W wałbrzyskiej palmiarni zobaczysz palmy daktylowe, drzewka bonsai, eukaliptusy, krzewy cytrusowe, figowce, agawy, wiele odmian róż i mnóstwo innych gatunków roślin. A między nimi płyną strumyki wody, cieknącej po wyrzeźbionych z wulkanicznej lawy grotach i skarpach. Obraz wszystkich odcieni zieleni, paleta barw kwiatów i niesamowity zapach na pewno na długo zostaną w twojej pamięci. To nie wszystko. Możesz tu napić się kawy i zjeść smaczny deser, a towarzystwa dotrzymają ci biegające na wybiegu lemury. A kiedy już nasycisz wszystkie zmysły, to wyjdziesz na spacer po książańskich ogrodach i popatrzysz na panoramę wąwozu nad rzeczką Pełcznicą.
Palmiarnia Wałbrzych na mapie Dolnego Śląska. Gdzie ją znaleźć? Jak dojechać?
Palmiarnia zlokalizowana jest na przedmieściach Wałbrzycha, w dzielnicy Lubiechowo pod adresem ulica Wrocławska 158. Wjazd do obiektu znajdziesz obok ronda na drodze krajowej nr 35, łączącej Wałbrzych z Wrocławiem. Auto najlepiej zostawić na parkingu pod kwiaciarnią. Przed wejściem zobaczysz alejkę otoczoną donicami z kompozycjami kwiatowymi. Już za kasą biletową zaczyna się ogród, część w szklarniach, a część na wolnym powietrzu. Najciekawsze i najwyższe rośliny zobaczysz w wysokim, przeszklonym budynku, gdzie stworzono im warunki odpowiadające ich potrzebom. Jest zatem bardzo ciepło, ale też czuć przyjemną wilgoć.
Poznaj historię powstania palmiarni w Wałbrzychu
Obiekt powstał na początku XX wieku. Pomysłodawcą oraz fundatorem był książę Jan Henryk XV von Pless z rodu Hochbergów, ówczesny właściciel pobliskiego Zamku Książ. Palmiarnię tę podarował jako prezent swojej małżonce Marii Teresie Cornwallis, zwanej pieszczotliwie Daisy, która była wielką miłośniczką oryginalnych roślin. Dlatego też palmiarnię w Wałbrzychu nazywa się największym bukietem kwiatów, wręczonym kobiecie. Jest to zarazem największy tego typu obiekt w Polsce, zachowany w oryginalnej formie. Co ciekawe, otwarto go dla zwiedzających wkrótce po zakończeniu nasadzeń, a nawet dwa razy w roku organizowano święto kwiatów.
Roślinność, atrakcje i ciekawostki o wałbrzyskiej palmiarni
Ogrodnicy księcia Jana Henryka posadzili około 80 gatunków roślin. Obecnie w palmiarni jest tych gatunków aż 250, przy czym reprezentują wszystkie strefy klimatyczne i kontynenty. Zobaczysz tu zarówno kaktusy i byliny z Afryki, jak i azjatyckie bambusy czy japońskie olbrzymie bonsai. O zawrót głowy przyprawia przepiękne rosarium. Ciekawostką jest, że ściany obiektu, jak również podłoże skarp, z których spływa woda, imitując kaskady, wykonano z sycylijskiego tufu – skały spod wulkanu Etna, sprowadzonej statkiem i pociągiem, w którym zajęła aż 7 wagonów. Te wulkaniczne ścianki obsadzone egzotycznymi pnączami, są świetnym tłem do selfi. W zimowe wieczory w palmiarni organizowane są ogrody światła, kiedy to ruchome oświetlenie i gra barw tworzą niesamowity romantyczny klimat.
Przerwa na kawę i ciastko? Spróbuj, jak smakuje mała czarna w palmiarni
Wewnątrz budynku palmiarni znajduje się klimatyczna kawiarnia z widokiem na olbrzymie monstery i daktylowce. Na pobliskim wybiegu, pomiędzy krzaczkami różaneczników, pawie dumnie prezentują swoje upierzenie. Obok w wolierze lemury skaczą po gałęziach. W takich niezwykłych okolicznościach przyrody zarówno espresso, jak i porcja domowego sernika, smakują wyśmienicie.
Zwiedzanie palmiarni. Cennik biletów i godziny otwarcia
W sezonie letnim 2022 palmiarnia czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 9 do 18, a w weekendy od 9 do 19. Po sezonie turystycznym godziny otwarcia sprawdź na stronie internetowej obiektu. Bilety dostępne są online oraz w kasie przy wejściu. Cena biletu normalnego do palmiarni wynosi 19,00 złotych, a ulgowego 15,00 złotych. Masz kartę dużej rodziny? Bilet będzie cię kosztował 5,00 złotych za osobę dorosłą. Wielu turystów kupuje łączone bilety na zwiedzanie palmiarni, tarasów zamkowych oraz wnętrz i podziemi Zamku Książ. Takie bilety warto kupić przez Internet lub w kasie palmiarni, ponieważ przed kasą na zamku często tworzą się kolejki. Nie musisz zwiedzać wszystkich atrakcji jednego dnia. Bilet jest ważny przez rok od skasowania przy wejściu na pierwszą z atrakcji.
Spacer po ogrodach księżnej Daisy
W odległości 2 km od palmiarni, po drugiej stronie drogi nr 35, znajduje się majestatyczny Zamek Książ, otoczony przepięknym parkiem. Duże wrażenie robi malowniczy krajobraz wzgórz i wąwozów, poprzecinanych zakolami Pełcznicy i porośnięty drzewami. Wielką atrakcją jest rosarium, taras widokowy z panoramą pałacu i okolicy oraz ścieżka do ruin zamku Stary Książ. Wokół budowli, na 2 ha skarp urządzono tarasy zamkowe z donicami, pnączami i kompozycjami roślin. W sezonie zimowym, zarówno w ogrodach, jak i w palmiarni, organizowane są pokazy iluminacji świetlnych, czyli tzw. ogrody światła.
Zwiedzanie Zamku Książ. Komnaty, legendy i tajemnice
Zamek Książ w Wałbrzychu jest jedną z największych i najładniejszych tego typu budowli w Polsce. Najstarsze fragmenty budowli powstały w XIII wieku jako zamek rycerski. W kolejnych stuleciach nowi właściciele – książęta czescy, piastowscy i pruscy z rodu Hochbergów -rozbudowywali i upiększali rezydencję. W okresie II wojny światowej stacjonowały tu wojska niemieckie. Krążą legendy, jakoby miały w podziemiach zostawić zrabowane skarby i ukryć je przed nadciągającą Armią Czerwoną. Obecnie w części pomieszczeń zamkowych funkcjonuje hotel. Największe sale wynajmowane są na bankiety. Książęce komnaty z bogatym barokowym wystrojem są dostępne dla zwiedzających.
Na Zamku Książ organizowane są kulturalne imprezy cykliczne. Najpopularniejszy event to Festiwal Kwiatów i Sztuki, który odbywa się w pierwszy weekend maja i obejmuje też teren Palmiarni. Tym wydarzeniem mieszkańcy regionu i liczni turyści witają wiosnę. Poza tym w sezonie wakacji, zwłaszcza w weekendy na w okolicy są rzesze turystów. Jeśli chcesz w spokoju zwiedzić palmiarnię, to zorganizuj wycieczkę wiosną lub wczesną jesienią.
Zobacz też:
- Zamek Książ w Wałbrzychu – zwiedzanie, bilety, cennik
- Zamek praski – mieszanka stylów na Hradczanach. Atrakcja turystyczna, której nie można pominąć
- Zamek w Lublinie – zwiedzanie muzeum i pałacu królewskiego
- Zamek w Trokach na Litwie – legendarna siedziba wielkiego księcia Witolda
- Zamek Mirów – historia i zwiedzanie zamku w Mirowie
- Dubai Miracle Garden – raj dla miłośników kwiatów. Dlaczego warto zwiedzić ten ogród?
- Zamek Gniew – tajemnice krzyżackiej twierdzy
- Zamek w Mosznej – poznaj historię opolskiego pałacu i sprawdź, jakie oferuje atrakcje