Miejscowość znajduje się na południu wyspy, w rejonie San Miguel de Abona, a konkretnie w okolicach los Abades. Teneryfa to stosunkowo mała wyspa, więc znalezienie przestrzeni dla trędowatych nie było proste. Jednak wówczas region los Abades nie był gęsto zaludniony, więc tereny wybrane pod budowę stanowiły najlepszy wybór.

Historia Abades – Teneryfa kryje wiele tajemnic

Budowa wioski rozpoczęła się w 1943 roku. Wówczas na całym świecie szerzyła się epidemia trądu, a Teneryfa nie stanowiła wyjątku. Choroba sukcesywnie dziesiątkowała mieszkańców hiszpańskiej wyspy, natomiast władze nie potrafiły jej opanować. W związku z tym postanowiono, że wszyscy zarażeni trądem zostaną odizolowani od pozostałej części społeczności. Nowym miejsce zamieszkania dla osób dotkniętych trądem miała być specjalnie wybudowana do tego celu wioska, w której miały się znaleźć m.in. szpital, kaplica, domy, a nawet krematorium.

Abades – niedokończona budowa na Teneryfie

Dlaczego nikt nigdy tam nie zamieszkał? Budowa została przerwana, ponieważ przed jej ukończeniem opracowano antybiotyk leczący trąd. W efekcie nie było już potrzeby izolowania chorych przed pozostałymi mieszkańcami wyspy.

Abades nurkowanie z plaży Abades

Kup bilet na nurkowanie z plaży Abades!

W trakcie następnych lat pojawiło się kilka pomysłów na zagospodarowanie tych budynków. Przez pewien czas korzystały z niego hiszpańskie siły zbrojne. Natomiast w 2002 roku terenem zainteresował się włoski inwestor, który kupił nieruchomość, aby wybudować tam luksusowe pole golfowe, jednak do tej pory teren stoi nieogrodzony, a budynki naturalnie niszczeją.

Turystów wioska trędowatych wita śmieciami oraz licznymi graffiti na niedokończonych budowlach. Odbywają się tam nieoficjalne imprezy muzyki elektronicznej oraz spotkania typu airsoft w Abades. Teneryfa niestety nie zadbała o to unikatowe miejsce.

Z pewnością wioska trędowatych to dosyć nietypowa atrakcja turystyczna Teneryfy, jednak jeżeli nudzą cię popularne punkty polecane w przewodnikach, polecamy odwiedzić to miejsce i zobaczyć je na własne oczy. Obecnie okolice miasteczka trędowatych w głównej mierze są zabudowane wiatrakami.

Fot. ilustracyjne: Wusel007 via Wikipedia, CC BY-SA 3.0

Archiwum: maj 2022

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.

Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety


Zobacz także: