Spośród wszystkich terenów wulkanicznych w Europie jakąkolwiek „wybuchową” aktywność wykazuje tylko 13 ognisk. Ewentualnie 14, jeśli doliczyć trzęsienia ziemi pod greckim Nisiros. Niektóre mają po kilka ujść, stąd spory o faktyczną liczbę wulkanów. Z tego tylko jeden – włoski Wezuwiusz – znajduje się w obrębie właściwej Eurazji. Pozostałe leżą na znacznie mniejszych skrawkach lądu. Nie wszystkie wymieniane tutaj wyspy wulkaniczne mieszczą się w geograficznych granicach Europy, ale są pod kontrolą państw ze Starego Kontynentu. Mniejsze i większe erupcje to spektakularne widowiska. Niektóre wyspowe wulkany już wygasły, ale wciąż zapewniają multum atrakcji turystycznych.

Wyspy Kanaryjskie – hiszpańskie wyspy wulkaniczne u wybrzeży Afryki 

Jeden z archipelagów Makaronezji, administracyjnie podzielony na dwie prowincje – Las Palmas oraz Santa Cruz de Tenerife. Ich stolice mieszczą się odpowiednio na Gran Canarii i Teneryfie. Pierwsza z wymienionych wysp wulkanicznych słynie z niezwykłego bogactwa przyrody oraz zróżnicowania stref klimatycznych. Równie dobrze możesz plażować nad morzem, co wędrować po wydmach, lasach tropikalnych albo wejść na wygasły wulkan Pico de las Nieves (1949 m n.p.m.). Warto odwiedzić stanowiska archeologiczne Risco Caído  i Święte Góry Gran Canarii. Z kolei Teneryfa kusi m.in. plażami, zabytkami La Laguny, niesamowitą przyrodą i niekończącymi się imprezami. Tutejszy masyw wulkaniczny El Teide (szczyt na 3718 m n.p.m.) to najwyższa góra całej Hiszpanii. Pozostałe z 13 Wysp Kanaryjskich to:

 • Fuerteventura;
 • La Gomera;
 • Graciosa;
 • El Hierro;
 • Lanzarote;
 • La Palma;
 • małe, niezamieszkane wyspy wulkaniczne archipelagu:
  • Alegranza;
  • Lobos;
  • Montaña Clara;
  • Roque del Este;
  • Roque del Oeste.

Nazwa Wysp Kanaryjskich pochodzi od łacińskiego słowa pies (canis), a kanarki swoje miano zawdzięczają określeniu geograficznemu. Panuje tutaj doskonały klimat do wypoczynku – średnie temperatury latem to ok. 25°C, a zimą spadają nieznacznie do 18–20°C. Bliskość oceanu i wiatr łagodzą letnie upały, termometry rzadko pokazują powyżej 30°C. Chcesz poznać inne atrakcje, nie tylko wygasłe wulkany? Zamów bilet do najciekawszych miejsc na Wyspach Kanaryjskich!

Wyspy wulkaniczne rejs promem na wyspę Lobos w Hiszpanii

Kup bilet na transfer promem w obie strony na wyspę Lobos!

Włoskie wyspy wulkaniczne – Etna na Sycylii, Pantarella, Wyspy Liparyjskie i Pelagijskie

Sycylia nie wyłoniła się z Morza Śródziemnego dzięki wulkanowi, ale jest największą wyspą w całym akwenie, a wierzchołek Etny to najwyższy punkt w Europie, z którego wciąż tryskają fontanny lawy. Krater sięga do 3323 metrów nad poziomem morza. Wycieczki na szczyt to jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych – sporą część trasy można pokonać kolejką linową lub samochodem terenowym. Organizatorzy wejść na Etnę często łączą trekkingową wyprawę po wulkanie z innymi takimi jak:

 • jazdy off-roadowymi pojazdami;
 • wizyta w sycylijskich winnicach;
 • degustacja win;
 • zwiedzanie włoskich miast i miasteczek, takich jak:

Sąsiednia Panteralla to „Czarna Perła Morza Śródziemnego” z gorącymi, powulkanicznymi źródłami. Wysp Liparyjskych na północ od Sycylii jest łącznie 17, aktywne wulkany znajdują się na dwóch – Stromboli oraz Vulcano. Wyprawa w okolice kraterów to dla turystów niemal obowiązek. Jak nie trekking, to przynajmniej rejsy wokół wysp. Najlepiej po zmierzchu, kiedy lawa wyraźnie odróżnia się od otoczenia. Ciekawe miejsca i kurorty wypoczynkowe w tym archipelagu są także na Alicudi, Filicudi, Lipari, Panarei oraz Salinie. Natomiast grupę Wysp Pelagijskich tworzą Lampedusa, Lampione i Linosa. Pierwsza słynie z pięknych plaż i krajobrazów, ale znajduje się na szlaku imigrantów z Afryki. Druga stanowi niezamieszkany rezerwat przyrody, a trzecia może się pochwalić malowniczymi kąpieliskami, miejscami lęgu żółwi morskich oraz pozostałościami obiektów militarnych z różnych epok. Kup bilety wstępu i na rejsy jeszcze przed wyjazdem do Włoch!

Słynne wyspy wulkaniczne w Grecji, czyli poszukiwania mitycznej Atlantydy

Chyba wszyscy znają legendę o starożytnej, niezwykle rozwiniętej cywilizacji, którą pochłonęło morze. Do zatopienia wyspy mogło dojść w wyniku wybuchu wulkanu. Wiele greckich miejscowości wykorzystuje motyw Atlantydy do promocji wśród turystów. Do antycznych przekazów dobrze pasuje historia Santorini (Santorynu) w archipelagu Cyklady, gdzie do dziś znajduje się czynny wulkan. W przeszłości była znacznie większa, niż obecnie – erupcja ok. 2000–1500 r. p.n.e. rozerwała ją na kawałki. Na obszarze ogromnej kaldery leżą następujące wyspy wulkaniczne:

 • największa Santorini, znana także jako Santoryn, Tera, Thira, Strongili i Kallisti;
 • Nea Kameni z kraterem;
 • Aspro (Aspronisi);
 • Palea Kameni;
 • Tirasia.

Niektórzy sądzą, że Atlantydy należy szukać na Krecie – choć nie jest to wyspa wulkaniczna, to naturalny kataklizm mógł być jedną z przyczyn nagłego upadku kultury minojskiej. Erupcja wulkanu i trzęsienia ziemi, wspominane przez wiele antycznych źródeł musiały wywołać ogromną falę tsunami. Wprawdzie nie doszło do zatopienia miasta, ale reszta mitu pasuje. Za to na Nisiros można bez problemu wejść na krawędź karteru, naturalnie na własną odpowiedzialność – uwaga na trujące wyziewy! Z kolei Milos słynie głównie z odnalezienia słynnej Wenus z Milo, ale charakterystyczna, malownicza zatoczka to już dzieło dawnego wulkanu. Warto też odwiedzić tutejsze muzea i ruiny. Kup bilety do atrakcji greckich wysp wulkanicznych!

Wyspy wulkaniczne rejs na grecką wyspę Nisyros

Kup bilety na godzinny rejs na wulkaniczną wyspę Nisyros!

Portugalskie wyspy daleko na Atlantyku. Azory i wulkan Pico

Archipelag leży na obszarze Grzbietu Atlantyckiego, ok. 1500 km od europejskich wybrzeży. Składa się z dziewięciu wysp wulkanicznych – wszystkie należą do Portugalii. Pico mierzy 2351 m n.p.m., co czyni go największą górą na terytorium całego państwa. Aktywny wulkan znajduje się na wyspie o tej samej nazwie, pozostałe ogniska kratery na razie nie grożą wybuchem. Wulkaniczne gleby wokół Pico umożliwiły powstanie wielu winnic. W przeszłości był to ważny ośrodek wielorybniczy – dziś organizuje się rejsy turystyczne, by przyjezdni mogli podziwiać z bliska te majestatyczne stworzenia. Pozostałe wyspy Azorów to:

 • Corvo;
 • Faial;
 • Flores;
 • Graciosa;
 • Santa Maria;
 • São Jorge;
 • São Miguel (największa);
 • Terceira.

Wszystkie są pochodzenia wulkanicznego. O ich istnieniu wiedzieli już prawdopodobnie starożytni Fenicjanie, ale przez wieki pozostawały niezamieszkane. Portugalia skolonizowała Azory w XV wieku – miasto Angra do Heroísmo na Terceirze z 1474 r. ma wiele zabytków z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO. Turyści przybywający na wyspę mogą też pływać z delfinami, wybrać się na wycieczkę łodzią podwodną, odwiedzić plantację herbaty i uprawiać wiele sportów. Kup bilet i zapewnij sobie niezapomniane wspomnienia z Azorów!

Islandia, wyspa lodu i ognia. Wulkany na wyspie

Zapewne wszyscy słyszeli – a przynajmniej czytali, bo nazwa jest niezwykle trudna do wymówienia dla obcokrajowców – o Eyjafjallajökull. To jego wybuch w 2010 r. niemal całkowicie sparaliżował ruch lotniczy w dużej części Europy. Łącznie w ciągu 1100 lat odnotowano 4 erupcje. Nazwa Eyjafjallajökull to połączenie trzech islandzkich słów, które można przetłumaczyć po prostu jako lodowiec masywu Eyja. Sam wulkan mierzy 1666 m n.p.m., leży w południowej części wyspy. Aktywne na Islandii pozostają również:

 • Askja;
 • Bárðarbunga;
 • Grímsvötn;
 • Hekla;
 • Hvannadalshnúkur;
 • Katla;
 • Öræfajökull;
 • Snæfellsjökull.

Wulkaniczna wyspa Islandia ma 101 826 km² powierzchni, leży na granicy dwóch płyt tektonicznych – eurazjatyckiej i północnoamerykańskiej. Słynie z przepięknych krajobrazów, zwłaszcza gejzerów, wodospadów, fiordów i lodowców. Największy z nich, Vatnajökull, zajmuje ok. 8400 km². Niezwykle efektowne są także zorze polarne. Wielką atrakcją są także obserwacje wielorybów i kąpiele w gorących źródłach. Zarezerwuj bilety i ciesz się wszystkim, co Islandia ma do zaoferowania!

Jan Mayen – norweska wyspa z wulkanem Beerenberg

Góra o wysokości 2277 m to prawdopodobnie jedyna atrakcja turystyczna w tym zakątku Arktyki. Czasami można tu spotkać niedźwiedzie polarne, stąd nazwa stratowulkanu. Jednak bliskie spotkanie z takim drapieżnikiem oznacza ogromne ryzyko. Wyspa wulkaniczna Jan Mayen należy do Norwegii od 1930 roku – jako pierwszy dotarł tutaj w 1614 r. holenderski żeglarz, od którego imienia i nazwiska wzięła się jej nazwa. Według niektórych źródeł 7 lat wcześniej zakotwiczył tu Brytyjczyk, Henry Hudson.

Cała populacja liczy niespełna 20 osób. To pracownicy miejscowych stacji radiowych, meteorologicznych i naukowych. Od 19 listopada 2010 r. cała wyspa Jan Mayen stanowi rezerwat przyrody – chroniony obszar obejmuje też wody Mórz Grenlandzkiego i Norweskiego w promieniu 12 mil morskich. Od tego czasu możliwości organizowania rejsów turystycznych czy wypraw na przykryty lodowcem Beerenberg są mocno ograniczone. Sprawdź atrakcje w innych miejscach Norwegii!

Europejskie wyspy wulkaniczne – bilety na wycieczki i do lokalnych atrakcji

Archiwum: sierpień 2022

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.

Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety


Zobacz także: