Kalima – Teneryfa zasypana piaskiem? Czym jest, kiedy się pojawia i ile trwa?

Wyspy Kanaryjskie cieszą się fantastyczną pogodą niemalże przez cały rok. Może się jednak pojawić jeden problem – Kalima. Teneryfa zostawia po sobie nie do końca dobre wspomnienia turystom, którzy w trakcie urlopu doświadczyli burzy piaskowej.

kalima teneryfa
Ocena

Niebo w kolorze żółto pomarańczowym, silny wiatr i złowroga atmosfera – to prawdopodobnie kalima. Teneryfa stosunkowo rzadko doświadcza tego zjawiska. Mimo to warto być przygotowanym na każdą ewentualność. Dowiedz się więcej o tym zjawisku z naszego artykułu.

Kalima – co to jest?

Kalima (hiszp. calima) sprawia, że słoneczna kraina, w której wiecznie panuje wiosna, zamienia się w miejsce trudne do funkcjonowania. Konkretnie jest to zjawisko atmosferyczne, ściśle połączone z sirocco, czyli wschodnim wiatrem, który wieje znad Afryki. Przemierza on stukilometrową trasę i transportuje gorące masy powietrza, ale nie same, bo z ziarenkami piasku znad Sahary. Brzmi niewiarygodnie? A jednak to prawda.

Co się dzieje, gdy pojawia się kalima? Teneryfa potrafi zmienić się nie do poznania!

Niebo nagle ciemnieje od drobinek piasku, a widoczność staje się znacznie ograniczona, nawet do 1000 metrów. Wówczas temperatura na Teneryfie może wzrosnąć nawet o kilkanaście stopni w dość krótkim czasie. Latający piasek osadza się na wszystkim. Przy i tak wysokich temperaturach te czynniki wywołują u ludzi znaczne trudności z oddychaniem.

Ile trwa kalima na Teneryfie?

Niestety to frustrujące zjawisko atmosferyczne może utrzymywać się na hiszpańskich Wyspach Kanaryjskich nawet przez kilka dni. Najgorsze są pierwsze 2–3 doby, wtedy Kalima jest najsilniejsza, w następnych dniach objawy powoli ustają. Oczywiście zdarzają się też krótsze burze piaskowe, ale na Kanarach w Hiszpanii z reguły są przynajmniej kilkudniowe.

Kiedy pojawia się kalima na Teneryfie?

Z obserwacji wynika, że największe prawdopodobieństwa wystąpienia tego zjawiska atmosferycznego na Teneryfie przypada na okres od późnej jesieni do połowy wiosny. Niezwykle rzadko pojawia się porze letniej, ale to właśnie wtedy jest najbardziej uciążliwa.

Czy kalima jest niebezpieczna dla ludzi?

Z pewnością jest uciążliwa dla wszystkich osób (w szczególności turystów). Stanowi też zagrożenie dla ich zdrowia. W szczególności powinny się jej obawiać:

  • astmatycy (szczególnie narażona grupa);
  • osoby starsze;
  • osoby ze schorzeniami kardiologicznymi;
  • małe dzieci i niemowlęta.

W trakcie wakacji może się zdarzyć, że pojawi się kalima. Teneryfa nie jest wtedy przyjaznym miejscem, dlatego dla własnego bezpieczeństwa i komfortu zostań w szczelnie zamkniętym pokoju hotelowym z włączoną klimatyzacją i stałym dostępem do wody pitnej. Pamiętaj o nawadnianiu i ochładzaniu organizmu, w trakcie kalimy robi się naprawdę gorąco. 

Jeżeli planujesz wakacje na Wyspach Kanaryjskich nie musisz obawiać się kalimy, bowiem występuje ona tam bardzo rzadko. Decydując się na ofertę wycieczki „last minute” na Teneryfę, sprawdź na wszelki wypadek przed zakupem, czy aby na pewno nie dotarła tam właśnie kalima – Teneryfa bez burzy piaskowej jest dużo piękniejsza.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *