Województwo dolnośląskie. Malownicze krajobrazy i urokliwe uzdrowiska

Dolnośląskie zachwyca ogromem atrakcji i możliwości wypoczynku. Możesz tu przyjeżdżać regularnie, podziwiać kolejne przepiękne zakątki, a i tak za każdym razem odkryjesz coś nowego. Od czego zacząć zwiedzanie Dolnego Śląska?

Dolnośląskie

Lubisz wielodniowy trekking górski od schroniska do schroniska? Szlaki po Sudetach nie są zbyt wymagające, a wielu miejscach będziesz sam w otoczeniu dzikiej przyrody. A może chcesz podreperować zdrowie i potrzebujesz błogiego relaksu? Zapewnią ci go dolnośląskie sanatoria i oferta licznych hoteli. Pasjonuje cię zwiedzanie starych zamczysk i poznawanie tajemniczych legend? Na Dolnym Śląsku znajdziesz kilkanaście zamków i pałaców, a w niektórych możesz nawet przenocować lub wykupić bilet na nocne zwiedzanie. Kto wie? Może spotkasz ducha piastowskiego księcia albo pruskiej księżniczki? Jedno jest pewne. Niezależnie od twoich zainteresowań, w tym regionie na pewno nie będziesz się nudził. Województwo dolnośląskie to gwarancja przygody i odpoczynku dla każdego turysty.

Województwo dolnośląskie. Największe miasta, najpiękniejsze góry i doliny

Województwo dolnośląskie leży w południowo-zachodniej Polsce. Jego powierzchnia wynosi prawie 20 tys. km², a stolicą regionu jest Wrocław. Obszar Dolnego Śląska ciągnie się od Wału Trzebnickiego i Niziny Śląskiej, poprzez Przedgórze Sudeckie, masywy Gór Izerskich, Karkonoszy, Gór Stołowych i Śnieżnika po Kotlinę Kłodzką.

Największe miasta województwa to:

 • Wrocław;
 • Jelenia Góra;
 • Wałbrzych;
 • Legnica.

Do najbardziej urokliwych dolin zaliczyć można dolinę Bobru, przełom Kwisy, dolinę Bystrzycy i dolinę rzeki Barycz wraz z obszarem wokół Stawów Milickich. Ze względu na urozmaicone ukształtowanie terenu, mnóstwo urokliwych miast i miasteczek oraz historycznych budowli, region ten należy do najciekawszych turystycznych destynacji w kraju.

Region Dolnego Śląska. Jakie okolice warto zobaczyć?

Dolnośląskie to duży region obfitujący w różnorodne atrakcje. Nic dziwnego, że niektórym turystom trudno zdecydować, gdzie konkretnie pojechać i jak spędzić czas.

Oto nasze propozycje:

 • Park Krajobrazowy Doliny Bobru – spływ kajakiem, zwiedzanie Jeleniej Góry, spacer po zaporze w Pilchowicach;
 • Kotlina Kłodzka i masyw Śnieżnika oraz miasta Kłodzko i Bystrzyca Kłodzka;
 • zwiedzanie zabytkowych świątyń, na przykład drewnianego Kościoła Pokoju w Świdnicy i Jaworze, kościółka Wang w Karpaczu, bazyliki w Wambierzycach czy Opactwa Cystersów w Lubiążu;
 • trekking górski po szlakach Karkonoszy, połączony z atrakcjami w Karpaczu i Szklarskiej Porębie;
 • wycieczka szlakiem dolnośląskich zabytków gospodarczych, takich jak kopalnia rud żelaza w Kowarach (Sztolnia Kowary), kopalnia złota w Złotym Stoku czy Huta Szkła „Julia” w Piechowicach.

Koniecznie zwiedź Wrocław – stolicę Dolnego Śląska

Zwiedzając Województwo Dolnośląskie, zatrzymaj się choć na jeden dzień we Wrocławiu. Miasto słynie z wielu obiektów zabytkowych, urokliwych parków i ciekawych muzeów. Co robić we Wrocławiu? Idź na spacer po nadodrzańskich bulwarach. Wejdź przez Most Tumski na Ostrów Tumski i zwiedź katedrę. Popłyń w rejs po Odrze i zachwyć się panoramą miasta. Odpocznij na łonie natury w Parku Szczytnickim i Ogrodzie Japońskim.

W centrum edukacyjnym „Hydropolis” poznasz wpływ wody na przyrodę, a we wrocławskim ZOO obejrzysz wiele egzotycznych zwierząt.

Poznaj najpiękniejsze masywy górskie w Dolnośląskiem

Dolnośląskie województwo przyciąga amatorów długich wędrówek po leśnych dolinach i sudeckich szczytach. Nie będzie to jednak wysokogórska, wymagająca wspinaczka, a raczej spokojny trekking i podziwianie panoramy z licznych punktów widokowych. Wprawdzie Śnieżka, będąca najwyższym szczyt Karkonoszy, osiąga wysokość 1603 m n.p.m., ale zdobycie go ułatwi ci wyciąg krzesełkowy na Kopę. Inne, równie malownicze masywy w Dolnośląskiem, to:

 • Góry Stołowe, a w nich Szczeliniec i Błędne Skały;
 • Góry Izerskie i Stóg Izerski, na który wjedziesz kolejką gondolową ze Świeradowa-Zdroju;
 • masyw Śnieżnika, na który wiodą ścieżki z przeuroczej wsi Międzygórze;
 • Góry Bystrzyckie z wieżą widokową na Jagodnej i doliną Orlicy.

Dolnośląskie uzdrowiska i parki narodowe

Na terenie Dolnego Śląska położone są dwa parki narodowe:

 • Karkonoski PN;
 • PN Gór Stołowych.

Bazą wypadową do zwiedzania Karkonoszy jest Karpacz i Szklarska Poręba. Oprócz rozmaitych hoteli i pensjonatów znajdziesz tam też sanatoria oraz prywatne kompleksy uzdrowiskowe i rehabilitacyjne. Inne popularne dolnośląskie uzdrowiska to Polanica-Zdrój, Duszniki-Zdrój i Kudowa-Zdrój. Tamtejsze sanatoria specjalizują się w leczeniu kontuzji ortopedycznych i zaburzeń układu oddechowego. Te przeurocze miasteczka leżą u stóp Gór Stołowych i Bystrzyckich. Z kolei Świeradów-Zdrój słynie z pijalni wód mineralnych i zdrowego mikroklimatu. Świetną opinię ma też sanatorium w Cieplicach – dzielnicy Jeleniej Góry.

Zaplanuj urlop w sudeckich kurortach górskich

Choć sudeckie szczyty nie imponują wysokością, to wysokogórski klimat i duża ilość opadów sprawiają, że zimą na wielu stokach panują wymarzone warunki do jazdy na nartach i deskach snowboardowych. Wiele podgórskich miasteczek oferuje świetną infrastrukturę narciarską. Sudecką zimową stolicą jest Zieleniec obok Dusznik-Zdroju. Amatorom białego szaleństwa polecić można także Szklarską Porębę z wyciągiem na Szrenicę i Świeradów-Zdrój z trasami zjazdowymi ze Stogu Izerskiego. Miejscowości te są popularne także latem ze względu na ciekawe trasy do pieszych wędrówek. Warto też skorzystać z oferty miejscowych biur podróży i wykupić krótką wycieczkę do Skalnego Miasta w Czechach lub do niemieckiej Saksonii.

Najpiękniejsze zamki i pałace na Dolnym Śląsku

Dolnośląskie słynie z wielu ciekawych i okrytych legendami zamków. Do najciekawszych należą:

 • Zamek Książ wraz z ogrodami i palmiarnią w Wałbrzychu;
 • Zamek Czocha we wsi nad Jeziorem Leśniańskim i przełomem Kwisy;
 • Zamek Kliczków w Kliczkowie nad Kwisą wraz z parkiem i ośrodkiem jazdy konnej;
 • Zamek Grodziec – warownia rycerska z XV stulecia, położona koło Złotoryi;
 • Zamek Topacz w Ślęży na przedmieściach Wrocławia.

Wszystkie wymienione obiekty są dostępne do zwiedzania, ale oferują też pokoje noclegowe. Zamek Książ słynie z wyjątkowo bogatych wnętrz, a Zamek Czocha z tajemnych przejść.

Wśród atrakcji województwa dolnośląskiego znajdują się też charakterystyczne dla tego obszaru placówki kulturalne i edukacyjne, jak choćby Muzeum Minerałów w Kudowie Zdroju czy Muzeum Przemysłu i Techniki w Wałbrzychu. Pasjonatom historii okresu II wojny światowej polecić można zwiedzanie Podziemnego Miasta Osówka. A które zakątki Dolnego Śląska zainteresowały ciebie?

 


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *