Na północy Polski, nad samym Morzem Bałtyckim, znajduje się niewielkie miasto Międzyzdroje. Atrakcje tego miejsca co roku przyciągają tysiące turystów. Co takiego sprawia, że przyjeżdżają tu tak duże ilości osób? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, co koniecznie trzeba zobaczyć i zrobić w tym zachodniopomorskim miasteczku.

1 Plaże w Międzyzdrojach – atrakcje nadmorskie

Międzyzdroje wyróżniają się najłagodniejszym klimatem w Polsce. Sprzyja to nie tylko przyjemnemu opalaniu i wylegiwaniu się na piasku, ale też zaskakująco ciepłym jak na Bałtyk kąpielom. Na plażach w Międzyzdrojach oprócz przyjemnej wody znajdują się zjeżdżalnie, dmuchańce i wszelkie niezbędne udogodnienia. Według nas już samo piaszczyste wybrzeże jest wystarczającym powodem, by odwiedzić Międzyzdroje.

2 Promenada

Równolegle do brzegu i plaży rozpościera się słynna ulica Bohaterów Warszawy. Jest to popularna promenada nadmorska Międzyzdrojów. Atrakcją jest nie tylko sam deptak, lecz także możliwość spotkania znanych z ekranu osobistości. Polskie gwiazdy chętnie odwiedzają wybrzeże! Wzdłuż deptaku znajduje się wiele zabytkowych budynków. Nie mogłoby tu oczywiście zabraknąć sklepików z pamiątkami, w których kupisz lokalne wyroby, muszelki i bursztyny. Promenada usiana jest też kawiarniami, barami i restauracjami z lokalnym jedzeniem i odświeżającymi napojami.

3 Aleja Gwiazd

Międzyzdroje zawdzięczają sporą część swojej sławy odbywającemu się tu co roku Festiwalowi Gwiazd. W każdy lipiec miasteczko staje się centrum kultury, w którym można oglądać pokazy filmów, spektakle teatralne, a nawet mecz piłkarski z udziałem sław. Warto też udać się na jedno z licznych spotkań ze znanymi osobistościami polskiego kina i teatru. Symbolem i wizytówką miasta jest Promenada Gwiazd – chodnik niedaleko hotelu Amber Baltic. Wmurowane są w niego płyty z odciskami dłoni i podpisami gwiazd. Odnajdziesz swojego ulubionego aktora?

4 Molo w Międzyzdrojach – atrakcja morska

Wiele osób twierdzi, że to właśnie molo jest sercem Międzyzdrojów. Atrakcja ta przyciąga zarówno turystów, jak i miejscowych spacerowiczów. Jest to jedno z romantyczniejszych miejsc w okolicy (szczególnie wieczorem, przy klimatycznym oświetleniu wybrzeża), a także świetny punkt widokowy. Długość molo wynosi około 400 metrów. Na jego końcu znajduje się przystań, z której wypływają statki wycieczkowe do Świnoujścia, Niemiec i Skandynawii. Przy wejściu na molo znajduje się pasaż handlowy z gastronomią i pamiątkami.

5 Muzeum Figur Woskowych w Międzyzdrojach – atrakcja nie tylko dla dzieci

Gabinet Figur Woskowych jest najstarszą atrakcją tego typu w Polsce – pozostaje też jedną z największych. Aktualnie znajduje się tu około stu postaci, z czego wszystkie są w wielkości dokładnie 1:1. Wewnątrz znajdziesz postacie z bajek i kreskówek, filmów, seriali, a także muzyków, artystów, sportowców i polityków. Ceny biletów wejściowych zaczynają się już od 20 zł, a zdjęcia z figurami są całkowicie bezpłatne. W szczycie sezonu letniego, muzeum otwarte jest pomiędzy 10:00 a 20:00. W maju, czerwcu i wrześniu – do 18:00, a przez miesiące zimowe jedynie do 16:00.

6 Park Linowy Bluszcz w Międzyzdrojach – atrakcja wśród koron drzew

Jeśli jesteś spragniony rozrywki na wysokości, z dozą adrenaliny, polecamy park linowy w Międzyzdrojach. Atrakcja ta wcale nie jest przeznaczona wyłącznie dla dzieci. Do wyboru jest tu kilka tras, w tym także wyższe i trudniejsze. Wszystkie są oczywiście w pełni zabezpieczone i wykluczają możliwość wypadków. Jeżeli mimo wszystko się obawiasz, możesz skorzystać z możliwości przejścia toru z instruktorem. 

Park Bluszcz otwarty jest wyłącznie w sezonie letnim, od 10:00 do 19:00. Ceny za wejście uzależnione są od wybranej trasy i wyglądają następująco:

 • trasa niebieska dla dzieci (10 przeszkód) – 15 zł (cena za trzy przejścia);
 • trasa biała przeznaczona dla dzieci asystowanych przez rodziców (10 przeszkód) – 20 zł;
 • trasa seledynowa przeznaczona dla dzieci asystowanych przez opiekunów (13 przeszkód) – 25 zł;
 • trasa zielona (14 przeszkód) – 30 zł;
 • trasa pomarańczowa I (16 przeszkód) – 35 zł;
 • trasa pomarańczowa II (17 przeszkód) – 35 zł;
 • trasa granatowa (18 przeszkód) – 40 zł;
 • trasa granatowo-czarna (21 przeszkód) – 45 zł.

7 Amfiteatr Międzyzdroje – atrakcja sezonowa

Amfiteatr w Międzyzdrojach przeszedł gruntowną przebudowę w 2010 roku. Od tego czasu organizowane są w nim liczne imprezy kulturalne, muzyczne i kabaretowe. Amfiteatr został wyposażony w nowoczesną, zadaszoną scenę, magazyn, szatnie dla występujących artystów oraz publiczne toalety. Na co dzień znajduje się tu zwykły plac, z którego mogą dowolnie korzystać spacerowicze. W dni wydarzeń dostawianych jest około 800 krzeseł dla widzów. Przed przyjazdem nad morze warto sprawdzić, czy trafisz na ciekawy spektakl na świeżym powietrzu.

8 Zakład Przyrodoleczniczy

Zakład Przyrodoleczniczy jest pozostałością po dawnych czasach, w których Międzyzdroje funkcjonowały jako uzdrowisko dla zamożnych. Budynek powstał pod koniec XIX wieku. Co prawda nie jest szczególnie atrakcyjny, lecz nie warto przechodzić obok niego obojętnie. To właśnie dzięki niemu miasto uzyskało status uzdrowiska morskiego. Dziś w środku mieści się centrum medyczne – otwarte oczywiście dla każdego, nie tylko dla bogatych kuracjuszy, którzy w przeszłości przychodzili tu na kąpiele solankowe.

9 Woliński Park Narodowy w Międzyzdrojach – atrakcja na łonie natury

Czy wiesz, że w Polsce istnieją tylko dwa Nadmorskie Parki Narodowe? Jeden z nich znajduje się właśnie w Międzyzdrojach. Atrakcja naturalna rozciąga się od Świnoujścia, przez Międzyzdroje i Wisełkę, aż po Międzywodzie. Został oficjalnie otwarty w 1960 r., a w latach 90 jeszcze bardziej go poszerzono. Co ciekawe, obejmuje nie tylko ląd, ale też około jednej mili morskiej przybrzeżnego Bałtyku. Znajdują się tu 54 gatunki chronionych roślin i aż 200 gatunków ptaków, w tym orzeł bielik.

10 Pokazowa Zagroda Żubrów

Mieści się na terenie Wolińskiego Parku Narodowego. Początki tego wyodrębnionego rezerwatu sięgają lat 70 XX wieku. Wówczas przywieziono tu 4 żubry, które zamieszkały w Międzyzdrojach. Atrakcją jest ich ogrodzony wybieg o powierzchni 20 hektarów. Większość tutejszych osobników urodziła się w zagrodzie – co roku przychodzi na świat jeden lub dwa cielaki. Za ogrodzeniem znajdują się tarasy widokowe, które pozwalają obserwować zwierzęcą rodzinę z bezpiecznej odległości.

Zagroda Pokazowa została poszerzona o kilka innych gatunków. Są to m.in. orły bieliki, dziki, wilki i jelenie. Przetrzymywane tu osobniki były od małego wychowywane przez człowieka lub nie są w stanie żyć na wolności ze względu na swoje rany lub choroby. Zwierzęta otaczane są troskliwą opieką, a po okresie rekonwalescencji zostają wypuszczane na wolność.

11 Punkty widokowe w okolicy

Wokół Międzyzdrojów można znaleźć kilka pięknych punktów widokowych na okolicę. Do najpopularniejszych należą:

 • Kawcza Góra – 61 m n.p.m. Na jej szczycie znajdują się dwa głazy, z których rozpościera się panorama na Bałtyk, plażę i porty niemieckie;
 • Góra Gosań – 95 m n.p.m. Znajduje się około 4 km od Międzyzdrojów. Jest to najwyższe wzniesienie na całym wybrzeżu. Na szczycie znajdziesz pozostałości po artyleryjskiej wieży obserwacyjnej i bunkrów. Oprócz pięknych widoków, z góry można dostrzec też leżący w wodzie wrak zatopionego statku.

12 Jezioro Turkusowe

Kolejną naturalną atrakcją Międzyzdrojów jest Jezioro Turkusowe. Co w nim takiego wyjątkowego? Nie jest co prawda szczególnie duże, lecz za to dość głębokie. Rozsławiła je turkusowo-zielona barwa wody. Ten niesamowity kolor zawdzięcza kredowemu dnu i efektowi rozszczepiania się światła. Co ciekawe, nie jest to naturalny zbiornik wodny. Powstał w wyniku zalania dawnej kopalni kredy.

13 Planetarium w Międzyzdrojach – atrakcja kosmiczna

Jeśli nudzisz się wieczorową porą w Międzyzdrojach, atrakcją którą zdecydowanie polecamy na ten czas jest wizyta w Planetarium. Jest to jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Polsce. Odbywają się tu pokazy tematyczne o zagadkach kosmosu i świata. Należą do nich:

 • Cuda Wszechświata – o narodzinach wszechświata;
 • Tajemnica Gwiazdy Betlejemskiej – o zjawiskach astronomicznych sprzed 2 tys. lat;
 • świat widziany „okiem” Teleskopu Hubble`a;
 • Lodowe Krainy;
 • Microkosmos;
 • Dwa szkiełka;
 • Poznaj Granice Układu Słonecznego.

Bilety ulgowe kosztują 20 zł, natomiast normalne – 25 zł. Do Planetarium łatwo dotrzeć. Znajduje się w centrum miasta, w tym samym budynku co kino Eva i Gabinet Figur Woskowych.

14 Bunkier V3 koło Międzyzdrojów – atrakcja historyczna

Ta historyczna atrakcja co prawda znajduje się poza granicami Międzyzdrojów, lecz tylko 3 km na południe. Bunkier V3 to niewielkie muzeum umieszczone w dziale wielokomorowym Hitlera. Wyrzutnia została zbudowana na potrzeby wypchnięcia ogromnego pocisku na dużą odległość. Żadna zwykła lufa nie byłaby w stanie wytrzymać takiego ładunku, dlatego potrzebne było dodanie kolejnych komór. Każda kolejna miała służyć do przyspieszania pocisku dodatkowymi ładunkami. W ten sposób zwiększało się ciśnienie gazów wylotowych. Wizyta w tym miejscu to wyjątkowa lekcja historii.

15 Bałtycki Park Miniatur i Kolejek

Park Miniatur to niezwykle popularna atrakcja Międzyzdrojów. Na przejście trasy najlepiej zarezerwować sobie około 45 minut. Na terenie parku znajdują się miniaturowe wersje znanej europejskiej architektury i latarni morskich z krajów nadbałtyckich. Obiekty zrekonstruowane są w skali 1:25. Oprócz tego, warto zobaczyć makietę miniaturowych kolejek o łącznej powierzchni aż 500 m2. Co roku dobudowywanych jest jeszcze więcej pomniejszonych atrakcji. Ceny biletów zaczynają się już od 24 zł, a dzieci poniżej 3 lat wchodzą całkowicie za darmo.

16 Oceanarium w Międzyzdrojach – atrakcja morska

Oceanarium to aż 300 m2 podmorskiego świata dostępnego na wyciągnięcie ręki w Międzyzdrojach. Atrakcjami tego miejsca są różne gatunki ryb ze wszystkich stron świata. Spotkasz tu niebezpieczne rekiny, drapieżne mureny, kolorowych mieszkańców raf koralowych, a także słodkowodne gatunki. Przejdź się 16-metrowym tunelem w głąb morza i dotknij żywe ryby w tutejszym touch poolu. Na miejscu znajdują się też ekspozycje przeznaczone specjalnie dla małych dzieci, klimatyczna restauracja oraz strefa relaksu i wyciszenia.

17 Park Zdrojowy imienia Fryderyka Chopina

W miejscu przecinania się ulic Bohaterów Warszawy, Tysiąclecia Państwa Polskiego i Zdrojowej znajduje się piękny zielony obszar miasta. Nie jest to zwykłe skupisko zieleni, a XIX-wieczny park zdrojowy. Przyciąga do siebie spacerowiczów oraz zaprasza do odpoczynku na ławce w cieniu drzew. Mieszczą się tu stare drzewa, greckie platany, unikatowe dęby, klomb w kształcie pawia, fontanny oraz pomnik Fryderyka Chopina z 1999 r. i rzeźba Neptuna. Do środka parku prowadzi piękna, zdobiona brama.

18 Labirynt Luster

Labirynt Luster w Międzyzdrojach zbudowany jest z kilkuset luster. Odbijające tafle ułożone są w taki sposób, aby utrudniać wyjście i stwarzać pozory niekończących się korytarzy. Przekonaj się, czy jesteś w stanie odnaleźć się w krainie złudzeń i iluzji – nie jest to tak proste, jak mogłoby się wydawać. W labiryncie natkniesz się też na ruchomy most nad zamkową przepaścią. 

Ta atrakcja Międzyzdrojów znajduje się przy ulicy Bohaterów Warszawy 18a, niedaleko amfiteatru. Otwarta jest codziennie od 10:00 do 18:00. W środku czeka cię świetna rozrywka dla osób w każdym wieku.

19 Muzeum Przyrodnicze

Muzeum Przyrodnicze Wolińskiego Parku Narodowego znajduje się przy siedzibie dyrekcji PN, a dokładniej pod adresem ul. Niepodległości 3. Jego głównym założeniem jest edukacja przyrodnicza, szczególnie o gatunkach flory i fauny spotykanych w parku. Na całą ekspozycję składa się 5 sal tematycznych. 

Oprócz ciekawostek na temat życia zwierząt i roślin dowiesz się też jak powstała wyspa Wolin i poznasz jej budowę geologiczną. Nie zabrakło też wystawy o złocie Bałtyku, czyli bursztynie. Wewnątrz znajdują się zbiory fotografii, malarstwa i rzeźby. Organizowane są tu także wystawy czasowe i pokazy twórczości ludowej. Ceny biletów nie są wygórowane, więc zdecydowanie warto wybrać się do Muzeum Przyrodniczego w wolnej chwili. Warto mieć na uwadze, że poza sezonem letnim obiekt zamyka się wcześniej.

20 Ścieżka edukacyjno-przyrodnicza „Leśne Wzgórze”

„Leśne Wzgórze” to plenerowa ścieżka edukacyjna stworzona przez Muzeum Przyrodnicze Wolińskiego Parku Narodowego. Można ją przejść samodzielnie lub dołączyć do grupy (dostępne tylko w sezonie letnim). Podczas wspólnych spotkań na świeżym powietrzu organizowane są gry, zabawy i zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży. To połączenie rozrywki i edukacji uczy o walorach przyrodniczych WPN i polskich lasach. Zajęcia te organizowane są bezpłatnie. Jeśli się na nie nie załapiesz, rodzinne przejście ścieżki z pewnością okaże się wartościowym przeżyciem – szczególnie dla najmłodszych.

21 Papugarnia w Międzyzdrojach – atrakcja dla miłośników zwierząt

Papugarnia to wyjątkowe, egzotyczne miejsce w Międzyzdrojach. Atrakcją tutaj są kolorowe ptaki swobodnie latające po obiekcie. Zwierzęta są przyzwyczajone do ludzi i bardzo lubią ich towarzystwo. Dlatego możesz spodziewać się, że jedna lub kilka papug usiądzie na twoim ramieniu czy głowie – szczególnie jeśli założyć barwne ubrania. W cenie biletu można do woli je głaskać, robić zdjęcia, a także karmić. Pracownicy chętnie opowiedzą o ciekawostkach na temat latających w Papugarni ptaków. Ceny biletów zaczynają się od 23 zł. W ofercie są też bardzo korzystne pakiety rodzinne.

22 Rejsy z Międzyzdrojów – atrakcje na wodzie

Z Międzyzdrojów wyrusza wiele różnych statków pasażerskich. Możesz zabrać się z nimi do Ahlbeck, Heringsdorf lub Bansin, a także do polskich i skandynawskich miast portowych. Jeśli wolisz większą prędkość, możliwe są rejsy motorówką wokół wybrzeża. Polecamy też rejsy widokowe galeonami stylizowanymi na historyczne okręty. Opcji jest naprawdę wiele, a wszystkie z nich pozwolą ci jeszcze lepiej wczuć się w morski klimat miasteczka.

Międzyzdroje – atrakcje okolicy

To jednak nie wszystko, co możesz zrobić i zobaczyć odwiedzając Międzyzdroje. Atrakcje w okolicy miasta są również bardzo ciekawe – w dodatku łatwo do nich dotrzeć. Oto nasze propozycje najciekawszych opcji:

 • Dziwnów – miasto położone częściowo na stałym lądzie, a częściowo na wyspie Wolin. Krainy te łączy ze sobą most zwodzony;
 • Centrum Słowian i Wikingów w Wolinie – skansen archeologiczny, w którym często organizowane są różne wydarzenia o tematyce wczesnośredniowiecznej;
 • jazda konna na Pomorzu – w rejonie znajduje się wiele stadnin, które oferują wyprawy na rajdy po okolicy oraz lekcje dla początkujących;
 • Amber Baltic Golf Club – to jedno z najpiękniejszych pól golfowych w Polsce. Czeka tu na ciebie 27 dołków oraz możliwość nauki od zera i wypożyczania sprzętu;
 • Świnoujście – tak zwana kraina 44 wysp, niezwykle malownicza i bogata w różnego rodzaju opcje rozrywki;
 • Muzeum Kamieni w Kamieniu Pomorskim;
 • Bałtycki Park Dinozaurów  w Kamieniu & Safari Wrzosowo – atrakcja ukierunkowana przede wszystkim na dzieci;
 • Latarnia morska Kikut koło Wisełki;
 • Szlak latarni morskich w województwie zachodniopomorskim – obejmuje 7 budowli tego typu;
 • Nadmorski Szlak Rowerowy wokół Bałtyku R-10.

Planujesz wycieczkę na Pomorze i do Międzyzdrojów? Atrakcje okolicy mają wiele do zaoferowania zarówno dla osób dorosłych, jak i dzieci. Zacznij od spaceru wzdłuż brzegu, zbliż się do polskich gwiazd sceny i ekranu, a następnie udaj się na ciepłą kąpiel w Bałtyku. Koniecznie spróbuj lokalnej kuchni, a przede wszystkim świeżego połowu morskich ryb lub owoców morza. Przyjeżdżając tu samochodem z łatwością dotrzesz też do wszystkich najciekawszych atrakcji w pobliżu miasteczka.

Archiwum: kwiecień 2023

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.

Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety


Zobacz także: