Wybierając się na urlop na Mazurach nie sposób pominąć „polskiej Wenecji”, jak nazywane są często Mikołajki. Atrakcje tej miejscowości to przede wszystkim samo jej umiejscowienie w Krainie Wielkich Jezior. To stosunkowo niewielkie miasteczko co roku przyciąga tysiące turystów spragnionych rejsów żaglówkami lub kąpieli w jeziorach. Pięknie krajobrazy to jednak nie jedyne, co czeka cię w sercu Mazur. Sprawdź, co warto zobaczyć w Mikołajkach i jak najlepiej spędzić tam swój czas wolny.
1 Wioska Żeglarska
To centrum życia w Mikołajkach – miasteczku żeglarzy. Port w tej miejscowości jest zdecydowanie największym w całym regionie. Szczególnie malowniczo prezentuje się w szczycie sezonu letniego. W całej wiosce u brzegu Jeziora Mikołajskiego unosi się zapach świeżych ryb i innych lokalnych smakołyków. Zwiedzanie umilają też rozchodzące się w pobliżu szanty. Port składa się nie tylko ze stanowisk cumowniczych, ale też stacji benzynowej dla jachtów, wypożyczalni rowerów, sceny koncertowej oraz mnóstwa sklepów i atrakcji dla dzieci.
2 Port Rybitwa w Mikołajkach – atrakcje i rozrywka na wodzie
Niezależnie czy marzysz o wynajęciu dużej łodzi, czy zwykłego rowerka wodnego, najlepiej w tym celu udać się do portu. Odkrywanie Mazur z perspektywy wodnej to całkiem inne przeżycie niż przemierzanie ich po lądzie. Mniej wprawionym pływakom polecamy rejs statkami wycieczkowymi, które przewożą chętnych po mazurskich wodach. W sezonie ta atrakcja Mikołajek dostępna jest dość często. Dostępne są zarówno krótsze wyprawy, jak i całodniowe wycieczki.
3 Plac Wolności – Rynek w Mikołajkach
Plac w centrum miasta otoczony jest niepozornymi kamienicami. Część z nich jest zabytkowa, co raczej jest rzadkością na terenie Mazur. Budynki reprezentują różne style architektoniczne. Niektóre są znacznie nowsze od innych – powstały po wojnie i zniszczeniach spowodowanych przez Armię Czerwoną. Podczas spaceru w tym miejscu warto zwrócić uwagę na wyróżniającą się Villę Mazur. Budynek został postawiony w 1888 roku i niegdyś pełnił funkcję ratusza.
4 Król Sielaw – rybi król Mikołajek
Król Sielaw to potoczna nazwa fontanny, która znajduje się w samym centrum Placu Wolności. Jej historia związana jest z legendą pochodząca jeszcze z XIV wieku. Królem Sielaw była wielka, sprytna i silna ryba w złotej koronie. Ponoć został zesłany na Mazury przez bogów pruskich, którzy chcieli pohamować ogromną chciwość osiedlających się w tym miejscu ludzi. Król pływał po jeziorach, wywracał łodzie, rozrywał sieci i tym samym powodował ogromny głód mieszkańców.
Pewnego dnia, jedna z tutejszych kobiet postanowiła złożyć ofiarę w celu przebłagania bogów i poprawy losu swojego i swoich sąsiadów. Znalazła wówczas żelazne kółko, które zabrała ze sobą do domu. Od tego momentu jej mąż pracował w tajemnicy, wykuwając ogromną sieć z podobnych żelaznych kół.
Gdy była gotowa, posłużyła mu do złapania Króla Sielaw. W obliczu zagrożenia, ryba przemówiła ludzkim głosem, prosząc o łaskę w zamian za zagwarantowanie ludziom obfitych połowów. Jak tylko reszta osadników dowiedziała się o tej sprawie, wyruszyli do przetrzymywanego na Śniardwach Króla Sielaw i sprowadzili go do Mikołajek. Postanowili darować mu życie, lecz przykuli władcę jezior do przęsła mostu żelaznym łańcuchem.
Wyjątkową atrakcją Mikołajek jest inscenizacja legendy o Królu Sielaw, odgrywana co roku podczas Dni Mikołajek. Przez resztę miesięcy można podziwiać jego wizerunek w fontannie na rynku, ale też na promenadzie oraz na herbie miasta.
5 Dni Mikołajek – atrakcja cykliczna na początku lata
Sezon turystyczny w Mikołajkach co roku otwierają Dni Mikołajek. Ten 3-dniowy festiwal przypada na przełom czerwca i lipca. W tym czasie w mieście odbywają się liczne koncerty, konkursy, pokazy kulinarne, zawody wędkarskie oraz wystawy nawiązujące do tradycji Mikołajek. Ważną częścią uroczystości jest przykucie do mostu wielkiej drewnianej figury Króla Sielaw. Kolorowa ryba w złotej koronie unosi się tu na wodzie aż do jesieni. Nawiązując do legendy, jest to symboliczna gwarancja udanych połowów dla tutejszych rybaków.
6 Jezioro Mikołajskie i nowa promenada
Promenada nad Jeziorem Mikołajskim przyciąga zarówno przyjeżdżających tu turystów, jak i lokalnych mieszkańców. Powstały w 2020 roku deptak rozciąga się wzdłuż wybrzeża na 1,5 km. Szeroka promenada to idealne miejsce na spacery i przejażdżki na rolkach lub rowerach. Wzdłuż brzegu znajduje się wiele typowych atrakcji Mikołajek, takich jak restauracje, bary, klimatyczne ławki i oświetlenie, które sprawia, że wieczorem deptak nabiera jeszcze więcej uroku. Inwestycja objęła też toalety, tabliczki informacyjne, nowe pomosty, miejsca do cumowania i udogodnienia dla żeglarzy.
7 Jezioro Śniardwy
Każdy przyjeżdżający na Mazury z pewnością pragnie zobaczyć największe polskie jezioro – Śniardwy. Położone jest między miejscowościami Pisz, Orzysz, Ruciane-Nida i Mikołajki. Atrakcjami są tu m.in. wygodne plaże, unikalny ekosystem i osiem wysp. Polecamy odkrywanie Śniardw z pokładu łodzi wycieczkowej. Rejsy startują z portu w Mikołajkach – Jezioro Mikołajskie łączy się ze Śniardwami Przesmykiem Przeczka, wystarczająco szerokim dla statków.
8 Ulica Michała Kajki w Mikołajkach – atrakcja miejska
Ulica Michała Kajki to najbardziej znana droga w Mikołajkach. Atrakcję stanowią tu m.in. parterowe domy o zabytkowym charakterze, wybudowane na początku XX wieku. Ulica ma około 2,5 km i przebiega prawie przez całe miasteczko. Tutejsze lipy nie tylko dodają uroku, ale też pozwalają nieco odpocząć od panującego tu w lecie upału. Warto też zwrócić uwagę na neogotycki kościół z 1910 roku.
9 Ewangelicki kościół Świętej Trójcy w Mikołajkach – atrakcja historyczne
Na Mazurach nie zachowało się wiele godnych uwagi zabytków. Dlatego też warto tym bardziej docenić te, które można tutaj podziwiać. Do tego grona należy klasycystyczna świątynia protestancka wybudowana w 1842. Jej charakterystyczna dla krajobrazu Mikołajek wieża pochodzi z 1880 roku. W tym samym miejscu stał niegdyś inny kościół, który został doszczętnie zniszczony przez pożar. Historycznymi atrakcjami Mikołajek we wnętrzu świątyni Świętej Trójcy są ozdobne kasetony na sklepieniach, organy mistrza Scherweita, kielich mszalny z 1772 roku oraz historyczne tablice i obrazy.
10 Muzeum Reformacji Polskiej
Zaraz przy kościele Świętej Trójcy znajduje się Muzeum Reformacji Polskiej. Założył je w 1973 roku ksiądz Władysław Pilch-Pilchowski, proboszcza wspólnoty ewangelicko-augsburskiej (luterańskiej). Jest to jeden z zaledwie dwóch tego typu obiektów w całej Polsce. Wystawy prezentują:
- kancjonały ewangelickie;
- postylle;
- modlitewniki;
- polskie i obcojęzyczne wydania Pisma Świętego z okresu od XVII w. do współczesności;
- tłumaczenia Konfesji Augsburskiej i pism Marcina Lutra;
- dokumenty parafialne z XVII-XIX w.;
- fotografie dawnych Mikołajek, ukazujące różne wydarzenia z życia parafii.
Eksponowane dokumenty są nie tylko ważne pod kątem religijnym – to też ciekawe przykłady historycznego piśmiennictwa i drukarstwa polskiego. Na miejscu można skorzystać z usług polskiego lub niemieckiego przewodnika.
11 Festiwal Szantowy w Mikołajkach – atrakcja muzyczna
Festiwal Szantowy to najstarsza impreza cykliczna poświęcona muzyce żeglarskiej na Mazurach. Jeśli chcesz w niej uczestniczyć, musisz pojawić się w Mikołajkach w ostatni weekend lipca. Koncerty odbywają się na scenie na barce przycumowanej przy Wiosce Żeglarskiej. Taki występ na wodzie to prawdziwe widowisko. Podczas 3 dni zabaw przewidziane są liczne atrakcje dla dzieci i dorosłych . W trakcie festiwalu odbywa się też konkurs na najlepszą piosenkę premierową.
Planujesz swój urlop w innym terminie? Nic nie szkodzi – w sezonie koncerty szantowe odbywają się też często w lokalnych tawernach żeglarskich. Tam również poczujesz unikalny klimat Mikołajek.
12 Plaża miejska
Plaża miejska nad Jeziorem Tałty to jedyne kąpielisko na terenie gminy Mikołajki, które jest stale strzeżone przez ratowników wodnych. Jest to więc najlepsze i najbezpieczniejsze miejsce na pływanie w letnie upały. Znajduje się też tutaj boisko do gry w piłkę plażową i plac zabaw dla dzieci. Infrastruktura obejmuje też budynki socjalno-sanitarne, w których można się umyć po wyjściu z jeziora. Jeśli nie masz zamiaru się kąpać, polecamy spacer pomostami na wodzie – to również pozwoli ci się nacieszyć mazurskim klimatem.
13 Tropikana Aquapark
W Hotelu Gołębiewskim przy ulicy Mrągowskiej znajduje się największy Aquapark na Mazurach. W parku wodnym nie zabraknie rozrywki dla dzieci i dorosłych. Z tego powodu jest to świetna opcja na spędzenie czasu wolnego dla rodzin. W środku znajduje się wiele basenów, płytkie brodziki, sauny, jacuzzi, tężnie solankowe, piaskownica deszczownica, jaskinia solna, grota śnieżno-lodowa, zjeżdżalnie oraz siłownia. Na zewnątrz latem otwarty jest także basen odkryty. Zdecydowanie warto skorzystać z tej atrakcji Mikołajek – szczególnie w deszczowe lub chłodne dni, gdy nie jest możliwa kąpiel w jeziorach.
14 Wędkarstwo w Mikołajkach – atrakcje dla miłośników rybołówstwa
Kraina Wielkich Jezior przyciąga pasjonatów wędkarstwa z całego kraju – i to praktycznie w każdej porze roku. Sezon na ryby się tutaj nie kończy – być może to zasługa legendarnego Króla Sielaw. Jezioro Mikołajskie, Tałt, Ryńskie, Bałdan i Tałtowiska są przepełnione m.in. stynkami, sandaczami, szczupakami i węgorzami. W zasadzie ryby można tu łowić także w kanałach i rzece Krutyni. W Mikołajkach można skorzystać z serwisu i sklepu wędkarskiego oraz Gospodarstwa Rybackiego. Pamiętaj, że uprawianie tego hobby wymaga wykupienia licencji. Jednodniowa kosztuje 25 zł.
15 Żeglarstwo
Typową atrakcją Mikołajek są oczywiście żaglówki. W porcie mieści się punkt serwisowy sprzętu pływającego oraz wypożyczalnia jachtów i motorówek. Pasjonaci żeglowania mogą udać się w wiele różnych tras po okolicznych jeziorach i kanałach. Jeśli wolisz oglądać sunące po tafli wody białe żagle z brzegu, polecamy przybyć na Mazury w okresie regat – w czerwcu, lipcu, sierpniu lub wrześniu.
16 Kajakarstwo w Mikołajkach – atrakcje na wodzie
Nieco mniej oczywistą wodną atrakcją Mikołajek są wyprawy kajakowe. Przed wyruszeniem warto zapoznać się z oficjalnymi, wytyczonymi szlakami wodnymi. Wiele z nich jest naprawdę przepięknych, lecz niektóre mogą być dość długie i wymagające dla początkujących kajakarzy. Spływ Krutynią uważany jest za jeden z najwspanialszych w Europie. Najbardziej malowniczym fragmentem jest zdecydowanie trasa od Jeziora Krutyńskiego do wsi Ukta. W ramach ciekawostki wspomnimy, że tutejsza rzeczka Sobiepanka może zmieniać swój nurt i tym samym wymagać wiosłowania pod prąd.
17 Trasy rowerowe w Mikołajkach – atrakcje dla osób preferujących lądowe rozrywki
Oczywiście wcale nie musisz całego swego pobytu w Mikołajkach spędzać w wodzie. Jeżeli jesteś raczej szczurem lądowym niż wilkiem morskim, mogą spodobać ci się liczne trasy rowerowe po malowniczych Mazurach. Mikołajki przecinają dwie oficjalne trasy rowerowe:
- „Wielka pętla Śniardw” – jej łączna długość wynosi 85 kilometrów i przebiega przez Wierzbę, Wejsuny, Niedźwiedzi Róg, Karwik, Jedlin, Zdory, Kwik, Nowe Guty, Okartowo, Suchy Róg, Dziubiele oraz Łuknajno. Rzecz jasna nic nie stoi na przeszkodzie, aby skrócić trasę i po prostu zawrócić lub wrócić inną drogą. Niektórzy decydują się na pokonywanie całości w kilka dni, z noclegami po drodze;
- „Tropami Galindów” – nieco krótszy, 60-kilometrowy szlak. Prowadzi przez Iznotę, Kadzidłowo, Krutyń, Rezerwat Zakręt, Wojnowo, Uktę oraz Bobrówko.
Rower przystosowany do lokalnej jazdy można wypożyczyć na miejscu. Wiele przyjezdnych decyduje się jednak na zabranie z domu własnego jednośladu.
18 Całoroczny tor saneczkowy GołębiewSKI
Oprócz Aquaparku, na terenie Hotelu Gołębiewski znajduje się także kolejna ciekawa mazurska atrakcja – tor saneczkowy typu Alpine Coaster. Teoretycznie możliwe jest korzystanie z niego przez cały rok, lecz najprężniej funkcjonuje w szczycie sezonu turystycznego, przy ładnej pogodzie. Sanki pozwalają rozwinąć prędkość do 40 km/h, co na licznych skrętach i zjazdach liczących 840 metrów daje ogromną frajdę. Każde (jedno lub dwuosobowe) sanki wyposażone są w pasy bezpieczeństwa oraz hamulec ręczny pozwalający na kontrolę prędkości.
19 Stok GołębiewSKI w Mikołajkach – atrakcje zimowe
Może wydawać się to zaskakujące, ale na Mazury warto też przyjechać zimą. W Mikołajkach powstało sztucznie usypane wzniesienie oraz wyciąg narciarski z całą infrastrukturą, jakiej można by się w takim miejscu spodziewać. Stok GołębiewSKI nie zrobi raczej większego wrażenia na wprawionych narciarzach i snowboardzistach – jest jednak doskonałym miejscem na naukę zimowych sportów. Ta zimowa atrakcja Mikołajek to 700-metrowy stok z łagodną, szeroką trasą zjazdową idealną do rekreacyjnego szusowania z widokiem na piękny krajobraz jezior.
Na górę zabierze cię wygodna kolejka krzesełkowa. Dostępna jest też oczywiście wypożyczalnia sprzętu. Funkcjonuje tu nawet system sztucznego naśnieżania, aby zapewnić zimową rozrywkę nawet przy niesprzyjających warunkach pogodowych. Przy stoku znajduje się także karuzela pontonowa, wyciąg taśmowy do sanek oraz tor pontonowy czynny przez cały rok.
20 Bojery
Bojery to kolejna zimowa atrakcja Mikołajek, która udowadnia, że na Mazury warto jeździć cały rok. Są to wyposażone w żagiel i płozy lodowe ślizgi. Jeżdżą one po zamarzniętej tafli jezior od połowy grudnia do wiosny lub przez okres, gdy woda jest zamarznięta. Każdy chętny może wypożyczyć własne bojery na miejscu i nauczyć się tej lokalnej zimowej rozrywki Mazur od obecnego na miejscu instruktora. Największy bojer wyposażony jest też w śmigło i może przewozić po kilka osób, w prędkości nawet do 80 km/h. Dodatkowo można skorzystać także z iceboardów – zestawów do zimowego windsurfingu.
21 Rajd Polski w Mikołajkach – atrakcja dla fanów motoryzacji
Jeśli wybierasz się na Mazury na przełomie czerwca i lipca, koniecznie warto wybrać się na Rajd Polski. Jest to największa i najbardziej znana w Polsce (a także drugi najstarszy rajd na świecie) impreza tego typu. Jej pierwsza edycja odbyła się w 1921 roku. Od 2005 roku odbywa się właśnie w Mikołajkach. Atrakcją jest oglądanie efektownych wyścigów mistrzów kierownicy po trudnych specjalnych odcinkach trasy, ale też obserwowanie najlepszych mechaników świata przy pracy. Rajd trwa cztery dni (od czwartku do niedzieli) i jest prawdziwą gratką dla fanów motoryzacji.
22 Gród Galindów – Galindia
Tuż za granicami miasteczka znajduje się historyczna Wioska Galindów. Jest to dawna siedziba pruskiego plemienia, które zamieszkiwało okolice Mikołajek. Atrakcji tej nie może pominąć żaden pasjonat historii. Znajdują się tutaj tajemnicze kamienne kręgi, leśne uroczyska, pieczary skalne, a także domy Galindów z różnymi używanymi przez nich przedmiotami. Galindowie zamieszkiwali te tereny od około V w. p.n.e. do mniej więcej XIII w. n.e.
Na miejscu można skorzystać z licznych rozrywek, które przywracają do życia dawno wymarłą ludność i jej kulturę. Należą do nich:
- odgrywanie napadu Galindów;
- spotkanie z szamanami i wróżbitami;
- wyprawa łodziami w poszukiwaniu bursztynu;
- polowanie na Dzikiego Dzika Galindów;
- pozorowane walki międzyplemienne;
- biesiady odbywające się w grotach, Sali Bursztynowej lub Sali Perkuna;
- Wybory Najdzikszej Najlepszej Nałożnicy;
- Pasowanie na Galinda;
- psie zaprzęgi;
- rzucanie toporami, strzelanie z łuku, trasy z pokonywaniem przeszkód itp.
Jeśli planujesz odwiedzić Mikołajki, atrakcje stolicy Mazur z pewnością cię nie zawiodą. Obowiązkowymi punktami na mapie są oczywiście słynne jeziora, ale warto zajrzeć też do dawnej osady Galindów lub odprężyć się w saunach Aquaparku. Niewielkie miasteczko w województwie warmińsko-mazurskim zaskoczy cię swoimi czekającymi na odkrycie tajemnicami i bogatą kulturą. Warto wcześniej dobrze zaplanować swój urlop w Mikołajkach, aby nie przegapić żadnej ciekawej rozrywki!
Zaplanuj swoją podróż!
Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!
W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!
Tanie loty – bilety na samolot
Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!
Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.
Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.
Zabezpiecz swoją podróż
Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.
Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe
GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!
Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety