Krynica Morska to niewielka miejscowość położona w bardzo ciekawym miejscu – na Mierzei Wiślanej pomiędzy Zatoką Gdańską a Zalewem Wiślanym. Jest to jedno z najmniejszych miast i gmin w Polsce. W całości objęte jest Parkiem Krajobrazowym Mierzei Wiślanej. Pierwsze dowody o osadnictwie w tym miejscu pochodzą z XIII wieku, jednak dopiero po zakończeniu II wojny światowej miejscowość została znacznie rozbudowana i rozpoczęła prężny rozwój. Sprawdź, co skrywa Krynica Morska. Atrakcje i klimat tego niewielkiego miasteczka pozwalają w pełni nacieszyć się spokojem i nadmorskim wypoczynkiem.
1 Park Krajobrazowy Mierzei Wiślanej
Teren całego parku krajobrazowego zajmuje 4410 hektarów. Znajdują się tu liczne wydmy, z których największa ma około 50 metrów n.p.m. Z typowej dla tego miejsca roślinności można wymienić przede wszystkim drzewa iglaste i trawy. Ochronie podlegają kormorany, czaple siwe i inne ptaki oraz ich miejsca lęgowe. Na terenie rezerwatu przyrody Mała Łacha występują przede wszystkim rybitwy i mewy, ale też ssaki – foki szare, foki pospolite, bobry i lisy. Spacery po pięknej Mierzei Wiślanej to atrakcja Krynicy Morskiej idealna dla osób aktywnych i miłośników przyrody.
2 Latarnia morska
Znajduje się pomiędzy latarnią morską Gdańsk Port Północny a latarnią Bałtijsk. Pierwsza budowla tego typu w Krynicy powstała w 1894 roku, lecz oryginalna latarnia została zniszczona podczas II wojny światowej. Obecna wersja została odbudowana w 1951 roku. Czerwona, okrągła latarnia morska z galerią na szczycie mierzy 26,5 m, a jej podstawa ma średnicę 6 m. Rzucane przez nią światło znajduje się 53 metry nad wodą i ma zasięg 18 mil morskich. Budynek pełni też funkcje stacji brzegowej i pomaga monitorować ruch statków w okolicy brzegu.
3 Port morski Krynica Morska – atrakcja nadmorska
Podobnie jak większość miast nadbałtyckich, Krynica Morska posiada swój port. Sięga on swoją historią roku 1957. Znajdziesz go nad Zalewem Wiślanym. Składa się z dwóch przystani – jedna jest typowo rybacka (zachodnia), a druga ma charakter jachtowo-pasażerski (wschodnia). Tutejszy port jest także bazą floty żeglarskiej i tzw. białej floty – niewielkich statków pasażerskich. Ciekawą atrakcją Krynicy Morskiej jest możliwość wyruszenia stąd w rejs po morzu lub w podróż do innego miasta portowego.
4 Kościół Matki Bożej Gwiazdy Morza
Jest to jeden z dwóch kościołów rzymsko-katolickich znajdujących się w Krynicy Morskiej. Został wybudowany w latach 90 XX wieku. Konsekrował go arcybiskup Józef Kowalczyk w 2000 roku. Świątynia jest częścią diecezji Elbląskiej. Od 1996 roku prowadzą go księża michalici. Kościół wyróżnia się pięknym umiejscowieniem pośród zieleni.
5 Park linowy Mierzeja w centrum Krynicy Morskiej – atrakcja dla aktywnych
W tym miejscu odnajdzie się każdy miłośnik ruchu na świeżym powietrzu. Znajduje się tutaj 6 tras do pokonania, każda o innej długości i stopniu trudności:
- trasa dla najmłodszych – 14 przeszkód, 83 m długości;
- trasa mała – 12 przeszkód, 100 m
- trasa niska, którą dzieci powinny pokonywać pod opieką osoby dorosłej – 14 przeszkód, 165 m;
- trasa średnia – 20 przeszkód, 220 m;
- trasa wysoka – 19 przeszkód, 210 m;
- trasa extreme – 20 przeszkód, 300 m.
Ceny za przejście różnią się w zależności od wybranej trasy.
6 Góra Pirata
Góra Pirata to piękna naturalna atrakcja Krynicy Morskiej, która znajduje się pomiędzy miastem a Piaskami. Według lokalnej legendy, przed powstaniem Mierzei Wiślanej z Bałtyku wystawały w tym miejscu liczne wysepki. Podobno upodobali je sobie piraci, którzy na jednej z nich wybudowali drewnianą wieżę. Kapitan mógł z niej bez problemu obserwować poczynania na Bałtyku. Ponoć pod wieżą na Górze Pirata znajdują się najcenniejsze skarby morskich rabusiów. Dziś jest to jedna z licznych atrakcji turystycznych i doskonałe miejsce do obserwacji lokalnego ptactwa.
7 Kościół św. Piotra Apostoła i św. Franciszka z Asyżu
Ta katolicka świątynia powstała w 1939 roku. Początkowo pełniła funkcję kaplicy Zgromadzenia Sióstr Świętej Katarzyny i Męczennicy. Biskup Kaller nadał jej wezwanie Matki Bożej Gwiazdy Morza. Po wojnie kościół pełnił funkcje filialne parafii w Tolkmicku. Od 1961 roku jest powiązany z domem zakonnym kapucynów. Od 1974 r. jest samodzielną parafią Kościoła pod wezwaniem św. Piotra Apostoła i św. Franciszka z Asyżu. Prowadzą ją czterej Bracia Mniejsi Kapucyni. Będąc w środku zwróć uwagę na malowidło Jezusa i Apostołów w łodzi na wzburzonym morzu oraz piękne, nowoczesne witraże.
8 Plaża w Krynicy Morskiej – atrakcja nadmorska
Większość turystów przyjeżdża do polskich nadmorskich miasteczek po prostu po to, aby spędzić czas nad wodą – oddychając świeże powietrze i słuchając szumu fal. Plaże w Krynicy Morskiej to atrakcja, która zdecydowanie zaspokoi twoje pragnienie przeżycia morskiego relaksu. Dwie najbardziej popularne spośród nich znajdują się w Tolkmicku i Kątach Rybackich. Można na nich bez przeszkód zażywać słonecznych i morskich kąpieli. W niedalekiej odległości znajdują się liczne restauracje, w których dobrze się najesz i odświeżysz chłodnym napojem.
9 Dąb Benek
Drzewo to zostało posadzone w 1959 roku, podczas obchodów tysiąclecia powstania Państwa Polskiego. Od 2004 r. Dąb Benek traktowany jest jako pomnik przyrody. Znajdziesz go przy ulicy Spacerowej. Stanowi też początek ścieżki spacerowej w użytku ekologicznym – Krynickie starodrzewie.
10 Klify w Krynicy Morskiej – atrakcja naturalna
Ukształtowanie linii brzegowej Mierzei Wiślanej jest bardzo ciekawe. Wiele atrakcji Krynicy Morskiej wiąże się właśnie z unikalną naturą tego miejsca. Spacerując po wybrzeżu, zwróć uwagę na strome klify, które w niektórych miejscach osiągają aż 30 metrów wysokości. Widoki z ich szczytów są naprawdę przepiękne. Polecamy pieszą wędrówkę lub wyprawę rowerową przez wszystkie punkty widokowe okolicy.
11 Wielbłądzi Garb
Wielbłądzi Garb to nazwa najwyższej stałej wydmy całej mierzei. Mierzy niemalże 50 m n.p.m. Warto wdrapać się na jej szczyt, aby móc podziwiać zachwycającą morską panoramę. Dobrze widać stąd Zatokę Gdańską i Zalew Wiślany. Spacer do tego miejsca z centrum miasteczka trwa około 40-45 minut. Po drodze koniecznie uważaj na spacerujące na wolności dziki.
12 Ławeczka – Zakochani w Krynicy Morskiej
Jedną z nowszych atrakcji Krynicy Morskiej jest ławeczka o uroczej nazwie. Czerwone, metalowe siedzisko zewnętrzne powstało z myślą o turystach, którzy zauroczeni Mierzeją Wiślaną często tu powracają. Znajduje się na promenadzie, pomiędzy Bulwarem Słonecznym a portem rybackim. Co prawda jest bardzo dekoracyjna, lecz raczej niewygodna do siedzenia. Pełni funkcję ozdobną i przyciąga mnóstwo przyjezdnych, którzy chcą zrobić sobie z nią zdjęcie.
13 Rejsy z Krynicy Morskiej – atrakcje na wodzie
Podczas pobytu nad morzem zdecydowanie warto udać się w rejs widokowy po okolicy. Jest to niecodzienna opcja zwiedzania i wyjątkowe przeżycie. Wypływy z krynickiego portu odbywają się mniej więcej co godzinę przez cały sezon letni. Polecamy szczególnie rejsy na zachód słońca, które są niezwykle romantyczne. Czas takiej morskiej wycieczki to przeważnie około 45 minut. Bilety indywidualne wahają się około 20 zł. Istnieje też możliwość wynajęcia klimatycznego, drewnianego statku na prywatny użytek. Można też udać się na dłuższe wycieczki morskie, za które oczywiście obowiązuje też wyższa cena.
14 Ławeczka Joanny Chmielewskiej
Ławka poświęcona Joannie Chmielewskiej znajduje się na skwerze przy ulicy Gdańskiej, niedaleko Miejskiej Biblioteki Publicznej. Pomysł na takie upamiętnienie wybitnej polskiej autorki zrodził się w 2016 roku. Nie każdy to wie, lecz wiele spośród jej kryminałów powstało właśnie w tych okolicach – a dokładniej w Piaskach. W wielu książkach można natknąć się na dokładne opisy miejsc i ludzi Krynicy Morskiej. Atrakcji tej nie może pominąć żaden fan Chmielewskiej.
15 Bajkolandia w Krynicy Morskiej – atrakcja dla dzieci
Bajkolandia przyciąga do siebie głównie najmłodszych turystów odwiedzających Krynicę Morską. Atrakcją, która cieszy się sporą popularnością jest Dom do góry nogami, w którym odwiedzający kwestionują prawa grawitacji. Na terenie placu zabaw można korzystać z wielu ciekawych urządzeń i atrakcji, a w tym:
- Zjeżdżalnia Minionki;
- Zjeżdżalnia Alladyn;
- Zamek dmuchany Pinokio;
- Suchy basen z kuleczkami Małpi Gaj;
- trampoliny;
- Eurobungee;
- kule wodne;
- przygody w wirtualnej rzeczywistości.
16 Bulwar Słoneczny – Deptak Krynica Morska
Bulwar w Krynicy Morskiej rozciąga się wzdłuż wybrzeża. Jest to główna aleja spacerowa miasta, dostępna dla każdego, kto pragnie spędzić spokojne chwile na świeżym powietrzu. Na deptaku znajdują się liczne ławki, na których można wygodnie odpocząć. Jest on dobrze oświetlony, co umożliwia też bezpieczne, wieczorne spacery. W okolicy znajdują się liczne sklepy i restauracje, które umilają nadmorski wypoczynek. Bulwar prowadzi bezpośrednio na plażę Krynicy Morskiej – atrakcję, która w sezonie przyciąga najwięcej turystów.
17 Promenada nad Zalewem Wiślanym w Krynicy Morskiej
Po przeciwnej stronie mierzei od Bulwaru Słonecznego znajduje się Promenada Nadmorska – chodnik ze ścieżką rowerową. Jest szeroka, dobrze oświetlona i położona w pięknej, zielonej okolicy. Oczywiście jej głównym atutem jest widok na wodę i ławki, z których można podziwiać plażę. Trasa jest dobrze oznakowana na całej swojej długości. Można z niej łatwo zejść na wybrzeże.
18 Pomniki
Choć Krynica Morska nie jest dużym miastem, ma swoje pomniki obrazujące jej tradycje i charakter. Należą do nich:
- Pomnik Rybaka w Krynicy Morskiej – jest to pomnik poświęcony pierwszym osadnikom, którzy przybyli do Krynicy Morskiej po II wojnie światowej. Został wybudowany w maju 2010 roku. Rzeźba stoi w samym centrum miasteczka. Jej forma jest bardzo ekspresyjna;
- Stadko dzików w centrum miasta – spacerując po Krynicy możesz napotkać stadko dzików. Skąd pomysł na taką rzeźbę? Zwierzęta te są nieodłącznie związane z miasteczkiem. Niekiedy można spotkać je wędrujące po okolicy w poszukiwaniu pożywienia. Władze i mieszkańcy postanowili to zaakceptować i żyć z nimi w symbiozie. Pomnik przedstawia dwójkę dorosłych i cztery malce;
- Pomnik ku czci więźniów obozu Stutthof – znajduje się w miejscu, w którym niegdyś mieściła się filia obozu Stutthof. Upamiętnia więźniów, którzy zmuszani byli tu do ciężkiej fizycznej pracy przy usypywaniu wałów.
19 Lunapark
Nie możesz pominąć parku rozrywki w Krynicy Morskiej! Atrakcja ta znajduje się przy samym molo i porcie pasażerskim, więc z łatwością do niej trafisz. Tutejsze centrum rozrywki zapewnia świetną zabawę i solidną porcję adrenaliny dla małych i dużych poszukiwaczy przygód. Znajdują się tu m.in.:
- pajączki bungee;
- samochodziki;
- kolejka górska;
- karuzele;
- dmuchańce;
- pontony na wodzie;
- automaty do gier.
20 Trasy rowerowe i spacerowe
Krynica Morska to miejsce, w którym warto spędzać jak najwięcej czasu na zewnątrz. Umożliwiają to liczne trasy rowerowe i spacerowe. Znajdują się tu tereny płaskie i niewielkie wzniesienia. Z wydm i wzgórz można podziwiać przepiękne panoramy okolicy. Do oficjalnych, oznakowanych tras należą:
- Szlak Nadmorski – czerwony, o długości 7 km. Prowadzi przez Kąty Rybackie, plaże i Sztutowo;
- Szlak Kormoranów – żółty. Jest to 11,5 kilometrów rozciągające się wokół lasów i rezerwatów Mierzei Wiślanej nad Stegną i Sztutowem;
- Mała Nadzalewowa Pętla Żuławska – szlak zielony, 7,5 km, od Sztutowa przez Kobylą Kępę do Kątów Rybackich;
- Duża Pętla Żuławska – oznakowanie niebieskie (23,4 km) prowadzące wokół Płanina, Łaszki, Grochowa i Sztutowa;
- Szlak Bursztynowy – 13 km podróży po lasach Mierzei Wiślanej.
Podczas wędrówek uważaj na dziką zwierzynę zamieszkującą teren parku krajobrazowego. Dziki czy lisy nie powinny zrobić ci krzywdy, gdyż są przyzwyczajone do bliskiego kontaktu z człowiekiem, lecz warto zachować przy nich czujność i ostrożność.
21 Kamień graniczny Wolnego Miasta Gdańska i Niemiec
Mało kto wie, jakie historyczne tajemnice skrywają lasy okolicy Krynicy Morskiej. Atrakcją, na jaką możesz się natknąć podczas spacerów w tym miejscu są trzy ocalałe kamienne słupki graniczne. Czwarty, najlepiej zachowany, znajduje się bliżej morza, w pasie wydm. W okresie międzywojennym przebiegała tędy granica pomiędzy Wolnym Miastem Gdańsk a Niemcami. Jest to zdecydowanie ciekawa pamiątka po dawnych czasach, którą warto zobaczyć będąc w okolicy.
22 Rezerwat przyrody Buki Mierzei Wiślanej
Ogromną część mierzei zajmują lasy. Obecnie dominującym tutaj gatunkiem sosna zwyczajna. Nasadzano ją tutaj ze względu na doskonałe właściwości stabilizacyjne wydm. Buki Mierzei Wiślanej to rzadki na Pomorzu przykład starych drzew – niektóre z nich liczą około 200 lat. Aktualnie jest to jedyne naturalne bukowisko w okolicy. Jego powierzchnia nie jest zbyt duża (około 7 ha), lecz zawiera ciekawą, różnorodną roślinność. Występuje tu chociażby bluszcz pospolity i płaty olsu oraz podgrzybka pasożytniczego objętego ścisłą ochroną.
23 Minigolf
Jeśli szukasz dla siebie rozrywki poza morskimi kąpielami i sportami wodnymi, polecamy udać się na rozgrywkę minigolfa w Krynicy Morskiej. Atrakcja ta dostarcza mnóstwa emocji osobom w każdym wieku. Tutejszy tor zawiera wiele ciekawych przeszkód, które urozmaicą ci rozgrywkę. Obiekt posiada też certyfikat, który potwierdza spełnianie przez niego wszystkich warunków Światowej Federacji Minigolfa. Otwarty jest codziennie pomiędzy godz. 13:00 a 21:00.
24 Szkoła Windsurfingu i Kitesurfingu
Windsurfing i kitesurfing to ciekawe sporty wodne, który dostarcza ogromnego zastrzyku adrenaliny. W Krynicy prowadzone są zajęcia instruktażowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Na miejscu działa też oczywiście wypożyczalnia sprzętu, w której każdy dobierze go odpowiednio do swojej wagi, sylwetki i możliwości. Możliwe jest też wypożyczenie rowerów wodnych lub łodzi wędkarskich na godziny.
Jeśli nie wiesz, gdzie udać się na nadmorskie wakacje, polecamy ciche, spokojne miasteczko, jakim jest Krynica Morska. Atrakcje tej miejscowości obejmują wiele wodnych i przybrzeżnych rozrywek dla małych i dużych. Z pewnością znajdą tu coś dla siebie rodziny podróżujące z dziećmi, osoby starsze, grupy znajomych oraz pary szukające romantycznej destynacji. Głównym urokiem Krynicy jest zdecydowanie jej wyjątkowe umiejscowienie – miasto z dwóch stron otulone jest zachęcającą do kąpieli wodą.
Zaplanuj swoją podróż!
Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!
W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!
Tanie loty – bilety na samolot
Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!
Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.
Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.
Zabezpiecz swoją podróż
Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.
Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe
GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!
Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety