Jeśli planujesz wyjazd do Ukrainy, pamiętać musisz o potencjalnym niebezpieczeństwie. Wojna z Rosją wciąż trwa, a sytuacja w wielu wschodnich regionach kraju jest niebezpieczna. Jeśli jednak zadecydowałeś się na wyjazd – na przykład po to, żeby pomóc miejscowej ludności, musisz zadbać o wiele ważnych kwestii. Jedną z nich jest waluta Ukrainy. Jakie pieniądze najlepiej zabrać ze sobą za wschodnią granicę? W naszym artykule znajdziesz odpowiedzi na to i wiele innych pytań związanych z tym złożonym tematem.
Hrywna ukraińska – podstawowe informacje
Hrywna weszła do obiegu w efekcie reform gospodarczych i ekonomicznych, które przeprowadzono w Ukrainie w 1996 roku. Zastąpiła mającą długą historię walutę zwaną karbowańcem, która funkcjonowała w latach 1918–1920, 1942–1944, 1992–1996. Nazwa obecnej waluty naszego wschodniego sąsiada pochodzi od średniowiecznej miary srebra, czyli grzywny. Hrywna ukraińska ma kod walutowy ISO 4217, natomiast określa się ją symbolem UAH. Na przestrzeni ostatnich dekad dochodziło do niewielkich zmian systemu monetarnego, ale oceniając całościowo, postanowienia z połowy lat 90. XX wieku zostały w większości podtrzymane.
Podział waluty
1 hrywna ukraińska dzieli się na 100 kopiejek. W obiegu znajdują się zarówno monety, jak i banknoty. System monetarny obejmuje:
- monety: 10, 50 kopiejek oraz 1, 2, 5, 10 hrywien;
- banknoty: 20, 50, 100, 200, 500, 1000 hrywien.
Waluta Ukrainy i jej kurs – złotówki, dolary i euro
Choć sytuacja w Ukrainie zmienia się jak w kalejdoskopie, możemy mówić o delikatnej stabilizacji ukraińskiej waluty. Ostatnie wydarzenia nie osłabiły kursu, a oceniając w ciągu ostatnich lat, wahania nie są duże. Oczywiście inwestowanie w hrywny ukraińskie nie jest najlepszym rozwiązaniem, ale kupując nawet większą ilość w związku z wyjazdem, nie będziesz podejmował dużego ryzyka.
Na moment pisania tego tekstu kurs waluty Ukrainy wygląda następująco:
- 1 UAH = 0,16 PLN;
- 1 UAH = 0,033 EUR;
- 1 UAH = 0,034 USD.
Jaką walutę zabrać ze sobą do Ukrainy?
Istnieje niepodparte żadnymi dowodami przekonanie, że ukraińską walutę trzeba kupić blisko granicy lub za nią. Ponieważ jest ona słabo dostępna w polskich kantorach. Nie jest to oczywiście prawdą, a wiele stacjonarnych kantorów oferuje ukraińską walutę. Podobnie jest z internetowymi punktami wymiany waluty. Jedyne co trzeba zrobić to poszukać. To szczególnie istotne również dlatego, że kurs blisko granicy czy na przykład we Lwowie lub Kijowie może być zawyżony.
Druga teoria sugeruje natomiast, żeby do Ukrainy zabierać euro lub dolary amerykańskie i wymieniać je dopiero na miejscu. To nieopłacalne, ponieważ oznacza dokonanie podwójnej wymiany – zakupu wspomnianych walut w Polsce, a następnie wymienienie ich w Ukrainie. To oczywiste, że będzie to generowało starty. Nie można zapominać również, że zabranie ze sobą złotówek również może być dobrym wyjściem – ich wymiana w ukraińskich kantorach, szczególnie bliżej granicy, nie będzie stanowiła żadnego problemu.
Zgodzić się należy natomiast, że w obecnych trudnych czasach, dobrze mieć w portfelu hrywny, ale również trochę tak zwanej „twardej waluty”. Może się ona bowiem okazać niezbędna podczas załatwiania różnego rodzaju spraw urzędowych. Nie mówić już o ewentualnym wyjeździe na wschód Ukrainy, gdzie sytuacja jest tak niestabilna.
Wojenny niepokój
Wiele z przekazywanych przez specjalistów informacji dotyczących waluty i samego wyjazdu do Ukrainy przestało mieć znaczenie na początku 2022 roku, gdy Rosja dokonała agresji na ten kraj. Sytuacja ekonomiczna zmieniła się o 180 stopni i nadal się nie ustabilizowała. Na pewno wyjeżdżając do Ukrainy, trzeba liczyć się z wieloma trudnymi do przewidzenia okolicznościami. Może zabraknąć towarów w sklepach, a niektóre produkty mogą szybko i niespodziewanie drożeć. Hotele czy restauracje mogą w ogóle nie działać. Szczególnie bliżej wschodniej części kraju.
Do wybuchu wojny w Ukrainie można było bez problemu płacić z wykorzystaniem transakcji bezgotówkowych. Podobnie nie było problemów z dostępem do bankomatów czy oddziałów banków. Sytuacja jednak się zmieniła, a każde miasto w taki czy inny sposób ucierpiało w związku z rosyjską agresją. Właśnie dlatego najlepiej stawiać na gotówkę, a także mieć przy sobie nieco dolarów lub euro. To zapewni wewnętrzny spokój, a także pozwoli załatwić bez większych problemów wszystkie sprawy.
Na pewno nie można zapominać, że sytuacja w Ukrainie jest dynamiczna i wszystko szybko może się zmienić. Większość kraju powoli się stabilizuje, ale nadal nie można mówić o całkowitym spokoju. Przekłada się to również na walutę Ukrainy, a także codzienne problemy dotyczące transakcji czy zakupów różnych produktów. W 2022 roku nic w Ukrainie nie jest takie samo, jak jeszcze kilka miesięcy wcześniej i należy się z tym liczyć, organizując wyjazd do tego kraju.
Ceny w Ukrainie
Jak już zostało wspomniane, rynek w Ukrainie jest w strzępach, dlatego nie da się przewidzieć spadków i wzrostów cen wybranych produktów. Hotele na pewno podrożały, ale na przykład produkty spożywcze – oczywiście w tych spokojnych miejscach kraju – są dość tanie, czyli dokładnie tak samo, jak przed wojną. Nie zawsze wszystko będzie dostępne, ale w większych miastach nie odnotowuje się na razie większych problemów z zakupem najważniejszych towarów. Nieco inaczej może być na prowincji, a także – co oczywiste – w strefach bliżej działań wojennych. Warto też rozważyć zabranie ze sobą waluty Ukrainy i podstawowych produktów. Dla bezpieczeństwa.
Poniżej znajdziesz uśrednione ceny wybranych produktów spożywczych, które możesz kupić w Ukrainie:
- chleb – bochenek: 9,50 UAH;
- masło – kostka: 25,00 UAH;
- ser żółty – 1 kilogram: 110,00 UAH;
- jajka – 10 sztuk: 22,00 UAH;
- szynka – 1 kilogram: 125,00 UAH;
- pomidory – 1 kilogram: 25,00 UAH;
- mleko – 1 litr: 18,75 UAH;
- ziemniaki – 1 kilogram: 6,60 UAH;
- ryż – 400 gramów: 17,00 UAH;
- makaron – 400 gramów: 16,00 UAH;
- woda mineralna – 1,5 litra: 10,00 UAH;
- kawa – 250 gramów: 70,00 UAH.
Wyjazd do Ukrainy to obecnie duże ryzyko. Jeśli jednak jesteś do takowego zmuszony, musisz dokładnie przemyśleć wszystkie związane z nim aspekty. Waluta Ukrainy jest dostępna w Polsce i powinieneś z tego faktu skorzystać – zabierz ze sobą hrywny, ponieważ to one pozwolą ci na załatwienie wszystkich spraw. Nie zapomnij o wzięciu dolarów lub euro – tak na wszelki wypadek. Karty płatnicze powinny znaleźć się w twoim portfelu, ale nie licz, że uda ci się zapłacić z ich użyciem wszędzie i za wszystko. Wciąż występuje wiele problemów z transakcjami bezgotówkowymi w Ukrainie i powinieneś być tego świadom.
Zaplanuj swoją podróż!
Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!
W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!
Tanie loty – bilety na samolot
Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!
Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.
Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.
Zabezpiecz swoją podróż
Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.
Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe
GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!
Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety