Polanica-Zdrój to niewielka miejscowość uzdrowiskowa położona w Sudetach, w dolinie rzeki Bystrzycy Dusznickiej. Łączy w sobie uroki typowo górskiego miasteczka oraz bogatą ofertę uzdrowiskowo-wypoczynkową. Ten obszar Dolnego Śląska przyciąga do siebie zarówno seniorów, rodziny z dziećmi, jak i młode pary i grupy przyjaciół. Każda pora roku pozwala zobaczyć inne oblicze Polanicy-Zdrój. Atrakcje miejscowości pozwalają odpocząć od pędu życia i codziennych obowiązków. Sprawdź, co warto zobaczyć i zrobić w Polanicy, aby jak najlepiej wypocząć.
1 Park Zdrojowy w Polanicy-Zdrój – atrakcje zielone w centrum miasta
Ta piękna przestrzeń zielona znajduje się w samym centrum miasta. W parku można podziwiać przeróżne gatunki roślin z wielu zakątków Ziemi. 13 hektarów jego powierzchni na wiosnę rozkwita wielobarwną tęczą kwiatów. Przeplatają się one z ławkami ustawionymi wzdłuż romantycznych alejek, figurami, rzeźbami, fontannami i drzewami. Największa, kolorowa fontanna wypuszcza wodę aż na 12 metrów wysokości. Latem odbywają się tu liczne ciekawe pokazy. Z Parku Zdrojowego od maja do października kursuje kolejka turystyczna wożąca chętnych do najciekawszych atrakcji Polanicy-Zdrój.
2 Deptak
Trasa spacerowa w centrum Polanicy rozciąga się od ulicy Zdrojowej po licznych urokliwych zakątkach, po obu stronach Bystrzycy Dusznickiej. W tym miejscu właściwie przez cały rok jest tłoczno i głośno. Tętnią tu życiem sklepiki z pamiątkami, kawiarnie, restauracje, piekarnie i sklepy różnej maści. Aktualne oblicze deptaku nie jest jego pierwotną wersją. Zabytkowy oryginał został zalany w 1998 roku. Wiele osób twierdzi, że po remoncie stał się jednak jeszcze ładniejszy i zyskał bardziej przytulny, kameralny charakter.
3 Kościół powołania Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
Kościół, który obecnie stoi na wschodnim brzegu rzeki przepływającej przez miasto stanął tam około 1910 roku, lecz jego historia sięga jeszcze kilkaset lat wstecz. Obecna budowla zastąpiła kaplicę wybudowaną przez jezuitów w 1650 roku. Ciekawa architektonicznie bryła jest pełna zaokrągleń i płaskorzeźb widocznych od zewnątrz. W środku jest bardzo bogato wystrojona – polichromiami, rzeźbami, malowidłami oraz dekoracyjną chrzcielnicą, amboną, galerią z organami i ołtarzem. Warto udać się tutaj na regularnie organizowane koncerty muzyki organowej i kameralnej.
4 Teatr Zdrojowy imienia Mieczysławy Ćwiklińskiej
Teatr Zdrojowy w Polanicy Zdrój to atrakcja, która powstała w 1925 roku. Jego głównym celem jest rozpowszechnianie wysokiej kultury muzycznej i teatralnej wśród wszystkich osób odwiedzających miasto oraz jego mieszkańców. Budynek aktualnie mieści też Centrum Kultury i Promocji. W jego wnętrzu odbywają się oczywiście spektakle teatralne, koncerty i wystawy, ale też liczne cykliczne wydarzenia kulturalne. Wśród nich można wymienić chociażby: Poeci Bez Granic, Festiwal Marii Czubaszek, Lato Filmowe i wiele innych. Przed przyjazdem warto sprawdzić aktualny plan.
5 Pijalnia Wód Mineralnych Wielka Pieniawa
Pijalnia, znana niegdyś pod nazwą Helenenbad (czyli Łazienki Heleny), została otwarta w 1911 roku. Architekci zdecydowali się na styl klasycystyczny z elementami secesyjnymi. Ten nietypowy budynek widziany od dwóch różnych stron wygląda całkiem inaczej.
Od 1904 roku wydobywana jest z tego miejsca niezwykle cenna lecznicza woda mineralna. Pochodzi z 34 metrów pod ziemią. Zawiera dwutlenek węgla, magnez, wapń, żelazo, krzem, miedź, potas, sód, chlor, lit i krzem. Mieszanka ta spożywana regularnie gwarantuje lepszą odporność oraz wspomaga trawienie. Sprzedawana jest tu woda z dwóch źródeł – Wielka Pieniawa i Staropolanka.
Woda pitna to nie jedyny skarb Polanicy-Zdrój. Atrakcje Pijalni obejmują także sanatorium z miejscem dla 60 osób, 36 kabin kąpielowych w leczniczych wodach, halę spacerową, restauracje, sklepy, cukiernie, kawiarnie itp.
6 Letni tor saneczkowy Góralka
Nie musisz już czekać na opady śniegu, by móc skorzystać z tej ukochanej, zimowej atrakcji. Letni tor saneczkowy w Polanicy-Zdrój funkcjonuje na stalowej rynnie i kołach. Tor położony jest w malowniczej scenerii i ma aż 450 metrów długości. Możliwość kontrolowania prędkości jazdy sprawia, że jest to bardzo uniwersalna rozrywka, którą każdy może dostosować do własnych preferencji. Żądni ekscytacji śmiałkowie mogą osiągnąć na sankach nawet 40 km/h. Na Góralce można też zorganizować zawody lub imprezy integracyjne. Atrakcja otwarta jest od połowy kwietnia do połowy października.
7 Tor kartingowy Top Cart
Top Cart oferuje naukę jazdy w bezpiecznym środowisku połączoną z adrenaliną i większą prędkością. Na torze istnieje możliwość organizacji wyścigów po trudnych do pokonania slalomach. Oczywiście mile widziani są także spokojniejsi kierowcy, którzy nie mają zamiaru spieszyć się na torze. Gokarty to znakomita rozrywka dla osób w każdym wieku. Dostępna jest specjalna, korzystna oferta dla większych grup zorganizowanych.
8 Fun Park Polanica-Zdrój – atrakcje dla dzieci
Tutejszy Fun Park to nic innego jak ogromny plac zabaw. Znajduje się tu aż 14 atrakcji – tematyczne dmuchańce, tyrolka, piaskownice, brodziki z małymi łódkami oraz klasyczny plac zabaw. Nie zabraknie też zadaszonego miejsca do odpoczynku dla rodziców, z goframi, lodami i kawą. Jest to wyjątkowe miejsce zabawy dla dzieci, w którym można zorganizować niezapomniane urodziny.
9 Etnograficzne Muzeum Misyjne Ojców Sercanów
Muzeum Misyjne to dość nietypowa muzealna atrakcja Polanicy-Zdrój. Znajduje się w Klasztorze Chrystusa Króla. We wnętrzu można podziwiać eksponaty z różnych zakątków świata, w których pracowali mnisi – Kongo, Mozambiku, Peru, Ekwadoru, Polinezji Francuskiej, Tahiti i wielu innych krajów. Wystawa składa się przede wszystkim ze strojów ludowych, ozdób, instrumentów muzycznych i zwykłych przedmiotów oraz fotografii z podróży do wyżej wymienionych krajów. Muzeum czynne jest codziennie przez cały rok, a w ramach opłaty za wstęp pobierane są wolne datki.
10 Turystyka rowerowa w okolicy Polanicy-Zdrój – atrakcje dla aktywnych
Jeśli lubisz aktywny wypoczynek, koniecznie udaj się do Polanicy-Zdrój. Atrakcją uwielbianą przez osoby w każdym wieku jest turystyka rowerowa. W okolicy miejscowości krzyżuje się kilka różnych oznaczonych szlaków przystosowanych dla jednośladów, o łącznej długości aż 100 kilometrów. Poszczególne trasy różnią się od siebie stopniem trudności, dzięki czemu każdy znajdzie tu coś dla siebie. Wśród nich można wymienić:
- szlak bazaltowy (25 km), który przebiega przez Piekielną Dolinę i dróżki leśne;
- szlak miejski (20,5 km) prowadzący przez centrum Polanicy-Zdrój;
- szlak żółty (20,5 km) – połączenie zwiedzania miejskiego i leśnych, szutrowych dróżek;
- szlak niebieski (5,4 km) – w dużej mierze składa się z asfaltowego podjazdu;
- trasa MTB (5 km) jest typowo górską – kamienista, pełna gwałtownych wzniesień i spadków;
- ER-8 (10 km);
- szlak „Wokół Gór Stołowych” (6 km);
- szlak czerwony (2,4 km);
- szlak czerwony II (2,2 km).
Prawdziwym wyczynowcom polecamy Międzynarodową Trasę Rowerową „Góry Stołowe”, o łącznej długości aż 125 kilometrów. Przebiega ona przez polską i czeską stronę pasma górskiego. Jest prawdziwym wyzwaniem nawet dla doświadczonych rowerzystów górskich, dlatego koniecznie trzeba się do niej odpowiednio przygotować i zadbać o prawidłowe wyposażenie.
11 Piekielna Dolina
Podczas swojego pobytu w Polanicy warto spędzić jak najwięcej czasu na łonie natury. To wyjątkowe połączenie czystego powietrza i pięknych widoków sprawi, że odetchniesz pełną piersią i w pełni wypoczniesz. Piekielna Dolina położona jest w Obszarze Chronionego Krajobrazu Gór Bystrzyckich i Orlickich. Zajmuje obszar 1,1 km² i oddziela od siebie Piekielną Górę oraz masyw Wolarza. Podczas spaceru doliną nie sposób pozostać obojętnym na otaczające drogę 200-metrowe stoki.
12 Piekielna Góra przy Polanicy Zdrój – atrakcja widokowa
Co prawda nie jest to atrakcja Polanicy-Zdrój tylko położonej na zachód Szczytnej. Znajduje się jednak w niewielkiej odległości od centrum, a zdecydowanie warto udać się w to miejsce. Na Piekielną Górę można łatwo się dostać z Polanicy – szlakiem niebieskim, żółtym lub zielonym. Nie spiesz się na sam szczyt, ponieważ po drodze znajduje się kilka ciekawych formacji skalnych i punktów widokowych.
Po około godzinnej wędrówce warto odpocząć w znajdującej się na szczycie restauracji „Piekiełko”. Rozpościera się z niej piękny widok na Piekielną Dolinę, kamieniołom, Góry Bystrzyckie, Góry Stołowe, Góry Sowie i Góry Bardzkie.
13 Huta Szkła Artystycznego „Barbara”
„Barbara” w Polanicy Zdroju to jedna z nielicznych działających hut szkła. Jest to chętnie odwiedzana atrakcja na skalę całego regionu. Na miejscu można podziwiać proces ręcznego tworzenia szklanych dzieł sztuki. Oczywiście istnieje także możliwość zakupu przepięknych owoców pracy lokalnych hutników. Taka pamiątka będzie stanowić imponującą dekorację domu.
14 Polanica-Zdrój – atrakcje dla szukających odprężenia. Basen Polanica Resort & SPA
Basen jest częścią hotelu Polanica Resort & SPA, lecz mogą odwiedzać go także turyści spoza hotelu. Znajduje się tutaj pełnowymiarowy rekreacyjny basen kryty, 25-metrowe tory pływackie, brodzik dla dzieci z atrakcjami, sauna sucha i parowa, jacuzzi, strefa wellness oraz siłownia. Bogata oferta SPA zawiera liczne zabiegi lecznicze i pielęgnacyjne. Resort zapewnia odprężenie dla ciała, duszy i umysłu oraz świetną zabawę dla całej rodziny nawet na cały dzień.
15 Festiwale w Polanicy-Zdrój – atrakcje czasowe
Szukasz oferty kulturowe Polanicy-Zdrój? Atrakcje festiwalowe zapewniają bardzo różnorodną rozrywkę dla miejscowych i turystów. Miejscowość ta gości wiele różnych wydarzeń w ciągu roku. Przed wyjazdem sprawdź, co jest aktualnie planowane na czas twojego pobytu, by w pełni wykorzystać swoje wakacje. Do licznych odbywających się tu co roku festiwali należą:
- Festiwal Artystyczny Zdroje Kultury – trwa od maja do października, czyli przez cały sezon letni. Składa się z aż ponad 100 różnych wydarzeń kulturalnych i imprez. Z pewnością załapiesz się na coś ciekawego;
- Międzynarodowy Festiwal Szachowy im. Akiby Rubinsteina – ma miejsce w sierpniu i co roku przyciąga około 1000 zawodników z całego świata;
- Międzynarodowy Festiwal TĘCZA POLSKA – odbywa się w październiku. Jego celem jest rozpowszechnienie tradycji i kultury słowiańskiej. Skupia się na folklorze polskim, ale też czeskim, białoruskim, litewskim i węgierskim. To jedna z największych imprez tego typu w całej Polsce;
- Spotkania Radością Malowane – Festiwal Twórczości Artystycznej Dzieci Niepełnosprawnych;
- Międzynarodowe Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej;
- Cały Kazio – Festiwal Marii Czubaszek;
- Lato Filmowe w Hrabstwie Kłodzkim;
- Muzyczne Parkowanie;
- Poeci Bez Granic;
- Krakowski Salon Poezji w Polanicy-Zdroju.
16 Sanatoria w Polanicy-Zdroju – atrakcje wypoczynkowe i zdrowotne
W Polanicy-Zdroju jest kilka sanatoriów, a najbardziej znanym spośród nich jest „Wielka Pieniawa”. Uzdrowisko znajduje się przy źródle o tej samej nazwie. Rozsławiona woda zawierająca liczne cenne minerały jest tutaj butelkowana i można ją nabyć w korzystnej cenie.
W sanatorium można skorzystać z zabiegów elektroterapii, fonoterapii, gimnastyki, hydroterapii, inhalacji, magnetoterapii, masaży, światłolecznictwa, odnowy biologicznej. We wnętrzu znajduje się też „Słoneczna Plaża” imitująca wybrzeże oraz „Słoneczne Termy” z basenami i saunami. Zimą warto przespacerować się po oranżerii i zadaszonych ogrodach.
17 Park Szachowy
Park Szachowy jest jedną z kilku części wielkiego Parku Zdrojowego, która zasługuje na poświęcenie mu więcej uwagi. Co takiego skrywa ten zielony obszar Polanicy-Zdrój? Atrakcją tego miejsca, która przyciąga przede wszystkim dzieci są ogromnych rozmiarów szachy. Figury mierzą po 1,4 metra wysokości, a sama szachownica ma aż 100 m² powierzchni.
W pobliżu znajduje się też Informacja Turystyczna, plac zabaw oraz fontanna. Oczywiście nie trzeba przychodzić tu tylko na wielką rozgrywkę szachów. Symetrycznie zaaranżowany park przyciąga też zielenią drzew, kolorowymi kwiatami, ławeczkami i urokliwymi alejkami.
18 Polanicki Express – ciuchcia w Polanicy Zdrój. Atrakcje dla dzieci (i nie tylko)
Spacerując po Polanicy Zdrój mogła rzucić ci się w oczy pewna lokalna atrakcja – Polanicki Express. Ciuchcia zaczyna swoją podróż przy informacji turystycznej w Parku Szachowym i krąży po ulicach miasta. Stylizowana jest na XIX-wieczny pociąg z dodatkiem uroczych dekoracji, które w połączeniu z głośnym gwizdem przyciągają maluchów z całej okolicy. To świetna atrakcja dla dzieci, z której skorzystają też zmęczeni pieszymi wędrówkami rodzice.
19 Rzeźba niedźwiedzia polarnego
Kamienna rzeźba niedźwiedzia polarnego stanęła w Polanicy-Zdroju w 1910 roku. Skąd pomysł na uwiecznienie wizerunku polarnego zwierzęcia w tym miejscu? Monument symbolizuje zasięg lądolodu skandynawskiego na Ziemi Kłodzkiej. Wiele osób zapomina o pierwotnym znaczeniu rzeźby i traktuje ją jako rodzaj tutejszej „maskotki”. Z czasem niedźwiedź polarny stał się symbolem uzdrowiska Polanica Zdrój. Atrakcja ta często uwieczniana jest na zdjęciach turystów.
20 Zajęcia rekreacyjno-edukacyjne z elementami terapii w Parku Narodowym
Zagroda Rekreacyjna znajduje się na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych. Jest częścią Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych. Nie należy mylić tego ośrodka z mini-ZOO. Zagroda oferuje różne zabiegi i aktywności, w tym: zajęcia plastyczno-muzyczno-ruchowe, masaż relaksacyjny dźwiękiem mis kryształowych, leśne zabawy, zajęcia edukacyjne w zagrodzie, warsztaty muzyczno-plastyczne, zajęcia z końmi i osiołkami, jazdy na sankach, ślizgi i łyżwy oraz tematyczne animacje dla dzieci.
Na miejscu można także skorzystać z usług przewodnickich, noclegu i oferty gastronomicznej. Polecamy także zakup lokalnych miodów lub wyrobów z koziego mleka. Cena poszczególnych zajęć, usług i atrakcji różni się w zależności od czasu trwania i liczby uczestników. Po więcej informacji lub umówienie wizyty najlepiej zadzwonić do ośrodka.
21 Polanicka Galeria Sztuki AKWARIUM
Galeria Sztuki to artystyczna atrakcja Polanicy-Zdrój, która działa od 2001 roku. W pierwszych latach swojego istnienia mieściła się w Miejskim Domu Kultury. W 2013 została przeniesiona do budynku w Parku Szachowym i uzyskała nazwę AKWARIUM. W nowoczesnym, szklanym pawilonie odbywają się awangardowe wystawy i spotkania ze znanymi, współczesnymi artystami. Koniecznie sprawdź aktualne wydarzenia, by nie przegapić niczego ciekawego.
22 Polanica-Zdrój – atrakcje w okolicy
Jeśli odwiedziłeś już wszystkie atrakcje Polanicy-Zdroju, warto wybrać się na dalszą wycieczkę poza miasto. Okolica oferuje przeróżne opcje na spędzanie czasu wolnego. Nie sposób wymienić tu wszystkich atrakcji regionu. Do tych ciekawszych, mieszczących się w niewielkiej odległości od Polanicy Zdrój należą:
- Zamek Leśna Skała w Szczytnej;
- Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdrój;
- ośrodki jazdy konnej;
- Pole Golfowe Chopin Golf w Szczytnej;
- Minieuroland – Park Miniatur w Kłodzku;
- Pałac w Gorzanowie;
- Podziemna Trasa Turystyczna w Kłodzku;
- Disc Golf Park w Dusznikach Zdrój;
- Błędne Skały w Górach Stołowych;
- wyciągi narciarskie i Ośrodek Narciarski w Zieleńcu – zimowa atrakcja.
Wiesz już, co takiego skrywa w sobie Polanica Zdrój. Atrakcje tej miejscowości przystosowane są zarówno dla rodzin z małymi dziećmi, osób starszych, jak i aktywnych urlopowiczów. Choć jest to niewielka mieścina, posiada spory, całoroczny potencjał turystyczny. Większość osób kojarzy ją z uzdrowisk i zdrowotnych wód mineralnych. Jak widzisz, na tym nie kończy się oferta wypoczynkowa Polanicy. Znajdą tu coś dla siebie miłośnicy przyrody, aktywnego spędzania czasu, jak i ceniący sobie większą wygodę i luksus.
Zaplanuj swoją podróż!
Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!
W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!
Tanie loty – bilety na samolot
Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!
Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.
Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.
Zabezpiecz swoją podróż
Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.
Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe
GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!
Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety