Czechy są częstym kierunkiem turystów z Polski. To wspaniały kraj, z wielkimi tradycjami, do którego jednocześnie mamy bardzo blisko. Zwiedzanie Pragi, ciekawy koncert, trekking w czeskich górach – celów wypraw do naszego sąsiada jest bardzo dużo. Jeśli więc w twoich planach znajdują się Czechy, waluta jest zagadnieniem, które powinieneś zgłębić. Korona czeska wciąż jest używana w tym znajdującym się w Unii Europejskiej kraju. Z poniższego tekstu dowiesz się o niej wszystkiego, co najważniejsze.
Korona czeska – informacje podstawowe
W czasach istnienia Czechosłowacji funkcjonowała jedna wspólna waluta – korona czechosłowacka. Po rozdzieleniu obu państw doszło również do rewolucji w ich systemach monetarnych. Okazało się, że funkcjonowanie wspólnej waluty nie jest rozwiązaniem możliwym do zrealizowania, dlatego ostatecznie – w lutym 1993 roku – zdecydowano o wprowadzeniu korony czeskiej oraz korony słowackiej.
Pierwsza funkcjonuje do dziś, druga natomiast kilka lat temu zastąpiona została przez euro. Czesi jednak nie wzięli przykładu ze swoich sąsiadów i jak na razie nie zdecydowali się na przystąpienie do strefy euro. W ostatnich kilkunastu latach dochodziło do szeregu zmian dotyczących funkcjonujących u naszych sąsiadów banknotach i monetach. Poniżej znajdziesz aktualny podział waluty Czech.
Podział waluty
1 korona czeska (kod – CZK, skrót – Kč) wymienia się na 100 halerzy. Zgodnie z rozporządzeniem czeskiego rządu w obiegu znajdują się obecnie monety oraz banknoty. W ostatnich latach systematycznie wycofywano kolejne monety o mniejszej wartości niż 1 czeska korona. Wszystko w celu usprawnienia transakcji gotówkowych. System monetarny obejmuje zatem:
banknoty: 100, 200, 500, 1000, 2000, 5000 Kč;
monety: 1, 2, 5, 10, 20, 50 Kč.
Czechy – waluta i jej aktualny kurs. Złotówki, euro i dolary amerykańskie
Czeska korona nigdy nie należała do najmocniejszych w Europie. Sytuacja ta nie zmienia się od lat, choć od 2021 roku zauważalny jest powolny, acz systematyczny wzrost ceny waluty Czech. Oczywiście nie możemy tutaj mówić o rekordach, ale na pewno ma to znaczenie dla gospodarki naszych sąsiadów. Na moment pisania tego artykułu CZK można kupić po następujących kursach:
1 CZK = 0,20 PLN;
1 CZK = 0,041 EUR;
1 CZK = 0,041 USD.
Jaką walutę zabrać ze sobą do Czech?
Odpowiedź jest bardzo prosta – czeskie korony. To waluta o stabilnym kursie, która dostępna jest bez większego problemu w kantorach w całej Polsce. Nie ma zatem powodu, żeby szukać rozwiązań alternatywnych. Przy granicy z Polską można oczywiście płacić również złotówkami, ale kurs nie zawsze będzie korzystny, ponieważ najczęściej ustalają go sami sprzedawcy. Warto więc zabierać ze sobą do Czech walutę miejscową, a zdecydowanie najwygodniejszymi nominałami są 500 CZK oraz 1000 CZK, które pozwolą na zrobienie większych zakupów.
Warto, planując powrót do Polski, rozważyć wymianę monet, które zagościły w portfelu, na banknoty o wyższych nominałach. Łatwiej je wymienić, ponieważ bilon nie zawsze jest akceptowany w polskich kantorach. Czy warto brać do Czech euro lub dolary? Wydaje się, że to bez większej różnicy, ponieważ wymienić je będzie można po podobnym kursie jak w Polsce. Co ważne, ewentualne płatności będzie można przeprowadzić tylko w niektórych miejscach – hotelach czy wybranych restauracjach. Kurs jednak nie będzie w takim wypadku najkorzystniejszy.
Bankomaty i płatność bezgotówkowa
W Czechach bez problemu zapłacisz kartą kredytową lub płatniczą. Wszystkie najpopularniejsze firmy (VISA, MasterCard, Maestro) są akceptowane. Wyjątkiem mogą być sklepiki w mniejszych miejscowościach, ale to również bardzo szybko się zmienia, a transakcje bezgotówkowe cieszą się coraz większą popularnością.
Podobnie nie ma problemu z dostępem do bankomatów, choć oczywiście w ich wypadku należy uważać na dodatkowe opłaty. Koszty przewalutowania lub po prostu dodatkowe koszty związane z obsługą transakcji może nie będą wysokie, ale zawsze jest to dodatkowe obciążenie, z którego można zrezygnować. Pobieraj więc pieniądze z bankomatów tylko wtedy, gdy nie masz innego wyjścia. Banki mają swoje przedstawicielstwa w całych Czechach i znalezienie odpowiedniego także nie będzie stanowiło większego wyzwania.
Ceny w Czechach
Jeśli chodzi o Czechy, waluta będzie ci potrzebna nie tylko podczas kupowania biletów komunikacji czy wstępu, ale również podczas codziennych zakupów. Szczególnie gdy przyjechałeś do tego kraju na własną rękę i planujesz samodzielnie zadbać o wyżywienie. Ceny zarówno w restauracjach, jak i w sklepach spożywczych są zbliżone do tych, które znamy z Polski. Czechy nie należą do drogich krajów, ale oczywiście wszystko zależy od miejsca, w którym planujemy się stołować czy robić zakupy.
Uśrednione ceny podstawowych produktów żywnościowych prezentują się następująco:
chleb – bochenek: 23,50 CZK;
masło – kostka: 36,90 CZK;
jajka – 10 sztuk: 30,00 CZK;
szynka – 1 kilogram: 160,00 CZK;
ziemniaki – 1 kilogram: 15,00 CZK;
mleko – 1 litr: 19,50 CZK;
ryż – 400 gramów: 18,50 CZK;
makaron – 400 gramów: 22,00 CZK;
woda mineralna – 1,5 litra: 10,90 CZK;
piwo – 0,5 litra: 14,00 CZK;
cukier –1 kilogram: 21,90 CZK.
Waluta w Czechach, korona, przyda ci się podczas załatwiania bieżących spraw, robienia zakupów czy jazdy komunikacją miejską. Nie oznacza to jednak, że musisz jej używać w każdej sytuacji. U naszych sąsiadów rozwinięty jest system transakcji bezgotówkowych, dlatego – jeśli masz taką możliwość – korzystaj z niego. To wygodne i bezpieczne. Gotówkę jednak miej przy sobie, bo w końcu zawsze może zdarzyć się sytuacja – nawet w 2022 roku – że nie będzie można zapłacić kartą. Nie musisz zabierać ze sobą euro czy dolarów. Przez cały wyjazd turystyczny bez problemu będziesz mógł płacić walutą Czech. Jest ona wygodna w codziennym użytkowaniu, a także łatwo ją kupić w polskich kantorach.
Zobacz też:
- Ceny w Czechach – ile pieniędzy potrzebujesz, by zwiedzić ten kraj?
- Szwecja – waluta, która obowiązuje w tym kraju, to korona szwedzka. Kurs, wartość, zastosowanie i inne
- Słowacja – waluta i ceny. Jak przygotować się do wycieczki po tym kraju?
- Litwa – waluta obowiązująca w nadbałtyckim kraju. Wymiana, kurs, najważniejsze informacje
- Norwegia – waluta tego skandynawskiego kraju to korony. Wszystko, co musisz o nich wiedzieć w jednym miejscu!
- Dania – waluta, która obowiązuje w tym kraju. Wszystko, co musisz wiedzieć o koronie duńskiej
- Albania – waluta. Historia, kurs wymiany i inne najważniejsze informacje
- Waluta Chorwacji – kuna chorwacka niedługo przestanie istnieć. Jaką walutę zabrać na chorwackie wakacje?