Stambuł to miasto, które ma bardzo wiele do zaoferowania od strony turystycznej. Miasto leży nad cieśniną Bosfor, która oddziela Europę i Azję. Miesza się tutaj wiele kultur, a spacerując ulicami miasta, poczujesz wyjątkowy klimat, którego próżno szukać gdzie indziej. Błękitny Meczet w Stambule to bardzo popularna atrakcja turystyczna, która powinna znaleźć się w planie każdej wycieczki. Jeżeli chcesz wiedzieć, dlaczego warto odwiedzić to miejsce, koniecznie przeczytaj ten artykuł!
Historia Błękitnego Meczetu
Budowa Błękitnego Meczetu rozpoczęła się w 1609 roku z inicjatywy sułtana Ahmeda I. Władca chciał stworzyć budowlę, która przyćmi blask leżącej niedaleko świątyni Hagia Sophia. Jedna z legend mówi, że Ahmed I poprzez jej wybudowanie chciał uzyskać od Allaha przebaczenie za to, że źle się prowadził podczas lat młodzieńczych. Budowę meczetu zakończono w 1616 roku. Głównym projektantem świątyni był architekt Sedefkâr Mehmet Ağa. Miejsce budowy zostało wybrane nieprzypadkowo, ponieważ w okolicy znajduje się Pałac Topkapı, czyli dawna rezydencja sułtanów. Błękitny Meczet przez wiele lat pełnił funkcję świątyni imperialnej. Przez lata do meczetu dobudowano kompleks budynków, między innymi szkołę, szpital i mauzoleum.
Błękitny Meczet – perła architektoniczna Stambułu
Błękitny Meczet swoją nazwę wziął od koloru ceramicznych płytek pochodzących z Izniku w Anatolii, których użyto do pokrycia wnętrza. Meczet sułtana Ahmeda powstał na planie prostokąta, który składa się z dwóch kwadratów. Na jednym z nich znajduje się świątynia z salą modlitewną, na drugim zaś dziedziniec zewnętrzny, który otoczono kolumnami z granitu. W rogach budynku meczetu i dziedzińca wzniesiono sześć minaretów, które widać z wielu miejsc w Stambule. Według legendy sułtan Ahmed zażyczył sobie, by wieże zrobione zostały ze złota, czyli altın, ale Sedefkâr Mehmet Ağa stwierdził, że byłoby to zbyt kosztowne, dlatego ostatecznie zinterpretował słowa sułtana po swojemu, czyli jako altı, co oznacza liczbę sześć.
Dziedziniec wewnętrzny
Na środku dziedzińca wewnętrznego znajduje się fontanna, która dawniej służyła do rytualnych ablucji przed modlitwami. Na dziedziniec prowadzą dwa wejścia z zewnątrz – jedno z nich znajduje się od strony At Meydani, a drugie, które nie jest dostępne dla zwiedzających, od sali modlitw. Na dziedziniec można wchodzić bez ograniczeń. Warto udać się tam w czasie wieczornym, kiedy zarówno dziedziniec, jak i cały meczet, są ładnie oświetlone.
Wnętrze Błękitnego Meczetu
Aby zobaczyć wnętrze Błękitnego Meczetu, konieczne jest odpowiednie ubranie, ale nie tylko.
- Kobieta musi mieć chustkę na głowie oraz zakryte ramiona. Nie wejdzie też do meczetu, jeżeli ma zbyt krótką spódnicę.
- Mężczyźni nie mogą mieć krótkich spodni i odsłoniętych ramion.
- Przed wejściem do świątyni konieczne jest przejście kontroli, podczas której twoje torby zostaną sprawdzone.
- Na teren meczetu nie można wnosić kamer i aparatów fotograficznych.
- Będziesz musiał przejść także przez bramkę wykrywającą metal.
- Trzeba pamiętać, że przed wejściem do muzułmańskiej świątyni należy zdjąć buty.
Fakty i ciekawostki o wnętrzu Błękitnego Meczetu
Do wnętrza można dostać się przez trzy wejścia. Dwa z nich prowadzą z zewnętrznego dziedzińca, a jedno z wewnętrznego. W środku można poruszać się jedynie w miejscach do tego wyznaczonych. Wnętrze świątyni zachwyci miłośników architektury. Kopuła meczetu znajduje się na wysokości 43 metrów, a podtrzymują ją „nogi słonia”, czyli kolumny, których średnica wynosi 5 metrów. Znajdują się na nich cytaty z Koranu, a każdy z nich symbolizuje filary islamskiej wiary. Najbardziej w oczy rzuca się przepiękna sala do modlitw, która wyłożona jest czerwonymi dywanami. Podzielono ją na część mniejszą, która dostępna jest dla turystów, a także większą, która służy tylko modlącym się wyznawcom.
W Błękitnym Meczecie znajduje się 260 okien, a ściany pokrywa 21 tysięcy błękitnych płytek z roślinnymi ornamentami. Wewnątrz jest także Mihrab, czyli wnęka w ścianie, której kierunek to Kabah w Mekce, czyli miejsce ważne dla każdego muzułmanina. W górnej części mirhabu znajdują się dwa wersety z Koranu.
Ile kosztuje wejście do Błękitnego Meczetu?
Wejście do Błękitnego Meczetu jest darmowe, należy jednak pamiętać o odpowiednim okryciu. Trzeba również zdjąć buty i zakryć ramiona oraz kolana. Kobiety muszą pamiętać o zakryciu głowy za pomocą chusty.
Błękitny Meczet to miejsce, które zachwyci każdego turystę. Ta monumentalna budowla robi wrażenie zarówno od zewnątrz, jak i wewnątrz. Jeżeli jesteś na wycieczce w Turcji, koniecznie odwiedź tę świątynię. Na pewno nie będziesz żałował!
Zaplanuj swoją podróż!
Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!
W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!
Tanie loty – bilety na samolot
Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!
Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.
Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.
Zabezpiecz swoją podróż
Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.
Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe
GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!
Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety