Nairobi stało się stolicą w 1963 roku, kiedy Kenia uzyskała niepodległość od Wielkiej Brytanii. Od tego czasu miasto przeszło gwałtowny rozwój. Jest również siedzibą licznych ambasad i organizacji międzynarodowych. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej na temat tego miejsca!

Jaka jest historia Nairobi?

Miasto Nairobi zostało założone w 1899 roku jako prosta zajezdnia kolejowa w miejscu, gdzie Kolej Ugandyjska przekroczyła rzekę Nairobi. Nazwa miasta pochodzi od maasajskiego zwrotu „Enkare Nyirobi”, co tłumaczy się jako „chłodna woda”. W 1905 roku rząd brytyjski formalnie uznał Nairobi za miasto, a w 1920 roku stało się ono stolicą brytyjskiego protektoratu Afryki Wschodniej.
W pierwszych latach panowania brytyjskiego główną działalnością w Nairobi był transport towarów z portu w Mombasie do śródlądowych obszarów rolniczych. Jednak rozwój plantacji kawy i herbaty w pobliżu Nairobi doprowadził do rozkwitu gospodarki miasta, a w latach 20. Nairobi było kwitnącą metropolią.
Po uzyskaniu przez Kenię niepodległości od Wielkiej Brytanii w 1963 roku, Nairobi nadal szybko się rozwijało. Stało się stolicą nowo niepodległego kraju, a jego populacja powiększyła się o imigrantów z całej Kenii. Obecnie Nairobi jest tętniącym życiem, kosmopolitycznym miastem, w którym mieszkają ponad 4 mln ludzi. Jest ekonomicznym i politycznym sercem Kenii i domem dla tętniącej życiem sceny kulturalnej.

Jak Nairobi rozwijało się na przestrzeni lat?

Nairobi jest stolicą Kenii. Miasto liczy ponad 4 mln mieszkańców i ma powierzchnię 696 km². Miasto zostało założone w 1899 roku przez kolonialnych Brytyjczyków jako zajezdnia kolejowa na Kolei Ugandyjskiej. Miasto szybko stało się centrum usług dla brytyjskich administratorów kolonialnych i jako przystanek dla podróżnych na trasie Afryki Wschodniej między Mombasą i Kampalą. Nairobi zastąpiło Machakos jako stolicę Kenii w 1907 roku. Po uzyskaniu niepodległości przez Kenię w 1963 roku Nairobi stało się stolicą Republiki Kenii.
Nairobi jest szybko rozwijającym się miastem. W latach 2002–2010 liczba ludności miasta wzrosła o 50%. Miasto ma nowoczesną infrastrukturę z rozwijającą się gospodarką. Nairobi jest siedzibą kilku międzynarodowych firm i jest głównym centrum finansowym w Afryce Wschodniej. Miasto jest również węzłem sieci transportowej Afryki Wschodniej. Międzynarodowy port lotniczy Jomo Kenyatta w Nairobi jest najbardziej ruchliwym lotniskiem w regionie.
Nairobi jest kosmopolitycznym miastem o zróżnicowanej populacji. W mieście żyje ponad 120 grup etnicznych. Większość ludności jest pochodzenia afrykańskiego, ale są też znaczące populacje Azjatów i Europejczyków. Najczęściej używanym językiem w mieście jest suahili, ale angielski jest również powszechnie używany.
Nairobi jest ważnym ośrodkiem kultury i polityki w Afryce Wschodniej. W mieście znajduje się Muzeum Narodowe Nairobi, Międzynarodowe Centrum Konferencyjne Kenyatta oraz Parlament Kenii. Nairobi jest również siedzibą Programu Środowiskowego Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Jaki jest klimat w Nairobi?

Klimat w Nairobi jest tropikalny. W mieście przez cały rok panuje ciepły i wilgotny klimat. Średnia roczna temperatura w Nairobi wynosi 21 stopni Celsjusza. Pora deszczowa w Nairobi trwa od kwietnia do września. W tym czasie miasto doświadcza ulewnych deszczy. Pora sucha w Nairobi trwa od października do marca. W tym czasie miasto jest chłodniejsze i doświadcza niewielkich opadów.

Jacy są ludzie w Nairobi?

Nairobi jest stolicą Kenii i jej największym miastem, zamieszkałym przez ponad 4 mln ludzi. Jest to kosmopolityczne miasto, z różnorodną populacją Kenijczyków, Azjatów, Europejczyków i Arabów. Mieszkańcy Nairobi są przyjaźni i gościnni, a miasto słynie z życia nocnego i bogatej kultury. W Nairobi jest mnóstwo rzeczy do zobaczenia i zrobienia. Jest to świetne miejsce na zamieszkanie, jeśli planujesz podróż po Kenii.

Jaki jest najlepszy czas na odwiedzenie Nairobi?

Najlepszym czasem na odwiedzenie Nairobi jest pora sucha, która trwa od października do marca. Deszcze zazwyczaj przychodzą w kwietniu i trwają do końca września. Ze względu na swoje położenie w pobliżu równika, Nairobi ma całoroczny klimat tropikalny. Temperatury w ciągu dnia oscylują wokół 30 stopni Celsjusza, ale w nocy mogą znacznie spaść. Grudzień i styczeń to najchłodniejsze miesiące.

Jakie jest jedzenie w Nairobi?

Nairobi jest stolicą Kenii i domem dla zróżnicowanej populacji. Jedzenie w Nairobi odzwierciedla tę różnorodność, z szeroką gamą dostępnych kuchni. Kenijskie potrawy takie jak ugali (danie z kukurydzy) i pilau (danie z ryżu) są łatwo dostępne, jak również dania międzynarodowe takie jak indyjskie curry i włoskie dania z makaronu.
Fast food jest również szeroko dostępny w Nairobi, z popularnymi sieciami takimi jak KFC i McDonald’s obecnymi w mieście. Ogólnie rzecz biorąc, jedzenie w Nairobi jest w rozsądnych cenach i dobrej jakości.

Dzikie zwierzęta i ciekawe miejsca w stolicy Kenii

Nairobi, stolica i największe miasto Kenii, to świetny cel podróży dla turystów zainteresowanych doświadczeniem afrykańskiej kultury i dzikiej przyrody. W mieście znajduje się wiele muzeów i galerii. Nairobi oferuje również łatwy dostęp do kilku parków narodowych, dzięki czemu jest świetną bazą wypadową dla miłośników safari.
Jedną z najbardziej popularnych atrakcji w Nairobi jest Muzeum Narodowe, w którym znajdują się wystawy dotyczące historii i kultury Kenii. Kolejna atrakcja to Centrum Żyrafy, w którym odwiedzający mogą zbliżyć się do tych łagodnych olbrzymów.
Warto też odwiedzić David Sheldrick Wildlife Trust, który ratuje i rehabilituje osierocone słonie i nosorożce. Oczywiście, żadna wizyta w Nairobi nie byłaby kompletna bez safari w jednym z pobliskich parków narodowych takich jak słynne na całym świecie Maasai Mara.
Nairobi jest administracyjnym, gospodarczym i kulturalnym centrum Kenii. Jest obecnie nowoczesną metropolią z drapaczami chmur, kawiarniami i liściastymi przedmieściami. Jest popularnym miejscem turystycznym ze względu na Safari i Park Narodowy Nairobi, który znajduje się tuż za centrum miasta.

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.

Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety


Zobacz także: