Australia to kontynent niezwykły, który dla polskich podróżników jest nie lada wyzwaniem. Wędrówki śladami Aborygenów, kontakt z dziką przyrodą i relaks na rajskich plażach – z takimi atrakcjami kojarzony jest pobyt w tej części świata. A co Australia może zaoferować amatorom górskich wypraw? Zobaczmy!

Góra Kościuszki i jej miejsce na mapie Australii

Zanim dowiesz się, jak zaplanować wyprawę na Górę Kościuszki, zapoznaj się z najważniejszymi informacjami na jej temat.

Gdzie leży Góra Kościuszki?

Góra Kościuszki leży na terenie najstarszego i najgęściej zaludnionego stanu Australii – Nowej Południowej Walii. To właśnie przez ten stan przebiegają Alpy Australijskie, których najwyższym pasmem są Góry Śnieżne. Góry te są obecnie znane jako ważny ośrodek sportów zimowych, a turystyka na ich terenie rozwija się doskonale. Na turystów czekają tu potężne szczyty, w gronie których wyróżnia się Mount Kosciusko (2228 m n.p.m) – najwyższy szczyt kontynentu. Co ciekawe, wymowa nazwy Góry Kościuszki w Australii znacznie odbiega od tej, która pojawia się na mapach i brzmi „kozyjosko”.

Park Narodowy Kościuszki

Góra Kościuszki leży na terenie parku narodowego, który może się pochwalić bogatym światem fauny i flory. Podczas przyrodniczej wycieczki po jego terenie spotkasz się z kangurami (górskimi i olbrzymimi), dziobakami, ptakami emu oraz wieloma gatunkami papug. Wszystko to w otoczeniu paproci i eukaliptusów, z którymi tak mocno kojarzona jest Australia. W parku tym możesz odwiedzić również jedną z kilkudziesięciu jaskiń, kuszących wspaniałą szatą naciekową i niezwykłą atmosferą.

Góra Kościuszki i jej zdobywcy

Jak każda charakterystyczna góra, tak i ta nazwana na część Kościuszki przyciągała zdobywców. Historia wypraw na najwyższy szczyt Australii jest długa. Oto najważniejsze wydarzenia związane z tą górą.

Góra Kościuszki i jej odkrycie

Lista zdobywców tego szczytu jest długa, a znanych nazwisk na niej nie brakuje. Najważniejszy rozdział w dziejach wypraw na Górę Kościuszki napisali Polacy. Odkrywcą i pierwszym zdobywcą tego szczytu był Paweł Edmund Strzelecki, dzięki któremu góra ta otrzymała imię Tadeusza Kościuszki.

W tej historycznej wyprawie Strzeleckiemu towarzyszyli:

  • James Macarthur;
  • James Riley;
  • Charlie Tarra i Jackey – Aborygeni, którzy w trakcie tej wyprawy świetnie spisali się jako przewodnicy.

To właśnie ta ekipa 12 marca 1840 roku zdobyła Górę Kościuszki, inicjując w ten sposób całą serię ekspedycji oraz sporów o to, kto w istocie jest jej odkrywcą.

Góra Kościuszki i jej zdobywcy

Najwyższą górę Australii i Oceanii zdobył również doktor R. von Lendenfeld – australijski zoolog, który przez niektórych uznawany jest za pierwszego zdobywcę tego szczytu. Jego ekspedycja odbyła się w 1885 roku i do dziś wzbudza sporo emocji. Są i tacy, którzy za pierwszego zdobywcę szczytu uznają Polaka. Nie jest nim jednak Strzelecki, lecz pochodzący ze Lwowa Jan Lotski. Już w latach 30. XIX wieku miał on wejść na szczyt Góry Kościuszki, i nazwać ją na cześć króla Wiliama IV. Spory o to, kto jako pierwszy wszedł na australijskiego giganta trwają, a Polonia musi walczyć o to, by utrzymać obecną nazwę szczytu. Czy uda jej się zachować pamięć o Strzeleckim i jego wyczynach? Czas pokaże.

Góra Kościuszki dla turystów. Jak zaplanować wyprawę na ten szczyt?

Lubisz górskie wędrówki, a zdobycie najwyższego szczytu Australii jest jednym z twoich marzeń? Zobacz, jak je spełnić.

Góra Kościuszki a turystyka

Góra Kościuszki jest dziś popularnym celem wędrówki dla wielu osób. Każdego roku jej szczyt zdobywa około 30 tysięcy osób, a taka popularność góry nie powinna dziwić. Góra położona jest w regionie gęsto zaludnionym i chętnie zwiedzanym, a że wejście na jej szczyt nie jest zbyt trudne pod względem technicznych, lista jej zdobywców stale się wydłuża. Chcesz się na niej znaleźć?

Góra Kościuszki – najlepsze punkty wypadowe

Najlepszymi punktami wypadowymi na Górę Kościuszki są:

  • Thredbo, czyli jeden z najważniejszych ośrodków turystycznych Australii;
  • Przełęcz Charlotte, znana m.in. z ośrodka narciarskiego Charlotte Pass.

Bliskością szlaków i dobrze rozwiniętą infrastrukturą turystyczną mogą się też pochwalić Perisher Valley, Khancobann oraz Geehi. Z tych miejscowości na najwyższy szczyt w Australii dostaniesz się bez problemów, a wycieczka taka zajmie ci raptem kilka godzin.

Jakie szlaki prowadzą na Górę Kościuszki?

Na Mount Kosciuszko możesz się dostać na kilka sposobów. Tym najłatwiejszym i najmniej wymagającym jest wyruszenie na szlak, który zaczyna się w Thredbo. W tej wersji możesz skrócić sobie wędrówkę i skorzystać z wyciągu narciarskiego. Dostaniesz się nim na wysokość 1930 m, do najwyżej położonej restauracji w Australii. Z tego miejsca do szczytu Góry Kościuszki dojdziesz w 2-3 godziny, pokonując około 6 km w jedną stronę.

Drugą, prostą i bardzo popularną opcją, jest rozpoczęcie wędrówki na przełęczy Charlotte. Jej przejście (w obie strony) zajmie ci około 7-8 godzin. W tym czasie pokonasz około 18 km, ciesząc się pięknymi widokami, m.in. na dolinę rzeki Snowy River. Ta trasa jest bardzo prosta, a szeroka droga sprawia, że wiele osób przemierza ją na dwóch kółkach.

Wolisz mniej znane trasy? Chcesz nacieszyć się górami i ich dzikim charakterem? Możesz zacząć wędrówkę w Geehi. W tym przypadku powtórzysz najprawdopodobniej trasę, którą w 1840 roku przemierzył Edmund Strzelecki. Jest to trasa krótka dość długa (na jej pokonanie musisz przeznaczyć 2 dni) i stroma, musisz zatem posiadać dobrą formę, aby się z nią uporać. Uważaj, gdyż brak tu oznaczeń w terenie. Jeśli chcesz bezpiecznie zmierzyć się z takim wyzwaniem, zainwestuj w miejscowego przewodnika.

Góra Kościuszki w Australii to nie lada gratka dla amatorów górskich wędrówek oraz dla tych, których fascynuje historia. Jak się okazuje, o tym bohaterze przypominają nie tylko liczne pomniki i takie obiekty, jak krakowski Kopiec Kościuszki, ale i potężne szczyty, wznoszące się z dala od ziem polskich.

Archiwum: wrzesień 2022

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.

Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety


Zobacz także: