenie miasta ma też powstać muzeum poświęcone historii piłki nożnej oraz klubu Real Madryt. Te atrakcje z pewnością przyciągną wiele osób, które chcą spędzać czas w dość nietypowy sposób.

Pałac królowej Sheba w Shamal

W odległości zaledwie 5 km od stolicy prowincji, czeka jeden z najbardziej tajemniczych zabytków w tej części Półwyspu Arabskiego. Muzułmański pałac kusi średniowiecznym rodowodem, obronnym charakterem i położeniem. Nazwa tej budowli nawiązuje do królowej Sheba, o której wspomina Koran. Co o niej wiadomo? Tyle, że około tysiąc lat p.n.e. miała rządzić Królestwem Marib. Sam pałac robi wrażenie, a że jest jednym z najcenniejszych zabytków emiratu Ras Al Khaimah, chętnych na jego zwiedzanie nie brakuje.

Z wizytą w mieście duchów

Jazirat al-Hamra, nazywane „miastem duchów”, to kolejne miejsce, którego nie można pominąć podczas wycieczki po tym emiracie. Miejscowość ta może się pochwalić malowniczą okolicą, wspaniałym klimatem oraz długą historią, zaczynającą się w XIV wieku. Miasteczko istniało do lat 20. XX wieku, kiedy to tradycyjne zajęcia zaczęły przegrywać z wydobyciem ropy.

Nowa gałąź arabskiej gospodarki szybko zmieniła życie mieszkańców kraju. Na szczęście przetrwały miejsca, w których można poczuć klimat tradycyjnych dla tej części świata miasteczek. Wiadomo, że dawni mieszkańcy tej miejscowości zajmowali się połowem ryb i pereł, a o tym, jak dochodowe były to zajęcia, do dziś przypominają ciekawe zabytki. W tej miejscowości zobaczysz m.in. typową arabską twierdzę, meczety oraz domy bogatych kupców, które przyciągają uwagę swą formą i obszernymi dziedzińcami.

Portowe miasteczko Kush

Kush sprawia wrażenie zwyczajnego miasteczka portowego, jednak na jego terenie nudzić się nie będziesz. W tym miejscu koniecznie zajrzyj na teren Wadi Haqil – ważnego stanowiska archeologicznego, na terenie którego odbędziesz wyjątkową podróż w czasie. To miejsce robi wrażenie i na miłośnikach historii, i na tych turystach, którzy w rejonie Ras Al Khaimah chcą w ciekawy i pożyteczny sposób spędzić wolny czas.

Uzdrowisko Khatt

Wolisz odpoczywać w spokojniejszym miejscu? Jeśli tak, sprawdź ofertę wypoczynku na terenie uzdrowiska Khatt. Jego dumą są trzy termalne źródła, z których wypływa woda o temperaturze 40 stopni Celsjusza. W wodach tych występują wodorowęglany sodu, znane z silnych właściwościach leczniczych. Jeśli masz problemy z chorobami dermatologicznymi lub reumatyzmem, wizyta w tej miejscowości może się dla ciebie okazać strzałem w dziesiątkę. Potencjał uzdrowiska został dostrzeżony przez znanych organizatorów turystyki. Dzięki temu niewielka miejscowość Khatt, leżąca w odległości zaledwie 20 km od Ras Al Khaimah, staje się coraz modniejszym kurortem, do którego coraz chętniej zaglądają turyści z całego świata.

Jak zaplanować wczasy w tym emiracie?

Jeśli marzysz o urlopie w tej części ZEA, musisz się odpowiednio przygotować do podróży. Jak? W tej części tekstu znajdziesz kilka propozycji, z których często korzystają osoby wybierające się do emiratów. Pamiętaj, że poniższe propozycje nie stanowią oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego, mogą ci jednak dostarczyć inspiracji i pomóc w planowaniu urlopu.

Jak zaleźć nocleg?

Przed zaplanowaniem wymarzonych wakacji musisz zarezerwować miejsce w takim hotelu, który będzie spełniał twoje oczekiwania. Wprawdzie to oddalony o 100 km Dubaj znany jest z najsłynniejszych obiektów noclegowych w kraju, jednak i tu znajdziesz wiele propozycji dla wymagających turystów.

Skorzystaj zatem z portali turystycznych i rezerwacyjnych, na których czekają najlepsze oferty miejscowych hotelarzy, lub zapoznaj się z ofertą agencji turystycznych. Wiele porad znajdziesz też na forach turystycznych, na których miłośnicy podróży wymieniają się swoimi doświadczeniami. Jednym z popularniejszych obiektów jest tu Hilton Ras Al Khaimah – komfortowo urządzony resort, którego goście mogą korzystać z bogatej oferty i malowniczej, pełnej zieleni okolicy.

Jak dotrzeć do tego emiratu arabskiego?

Najwygodniejszym i najszybszym sposobem na dotarcie do emiratów jest samolot. Loty do Ras Al Khaimah oferuje m.in. lotnisko we Wrocławiu, z którego możesz dostać się do wymarzonego kurortu. A że przewoźnicy kuszą korzystnymi promocjami, tanie loty w rejon Zatoki Perskiej przestały być udogodnieniem dla wybranych.

Do Ras Al Khaimah możesz się też dostać przez Dubai. Do tego popularnego miasta często kursują samoloty z Warszawy, a lokalne środki komunikacji pomogą ci sprawnie przemieszczać się pomiędzy poszczególnymi emiratami. Pomiędzy tymi miastami kursują autobusy, które odległość 100 km pokonują w 1,5 do 2 godzin. Taka podróż nie obciąży zbytnio twojej kieszeni, stanie się za to okazją do nacieszenia się miejscowym pejzażem.

Jakich dokumentów będziesz potrzebować?

Chcesz zwiedzać Półwysep Arabski? Pamiętaj, że aby dostać się na teren Emiratów, musisz posiadać paszport, ważny co najmniej 6 miesięcy od daty wjazdu. Wiza przy krótszym pobycie nie jest wymagana, chyba że planujesz spędzić nad Zatoką Perską więcej niż 90 dni.

Polisa i bezpieczeństwo

Przed wyruszeniem w podróż do emiratów, sprawdź też komunikaty opublikowane na stronach Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Warto śledzić m.in. aktualne przepisy epidemiologiczne. Obecnie osoby wjeżdżające to tego kraju muszą przed podróżą wykonać test na obecność koronawirusa, a po powrocie do Polski odbyć 10-dniową kwarantannę (przepis ten nie dotyczy ozdrowieńców i osób w pełni zaszczepionych).

Bez względu na to, w jaki sposób masz zamiar spędzać czas w Ras al-Chajma, przyda ci się polisa. Dlaczego warto ją wykupić? Bo urlop w Emiratach sam w sobie jest sporym wydatkiem, a cena wakacji może zostać podniesiona np. przez nagłe problemy ze zdrowiem i związaną z tym hospitalizację. A kilka dni w miejscowym szpitalu może oznaczać konieczność opłacenia rachunku na kwotę kilkudziesięciu tysięcy złotych.

A może zaplanujesz wakacje z biurem podróży?

Nie chcesz samodzielnie rezerwować biletów na samolot i miejsca noclegowego? Chcesz skorzystać z profesjonalnego wsparcia w miejscu wypoczynku? Pamiętaj, że wakacje w Ras Al Khaimah organizuje wiele znanych biur podróży.

W katalogach na 2022 rok znajdziesz zarówno oferty last minute Ras Al Khaimah, jak i oferty dla bardziej wymagających. Chcesz wybrać się na wczasy w Ras Al Khaimah w wersji all inclusive? I takich ofert nie zabraknie. Kurort ten może się pochwalić coraz większą liczbą hoteli, które kuszą nie tylko eleganckimi pokojami i pełnym wyżywieniem, ale i takimi atrakcjami, jak basen czy golf.

Wczasy Ras Al Khaimah to ciekawa propozycja i dla miłośników plażowania, i dla tych, którzy chcą lepiej poznać dzieje Półwyspu Arabskiego. W tej części Emiratów nuda nikomu nie zagrozi, a urlop spędzony w tej części świata dostarczy niezapomnianych wrażeń każdemu miłośnikowi egzotycznych wypraw.

Archiwum: grudzień 2021

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.

Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety


Zobacz także: