Candelaria na Teneryfie w Hiszpanii. Które atrakcje warto zobaczyć na Wyspach Kanaryjskich?

Candelaria to wyjątkowe miejsce na mapie Wysp Kanaryjskich. Spodoba się zarówno miłośnikom natury, jak i entuzjastom tradycyjnej architektury. Co warto robić w tej uroczej miejscowości? Sprawdź!

candelaria
Ocena

Candelaria to malownicze miasteczko leżące na północno-wschodnim wybrzeżu Teneryfy. Jest dobrze skomunikowane z resztą wyspy, ponieważ leży tylko 20 km od Santa Cruz. Można powiedzieć, że to przedmieścia stolicy Teneryfy. Co roku przyciąga nie tylko rzesze zagranicznych turystów, lecz również wiernych pielgrzymów z całego archipelagu Wysp Kanaryjskich. Przekonaj się, co można tam zobaczyć!

Candelaria – ośrodek kultu maryjnego Wysp Kanaryjskich

candelaria wyspa

Aby zrozumieć specyfikę tego miejsca, w pierwszej kolejności należy zrozumieć, dlaczego jest tak chętnie odwiedzane przez wiernych. Znajduje się święta figura Matki Boskiej z Candelarii, czyli patronki Wysp Kanaryjskich. To za jej sprawą miejscowość stała się ośrodkiem kultu maryjnego, do którego udają się Kanaryjczycy. Skąd się tam wzięła i dlaczego jest tak ważna? Wszystko tłumaczy tajemnicza legenda…

Kliknij tutaj, aby kupić bilety na rejs łódką!

Matka Boska z Candelarii – legenda

candelaria rzeźba

Podobno w XIV wieku dwóch pasterzy nie mogło przeprowadzić swojego bydła na plażę. Jeden z nich postanowił sprawdzić, dlaczego zwierzęta nie chcą dalej iść. W ten sposób trafił na jaskinię, w której znalazł posąg kobiety, która na swoim prawym ramieniu trzyma niemowlę, a w lewej dłoni świecę (hiszp. candela). Figurkę nazwano Chaxiraxi. W 1826 roku wskutek dużej ulewy wpadła do oceanu i już nigdy jej nie odnaleziono. Mimo to lokalny rzeźbiarz Estévez del Sacramento po kilku latach odtworzył posąg, który można podziwiać we wnętrzu tamtejszej bazyliki.

kup bilety

Bazylika Matki Bożej w Candelarii

candelaria bazylika

Basílica de Nuestra Senora de Candelaria to miejsce kultu, do którego pielgrzymują wszyscy wierni Kanaryjczycy. Co ciekawe, w miejscu, w którym stoi bazylika wcześniej stały inne świątynie, np. sanktuarium maryjne, które pochłonął pożar w 1789 roku. Obecna budowla została wzniesiona stosunkowo niedawno, bo w 1959 roku. Podziwiając architekturę bazyliki, nie da się przeoczyć stylu neoklasycystycznego z silnymi akcentami sztuki lokalnej. W środku najwięcej uwagi przykuwa okazały ołtarz z posągiem Virgen de Candelaria – patronki Wysp Kanaryjskich. Jej przestronne wnętrza są w stanie pomieścić aż 5000 osób.

Atrakcje w miasteczku na Teneryfie

candelaria atrakcje

Poza bazyliką, świętą figurką i plażą (o niej w dalszej części artykułu) w miejscowości Candelaria są jeszcze inne warte uwagi atrakcje turystyczne.

Candelaria i jej oryginalna ceramika

W Centro Alfarero de Candelaria „Casa las Miquelas” można poznać historię wyrabiania ceramiki na wyspie i dowiedzieć się, w jaki sposób wykonywali ją kiedyś rdzenni mieszkańcy Teneryfy – Guanczowie. Ceramika jest wyraźnie widoczna w mieście, więc warto rozejrzeć się w lokalnych sklepikach i poszukać ręcznie wyrabianych pamiątek z gliny.

Plac centralny – Plaza de la Patrona de Canarias i Grota Cueva de Achbinico

To najpopularniejszy plac w tym niewielkim mieście. Znajduje się na nim dziewięć rzeźb z brązu, które przedstawiają wizerunki Menceyes, czyli dawnych wodzów. Ważnym miejscem jest też grota, w której rdzenni mieszkańcy Teneryfy oddawali cześć cudownej podobiźnie Czarnej Madonny. Obecnie można tam obejrzeć posąg św. Błażeja.

Kliknij tutaj, aby kupić bilety na rejs łódką!

Ponadto, w miasteczku warto zobaczyć:

  • Antiguo Ayuntamiento de Candelaria – XVII wieczny budynek dawnego ratusza;
  • klasztor Dominikanów – Real Convento de Nuestra Señora de Candelaria;
  • barokowy kościół Iglesia de Santa Ana.

Candelaria – plaża

candelaria plaża

W miejscowości Candelaria i jej okolicach można odpocząć na przyjemnych plażach z charakterystycznym dla wulkanicznych terenów ciemnym, wręcz czarnym piaskiem. Wszystkie są wyposażone w takie udogodnienia jak leżaki i parasole. Ponadto, te znajdujące się w okolicach promenady są w bliskim sąsiedztwie lokali gastronomicznych.

  • La Playa de Punta Larga – dosyć długa, znajduje się na obrzeżach miasteczka;
  • Playa de El Alcalde;
  • Playa de La Arena.

Candelaria to urocze miasteczko, w którym jest dużo spokojniej niż w pobliskiej stolicy Teneryfy. Warto je odwiedzić chociażby na chwilę, żeby poznać historię lokalnego wyrobu ceramiki, kultu maryjnego i pospacerować po jednej z niezatłoczonych plaż. Pomimo kameralnego charakteru miejscowości można tu znaleźć hotele i inne miejsca na nocleg.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *