Nazwę Pireus zapisuje się na wiele sposobów, m.in. Pireas, Πειραιάς, Peiraieús czy Pireẹfs. Miasto swoją nazwę zawdzięcza jednej z trzech zatok Morza Egejskiego, nad którymi powstało na początku V wieku p.n.e. Władca Aten, Temistokles, kazał zbudować głębokie porty wraz z fortyfikacjami. Z czasem mury obronne ciągnęły się aż do stolicy. Był to ważny element przygotowań do wojny polis Grecji z Persami. Port w Pireusie zachował strategiczne znaczenie – to jedno z największych centrów przeładunkowych w Europie. Współczesne budynki, np. teatr miejski, często nawiązują swoim neoklasycystycznym stylem do antycznych zabytków. Najcenniejsze eksponaty znajdują się w Muzeum Archeologicznym, położonym nieopodal zachodnich brzegów zatoki Zea.
Antyczny Pireus. Historia miasta, zabytki i muzea
Początkowo osada znajdowała się na wyspie Munichia. Taką samą nazwę noszą najwyższe wzgórze na tym obszarze (86,5 m n.p.m.), znane też jako Kastella, a także jedna z zatok, nad którymi powstały ateńskie porty. Pozostałe baseny portowe starożytności to wspominana Zea oraz właśnie Pireus, choć sam port nad tą ostatnią nazwano Kantharos. Z czasem wąski przesmyk całkowicie wysechł, co pozwoliło połączyć nowe miasto z Atenami i zbudować silniejsze umocnienia. Tzw. Długie Mury pomogły w walkach z Persami, ale okazały się bezużyteczne podczas wojen peloponeskich, kiedy Spartanie spalili miasto. Ocalała część fortyfikacji Pireusu służy do dziś, ale już jako podstawa dla nadmorskiej promenady, która ciągnie się wzdłuż wybrzeża.
W kolejnych stuleciach miasto było podbijane i/lub plądrowane m.in. przez Rzymian, Gotów, Cesarstwo Bizantyńskie czy Imperium Osmańskie. Za czasów panowania Turków w Grecji pozostawało niemal kompletnie opuszczone. Tak burzliwa i bogata historia przyniosła mnóstwo interesujących budynków, dzieł sztuki oraz innego rodzaju eksponatów. Również nowoczesne elementy architektury zasługują na uwagę. Największe atrakcje w centrum Pireusu i jego najbliższych okolicach – poza dzielnicami formalnie należącymi do Aten – to:
- katedra Agia Triada;
- kościół Agios Konstantinos i Agia Irini;
- miejski teatr z korynckimi kolumnami i popiersiami zasłużonych aktorów;
- Muzeum Archeologiczne w Pireusie (bezcenne rzeźby z brązu);
- Hellenistyczne Muzeum Morskie;
- Muzeum Kolejnictwa;
- krążownik Georgios Averof z 1911 r. – pancernik-muzeum w porcie Paleo Faliro;
- Plac Aleksandra i Plac Lwa (pomniki, pozostałości antycznych umocnień);
- stadion Olimpiakosu Pireus i klubowe muzeum;
- nowoczesny Stadion Pokoju i Przyjaźni (gr. Stadio Irinis kie Filias).
Główny port leży w północnej części Pireusu. Miasto i stolica Grecji tworzą aglomerację Wielkie Ateny
Łączą je sieć połączeń drogowych, kolejowych, rowerowych… w wielu miejscach trudno rozpoznać, która dzielnica należy do miasta stołecznego, a która ma związek z Pireusem. Wg wielu turystów najlepszymi środkami transportu są metro oraz tramwaje. W całym mieście nie brakuje restauracji, tawern, klubów i dyskotek, które w szczycie sezonu tętnią pełnią nocnego życia. Osoby zainteresowane wypoczynkiem na plaży powinny udać się na południową stronę miasta. Kąpieliska Votsalakia czy Fratida – odpowiednio wzdłuż ulic Akti Kountoritou i Akti Themistokleus – są lokalnie największe, co nie znaczy duże. Rezerwowanie pobytu w Pireusie z myślą o tutejszych plażach to odważny pomysł.
Co innego przylot do Aten i rejs do któregoś z mniej lub bardziej znanych kurortów. Statki wypływające z portu promowego kierują się na najważniejsze greckie wyspy – Cyklady, Dodekanez, Kretę i wiele innych. Ze względu na imponujące zbiory muzealne i zabytki warto zorganizować wczasy w Grecji w taki sposób, by przynajmniej jeden dzień poświęcić na zwiedzanie Pireusu. W trakcie podróży na Kos, Rodos czy do jakiegokolwiek innego celu będziesz podziwiać widoki i wspominać to, co udało ci się zobaczyć.
Zobacz też:
- Ateny bez tajemnic, czyli co warto zobaczyć w stolicy Grecji!
- Ceny w Grecji w 2022 roku. Ile pieniędzy potrzebujesz na wakacje w tym kraju?
- Akropol ateński, czyli spotkanie z greckimi bogami. Jak zaplanować wizytę w tym miejscu?
- Partenon w Atenach (Grecja) – słynna świątynia na wzgórzu Akropol
- Port Said, czyli egipskie miasto leżące nieopodal kanału sueskiego
- Wybierasz się na wakacje? Sprawdź, ile trwa lot do Grecji
- Korynt – odkryj starożytne miasto w Grecji!
- Przylądek Sunion i Świątynia Posejdona – jak zaplanować wizytę w tym miejscu?