Miejscowość tę zamieszkuje zaledwie pół tysiąca osób. Jednak w szczycie sezonu turystycznego niewielka mieścina zmienia się w prawdziwą metropolię i serce turystyki regionu. Nazywa bywa Bieszczadzkim Morzem – oczywiście mowa o Solinie. Atrakcje tego miejsca zachęcają do przyjazdu w każdą porę roku. Najciekawiej jest oczywiście latem, gdy temperatura pozwala na kąpiele w jeziorze. Przeczytaj nasz poradnik i sprawdź, co można robić w Solinie i co warto zobaczyć w jej okolicy.
1 Jezioro Solińskie
Jezioro Solińskie to zdecydowanie główna atrakcja Soliny i okolicy. Jest to tzw. zbiornik retencyjny, który został utworzony przez spiętrzenie wód Sanu i Solinki. Maksymalna głębokość jeziora wynosi 60 metrów. Jego powierzchnia liczy 2100 hektarów, a łączna długość linii brzegowej – 166 km. Czyni go to jednym z największych sztucznych jezior w Polsce. Z zalet jego wód mogą korzystać liczne okoliczne miejscowości.
Ogromnym walorem Jeziora Solińskiego jest jego położenie. Zbiornik otoczony jest malowniczymi górami i lasami. Spływające z naturalnych wzniesień potoki stale zasilają go czystą wodą. U jego brzegów znajdują się czyste, bezpieczne plaże, na których można poczuć się niemalże jak nad Bałtykiem lub na Mazurach. Z tego powodu Solina zyskała sobie miano Bieszczadzkiego Morza.
2 Spacer wzdłuż Zapory nad Soliną
Zapora wodna w Solinie jest wyjątkową atrakcją Podkarpacia. Jest to ogromna budowla hydrotechniczna o wysokości 81,1 m, długości 664,8 m i szerokości 8,8 m. Całość wykonana jest z aż 760 000 m3 (2 miliony ton) betonu i 18 329 ton stali. Solińska Zapora jest najwyższą budowlą hydrotechniczną w Polsce. Tama zapobiega powodziom w okolicznych wioskach, a w czasie suszy pomaga regulować poziom wody w Sanie.
W okresie letnim prawdopodobnie nie ma drugiego tak zaludnionego miejsca w Bieszczadach jak Solina. Atrakcja, jaką jest tutejsza Zapora przyciąga tysiące osób – w tym także turystów, którzy nie zamierzają oglądać jej od środka. Dla większości wystarczającą rozrywką jest spacer po ogromnej tamie, z widokiem na wodę i piękny zielony krajobraz. W okolicy znajduje się też bogata oferta gastronomiczna i mnóstwo sklepów z pamiątkami.
3 Zwiedzanie Zapory od środka
Wnętrze Zapory Solińskiej ma 4 kondygnacje, które skrywają w sobie ponad 2 kilometry korytarzy komunikacyjno-kontrolnych. Wewnątrz znajduje się budynek Elektrowni Wodnej Solina, uruchomionej w 1968 roku. Działa na założeniu szczytowo-pompowym, z czterem turbozespołami o mocy 200 MW i produkcji rocznej energii elektrycznej 230 GWh. W środku panuje temperatura 7-8 stopni Celsjusza oraz 100% wilgotność. Pamiętaj więc o odpowiednim ubraniu, jeżeli zmierzasz tu w środku upalnego lata.
Zwiedzanie wnętrza Zapory możliwe jest tylko z przewodnikiem. Zdecydowanie warto wziąć udział w tej atrakcji Soliny, aby dowiedzieć się, jak dokładnie działa ta ogromna budowla i czemu służy. W środku można zobaczyć zabytkowe turbiny, wirniki, halę maszyn, dźwig, nastawnię, urządzenia pomiarowe, agregaty prądotwórcze oraz galerię serwisową znajdującą się 6 metrów poniżej dna jeziora. Warto też obejrzeć puszczany na miejscu film o energii odnawialnej oraz przyjrzeć się historycznym fotografiom z okresu budowy elektrowni wodnej. Zapora jest zamknięta dla zwiedzających w poniedziałki.
4 Port Solina
Przy samej Zaporze Solińskiej znajduje się port Solina. Obsługuje on 4 statki, którymi można wyruszyć w podróż na jezioro. W Porcie można też skorzystać z bogatej oferty gastronomicznej. Na miejscu znajduje się plac zabaw dla dzieci, dmuchańce do skakania, kino 7D oraz boisko do przybrzeżnej gry w siatkówkę lub piłkę ręczną. Tutejsze atrakcje Soliny zapewniają rozrywkę zarówno dla osób, które marzą o wypłynięciu na głęboką wodę, jak i dla tych, którzy wolą pozostać na lądzie.
5 Przystań Wodna Komandor
Z Przystani Wodnej Komandor można udać się na rejs po jeziorze statkiem o tej samej nazwie. Posiada on duży, komfortowy taras widokowy – idealnie przystosowany do podziwiania okolicznych widoków. Na pokładzie znajdują się też toalety oraz bar serwujący ciepłe i zimne napoje. Komandor mieści maksymalnie 50 osób. Dodatkową atrakcją rejsu są opowieści kapitana o lokalnym życiu i historii Soliny. Atrakcja dostępna jest także w chłodne dni – Komandor posiada centralne ogrzewanie. Polecamy szczególnie rejs na zachód słońca, który jest naprawdę wyjątkowym przeżyciem.
W Przystani Wodnej można także skorzystać z wypożyczalni sprzętu wodnego i plażowego. Dostępne są kajaki, rowery i auta wodne, łodzie wiosłowe i leżaki plażowe.
6 Punkt widokowy Jawor
Góra Jawor o stosunkowo niedużej wysokości 741 m n.p.m. (około 320 m nad wodą jeziora) jest atrakcją Soliny, na którą można dość łatwo dotrzeć pieszo lub samochodem. Zdecydowanie najciekawszą opcją jest wjechanie na górę widokową kolejką gondolową. Na szczycie znajduje się wieża z otwartym tarasem widokowym 360 stopni. Dodatkową atrakcją jest tzw. skywalk, czyli możliwość przejścia się po szklanej platformie zamontowanej na wysokości 42 metry nad ziemią.
U stóp wieży znajduje się karczma serwująca tradycyjne dania. Natomiast na wysokości, na przeszklonym piętrze, otworzono kawiarnię. Warto zatrzymać się tu na kawę z niesamowitym widokiem na okolicę. Na taras widokowy można wejść schodami lub wjechać windą.
7 Wyciąg narciarski Solina – atrakcje zimowe
Na południowo-zachodnim stoku góry Jawor znajduje się wyciąg narciarski Soliny. Atrakcja zimowa co prawda nie przyciąga takich tłumów jak letnie słońce, lecz również jest warta uwagi. Trasa jest dość długa i panoramiczna – o 1250 m długości i różnicy wzniesień 900/200 m. Wyciąg ma konstrukcję orczykową. Na miejscu znajduje się także wypożyczalnia sprzętu, strzeżony parking, miejsca noclegowe i gastronomie. Początkujący mogą skorzystać z usług instruktora. Niestety brak sztucznego naśnieżania i oświetlenia uniemożliwiają korzystanie ze stoku wieczorami lub przy braku śniegu.
8 Lokalna kuchnia w Solinie – atrakcje kulinarne
Bieszczadzka kuchnia regionalna składa się ze sporej ilości ciężkostrawnych, acz pożywnych i rozgrzewających dań. Składają się m.in. z ziemniaków, cebuli czy kapusty. Przebywając w Solinie polecamy wizytę w jednej z licznych okolicznych karczm i spróbowanie poniższych przysmaków:
- kisełnica – odmiana żurku z dużą ilością czosnku, ziemniakami i smażoną cebulą;
- proziaki – miękkie bułki wypiekane tradycyjnie na piecu kaflowym lub na suchej patelni;
- hryczanki – kotlety z wieprzowego mięsa mielonego i kaszy gryczanej;
- fuczki – placki z kiszonej kapusty i ciasta mącznego;
- bandurjanki – placuszki z twarogu i ziemniaków, podawane przełożone sałatką;
- wareniki – ukraińska odmiana pierogów;
- ryby smażone, pieczone i grillowane. W Jeziorze Solińskim występują okonie, sandacze, leszcze, płocie, szczupaki, sumy, karpie, pstrągi, trocie, ukleje i klenie.
Oczywiście nie można też odmówić sobie zapiekanki, lodów, gofrów lub lokalnego sera z jednego z licznych straganów rozstawionych w sezonie wokół Zapory.
9 Rejs Statkiem po Solinie – atrakcje na wodzie
Rejsy po Solinie to atrakcja, która odbywa się codziennie między 9:00 a 22:00. Wycieczki trwają godzinę, choć istnieje możliwość wydłużenia ich nawet do 3 godzin. Na pokładzie można też zorganizować prywatne wydarzenie. Statki wyruszające z portu Solina mogą pomieścić 60-100 osób. Podczas wycieczki polecamy skorzystać z audioprzewodnika, który opowiada historię jeziora.
Drugą opcją na rejs jest udanie się do pobliskiej Przystani Wodnej Komandor. Stamtąd wypływa co prawda mniejszy statek, ale jest on bardzo klimatyczny, a opowieści snute są na żywo przez kapitana. Polecamy też wynajem mniejszej łódki lub kajaku z możliwością samodzielnego wypłynięcia na bieszczadzkie głębiny.
10 Kolej linowo-gondolowa Solina – atrakcja w powietrzu
W Solinie znajduje się nowoczesna kolej gondolowa o długości aż 1580 metrów. Konstrukcja wsparta jest na 5 podporach, a najwyższy punkt kolei znajduje się na wysokości 102 m. Na szczyt wieży prowadzi 247 stopni. Zdecydowanie warto je wszystkie pokonać, aby móc podziwiać roztaczające się wokół widoki. Maksymalna prędkość gondoli wynosi 21 km/h. Cały przejazd daje więc wystarczająco dużo czasu, aby nacieszyć się panoramą Bieszczad z tej wyjątkowej perspektywy.
11 Trasy rowerowe przy Solinie – atrakcje dla aktywnych
W okolicy znajdują się liczne malownicze trasy rowerowe, z których warto skorzystać przyjeżdżając nad Solinę. Atrakcje dostępne są dla dzieci i dorosłych, w tym także dla osób, które nie zabrały ze sobą własnego roweru. Na miejscu można skorzystać z oferty wypożyczalni. Popularniejsze szlaki rowerowe to:
- pętla z Polańczyka przez Berezkę, Bereźnicę Wyżną, Górzankę i Wołkowyję – czas przejazdu 2 godz. 30 min. (25 km);
- pętla z Polańczyka przez Hoczew i Baligród Polańczyk – czas przejazdu około 5 godz. (41 km);
- Wariant A – z Polańczyka przez Berezkę, Przełęcz Hyrcza, z przystankiem przy cerkwi w Łopience i z powrotem przez Terkę i Bukowiec – czas przejazdu 6 godz. (52 km);
- Wariant B powyższej trasy jest nieco dłuższy – czas przejazdu 6 godz. 30 min. (54 km);
- wyjazd z Soliny (przez zaporę) w stronę Bóbrki i Myczkowiec. Następnie przejeżdża się przez Uherce i Orelec, wracając znów przez Bóbrkę – czas przejazdu 2 godz. 30 min. (24 km).
Pamiętaj, że większość tras ma górzyste ukształtowanie terenu, przez co jest bardziej wymagająca niż pokonywanie podobnych odległości na płasko.
12 Szlaki piesze w rejonie Jeziora Solińskiego
Oprócz oczywistych szlaków górskich Bieszczad, warto udać się na krótsze lub dłuższe spacery w bliższej odległości od Soliny. Atrakcjami tej formy spędzania czasu są przede wszystkim piękne widoki, obcowanie z naturą i czyste powietrze. Taka rozrywka na łonie natury zdecydowanie pozwala porządnie odpocząć od miejskiego zgiełku, pędu i smogu. Polecamy poniższe ścieżki spacerowe, o zróżnicowanej długości i trudności:
- „Zielone Wzgórza nad Soliną” – czerwony szlak nazwany na cześć popularnej piosenki. Orientacyjny czas przejścia wynosi około 5 godzin. Trasa nie jest trudna, lecz dość długa i wymaga przechodzenia strumyków w bród. Istnieje możliwość powrotu autobusem po przejściu pewnego odcinka;
- „Niebieska Łezka” – niebieski szlak przewidywany na 5 godzin. Prowadzi do Jeziora Myczkowskiego. Z tej trasy również można wrócić autobusem;
- „Cypel Polańczyka” – szlak zielony, około 2-godzinna trasa. Jest to łatwa i krótka trasa, jednak po opadach jej strome fragmenty robią się niebezpiecznie śliskie. Początek i koniec pętli znajduje się przy przystanku PKS Polańczyk Uzdrowisko;
- „Perła Polańczyka” – żółty, dwugodzinny szlak. Trasa jest stosunkowo łatwa i wyróżnia się pięknymi widokami.
13 Krupówki Bieszczadzkie
Tak nazywany jest obszar Soliny o długości około 500 metrów, rozciągający się w sezonie przed Zaporą. Nie przechodź tędy obojętnie! Jest to największe skupisko straganów oferujących regionalne pamiątki. Oprócz fast foodów i słabej jakości zabawek, które mają przyciągać najmłodszych, znajdziesz tu także dużo wartościowych perełek. Należą do nich chociażby lokalne sery i miody, ręcznie wykonane pamiątki oraz naturalne kosmetyki lub biżuteria.
14 Wypożyczalnie sprzętu wodnego
Większość atrakcji Soliny wiąże się z tutejszym jeziorem. W okolicy znajduje się kilka ośrodków, które oferują wypożyczanie na godziny różnego sprzętu wodnego. Należą do nich rowery wodne, kajaki, łódki, łodzie itp. Jeśli udajesz się na dłuższą wyprawę, koniecznie weź ze sobą krem z filtrem UV, nakrycie głowy i wodę. A może warto zabrać też coś do jedzenia i urządzić piknik na wodzie?
15 Wycieczki 4×4
Bieszczady posiadają sporą ofertę jazdy offroad 4×4. Takim samochodom nie straszne jest błoto, śnieg, ostre podjazdy, konary i strome zjazdy. W okolicach Soliny można udać się w ciekawe trasy z doświadczonym kierowcą, które z pewnością dostarczą ci sporej dawki adrenaliny.
Wyprawy często organizowane są z uwzględnieniem indywidualnych wymagań, chęci i możliwości uczestników. Często oprócz samej jazdy możliwy jest też poczęstunek (np. kiełbasa z grilla lub kociołek nad ogniskiem), degustacja miejscowych alkoholi, przeciąganie liny i różne inne atrakcje na świeżym powietrzu. W pakiecie oczywiście zawsze są nielimitowane widoki na przepiękne Bieszczady!
16 „Serce Bieszczad”
Podczas przejażdżki samochodowej z Myczkowiec do Soliny, w okolicy nieczynnego już kamieniołomu w Bóbrce, można zobaczyć… serce. Czy wiesz jaką historię ma ta nietypowa atrakcja Soliny? Wiąże się ona z właścicielami Hotelu Solinianka. Małżeństwo miało ogromne plany na zbudowanie SPA, kolei linowej, stoku narciarskiego i wieży widokowej. Niestety, większość z nich nie doszła do skutku. Ówczesne władze nie wydały zezwolenia.
Para przez wiele dni w roku zamieszkiwała w swoim prywatnym bieszczadzkim domu. Zawsze, gdy wyjeżdżali, żona wspominała, że jej serce tam zostawało. Dlatego po jej tragicznej śmierci, jej mąż ułożył na wzgórzu ogromne serce z czerwonych krzewów. Postanowił też spełnić marzenie ukochanej – Ośrodek Solinianka Villas & SPA do dziś prężnie funkcjonuje.
17 Kąpiel w Jeziorze i plaże Soliny – atrakcje niczym w nadmorskim kurorcie
Na terenie całego Jeziora Solińskiego obowiązuje zakaz kąpieli na dziko. Nie powinno to stanowić problemu, ponieważ funkcjonują tu cztery kąpieliska. W Solinie znajdziesz je przy Białej Flocie. Kolejne dwie plaże są w Polańczyku, a ostatnie w Wołkowyji. Aby w pełni skorzystać z tej ulubionej przez turystów atrakcji Soliny, koniecznie weź ze sobą strój kąpielowy, krem do opalania i plażowe akcesoria.
18 Wędkowanie
Jezioro Solińskie to istny raj dla wędkarzy. Obecnie żyje w nim wiele gatunków ryb, a dodatkowo posiada I klasę czystości. Fakt ten w połączeniu z pięknymi widokami na góry sprawia, że miejsce to jak magnes przyciąga rybaków z całej Polski. Najlepsze miejsca na połów w okolicy to: Zawóz, Chrewt, Olchowiec lub Rajskie. Z łatwością złowisz tam ogromne okazy. Na jeziorze można wędkować przez całą dobę – z brzegu lub z łodzi. Oczywiście wcześniej konieczne jest nabycie zezwolenia okresowego.
19 Polańczyk – Uzdrowisko nad Jeziorem Solińskim
Polańczyk znajduje się w niewielkiej odległości od Soliny, na zachodnim brzegu Jeziora Solińskiego. Miejscowość jest popularną atrakcją wczasowo-uzdrowiskową całej okolicy. Początki wsi sięgają 1580 roku, choć status uzdrowiska został jej nadany dużo później – w 1999 roku. W sanatoriach leczy się m.in. choroby układu oddechowego i moczowego oraz schorzenia natury kobiecej. W Polańczyku można skorzystać z prozdrowotnych właściwości wód chlorkowo-sodowo-bromkowych i jodkowych. Znajduje się tu także mnóstwo noclegowni, restauracji i różnych sezonowych atrakcji.
20 Park Rozrywki Tajemnicza Solina – atrakcja dla dzieci i nie tylko
Tajemnicza Solina – W Krainie Biesów i Czadów to wyjątkowe miejsce, które pozwala zagłębić się w bieszczadzkich legendach. Tutaj tajemnicze stworzenia zabiorą wszystkich chętnych do świata zabawy, interaktywnych gier i animacji. Przewidziane na miejscu atrakcje obejmują:
- Czadowy Ślizg na zjeżdżalni;
- Wioska Czadów z pamiątkami i lokalną kuchnią;
- Tajemnicza Studnia – szyb prowadzący do wnętrza ziemi;
- Czadowy Tor Sprawnościowy;
- Osada Olbrzymów;
- Labirynt Biesa.
Ta solińska atrakcja przyciąga przede wszystkim dzieci, ale jesteśmy przekonani, że dorośli także nie będą się tu nudzić.
21 Paintball
Na trasie pomiędzy Soliną a Polańczykiem znajdują się profesjonalne poligony do paintballa. Każdy z nich ma po 50 x 100 metrów. Istnieje także możliwość ich łączenia. Znajdują się na nich wraki samochodów i przyczep, drewno, pozostałości pieców do wypału węgla, stare opony itp. Do placu należy też fragment leśnego obszaru. Wszystko to, aby zagwarantować uczestnikom możliwie jak najlepszą zabawę.
Niektóre firmy zajmujące się organizacją paintballa i innych ciekawych rozrywek dojeżdżają w dowolne miejsce w Bieszczadach. Ta atrakcja Soliny i okolic to świetny pomysł na imprezę urodzinową lub integracyjną, a także urozmaicenie zwykłego letniego wypadu z przyjaciółmi.
22 Solina – atrakcje okolicy
Szukasz jeszcze więcej pomysłów na spędzenie czasu wolnego w Solinie? Atrakcje okolicy mają wiele do zaoferowania. Najwygodniej udać się w Bieszczady własnym samochodem, aby mieć pewność, że wszędzie z łatwością dojedziesz. Ciekawymi atrakcjami w pobliżu są m.in.:
- kilka parków linowych;
- Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego w Ustrzykach Dolnych;
- Sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości w Polańczyku;
- Cmentarz Żydowski w Lesku;
- Zamek Kmitów w Lesku;
- Siekierezada w Cisnej;
- Bieszczadzka Kolejka Wąskotorowa;
- Muzeum Kultury Bojków w Myczkowie;
- Zamek w Sanoku;
- górskie szlaki na najwyższe bieszczadzkie szczyty;
- Chatka Wariatka – Dom na Dachu w Uhercach Mineralnych;
- Park Miniatur Świątyń w Myczkowcach;
- Muzeum Młynarstwa i Wsi w Ustrzykach Dolnych;
- Czteroosobowe Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe;
- Leśne Mini Zoo w Lisznej k.Cisnej.
Teraz wiesz już, że Jezioro i Zapora to nie wszystko, z czego składa się bieszczadzka Solina. Atrakcje tego miejsca mają o wiele więcej do zaoferowania. Być może skusisz się na ekstremalne doświadczenie, jakim jest jazda offroad lub udasz się do Polańczyka, by skorzystać z bogatej oferty wellness i uzdrowiskowej? Każdemu odwiedzającemu polecamy skosztować regionalnej kuchni Bieszczad i świeżych ryb wyłowionych z Jeziora Solińskiego. Każda pora roku w Solinie zachęca turystów innymi urokami.
Zaplanuj swoją podróż!
Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!
W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!
Tanie loty – bilety na samolot
Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!
Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.
Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.
Zabezpiecz swoją podróż
Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.
Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe
GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!
Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety