La Graciosa – czym zachwyca ta Wyspa Kanaryjska? Jak zaplanować pobyt na jej terenie?

Wyspy Kanaryjskie, znane jako Kraina Wiecznej Wiosny oraz Wyspy Szczęśliwe, od lat cieszą się wielką popularnością wśród turystów. Hitem jest Lanzarote, chętnie odwiedzane są też Teneryfa oraz Fuerteventura. A co z resztą wysp, takich jak La Graciosa?

la graciosa
Ocena

La Graciosa jest dowodem na to, że mniej znane wyspy archipelagu również robią wrażenie na turystach. W jaki sposób możesz spędzić wolny czas w tej części Kanarów? Oto najważniejsze informacje na temat the Island Graciosa i jej atrakcji.

La Graciosa i jej miejsce na mapie Hiszpanii

Niewielka wysepka, leżąca w odległości 2 km od gwarnej Lanzarote, zrobi na tobie wielkie wrażenie. La Graciosa podlega pod Lanzarote, z którą jest bardzo mocno związana i wchodzi w skład gminy Teguise. Wraz z pięcioma innymi wysepkami o niewielkich rozmiarach tworzy Archipelag Chinijo, często nazywany też Małymi Kanarami. Jest to obszar niezwykle cenny pod względem przyrodniczym, który ze względu na liczbę pojawiających się tu ptaków objęto ochroną rezerwatową. Jest to największy rezerwat morski w Europie, który może oczarować wielu turystów i przyrodników.

Sama La Graciosa to jedna z najmniejszych Wysp Kanaryjskich. Jej powierzchnia zajmuje zaledwie 29 km². Na stałe mieszka tu ok. 700 osób, rozmieszczonych w dwóch miejscowościach – Caleta del Sebo i Pedro Barba.

Wyspę wypełniają spokój i naturalność. Są tutaj malownicza linia brzegowa oraz dość urozmaicona rzeźba terenu. Marzysz o kameralnym wypoczynku? To miejsce spełni twoje oczekiwania. Chcesz zdobyć najwyższy szczyt La Graciosy? Wybierz się na Las Agujas (266 m n.p.m). Jest to nieaktywny już wulkan, z którego roztaczają się piękne widoki na okolicę.

La Graciosa i jej turystyczny potencjał

Co warto zobaczyć na tej wyspie? Ciekawych miejsc jest tu sporo. Kusi m.in. Playa de Las Conchas, o której krąży wiele legend. Ta najpopularniejsza opowiada o pirackim statku i ukrytym złocie. Ile prawdy jest w tej opowieści? Tego nie wie nikt. Pewne jest natomiast to, że ten piaszczysty skrawek wybrzeża stał się dla wielu osób rewelacyjnym miejscem wypoczynku.

Raj dla miłośników plażowania

Najpiękniejsze plaże, które mogą cię oczarować w tej części świata, to:

  • Amber Beach;
  • Montana Amarillo;
  • Playa La Francesa;
  • La Cocina.

La Graciosa i jej najważniejsza miejscowość

Caleta de Sebo to najważniejsza miejscowość na Graciosie. Tutaj możesz znaleźć tanie noclegi w dość licznych apartamentach. Ta część wyspy jest dość dobrze zagospodarowana. Choć brak tu asfaltowych dróg, czekają na ciebie tradycyjne domki oraz piękne plaże – idealne na wakacyjny wypoczynek. Są tu również:

  • klimatyczna marina;
  • liczne bary z lokalnymi przysmakami;
  • niewielkie muzeum, którego ekspozycja pozwoli ci poznać dzieje tego skrawka ziemi.

W miejscowości tej znajduje się również kościół wzniesiony w 1945 roku na cześć patronki wyspy, Matki Boskiej z Carmen (Virgen del Mar).

Raj dla ornitologów, czyli odkrywanie magii największego w Europie rezerwatu morskiego

Rejon Graciosa i Lanzarote to przyrodniczy raj, który z pewnością zasługuje na większe zainteresowanie. Na czym polega jego wyjątkowość? Obszar chroniony zajmuje powierzchnię 700 km², zatem już swymi rozmiarami robi wrażenie. Chcesz nacieszyć się jego pięknem? Wybierz się na punkt widokowy Mirador del Río.

A co z przyrodą? Jeśli poświęcisz jej więcej uwagi, zobaczysz tu wiele rzadkich gatunków zwierząt. Najcenniejszym skarbem rezerwatu są duże kolonie oceanników białobrewych. Obok nich pojawiają się burzyki żółtodziobe oraz sokoły skalne. Bardzo licznie występują tu również homery i małże, które możesz podziwiać m.in. podczas podwodnych wycieczek.

La Graciosa – raj dla miłośników sportów wodnych

Kanary cieszą się powodzeniem wśród amatorów sportów wodnych i La Graciosa nie jest wyjątkiem. Działa tu m.in. centrum nurkowe, nie brak również atrakcji dla fanów surfowania. Na całej wyspie panują doskonałe warunki do plażowania i morskich kąpieli, jest to zatem doskonałe miejsce na wczasy nad morzem.

Jak dotrzeć na La Graciosę?

Jeśli chcesz tę niewielką wyspę odwiedzić przy okazji pobytu na Lanzarote, możesz skorzystać z promów. Wypływają one co godzinę z Orzoli – letniskowego miasteczka leżącego w północnej części Lanzarote. Tu zaczynają swe rejsy działający od 1970 roku armator Lineas Maritimas Romero i jego młodszy konkurent Biosfera Express. Dzięki nim dostaniesz się na Graciosę, a dokładniej – do portu Puerto del Carmen.

Jedną z ciekawszych i najwygodniejszych propozycji jest udział w wycieczkowym rejsie katamaranem. W jego trakcie nacieszysz się pięknem wybrzeży wyspy La Graciosa, posłuchasz ciekawych opowieści, a przy okazji skorzystasz z możliwości uprawiania sportów wodnych.

La Graciosa – ciekawostki

Oto kilka ciekawych informacji o tej niezwykłej wyspie:

  • Graciosa jest jedyną wyspą Unii Europejskiej bez dróg pokrytych asfaltem, choć zamieszkuje ją na stałe prawie 700 osób;
  • na wyspie istnieją dobre warunki do uprawiania turystyki pieszej, a w planowaniu wędrówek pomaga sieć szlaków o łącznej długości 30 km.

Lanzarote i La Graciosa często są traktowane jako duet, który zwiedza się w ramach jednego wyjazdu. Jedno jest pewne – obie wyspy zasługują na uwagę, a ich przepiękne plaże zrobią na tobie ogromne wrażenie.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *