Zanzibar – bezpieczeństwo w pigułce. Jak o nie zadbać?

Chcesz odwiedzić Zanzibar? Bezpieczeństwo jest dla ciebie bardzo ważną kwestią? Sprawdź, jak o nie zadbać podczas egzotycznych wakacji w Tanzanii.

Zanzibar bezpieczeństwo

Zanzibar to najsłynniejsza wyspa Tanzanii, a jednocześnie jeden z najchętniej wybieranych kierunków podróży. Turystów do odwiedzenia tego miejsca zachęcają rajskie plaże i malownicze laguny. Sama wyspa może się pochwalić dobrym zagospodarowaniem, a wypoczynek na jej terenie uznawany jest za bezpieczny. O czym jednak nie możesz zapominać? Oto najważniejsze informacje na temat „Zanzibar bezpieczeństwo”. 

 

Zanzibar bezpieczeństwo. Podstawowe zasady zachowania

Mieszkańcy Zanzibaru cenią turystów i starają się dbać o ich komfort. Oznacza to, że większość z nich nastawiona jest do gości pozytywnie i nie stanowi dla nich zagrożenia. Musisz jednak pamiętać, że tam, gdzie rozwija się turystyka, tam pojawiają się osoby szukające łatwego zarobku – nie zawsze legalnego. Zaleca się zatem rezygnację z samotnych, wieczornych spacerów – szczególnie kobietom, które są najbardziej narażone na niestosowne zachowania. 

Zanzibar – bezpieczeństwo a religia 

Jeśli odwiedzasz Zanzibar, bezpieczeństwo nie powinno cię martwić. Jest to wyspa dość spokojna, choć zdarzają się nieprzyjemne sytuacje związane z obyczajowością. Jeśli chcesz uniknąć przykrych sytuacji, dostosuj się do zasad, według których żyją mieszkańcy Zanzibaru. Większość z nich to muzułmanie (a dokładniej sunnici), którzy przestrzegają kilku istotnych obostrzeń. Dlatego też, choć mieszkańcy wyspy są dość tolerancyjni, warto pamiętać o stosownym zachowaniu oraz skromnym stroju. 

Zobacz też:
Ile trwa lot na Zanzibar? Czy na wyspę można dolecieć bezpośrednio? Sprawdź ważne informacje przed podróżą!

 

Nie chcesz wzbudzić negatywnych emocji? Unikaj noszenia zbyt skąpych strojów poza plażą. Pamiętaj, że bikini dozwolone jest tylko na plaży lub terenie hotelu, natomiast na spacer po wyspiarskich miejscowościach najlepiej założyć strój zakrywający kolana oraz ramiona. Przestrzeganie tej zasady uchroni cię przed karami finansowymi, wprowadzonymi na Zanzibarze w 2022 roku. 

 

Ponieważ większość mieszkańców wyspy wyznaje islam, postępuj ostrożnie z alkoholem. Możesz go wprawdzie kupić w większości restauracji i hoteli, pamiętaj jednak, aby nie przesadzić z ilością wypijanych drinków. W każdym miejscu, również takim jak Zanzibar, bezpieczeństwo łatwiej zachować na trzeźwo. 

 

Pamiętaj też o ramadanie, podczas którego publiczne spożywanie posiłków nie jest wskazane. Pobyt na Zanzibarze o okresie ramadanu oznacza też problemy z korzystaniem z miejscowych restauracji i barów. Są one w większości zamknięte, musisz zatem ograniczyć się do tego, co oferuje ci twój hotel. 

 

Przestępczość na Zanzibarze

Zanzibar, jak każdy inny zakątek świata, nie jest wolny od przestępczości. To zjawisko pojawia się wszędzie, gdzie pojawiają się ludzie z pieniędzmi. Im więcej turystów, tym wyższa przestępczość. Dotyczy to przede wszystkim oszustw i kradzieży. Nie chcesz wpakować się w kłopoty? Korzystaj tylko z lokalnej komunikacji, wyraźnie oznaczonych taksówek lub przejazdów organizowanych przez biura podróży. Korzystanie z ofert podwiezienia nie jest zalecane. Pilnuj też swoich rzeczy i nie pozostawiaj ich bez opieki. Ryzyko, że zmienią one właściciela, jest w takiej sytuacji dość wysokie. 

Zobacz też:
Zanzibar – snorkeling i nurkowanie. Jakie miejsca są najlepsze do uprawiania tych sportów?

 

Zdrowie i higiena. Co warto wiedzieć? 

Wiele osób obawia się afrykańskich potraw, a dokładniej ich wpływu na organizm turysty. Jeśli chodzi o Zanzibar, bezpieczeństwo jest raczej wysokie w tym zakresie. Większość potraw jest przyrządzana z myślą gościach z Europy, dzięki czemu nie musisz się bać żołądkowych rewolucji. Unikaj jednak picia wody z kranu oraz napojów, które są schładzanie kostkami z lodem. Chcesz do minimum ograniczyć ryzyko wystąpienia tzw. zemsty faraona? Pij tylko ciepłe napoje oraz napoje butelkowane. 

 

A co z kwestią „Zanzibar bezpieczeństwo i zdrowie”? Jeśli chcesz zadbać o swoje bezpieczeństwo, zaszczep się przed wyjazdem. Na Zanzibarze nie ma wprawdzie obowiązku szczepienia się, jednak jest to kraj tropikalny. WHO zaleca w związku z tym szczepienia na:

  • tężec;
  • dur brzuszny,
  • żółtaczkę. 

 

A co z COVID-19? Zanzibar dość wcześnie odszedł od obostrzeń, rezygnując z kwarantanny i obowiązkowego testowania. Pamiętaj jednak o szczepieniach i dokumentach, które je potwierdzają. 

 

Bezpieczeństwo na Zanzibarze to podstawowa kwestia, o którą musisz zadbać. Przestrzeganie kilku prostych zasad może ci spędzić udane wakacje w Tanzanii, bez problemów i przykrych sytuacji. 

Zobacz też:
Zanzibar – co zobaczyć? Poznaj największe atrakcje turystyczne rajskiej wyspy na Oceanie Indyjskim

 


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *