Miejscowość znajduje się na południu wyspy, w rejonie San Miguel de Abona, a konkretnie w okolicach los Abades. Teneryfa to stosunkowo mała wyspa, więc znalezienie przestrzeni dla trędowatych nie było proste. Jednak wówczas region los Abades nie był gęsto zaludniony, więc tereny wybrane pod budowę stanowiły najlepszy wybór.
Historia Abades – Teneryfa kryje wiele tajemnic
Budowa wioski rozpoczęła się w 1943 roku. Wówczas na całym świecie szerzyła się epidemia trądu, a Teneryfa nie stanowiła wyjątku. Choroba sukcesywnie dziesiątkowała mieszkańców hiszpańskiej wyspy, natomiast władze nie potrafiły jej opanować. W związku z tym postanowiono, że wszyscy zarażeni trądem zostaną odizolowani od pozostałej części społeczności. Nowym miejsce zamieszkania dla osób dotkniętych trądem miała być specjalnie wybudowana do tego celu wioska, w której miały się znaleźć m.in. szpital, kaplica, domy, a nawet krematorium.
Abades – niedokończona budowa na Teneryfie
Dlaczego nikt nigdy tam nie zamieszkał? Budowa została przerwana, ponieważ przed jej ukończeniem opracowano antybiotyk leczący trąd. W efekcie nie było już potrzeby izolowania chorych przed pozostałymi mieszkańcami wyspy.
W trakcie następnych lat pojawiło się kilka pomysłów na zagospodarowanie tych budynków. Przez pewien czas korzystały z niego hiszpańskie siły zbrojne. Natomiast w 2002 roku terenem zainteresował się włoski inwestor, który kupił nieruchomość, aby wybudować tam luksusowe pole golfowe, jednak do tej pory teren stoi nieogrodzony, a budynki naturalnie niszczeją.
Turystów wioska trędowatych wita śmieciami oraz licznymi graffiti na niedokończonych budowlach. Odbywają się tam nieoficjalne imprezy muzyki elektronicznej oraz spotkania typu airsoft w Abades. Teneryfa niestety nie zadbała o to unikatowe miejsce.
Z pewnością wioska trędowatych to dosyć nietypowa atrakcja turystyczna Teneryfy, jednak jeżeli nudzą cię popularne punkty polecane w przewodnikach, polecamy odwiedzić to miejsce i zobaczyć je na własne oczy. Obecnie okolice miasteczka trędowatych w głównej mierze są zabudowane wiatrakami.
Fot. ilustracyjne: Wusel007 via Wikipedia, CC BY-SA 3.0
Dodaj komentarz