Góra Kościuszki – jak zaplanować wyprawę na najwyższy szczyt Australii?

Góra Kościuszki to najsłynniejszy australijski szczyt, mogący się pochwalić majestatyczną sylwetką oraz ciekawą historią. Chcesz go zdobyć? Zobacz, z jakich możliwości możesz skorzystać.

góra kościuszki
Ocena

Australia to kontynent niezwykły, który dla polskich podróżników jest nie lada wyzwaniem. Wędrówki śladami Aborygenów, kontakt z dziką przyrodą i relaks na rajskich plażach – z takimi atrakcjami kojarzony jest pobyt w tej części świata. A co Australia może zaoferować amatorom górskich wypraw? Zobaczmy!

Góra Kościuszki i jej miejsce na mapie Australii

Zanim dowiesz się, jak zaplanować wyprawę na Górę Kościuszki, zapoznaj się z najważniejszymi informacjami na jej temat.

Gdzie leży Góra Kościuszki?

Góra Kościuszki leży na terenie najstarszego i najgęściej zaludnionego stanu Australii – Nowej Południowej Walii. To właśnie przez ten stan przebiegają Alpy Australijskie, których najwyższym pasmem są Góry Śnieżne. Góry te są obecnie znane jako ważny ośrodek sportów zimowych, a turystyka na ich terenie rozwija się doskonale. Na turystów czekają tu potężne szczyty, w gronie których wyróżnia się Mount Kosciusko (2228 m n.p.m) – najwyższy szczyt kontynentu. Co ciekawe, wymowa nazwy Góry Kościuszki w Australii znacznie odbiega od tej, która pojawia się na mapach i brzmi „kozyjosko”.

Park Narodowy Kościuszki

Góra Kościuszki leży na terenie parku narodowego, który może się pochwalić bogatym światem fauny i flory. Podczas przyrodniczej wycieczki po jego terenie spotkasz się z kangurami (górskimi i olbrzymimi), dziobakami, ptakami emu oraz wieloma gatunkami papug. Wszystko to w otoczeniu paproci i eukaliptusów, z którymi tak mocno kojarzona jest Australia. W parku tym możesz odwiedzić również jedną z kilkudziesięciu jaskiń, kuszących wspaniałą szatą naciekową i niezwykłą atmosferą.

Góra Kościuszki i jej zdobywcy

Jak każda charakterystyczna góra, tak i ta nazwana na część Kościuszki przyciągała zdobywców. Historia wypraw na najwyższy szczyt Australii jest długa. Oto najważniejsze wydarzenia związane z tą górą.

Góra Kościuszki i jej odkrycie

Lista zdobywców tego szczytu jest długa, a znanych nazwisk na niej nie brakuje. Najważniejszy rozdział w dziejach wypraw na Górę Kościuszki napisali Polacy. Odkrywcą i pierwszym zdobywcą tego szczytu był Paweł Edmund Strzelecki, dzięki któremu góra ta otrzymała imię Tadeusza Kościuszki.

W tej historycznej wyprawie Strzeleckiemu towarzyszyli:

  • James Macarthur;
  • James Riley;
  • Charlie Tarra i Jackey – Aborygeni, którzy w trakcie tej wyprawy świetnie spisali się jako przewodnicy.

To właśnie ta ekipa 12 marca 1840 roku zdobyła Górę Kościuszki, inicjując w ten sposób całą serię ekspedycji oraz sporów o to, kto w istocie jest jej odkrywcą.

Góra Kościuszki i jej zdobywcy

Najwyższą górę Australii i Oceanii zdobył również doktor R. von Lendenfeld – australijski zoolog, który przez niektórych uznawany jest za pierwszego zdobywcę tego szczytu. Jego ekspedycja odbyła się w 1885 roku i do dziś wzbudza sporo emocji. Są i tacy, którzy za pierwszego zdobywcę szczytu uznają Polaka. Nie jest nim jednak Strzelecki, lecz pochodzący ze Lwowa Jan Lotski. Już w latach 30. XIX wieku miał on wejść na szczyt Góry Kościuszki, i nazwać ją na cześć króla Wiliama IV. Spory o to, kto jako pierwszy wszedł na australijskiego giganta trwają, a Polonia musi walczyć o to, by utrzymać obecną nazwę szczytu. Czy uda jej się zachować pamięć o Strzeleckim i jego wyczynach? Czas pokaże.

Góra Kościuszki dla turystów. Jak zaplanować wyprawę na ten szczyt?

Lubisz górskie wędrówki, a zdobycie najwyższego szczytu Australii jest jednym z twoich marzeń? Zobacz, jak je spełnić.

Góra Kościuszki a turystyka

Góra Kościuszki jest dziś popularnym celem wędrówki dla wielu osób. Każdego roku jej szczyt zdobywa około 30 tysięcy osób, a taka popularność góry nie powinna dziwić. Góra położona jest w regionie gęsto zaludnionym i chętnie zwiedzanym, a że wejście na jej szczyt nie jest zbyt trudne pod względem technicznych, lista jej zdobywców stale się wydłuża. Chcesz się na niej znaleźć?

Góra Kościuszki – najlepsze punkty wypadowe

Najlepszymi punktami wypadowymi na Górę Kościuszki są:

  • Thredbo, czyli jeden z najważniejszych ośrodków turystycznych Australii;
  • Przełęcz Charlotte, znana m.in. z ośrodka narciarskiego Charlotte Pass.

Bliskością szlaków i dobrze rozwiniętą infrastrukturą turystyczną mogą się też pochwalić Perisher Valley, Khancobann oraz Geehi. Z tych miejscowości na najwyższy szczyt w Australii dostaniesz się bez problemów, a wycieczka taka zajmie ci raptem kilka godzin.

Jakie szlaki prowadzą na Górę Kościuszki?

Na Mount Kosciuszko możesz się dostać na kilka sposobów. Tym najłatwiejszym i najmniej wymagającym jest wyruszenie na szlak, który zaczyna się w Thredbo. W tej wersji możesz skrócić sobie wędrówkę i skorzystać z wyciągu narciarskiego. Dostaniesz się nim na wysokość 1930 m, do najwyżej położonej restauracji w Australii. Z tego miejsca do szczytu Góry Kościuszki dojdziesz w 2-3 godziny, pokonując około 6 km w jedną stronę.

Drugą, prostą i bardzo popularną opcją, jest rozpoczęcie wędrówki na przełęczy Charlotte. Jej przejście (w obie strony) zajmie ci około 7-8 godzin. W tym czasie pokonasz około 18 km, ciesząc się pięknymi widokami, m.in. na dolinę rzeki Snowy River. Ta trasa jest bardzo prosta, a szeroka droga sprawia, że wiele osób przemierza ją na dwóch kółkach.

Wolisz mniej znane trasy? Chcesz nacieszyć się górami i ich dzikim charakterem? Możesz zacząć wędrówkę w Geehi. W tym przypadku powtórzysz najprawdopodobniej trasę, którą w 1840 roku przemierzył Edmund Strzelecki. Jest to trasa krótka dość długa (na jej pokonanie musisz przeznaczyć 2 dni) i stroma, musisz zatem posiadać dobrą formę, aby się z nią uporać. Uważaj, gdyż brak tu oznaczeń w terenie. Jeśli chcesz bezpiecznie zmierzyć się z takim wyzwaniem, zainwestuj w miejscowego przewodnika.

Góra Kościuszki w Australii to nie lada gratka dla amatorów górskich wędrówek oraz dla tych, których fascynuje historia. Jak się okazuje, o tym bohaterze przypominają nie tylko liczne pomniki i takie obiekty, jak krakowski Kopiec Kościuszki, ale i potężne szczyty, wznoszące się z dala od ziem polskich.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *