Atomium – symbol Brukseli. Dlaczego warto je zwiedzić?

Atomium jest symbolem Brukseli i jedną z najbardziej znanych konstrukcji Belgii. Chcesz lepiej poznać ten zabytek? Nie wiesz, jak zaplanować jego zwiedzanie? Podpowiadamy!

atomium

Jednym z najważniejszych wydarzeń w powojennych dziejach Brukseli była światowa wystawa Expo w 1958 roku. Z tej okazji powstało Atomium – konstrukcja, która do dziś intryguje zarówno swoją formą, jak i symboliką. Chcesz ją zwiedzić? Zobacz, jakie to proste!

Atomium – historia i symbolika

atomium widok parku

 

Zanim dowiesz się, jak zwiedzać belgijskie Atomium, zapoznaj się z najważniejszymi informacjami na temat tej budowli.kup bilety

Symbolika Atomium – co warto wiedzieć?

Atomium to świetny punkt widokowy i symbol, który zmusza do myślenia. Jej twórca znalazł ciekawy wzór. Był nim kryształ żelaza, powiększony 165 miliardów razy. Sama budowla powstała w związku z zainteresowaniem, jakie w latach 50. XX wieku zaczął wzbudzać atom. Atomium miało zmuszać do pytań o przyszłość świata i pobudzać dyskusję na temat energii jądrowej.

 

Czym wyróżnia się ta konstrukcja?

atomium widok podczas zachodu słońca

Budowa Atomium miała ścisły związek z wielką wystawą, dzięki której Bruksela w 1958 roku znalazła się w centrum uwagi. Jej twórcami są: inżynier Andre Waterkeyn i architekci Andre i Jean Polak. To dzięki nim główną atrakcją wystawy stał się obiekt o wysokości 102 metrów, składający się z 9 kul. Każda z nich ma średnicę 18 metrów i wykonana jest ze stali. Kule te połączone są korytarzami o długości 23 m i średnicy 3 m. Dla turystów najważniejsza jest kula znajdująca się na wysokości 92 m. Służy ona jako punkt widokowy i restauracja, w której można skosztować lokalnych specjałów. Do tego miejsca dociera winda, która jest w stanie pokonać swoją trasę w ciągu 23 sekund.

Zobacz też:
Jezioro Bodeńskie – poznaj ciekawostki na temat tego popularnego zbiornika wodnego

Kup bilety online i podziwiaj wspaniałą panoramę Brukseli!

Wieża widokowa, wystawy i wydarzenia kulturalne

atomium widok z bliska

Atomium miało zniknąć z panoramy miasta tuż po zakończeniu wystawy, jednak ludzie tak zachwycili się obiektem, że postanowiono go zostawić. Dziś jest to jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych Belgii i rewelacyjny punkt widokowy, z którego można podziwiać całą stolicę Unii Europejskiej. Widać stąd m.in. pobliski park Mini Europe, pałac króla Belgów, a przy dobrej widoczności również Antwerpię. W trzech innych kulach organizowane są wystawy czasowe, a w piątej znajduje się wystawa na temat EXPO 58. W Atomium są też organizowane koncerty, dzięki czemu obiekt wzorowany na cząsteczkach żelaza jest bardzo często odwiedzany.kup bilety

Atomium w Brukseli – informacje praktyczne

atomium zbliżenie na jedną kulkę

Jak zwiedzać ten obiekt? Sprawdź, w jakich godzinach możesz cieszyć się tą atrakcją i ile pieniędzy musisz przeznaczyć na bilety.

Adres  Square de l’Atomium, B-1020 Bruksela 
Godziny otwarcia Czynne codziennie od 10:00 do 18:00 
Ceny biletów 
  • dorośli – 16 euro – kup bilety
  • młodzież do 17. roku życia i studenci – 8,50 euro
  • dzieci od 6. do 11. roku życia – 6 euro
  • dzieci poniżej 6. roku życia – bezpłatnie 
  • osoby niepełnosprawne – wstęp wolny 
Uwagi dodatkowe Restauracja na szczycie Atomium jest czynna do 23:00.
Zobacz też:
Liechtenstein – księstwo między Austrią i Szwajcarią

 

Pamiętaj, że jedyna pamiątka po wystawie światowej w Brukseli w 1958 roku cieszy się wielkim powodzeniem, a to oznacza spore kolejki do kasy. Chcesz ich uniknąć? Zarezerwuj wejściówki z wyprzedzeniem przez internet!

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Lionel Maelfeyt (@ntx.photography)


Jeśli w czasie wycieczki po Belgii chcesz zobaczyć wspaniałą panoramę Brukseli, Atomium będzie dla ciebie atrakcyjnym punktem. Ten obiekt intryguje i wciąż zmusza do zastanowienia się nad tym, jak postęp wpływa na życie, warto zatem poświęcić mu nieco więcej uwagi.


Zobacz też:

Zobacz też:
Cypr – waluta na wyspiarskie wakacje. Co musisz o niej wiedzieć?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.