Teneryfa – ciekawostki, których nie znajdziesz w przewodnikach! Poznaj nasz TOP 5

Niesamowita hiszpańska wyspa jest znana na całym świecie z wielu atrakcji, pięknej pogody i fantastycznych fal, o której mowa? Oczywiście to Teneryfa. Ciekawostki na jej temat są mniej popularne, ale bardzo interesujące i każdemu turyście pozwolą ją lepiej zrozumieć.

teneryfa ciekawostki

Burze piaskowe, sztuczne plaże i opuszczone miasteczko trędowatych – czy to aby na pewno Teneryfa? Ciekawostki na jej temat budzą zainteresowanie niejednego podróżnika. Sprawdź, czy znasz historie z naszego zestawienia. 

Teneryfa – ciekawostki. Abades – opuszczona wioska trędowatych

Na początku lat 40. XIX wieku Teneryfę zaatakowała plaga trądu, więc władze podjęły działania, aby odizolować chorych od reszty społeczeństwa w oddalonej, wręcz na pustkowiu, wiosce w bliskiej okolicy Los Abades. W tym celu rozpoczęto budowę specjalnej wioski, w której zaplanowane były m.in. szpital, kaplica, domy, a nawet krematorium. Przed zakończeniem budowy wynaleziono panaceum, więc prace przerwano. Niedokończona miejscowość nie jest strzeżona, więc każdy może ją zwiedzić.

Rekiny na Teneryfie

Wyspę oblewają wody Oceanu Atlantyckiego, więc naturalnym jest fakt, że pływają tam rekiny. Mało kto wie, że na Wyspach Kanaryjskich żyje zagrożony wyginięciem gatunek Angel Sharks (Aniołowate). Wyglądem przypomina płaszczkę, bo ma spłaszczone ciało, które osiąga nawet 2 m długości. Nie stanowi zagrożenia dla człowieka, pod warunkiem, że nie zostanie sprowokowany.

Zobacz też:
Los Cristianos – Teneryfa to nie tylko plaża! Poznaj 10 najlepszych atrakcji Los Cristianos i wybierz się na wczasy na Wyspy Kanaryjskie

Teneryfa – ciekawostki prosto z Sahary

Kolejna ciekawostka na temat Teneryfy dotyczy plaży, a konkretnie koloru piasku. Na Teneryfie wszystkie plaże są czarne – to charakterystyczne dla obszarów wulkanicznych. Pomimo to przy dużych kurortach można znaleźć plaże z drobnym piaskiem o pięknej złotej barwie, np. Las Teresitas. Jak to możliwe? Otóż w latach 70. przywieziono złoty piasek z hiszpańskiej prowincji na Saharze, aby stworzyć miejsca, jakich oczekują turyści.

Kalima

Następna ciekawostka również odnosi się do piasku z Sahary, ale takiego, który przyleciał tam sam. Kalima to zjawisko atmosferyczne, które polega na pojawieniu się silnego, gorącego wiatru znad Afryki, który transportuje ze sobą piasek z Sahary. W efekcie powstaje prawdziwa burza piaskowa, temperatura znacznie wzrasta, a niebo staje się bardzo mroczne. Kalima na Wyspach Kanaryjskich występuje rzadko, ale gdy się pojawi, to może trwać przez wiele dni. W efekcie może poważnie pokrzyżować plany urlopowe.

Legenda o Matce Boskiej z Candelarii

Jeśli chodzi o atrakcje, które oferuje Teneryfa, ciekawostki dotyczące kwestii religijnych są warte uwagi. Niewiele osób spoza Hiszpanii wie, że Candelaria to ośrodek kultu maryjnego Wysp Kanaryjskich, do którego pielgrzymują wierni z całego archipelagu. Wszystko za sprawą cudownej figurki Matki Boskiej, znalezionej przez dwóch pasterzy w XVI wieku. Podobno usiłując przeprowadzić bydło przez rzekę, znaleźli w jaskini posąg kobiety, która na prawym ramieniu ma niemowlę, a w lewej dłoni trzyma świecę. Na początku XIX wieku zaginęła w trakcie ulewy, ale lokalny rzeźbiarz wykonał taką samą, którą do dziś można oglądać w tamtejszej bazylice.

Zobacz też:
Costa Adeje na Teneryfie – perełka Wysp Kanaryjskich

Jak widzisz, hiszpańska wyspa Teneryfa kryje przed turystami wiele ciekawostek dotyczących miejsc i historii z nimi związanych, ale nie wszyscy o nich wiedzą. W artykule poznałeś zaledwie kilka z nich, ale mamy nadzieję, że skorzystasz z tej wiedzy w trakcie wakacji na Wyspach Kanaryjskich.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.