Czechy – waluta, która obowiązuje w tym kraju. Historia, kurs i zastosowanie koron czeskich

Celem twojej podróży są Czechy? Waluta tego kraju to temat, który powinieneś lepiej poznać. Gdzie najlepiej wymienić? Jaki jest kurs korony czeskiej? Czy wziąć ze sobą inną walutę? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi znajdziesz w artykule.

czechy waluta
Ocena

Czechy są częstym kierunkiem turystów z Polski. To wspaniały kraj, z wielkimi tradycjami, do którego jednocześnie mamy bardzo blisko. Zwiedzanie Pragi, ciekawy koncert, trekking w czeskich górach – celów wypraw do naszego sąsiada jest bardzo dużo. Jeśli więc w twoich planach znajdują się Czechy, waluta jest zagadnieniem, które powinieneś zgłębić. Korona czeska wciąż jest używana w tym znajdującym się w Unii Europejskiej kraju. Z poniższego tekstu dowiesz się o niej wszystkiego, co najważniejsze.

Korona czeska – informacje podstawowe
W czasach istnienia Czechosłowacji funkcjonowała jedna wspólna waluta – korona czechosłowacka. Po rozdzieleniu obu państw doszło również do rewolucji w ich systemach monetarnych. Okazało się, że funkcjonowanie wspólnej waluty nie jest rozwiązaniem możliwym do zrealizowania, dlatego ostatecznie – w lutym 1993 roku – zdecydowano o wprowadzeniu korony czeskiej oraz korony słowackiej.

Pierwsza funkcjonuje do dziś, druga natomiast kilka lat temu zastąpiona została przez euro. Czesi jednak nie wzięli przykładu ze swoich sąsiadów i jak na razie nie zdecydowali się na przystąpienie do strefy euro. W ostatnich kilkunastu latach dochodziło do szeregu zmian dotyczących funkcjonujących u naszych sąsiadów banknotach i monetach. Poniżej znajdziesz aktualny podział waluty Czech.

Podział waluty
1 korona czeska (kod – CZK, skrót – Kč) wymienia się na 100 halerzy. Zgodnie z rozporządzeniem czeskiego rządu w obiegu znajdują się obecnie monety oraz banknoty. W ostatnich latach systematycznie wycofywano kolejne monety o mniejszej wartości niż 1 czeska korona. Wszystko w celu usprawnienia transakcji gotówkowych. System monetarny obejmuje zatem:

banknoty: 100, 200, 500, 1000, 2000, 5000 Kč;
monety: 1, 2, 5, 10, 20, 50 Kč.
Czechy – waluta i jej aktualny kurs. Złotówki, euro i dolary amerykańskie
Czeska korona nigdy nie należała do najmocniejszych w Europie. Sytuacja ta nie zmienia się od lat, choć od 2021 roku zauważalny jest powolny, acz systematyczny wzrost ceny waluty Czech. Oczywiście nie możemy tutaj mówić o rekordach, ale na pewno ma to znaczenie dla gospodarki naszych sąsiadów. Na moment pisania tego artykułu CZK można kupić po następujących kursach:

1 CZK = 0,20 PLN;
1 CZK = 0,041 EUR;
1 CZK = 0,041 USD.
Jaką walutę zabrać ze sobą do Czech?
Odpowiedź jest bardzo prosta – czeskie korony. To waluta o stabilnym kursie, która dostępna jest bez większego problemu w kantorach w całej Polsce. Nie ma zatem powodu, żeby szukać rozwiązań alternatywnych. Przy granicy z Polską można oczywiście płacić również złotówkami, ale kurs nie zawsze będzie korzystny, ponieważ najczęściej ustalają go sami sprzedawcy. Warto więc zabierać ze sobą do Czech walutę miejscową, a zdecydowanie najwygodniejszymi nominałami są 500 CZK oraz 1000 CZK, które pozwolą na zrobienie większych zakupów.

Warto, planując powrót do Polski, rozważyć wymianę monet, które zagościły w portfelu, na banknoty o wyższych nominałach. Łatwiej je wymienić, ponieważ bilon nie zawsze jest akceptowany w polskich kantorach. Czy warto brać do Czech euro lub dolary? Wydaje się, że to bez większej różnicy, ponieważ wymienić je będzie można po podobnym kursie jak w Polsce. Co ważne, ewentualne płatności będzie można przeprowadzić tylko w niektórych miejscach – hotelach czy wybranych restauracjach. Kurs jednak nie będzie w takim wypadku najkorzystniejszy.

Bankomaty i płatność bezgotówkowa
W Czechach bez problemu zapłacisz kartą kredytową lub płatniczą. Wszystkie najpopularniejsze firmy (VISA, MasterCard, Maestro) są akceptowane. Wyjątkiem mogą być sklepiki w mniejszych miejscowościach, ale to również bardzo szybko się zmienia, a transakcje bezgotówkowe cieszą się coraz większą popularnością.

Podobnie nie ma problemu z dostępem do bankomatów, choć oczywiście w ich wypadku należy uważać na dodatkowe opłaty. Koszty przewalutowania lub po prostu dodatkowe koszty związane z obsługą transakcji może nie będą wysokie, ale zawsze jest to dodatkowe obciążenie, z którego można zrezygnować. Pobieraj więc pieniądze z bankomatów tylko wtedy, gdy nie masz innego wyjścia. Banki mają swoje przedstawicielstwa w całych Czechach i znalezienie odpowiedniego także nie będzie stanowiło większego wyzwania.

Ceny w Czechach
Jeśli chodzi o Czechy, waluta będzie ci potrzebna nie tylko podczas kupowania biletów komunikacji czy wstępu, ale również podczas codziennych zakupów. Szczególnie gdy przyjechałeś do tego kraju na własną rękę i planujesz samodzielnie zadbać o wyżywienie. Ceny zarówno w restauracjach, jak i w sklepach spożywczych są zbliżone do tych, które znamy z Polski. Czechy nie należą do drogich krajów, ale oczywiście wszystko zależy od miejsca, w którym planujemy się stołować czy robić zakupy.

Uśrednione ceny podstawowych produktów żywnościowych prezentują się następująco:

chleb – bochenek: 23,50 CZK;
masło – kostka: 36,90 CZK;
jajka – 10 sztuk: 30,00 CZK;
szynka – 1 kilogram: 160,00 CZK;
ziemniaki – 1 kilogram: 15,00 CZK;
mleko – 1 litr: 19,50 CZK;
ryż – 400 gramów: 18,50 CZK;
makaron – 400 gramów: 22,00 CZK;
woda mineralna – 1,5 litra: 10,90 CZK;
piwo – 0,5 litra: 14,00 CZK;
cukier –1 kilogram: 21,90 CZK.

Waluta w Czechach, korona, przyda ci się podczas załatwiania bieżących spraw, robienia zakupów czy jazdy komunikacją miejską. Nie oznacza to jednak, że musisz jej używać w każdej sytuacji. U naszych sąsiadów rozwinięty jest system transakcji bezgotówkowych, dlatego – jeśli masz taką możliwość – korzystaj z niego. To wygodne i bezpieczne. Gotówkę jednak miej przy sobie, bo w końcu zawsze może zdarzyć się sytuacja – nawet w 2022 roku – że nie będzie można zapłacić kartą. Nie musisz zabierać ze sobą euro czy dolarów. Przez cały wyjazd turystyczny bez problemu będziesz mógł płacić walutą Czech. Jest ona wygodna w codziennym użytkowaniu, a także łatwo ją kupić w polskich kantorach.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *