Wyspa El Hierro ma 278 km² powierzchni, zamieszkuje ją ok. 10 tys. ludzi. To ląd pochodzenia wulkanicznego, jak cały archipelag – aktywność sejsmiczna i podwodne erupcje pozwalają przypuszczać, że w przyszłości z Atlantyku wyłoni się kolejna wyspa, która połączy się z Isla del Meridiano. W 2000 roku El Hierro została Rezerwatem Biosfery UNESCO, a od 2014 roku wykorzystuje wyłącznie własne, odnawialne źródła energii. Samowystarczalność zapewnia elektrownia wiatrowo-wodna Gorona del Viento. Za stolicę wyspy uważa się miasto Villa de Valverde położone ok. 3 km w linii prostej od miejscowego lotniska i terminalu promowego w Puerto de la Estaca. Czytaj dalej!

Czy El Hierro to najmniejsza spośród zamieszkanych Wysp Kanaryjskich w Hiszpanii?

Taką informację podaje wiele źródeł, ale to nie do końca prawda – mniejsza od El Hierro jest choćby Graciosa, na północ od Lanzarote (29 km²), choć oficjalnie uznana za zamieszkałą dopiero w 2018 roku. Na stałe żyje tu niespełna 700 osób, aczkolwiek bez infrastruktury drogowej. Kwestia tytułu „najmniejszej wyspy archipelagu Wysp Kanaryjskich dostępnej dla ludzi” jest zresztą drugorzędna. Dla turystów kluczowe jest, jakiego rodzaju atrakcje turystyczne oferują.

Pod tym względem El Hierro stanowi specyficzne połączenie prężnie rozwijających się kurortów z niemal bezludną wyspą. Niektóre obszary są w dużym stopniu zagospodarowane i dobrze utrzymane. Inne sprawiają wrażenie, jakby obecność ludzi nigdy ich nie skalała.

Atrakcje wodne na wyspie

Choć w linii brzegowej dominują klify, na El Hierro nie brakuje kąpielisk z piaszczystymi i kamienistymi plażami. Krystalicznie czysta woda i warunki pogodowe sprzyjają uprawianiu sportów wodnych, takich jak:

 • żeglowanie;
 • wędkowanie;
 • surfing;
 • nurkowanie (10 z 40 miejscowych spotów znajduje się na obszarze tzw. Mar de las Calmas);
 • windsurfing.

Walory przyrodnicze El Hierro. Punkty widokowe, wulkaniczny krajobraz, las El Sabinar

Wyspa posiada wiele charakterystycznych, szczególnie wartościowych miejsc. Na pierwszy plan wysuwa się podwodny rezerwat morski La Restinga w południowej części El Hierro. Wyróżnia się niezwykłym bogactwem zróżnicowanych form życia. Możesz tutaj dotrzeć transportem publicznym, przejeżdżając przez El Pinar, lub bezpośrednio statkiem do przystani La Restinga Puerto Deportivo. Kolejną przyrodniczą wizytówką El Hierro jest jałowcowy las El Sabinar. Charakterystycznie wygięte przez wiatr drzewa sprawiają wrażenie umierających, w rzeczywistości mają niezrównaną wytrzymałość i żywotność. Niektóre okazy mają już ponad 500 lat! Z kolei roślinność w centrum dominują lasy sosnowe.

Jak poruszać się po wyspie?

Najlepszym sposobem na odkrywanie naturalnych skarbów wyspy są piesze, rowerowe oraz morskie wycieczki. Wiele statków turystycznych na El Hierro ma przezroczyste dno, a wytyczone trasy pozwalają dotrzeć do naprawdę niezwykłych zakątków. Jednym z najpopularniejszych szlaków jest Camino de Jinama, przebiegający przez Dolinę El Golfo. Ma dwa główne odcinki – z Frontery do kaplicy Ermita de la Caridad oraz z Valverde przez San Andrés. Popularne punkty widokowe znajdują się też w północno-wschodniej części wyspy El Hierro. Są to m.in.:

 • Mirador de La Peña;
 • Mirador Pozo de Las Calcosas;
 • El Tamaduste;
 • Mirador de Gabi.

Aktywność wulkanów pod El Hierro przyczyniła się do powstania Charco Azul i innych basenów

Lawa bezustannie wpływa na podwodny świat i krajobraz El Hierro. Do najpiękniejszych dzieł wulkanicznych z pewnością należą naturalne baseny. Łącznie znajduje się tutaj przynajmniej kilkanaście takich kąpielisk, utworzonych przez zastygającą magmę. Najbardziej znane jest El Charco Azul w centralnej części zatoki El Golfo, na północy wyspy. Pozostałe, powulkaniczne baseny w malowniczych zatoczkach Atlantyku to m.in.:

 • Charco de los Sargos;
 • Charco Manso;
 • La Meceta;
 • Pozo de las Calcosas.

Valverde i inne turystyczne miejscowości na wyspie Isla de el Hierro

Kurorty zlokalizowane są głównie w północnej i wschodniej części tego skrawka lądu. Zachód pozostaje praktycznie nietknięty, stanowi oazę ciszy i spokoju. Turyści, którzy chcieliby zasmakować kulinarnych specjałów mieszkańców wyspy, powinni udać się do restauracji w miejscowościach Guarazoca, Mocanal, Tigaday, Los Mocanes, Valverde czy La Frontera. Z kolei biuro informacji turystycznej, organizujące również wycieczki na obszary chronione El Hierro, znajduje się w miasteczku Isora. Warto również wybrać się Las Puntas, gdzie znajduje się wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa najmniejszy hotel świata.

Dlaczego El Hierro to Wyspa Południkowa, mimo że leży na 17°39′46″W szerokości geograficznej?

Wszystko przez wzgląd na system nawigacyjny. Dopiero w 1884 roku przyjęto, że południk zerowy przebiega przez londyńskie Greenwich. Wcześniej „punktem wyjścia” do tworzenia kolejnych map był cypel na zachodnim krańcu wyspy El Hierro – Punta de Orchilla. Do dziś działa tu latarnia morska. Położenie wyspy sprawiało, że w starożytności i średniowieczu dla Europejczyków dalej na zachód nie było nic. Tylko masy wody, a za nimi (w domyśle) przepaść w nicość. Mieszkańcy El Hierro do dzisiaj mówią o swojej wyspie Isla de Meridiano, czyli właśnie Wyspa Południkowa.

Monumento Meridiano Cero i inne miejsca, które musisz zobaczyć podczas wakacji na El Hierro

O historycznym znaczeniu wyspy przypomina charakterystyczny pomnik. W pobliżu Meridiano Zero Monument przebiega droga HI-503, ale to trasa szutrowa. Podróżowanie po El Hierro bez samochodu terenowego nie będzie komfortowe. Do miejsc i atrakcji, które warto odwiedzić podczas pobytu, należą:

 • Święte Drzewo Garoé;
 • Santuario Nuestra Señora de los Reyes;
 • Parque Cultural de El Julan;
 • jaskinie, m.in. La Cueva Del Diablo, Cueva Finca Tacorón, Las Cuevas de Soliman;
 • Ecomuseo de Guinea;
 • winnica z małym muzeum Vinos de El Hierro;
 • Museo Etnográfico Casa de Las Quinteras;
 • Monumento A Los Bailarines Herreños;
 • Parroquia de la Purísima Concepción.

Nie jest może najbardziej znaną wyspą archipelagu. Mimo tego El Hierro gwarantuje niezapomniane wrażenia nawet w sytuacji, kiedy cały turnus spędzasz tutaj. Dopóki nie ma sygnałów, by aktywność sejsmiczna lub toksyczne wyziewy podwodnych wulkanów stanowiły poważne zagrożenie, przyjazd pozostaje w pełni bezpieczny. A chyba zgodzisz się, że warto sprawdzić atrakcje turystyczne El Hierro osobiście?

Archiwum: kwiecień 2022

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.

Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety


Zobacz także: