Vitoria Gasteiz – co warto zwiedzać w hiszpańskiej stolicy Kraju Basków? Zabytki, festiwale i muzea

Vitoria Gasteiz to miasto, które może pochwalić się licznymi średniowiecznymi zabytkami i niezwykle pięknym i świetnie zachowanym starym miastem, mimo to nadal niewiele osób wie o tym uroczym miejscu. Dlaczego warto zwiedzić to hiszpańskie miasto?

vitoria gasteiz

Vitoria Gasteiz to stolica prowincji Álava, która znajduje się w północnej części Hiszpanii. Na próżno tu szukać dużych, luksusowych kurortów i słonecznych plaż, ale to nie znaczy, że je to złe miejsce na wakacyjny wypoczynek – wręcz przeciwnie. Pięknie zachowana średniowieczna starówka, renesansowe świątynie, muzea i coroczne festiwale muzyczne to tylko skromna namiastka atrakcji, które oferuje to z pozoru skromne miasto. Przygotuj się do wycieczki i sprawdź, co warto odwiedzić w trakcie pobytu w Vitoria-Gasteiz.

Vitoria Gasteiz – średniowieczne miasto północy

Bruk na ulicach starego miasta (Casco Histórico) sięga jeszcze XII wieku. Koncentrycznie ułożone wąskie uliczki zostały częściowo odremontowane w połowie XIX wieku. Niektóre z nich nadal noszą nazwy uprawianych tam niegdyś zawodów, np.:

 • Zapateria – Szewska;
 • Cuchilleria – Nożowników;
 • Pinotereria – Malarzy;
 • Herreria – Kowalska.
Zobacz też:
San Sebastián – Hiszpania dla koneserów. Czym przyciąga Perła Północy?

Niestety w tym czasie wyburzono dawne arkady i poszerzono zbyt wąskie chodniki. Jednak mimo tego dzielnica zachowała swój charakter i autentyczny klimat doskonale prosperującego kwartału handlowego z czasów średniowiecza i renesansu.

Atrakcje w Vitoria Gasteiz – co warto zobaczyć?

W mieście jest wiele punktów, które warto odwiedzić, a każdy z nich znajduje się w doskonałej lokalizacji, najczęściej w obrębie urzekających ulic starego miasta. Oferta atrakcji jest niezwykle bogata i można powiedzieć, że na każdym rogu czają się perełki renesansu, więc trzeba być bardzo czujnym, aby niczego nie przeoczyć. W tekście przedstawiamy te najbardziej znane i charakterystyczne dla historii i kultury Vitoria-Gasteiz.

Kościół Iglesia de San Miguel i Biała Madonna

XIV-wieczna świątynia przy Plaza de la Virgen blanca, która jest szczególnie popularna ze względu na gotycką rzeźbę stojącą w jaspisowej niszy frontowego portyku. Przedstawia wizerunek Białej Madonny – patronki miasta (w sierpniu odbywają się obchody ns jej cześć – Feria de la Virgen Blanca). Retabulum wewnątrz kościoła jest autorstwa Gregoria Fernandeza, rzeźbiarza znanego z twórczości z czasów złotego wieku.

Zobacz też:
Muzeum Guggenheima w Bilbao – architektura i sztuka współczesna w Kraju Basków

Catedral de Santa María – Stara Katedra na wzgórzu

XIII-wieczna gotycka Katedra Najświętszej Marii Panny wybudowana została na szczycie obronnego wzgórza w trakcie królowania króla Kastylii Alfonsa VIII. Zachwyca majestatycznymi rzeźbami w portyku, a także na kapitelach kolumn. Mieszkańcy zazwyczaj mówią na nią Stara Katedra. W 1994 r. budynek został zamknięty w celu restauracji, jednak można zwiedzać jego wnętrza pod okiem przewodnika.

Muzeum kart do gry w Fourniera

To dosyć nietypowy obiekt muzealny mieszczący się w XVI-wiecznym budynku Pałacu Bendaña. Historia tego miejsca sięga 1868 roku, kiedy to Heraclio Fournier założył w mieście drukarnię, w której przede wszystkim drukowano karty do gry. W efekcie można podziwiać 250 różnych zestawów karcianych składających się aż z 1500 elementów!

Miejsce to zajmuje pierwsze miejsce na liście muzeów kart do gry na świecie. Ponadto można dowiedzieć się, w jaki sposób tworzone były karty, poznać narzędzia i techniki do tego wykorzystywane. Miłośników sztuki hiszpańskiej z pewnością ucieszy talia kart do tarota wykonana według projektu Salvadora Dalego.

Jakie inne zabytki i turystyczne miejsca zwiedzić w Vitoria-Gasteiz?

Poza wymienionymi punktami warto poświęcić jeszcze trochę czasu na kilka zabytków i muzeów, m.in.:

 • Catedral de María Inmaculada – tradycyjna neogotycka budowla powstała w latach 1907–1973;
 • XIV-wieczne kościoły w stylu renesansowym: San Vicente i San Pedro postawione przez bogatych kupców;
 • Palacio de Escoriaza-Esquibel – renesansowy pałac z patio w stylu plateresco;
 • Plaza de España – doskonały przyład klasycznego XVIII-wiecznego hiszpańskiego zespołu architektonicznego, z ratuszem po północnej stronie;
 • Museo Provincial de Arquelogía – w zbiorach ma eksponaty pochodzące z epoki żelaza i epoki rzymskiej;
 • Museo de Armería, czyli muzeum broni;
 • Museo Diocesano de Arte Sacro – muzeum ze zbiorami sztuki sakralnej.
Zobacz też:
Kraj Basków – jakie miejsca i zabytki warto zobaczyć w tej hiszpańskiej krainie?

Parque de La Florida – park w sercu miasta

Układ ma liczne kręte alejki, skupiska drzew liściastych i iglastych oraz dekoracyjne elementy rustykalne, więc nie można mieć wątpliwości, że twórcy silnie inspirowali się XIX-wiecznymi ogrodami francuskimi. Można tu odpocząć w cieniu ogromnych, wieloletnich drzew, np.:

 • kasztanowców;
 • sekwoi;
 • cedrów libańskich;
 • wierzb.

W parku rośnie aż 95 rozmaitych gatunków drzew, jednak na szczególne uznanie zasługuje 30-metrowy orzech, który ma przeszło 100 lat!

Vitoria Gasteiz to dobre miejsce na wypoczynek zarówno dla miłośników odwiedzania zabytków jak i muzeów, ale również entuzjastów natury. Niewiele osób wie, że miasto Vitoria-Gasteiz 2012 roku otrzymało tytuł Zielonej Stolicy Europy, co oznacza, że w mieście jest dużo zieleni, ale również dookoła niego rozciągają się fantastyczne krajobrazy, które pozwolą odetchnąć od uliczek pełnych ludzi, głośnych barów i kolejek w muzeach.

Fot. ilustracyjne: Doripena via Wikipedia, CC BY-SA 1.0


Zobacz też:

Zobacz też:
San Sebastián – Hiszpania dla koneserów. Czym przyciąga Perła Północy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.