Świeradów-Zdrój to niewielkie, malowniczo położone miasteczko na Dolnym Śląsku, w pobliżu Jeleniej Góry. Przyciąga do siebie turystów przez cały rok, oferując piękne szlaki piesze i rowerowe, ale zjazdy też narciarskie. Wody mineralne i duże pokłady borowiny już dawno rozsławiły Świeradów-Zdrój. Atrakcje tego miejsca to jednak nie tylko uzdrowiskowe właściwości – choć oczywiście warto z nich skorzystać będąc na miejscu! Sprawdź, co jeszcze skrywa w sobie Uzdrowisko w Świeradowie.

1 Wieża Sky Walk – najpopularniejsza atrakcja w Świeradowie Zdroju

Świeradów Zdrój atrakcje Wieża Sky Walk

Jest to jedna z nowszych atrakcji Świeradowa Zdroju, która otworzyła się w 2021 roku. Sky Walk to najwyższa wieża widokowa w Polsce. Odwiedzając to miejsce będziesz mieć wrażenie, że spacerujesz wśród chmur. Łączna długość trasy znajdującej się aż 60 metrów nad ziemią wynosi 800 metrów. Cała ścieżka dydaktyczna, która zahacza także o pobliski las rozciąga się na 3 kilometrach. Na turystów czekają tu ciekawe instalacje:

 • szklana kładka – tylko dla odważnych. Można mieć wrażenie, że nie ma się gruntu pod nogami;
 • kropla wody – siatka relaksacyjna zawieszona 50 metrów nad ziemią;
 • kokon pająka – również wykonany z siatki;
 • zjeżdżalnia – o długości ponad 100 metrów, dodatkowo płatna i nie zawsze czynna.

Jeśli chcesz poczuć dreszczyk emocji i zobaczyć Sudety Zachodnie z innej perspektywy niż dotychczas, udaj się pod adres ul. Dąbrowskiego 6. Wieża Sky Walk otwarta jest przez cały rok i wszystkie dni tygodnia. Bilety sprzedawane są tylko na miejscu, bez możliwości wcześniejszej rezerwacji online. Kosztują 65 zł za osobę dorosłą i 48 zł za dzieci w wieku 3-11 lat.

2 Gondola na Stogu Izerskim

Świeradów Zdrój atrakcje Gondola na Stogu Izerskim
Fot.: Slawek Ilski via Wikipedia, CC BY 3.0

Kolejka gondolowa należy do ośrodka Ski&Sun. Przez cały rok wozi turystów na szczyt Stogu Izerskiego. W okresie zimowym najczęściej wykorzystywana jest przez narciarzy zjeżdżających ze Stogu Izerskiego w Świeradowie Zdroju. Atrakcja ta w lecie pomaga przewozić rowery lub służy po prostu jako możliwość podziwiania krajobrazów z innej perspektywy. Wagoniki mieszczą po 8 osób i pokonują wysokość 440 metrów w 8 minut. 

3 Schronisko na Stogu Izerskim

Świeradów-Zdrój-Schronisko-na-Stogu-Izerskim
Fot. Katarzyna Kochańska via Wikipedia, CC BY-SA 3.0 PL

Jeżeli jesteś już na górze, warto zatrzymać się w schronisku, umiejscowionym nieco poniżej samego szczytu – na wysokości 1060 m n.p.m. Budynek ten powstał w 1924 roku dzięki Josefowi Siebeltowi, członkowi Towarzystwa Karkonoskiego. Od tego czasu zostało znacznie zmodernizowane i przystosowane pod turystów, lecz wciąż wyraźnie czuć jego górski charakter i niezaprzeczalny urok. Przed wejściem do środka polecamy zatrzymać się chwilę, by móc podziwiać panoramę Gór Izerskich i zachodnich Karkonoszy.

4 Świeradów-Zdrój – atrakcje dla miłośników sportów zimowych. Ośrodek Ski&Sun

Świeradów Zdrój atrakcje Ośrodek Ski&Sun
Fot.: Slawek Ilski via Wikipedia, CC BY 3.0

Ski&Sun to nowoczesny ośrodek wypoczynkowy, zapewniający wszystkim swoim odwiedzającym maksimum komfortu i różne opcje aktywnego wypoczynku. Jakich udogodnień i atrakcji możesz spodziewać się w tym miejscu? Ski&Sun położony na wysokości 1108 m n.p.m. oferuje:

 • luksusowe apartamenty noclegowe z opcją śniadania i obiadokolacji;
 • restaurację serwującą pyszne, sezonowe potrawy z lokalnych produktów;
 • pakiety wypoczynkowe na różne okazje;
 • zabiegi masażu i fizjoterapii;
 • zajęcia jogi;
 • tor saneczkowy o długości 720 metrów;
 • wypożyczalnię rowerów górskich;
 • naukę jazdy na nartach lub snowboardzie w szkółce narciarskiej;
 • wypożyczalnię i serwis sprzętu narciarskiego i snowboardowego. Dostępne są m.in. narty zjazdowe i biegowe, a także rakiety i kije do zimowych pieszych wędrówek;
 • stok narciarski o zróżnicowanym nachyleniu, o długości 2500 metrów.

Warto zaznaczyć, że jest to najwyżej położony ośrodek wypoczynkowy w Polsce.

5 Czarci Młyn w Świeradowie Zdroju – atrakcja historyczna działająca do dziś

Czarci Młyn powstał w 1890 roku i sprawnie funkcjonuje do dnia dzisiejszego. Jest to niezwykła historyczna atrakcja Świeradowa Zdroju, ponieważ wciąż zawiera działające, oryginalne wyposażenie z czasów swoich początków. Część sprzętów zmodernizowano lub wymieniono na nowe – napęd jest obecnie elektryczny, nie wodny, a koło jest repliką oryginalnej wersji. 

Zabytkowy młyn jest dostępny do zwiedzania. Na miejscu można poznać dawne receptury i metody wypieku chleba, nauczyć się tworzenia ciasta, a nawet ubijania masła. Obiekt otoczony jest ogrodem, w którym latem kwitną kolorowe kwiaty i rosną aromatyczne zioła. Legenda głosi, że przed wejściem do młyna trzeba dotknąć głowy strzegącego go lwa, aby nie sprowokować złośliwości mieszkającego tu Czarta.

6 Chaty Sudeckie 

Są to stare, sudeckie domy przysłupowe pochodzące z XIX wieku. Można podziwiać je na obrzeżach Świeradowa Zdroju. Atrakcje te znajdują się głównie na ulicach Długiej, Lwóweckiej, Myśliwskiej i Głównej. Ich charakterystycznym elementem jest system drewnianych filarów podtrzymujących dach lub drugą kondygnację. Parter najczęściej wykonany jest z poziomo ustawionych bali. Chaty Sudeckie są zdobione kamiennymi lub drewnianymi detalami.

Kraina Domów Przysłupowych to nie tylko Dolny Śląsk, ale też Saksońska i Czeska Szwajcaria, Górne Łużyce, północne Czechy i wschodnie Niemcy. Na tym terenie znajduje się aż około 19 tysięcy podobnych budynków. Większość z nich nie jest dostępna do zwiedzania – są to prywatne domy mieszkalne, które można jedynie podziwiać z zewnątrz. W niektórych jednak mieszczą się hotele, restauracje lub muzea.

7 Dom Zdrojowy i Hala Spacerowa w Świeradowie Zdroju – atrakcja z naturalnym źródłem wody pitnej

Świeradów-Zdrój atrakcje -Hala Spacerowa
Fot.: Zenobia Miszewska via Wikipedia, CC BY-SA 3.0 PL

W samym centrum Świeradowa znajduje się Dom Zdrojowy otoczony malowniczym parkiem. Jest to prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalny element dolnośląskiego uzdrowiska. Nad miastem góruje jego 46-metrowa wieża zegarowa. Warto zajrzeć do największej w rejonie Hali Spacerowej, w której można podziwiać witraże, roślinne zdobienia i herb rodziny von Schaffgotsch. Przy wejściu znajduje się źródło wody pitnej, z którego można korzystać.

8 Tarasy i Park Zdrojowy

Świeradów Zdrój atrakcje Tarasy i Park Zdrojowy

Tarasy znajdują się przed Domem Zdrojowym i rozciągają się na długości 160 metrów. Park powstał w 1898 roku, z projektu Karla Grossera. Część architektoniczna obejmuje mury na skarpach, rampy, schody, fontannę z sadzawką oraz sztuczną grotę. Romantyczna, zielona okolica jest idealnym miejscem do wypoczynku, spacerów, pikników i klimatycznych sesji zdjęciowych.

9 Wodospad Kwisy

Ta atrakcja Świeradowa Zdroju zimą przyciąga morsów, a latem pozwala ochłodzić się przy uciążliwych upałach. Wodospad Kwisy to malownicza kaskada na górskiej rzece. Nawet jeśli nie planujesz zanurzyć się w orzeźwiającej wodzie, warto przyjechać tu dla samych widoków. Turyści chętnie zatrzymują się przy wodospadzie na sesje zdjęciowe. Obecnie jest to miejsce prawie nieoznakowane, więc warto wcześniej dokładnie sprawdzić trasę do kaskady.

10 Świeradów-Zdrój – atrakcje lokalne. Pracownia Piernika Isabell


Pracownia Piernika Isabell to interaktywne muzeum, w którym można poznać historię lokalnych wypieków i podziwiać prawdziwe piernikowe dzieła sztuki. Wystawy są często zmieniane, pod kątem motywów typowych dla danej pory roku. Wnętrze budynku przypomina ziemiański dworek z początku XX wieku, dzięki czemu zwiedzanie to prawdziwa podróż w czasie. Na miejscu można też uczestniczyć w warsztatach z pieczenia i ozdabiania ciastek. Na zajęcia obowiązuje wcześniejsza rezerwacja. Nie można stąd wyjść nie próbując tradycyjnych słodkich wypieków!

11 Świeradów-Zdrój – atrakcje dla aktywnych. Trasy Rowerowe Singltrek

Świeradów Zdrój atrakcje Trasy Rowerowe Singltrek

Zapewne każdy miłośnik jazdy dwukołowej słyszał nazwę Singeltrek Świeradów Zdrój. Atrakcja ta jest pierwszą tego typu opcją w Polsce. Obejmuje sieć leśnych ścieżek rowerowych po Górach Izerskich, o łącznej długości 200 kilometrów. Trasy można przemierzać własnym rowerem lub jednośladem wypożyczonym na miejscu. Na całą sieć składają się poniższe ścieżki o różnej długości i stopniu trudności:

 • Trasa Singeltrack;
 • Trasa Bike Maraton;
 • Trasa Cietrzewia;
 • Trasa Dookoła Kwisty;
 • Trasa MTB Lang Team;
 • Trasa Rozdroże Izerskie – Jakuszyce;
 • Trasa Wokół Stogu Izerskiego;
 • Trasa Rozdroże Izerskie – Kopalnia Stanisław.

12 Szlaki turystyczne po pogórzu i Górach Izerskich

Świeradów Zdrój atrakcje Szlaki turystyczne

Nie można odwiedzić Świeradowa bez przynajmniej jednego spaceru po okolicy. Góry Izerskie to piękna ostoja natury i wiele możliwości wędrówek – dla osób w każdym wieku i stopniu sprawności fizycznej. Do najbardziej uczęszczanych tras należą wyznaczone szlaki i ich różne odcinki: czerwony, zielony, żółty, niebieski i Szlak Cietrzewa. Kolory nie przekładają się w żaden sposób na poziom trudności czy długość trasy – koniecznie sprawdź je przed wyruszeniem w drogę. Nigdy nie przeceniaj swoich możliwości, szczególnie w okresie zimowym.

13 Trasy narciarstwa biegowego. Świeradów-Zdrój – atrakcje zimowe

Świeradów Zdrój atrakcje Trasy narciarstwa biegowego

Świeradów-Zdrój to miejsce, w którym przez znaczną część roku zalega śnieg. Dlatego też okolice są popularną destynacją dla miłośników narciarstwa biegowego, czyli tzw. biegówek. Jest z czego wybierać – wszystkie trasy sumują się aż do 100 kilometrów, o różnym poziomie trudności. Jeśli lubisz rywalizację, polecamy przyjechać tu na odbywający się co roku Bieg Piastów. W Świeradowie można oczywiście wypożyczyć biegówki i nauczyć się tego sportu od podstaw w wielu różnych placówkach.

14 Wyciągi narciarskie

Wolisz używać narty do zjeżdżania zamiast zwiedzania? Bez obaw, w okolicy przez całą zimę funkcjonuje wiele stoków narciarskich. Te atrakcje Świeradowa Zdroju przyciągają setki miłośników narciarstwa rocznie, a także początkujących próbujących swoich sił w tym sporcie. Wszystkie z nich są doskonale przystosowane pod turystów i oferują wiele udogodnień. Możesz wybierać spośród wyciągów:

 • Kolej Gondolowa;
 • Kamieniec;
 • Izery;
 • Bambino-Ski;
 • Barbara;
 • Bajtek;
 • Madzialena.

15 Uzdrowisko Świeradów Zdrój – atrakcje dla poszukujących lepszego samopoczucia

W Świeradowie funkcjonuje tzw. święte źródło, czyli źródło mineralne o jakości wody porównywalnej do znanych kurortów w Belgii lub na Węgrzech. Tutejsze uzdrowisko może pochwalić się aż 250-letnią historią. Woda ze Świeradowa ma liczne prozdrowotne właściwości, które obejmują:

 • oczyszczanie organizmu z metali ciężkich;
 • obniżanie poziomu cukru we krwi;
 • łagodzenie objawów astmy i chorób górnych dróg oddechowych;
 • leczenie alergii wziewnych i pyłkowych;
 • kuracja schorzeń o podłożu reumatologicznym, neurologicznym, ginekologicznym;
 • obniżanie nadciśnienia tętniczego;
 • leczenie schorzeń narządów ruchu.

Można stosować ją do przeprowadzania inhalacji i kąpieli, jak i po prostu do picia. Wśród obiektów uzdrowiskowych Świeradowa znajdują się: Dom Zdrojowy, Szpital Uzdrowiskowy Wacław, Zakład Radoczynny, Szpital Uzdrowiskowy dla Dzieci w Czerniawie-Zdroju, Centrum Rehabilitacji i Reumatologii „Goplana”, Sanatorium „Gracja”, Sanatorium SANUS.

16 Izerski punkt antygrawitacyjny

Jest to nietypowa atrakcja Świeradowa Zdrój, która mieści się na szlaku „Śladem izerskich tajemnic”. Fenomenem tego miejsca jest tzw. anomalia grawitacyjna. Polega ona na tym, że obiekty zdają się same wtaczać pod górę. Działa to tak samo na niewielkie piłki, jak i całe samochody. Zjawiska tego nie potwierdzają żadne badania naukowe i niektórzy twierdzą, że jest to zwykłe złudzenie optyczne. Warto przekonać się o tym na własne oczy.

17 INTERFERIE Aquapark Sport Hotel Świeradów Zdrój – atrakcje wodne

Świeradów Zdrój atrakcje Aquapark

Odpręż się w przyjemnej wodzie lub jednym z licznych hotelowych pokoi z widokiem na piękny, naturalny krajobraz Gór Izerskich.

Atrakcje Aquaparku obejmują:

 • basen sportowy;
 • basen solankowy;
 • basen rekreacyjny;
 • zjeżdżalnie;
 • huśtawki wodne;
 • gejzery;
 • dysze do masażu;
 • leżanki do masażu;
 • sauny;
 • brodzik dla najmłodszych;
 • jacuzzi zwykłe lub solankowe;
 • zabiegi pielęgnacyjne i zdrowotne.

Park wodny jest bezpłatny dla gości hotelowych. Wszyscy inni mogą korzystać z niego w cenie 45 zł/2 godziny (bilet normalny) lub 35 zł (bilet ulgowy).

18 Schronisko Chatka Górzystów

Świeradów Zdrój atrakcje Schronisko Chatka Górzystów
Fot.: Pudelek (Marcin Szala) via Wikipedia, CC BY-SA 3.0

Miejsce, w którym obecnie stoi Schronisko na Hali Izerskiej było niegdyś wsią Groß-Iser (Skalno). Niestety kompletnie nic z niej nie zostało. Chata Górzystów została wybudowana w 1938 roku i pierwotnie pełniła funkcję szkoły. Z czasem została przekształcona w schronisko. Nie jest to żaden luksusowy obiekt, choć zdecydowanie ma swoje uroki i przyciąga licznych wędrowców mimo trudnych warunków pobytu.

Nocleg w tym miejscu to swoista atrakcja Świeradowa Zdroju – na turystów czekają tu dość spartańskie warunki. Można do nich zaliczyć kąpiel w zimnym strumieniu, brak prądu, czy też samodzielne rozpalanie w piecach. Atutem jest niewielka gastronomia na obiekcie, w której można smacznie zjeść.

19 Szlak Dziejów Świeradowa

Świeradów Zdrój atrakcje Szlak Dziejów Świeradowa

W przeciwieństwie do licznych szlaków leśnych i górskich, ten znajduje się w mieście. Jest to niedługa, półkilometrowa trasa spacerowa. Znajduje się na niej 8 rozet, które przedstawiają kluczowe dla miasta daty i obiekty. Ciekawostkami, o których można się dowiedzieć na Szlaku Dziejów Świeradowa są:

 • kim był Flins z XII wieku;
 • jak w przeszłości nazywał się Świeradów Zdrój;
 • kiedy odkryto Święte Źródło;
 • co pozwoliło miastu na bogacenie się przez setki lat.

20 Kręgielnia Bowling Center Club. Świeradów Zdrój – atrakcje dla grup

Znudziły ci się spacery po okolicy? A może pogoda nie pozwala na przyjemne spędzanie czasu na zewnątrz? Świetną wewnętrzną atrakcją Świeradowa Zdroju, z której możesz korzystać niezależnie od warunków pogodowych jest kręgielnia. W Bowling Club znajdują się cztery profesjonalne tory do gry, każdy na maksymalnie osiem osób. Ośrodek otwarty jest codziennie pomiędzy 17:00 a 20:00. Zbierz rodzinę lub przyjaciół na rozgrywkę – świetna zabawa gwarantowana!

21 Teatr Klinika Lalek

Teatr Klinika Lalek sięga swoją historią 1988 roku. W przeszłości występy można było oglądać nie tylko w całej Polsce, ale też m.in. w Finlandii, Hiszpanii, Rumunii, Niemczech i Austrii. Klinika Lalek do dziś funkcjonuje jako wiejski, wędrowny teatr lalkowy. Jest to niezwykłe widowisko – połączenie ogromnych lalek, jeżdżących maszyn, grających instalacji, różnych żywiołów oraz żywych aktorów. Dodatkiem do spektakli jest muzyka grana na żywo przez orkiestrę i aktorów.

22 Izerski Park Ciemnego Nieba. Świeradów Zdrój – atrakcje dla miłośników astronomii

Izerski Park Ciemnego Nieba to transgraniczny park stworzony w 2009 roku, funkcjonujący zarówno po polskiej, jak i czeskiej stronie. Jego podstawowym celem jest stworzenie jak najlepszych możliwości na obserwowanie nocnego nieba, bez zanieczyszczeń miejskimi światłami. To wyjątkowe miejsce zajmujące się tzw. ochroną ciemności w okolicach Świeradowa Zdroju. Atrakcje tego miejsca to przede wszystkim możliwość obserwacji gwiazd oraz edukacja o rosnącym problemie, jakim jest zanieczyszczenie światłem.

23 Centrum Edukacji Ekologicznej Izerska Łąka

Będąc w okolicy, koniecznie odwiedź Centrum Edukacji Ekologicznej NATURA 2000 „Izerska Łąka” w Świeradowie-Zdroju. Atrakcja ta obejmuje zwiedzanie ogrodu edukacyjnego z przewodnikiem, warsztaty i zabawy edukacyjne oraz prezentacje tematyczne w sali wewnętrznej. Centrum ukierunkowane jest na dzieci oraz dorosłych. Pozwala poznać zamieszkujące okolicę zwierzęta i owady, dowiedzieć się jak wygląda życie w ulu oraz obserwować zmiany na niebie nad Izerami. Przed przyjazdem polecamy sprawdzić aktualny grafik zajęć i wykładów.

24 Muzeum Zdrojowe

Znane jest także pod nazwą Muzeum Górnictwa Uzdrowiskowego. Powstało w 2014 roku, w 260 rocznicę ocembrowania pierwszych wód mineralnych w Świeradowie. Znajduje się w piwnicach Domu Zdrojowego. Ekspozycja przedstawia historię uzdrowiska, dawne sposoby wykorzystywania źródeł, lokalne ludowe wierzenia i eksponaty górnicze. Muzeum Zdrojowe jest zamknięte w poniedziałki. Bilet kosztuje 7 zł dla dzieci i 10 zł dla dorosłych.

25 Izery Trzech Żywiołów

Świeradów Zdrój atrakcje Izery Trzech Żywiołów

Izery Trzech Żywiołów to projekt dydaktyczny stworzony przez Nadleśnictwo Świeradów. Centrum edukacji znajduje się na obrzeżach miasteczka. Pozwala przenieść się na izerskie torfowiska bez konieczności wychodzenia w góry. Wszystko w tym miejscu można dotknąć, podnieść i obejrzeć z bliska – tym Izery Trzech Żywiołów różnią się od rezerwatu, w którym trzeba bardzo uważać na środowisko naturalne. Ścieżka jest przyjazna osobom poruszającym się na wózkach. Podesty te stają się jednak niebezpiecznie śliskie zimą, więc park jest wówczas nieczynny.

W Chacie Drwala prowadzone są też zajęcia edukacyjne dla grup zorganizowanych. W jej wnętrzu można podziwiać zabytkowe eksponaty leśnicze i porównać je do sprzętów używanych obecnie. Ciekawą atrakcją Świeradowa Zdroju jest także tutejsze Wirtualne Laboratorium z systemem obserwacji pogody i mikroklimatu w górach oraz teleskopami. Otrzymany z nich obraz można też wyświetlić na dużym ekranie.

Jeśli planujesz odwiedzić Świeradów Zdrój, atrakcje tego miejsca z pewnością nie pozwolą ci się nudzić podczas pobytu. Miejscowość ta słynie ze swojej bogatej oferty uzdrowiskowej i leczniczych wód mineralnych. Zimą chętnie odwiedzają ją miłośnicy sportów zimowych, gdyż na Dolnym Śląsku długo zalega śnieg. Polecamy tę destynację na wakacje lub ferie zimowe w szczególności rodzinom z dziećmi lub parom, które szukają miejsca na spędzenie romantycznych chwil. Świeradów-Zdrój to także idealne miejsce na relaks i odnowę sił witalnych dla osób schorowanych lub osłabionych fizycznie.

Archiwum: listopad 2022

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.

Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety


Zobacz także: