Zamek Książ położony jest północno-zachodniej części miasta Wałbrzych. Zabytkowy kompleks składa się z szeregu budynków, ogrodów tarasowych i rozległego założenia parkowego. Razem zajmuje 26 ha, co czyni go największym zamkiem na Dolnym Śląsku i trzecim pod względem wielkości w Polsce. Na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego znajdują się także romantyczne ruiny zamku Stary Książ z XVIII wieku.

Zamek Książ w Wałbrzychu – historia pełna tajemnic

Pierwsza budowla powstała jako obiekt warowny w czasach piastowskich, na zlecenie Bolka I Surowego, księcia świdnicko-jaworskiego. Obiekt był ważnym strategicznym punktem w obronie Śląska, stąd jego usytuowanie na wzgórzu i wysokie mury obronne. Po wygaśnięciu linii Piastów świdnickich, Zamek w Książu dostał się pod władanie królów czeskich i pozostał ich własnością aż do XV wieku. W kolejnych latach należał do rodów węgierskich i niemieckich, zmieniając swój charakter z obronnego na rezydencjonalno-mieszkalny.

W XVIII wieku Zamek Książ należał dziedzicznie do rodu von Hochberg. Wówczas zlecono jego wielką przebudowę, a obiekt zyskał okazałe skrzydło barokowe, Dziedziniec Honorowy i budynki podzamcza. W XIX wieku panią na zamku została żona Jana Henryka XV z Hochbergów, księżna Daisy. Piękna angielka zleciła ponowną przebudowę zamku oraz założyła palmiarnię. To ona w znaczniej mierze jest autorką dzisiejszego wyglądu zamku.

W 1941 roku Zamek Książ został skonfiskowany przez Nazistów. To w tym momencie rozpoczął się etap jego historii, który pozostawił najwięcej zagadek. W okresie okupacji pod zamkiem powstały tajemnicze tunele, w których być może znajduje się słynny Złoty Pociąg. Miała się tu także znaleźć jedna z głównych kwater Hitlera. Po wojnie stacjonująca tu armia radziecka zdewastowała wnętrza i zabytkowe wyposażenie. Aż do lat 70. zamek był stale plądrowany i szabrowany. Dopiero w 1991 roku właścicielem zabytku stała się gmina Wałbrzych, która doprowadziła go do obecnego stanu.

Zamek Książ w Wałbrzychu – bilety i zwiedzanie

Obecnie zamek Książ zachwyca piękną fasadą i ciekawie wyposażonymi wnętrzami. Znajduje się tu aż kilka niezależnych tras dla zwiedzających, które można zwiedzać zarówno indywidualnie, jak i z przewodnikiem. Wśród najciekawszych znajdują się m.in.:

  • „Od Piastów do tajemnic II wojny światowej” (bez przewodnika);
  • „Szlakiem Daisy” (tylko z przewodnikiem);
  • „Książ Barokowy” (tylko z przewodnikiem).

Zwiedzający mogą także zobaczyć piękne zamkowe ogrody tarasowe, palmiarnię oraz zabytkową stadninę Stado Ogierów Książ. Dla wielbicieli wycieczek z dreszczykiem organizowane jest także nocne zwiedzanie zamku, obejmujące tajemnicze podziemia. Zamek jest udostępniany turystom przez cały rok.

Zamek Książ – cennik i godziny otwarcia

Zamek Książ można zwiedzać na wiele sposobów. Standardowe zwiedzanie obejmuje trasę po zamku, podziemia oraz palmiarnię. Koszt biletu to:

  • bilet normalny 69 zł;
  • bilet ulgowy 59 zł.

Zwiedzający mogą także kupić bilet całodniowy w cenie:

  • bilet normalny 79 zł;
  • bilet ulgowy 69 zł.

Dostępny jest też bilet uprawniający do zwiedzania podziemi:

  • bilet normalny 35 zł;
  • bilet ulgowy 29 zł.

Koszt biletu na zwiedzanie nocne to 60 zł.

Jak dojechać do zamku?

Do Zamku Książ można podjechać samochodem lub komunikacją miejską z Wałbrzycha lub pobliskich Świebodzic. Specjalne, turystyczne autobusy zatrzymują się niemal pod samym budynkiem. Na zmotoryzowanych turystów czeka specjalnie wytyczony parking.

Zamek Książ – perła Dolnego Śląska

Zamek Książ to budynek o ponad 700-letniej historii, który na przestrzeni lat zmieniał swój wygląd od warownej fortecy do okazałej rezydencji mieszkalnej. Najbardziej zasłużoną osobą dla historii jego architektury jest Księżna Daisy, dzięki której zamek wzbogacił się o palmiarnię i zyskał europejski splendor. Pod zamkiem znajdują się tajemnicze tunele powstałe w czasach III Rzeszy. Zwiedzanie zamku możliwe jest z przewodnikiem lub audioguide’m.

 

Archiwum: październik 2022

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.

Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety


Zobacz także: