Pireus (zapis grecki Πειραιάς) – miasto i port pod Atenami. Mini-przewodnik po atrakcjach Grecji

Pireus leży na niewielkim półwyspie, ok. 8 km od centrum Aten. Trzy zatoki sprawiły, że stał się doskonałą lokalizacją dla miasta portowego. Z zatok i marin korzystają prywatne jachty, kontenerowce, jednostki marynarki wojennej czy statki wycieczkowe. Sprawdź, na jakie atrakcje turystyczne możesz liczyć.

pireus
Ocena

Nazwę Pireus zapisuje się na wiele sposobów, m.in. Pireas, Πειραιάς, Peiraieús czy Pireẹfs. Miasto swoją nazwę zawdzięcza jednej z trzech zatok Morza Egejskiego, nad którymi powstało na początku V wieku p.n.e. Władca Aten, Temistokles, kazał zbudować głębokie porty wraz z fortyfikacjami. Z czasem mury obronne ciągnęły się aż do stolicy. Był to ważny element przygotowań do wojny polis Grecji z Persami. Port w Pireusie zachował strategiczne znaczenie – to jedno z największych centrów przeładunkowych w Europie. Współczesne budynki, np. teatr miejski, często nawiązują swoim neoklasycystycznym stylem do antycznych zabytków. Najcenniejsze eksponaty znajdują się w Muzeum Archeologicznym, położonym nieopodal zachodnich brzegów zatoki Zea.

Antyczny Pireus. Historia miasta, zabytki i muzea

Początkowo osada znajdowała się na wyspie Munichia. Taką samą nazwę noszą najwyższe wzgórze na tym obszarze (86,5 m n.p.m.), znane też jako Kastella, a także jedna z zatok, nad którymi powstały ateńskie porty. Pozostałe baseny portowe starożytności to wspominana Zea oraz właśnie Pireus, choć sam port nad tą ostatnią nazwano Kantharos. Z czasem wąski przesmyk całkowicie wysechł, co pozwoliło połączyć nowe miasto z Atenami i zbudować silniejsze umocnienia. Tzw. Długie Mury pomogły w walkach z Persami, ale okazały się bezużyteczne podczas wojen peloponeskich, kiedy Spartanie spalili miasto. Ocalała część fortyfikacji Pireusu służy do dziś, ale już jako podstawa dla nadmorskiej promenady, która ciągnie się wzdłuż wybrzeża.

W kolejnych stuleciach miasto było podbijane i/lub plądrowane m.in. przez Rzymian, Gotów, Cesarstwo Bizantyńskie czy Imperium Osmańskie. Za czasów panowania Turków w Grecji pozostawało niemal kompletnie opuszczone. Tak burzliwa i bogata historia przyniosła mnóstwo interesujących budynków, dzieł sztuki oraz innego rodzaju eksponatów. Również nowoczesne elementy architektury zasługują na uwagę. Największe atrakcje w centrum Pireusu i jego najbliższych okolicach – poza dzielnicami formalnie należącymi do Aten – to:

  • katedra Agia Triada;
  • kościół Agios Konstantinos i Agia Irini;
  • miejski teatr z korynckimi kolumnami i popiersiami zasłużonych aktorów;
  • Muzeum Archeologiczne w Pireusie (bezcenne rzeźby z brązu);
  • Hellenistyczne Muzeum Morskie;
  • Muzeum Kolejnictwa;
  • krążownik Georgios Averof z 1911 r. – pancernik-muzeum w porcie Paleo Faliro;
  • Plac Aleksandra i Plac Lwa (pomniki, pozostałości antycznych umocnień);
  • stadion Olimpiakosu Pireus i klubowe muzeum;
  • nowoczesny Stadion Pokoju i Przyjaźni (gr. Stadio Irinis kie Filias).

Główny port leży w północnej części Pireusu. Miasto i stolica Grecji tworzą aglomerację Wielkie Ateny

Łączą je sieć połączeń drogowych, kolejowych, rowerowych… w wielu miejscach trudno rozpoznać, która dzielnica należy do miasta stołecznego, a która ma związek z Pireusem. Wg wielu turystów najlepszymi środkami transportu są metro oraz tramwaje. W całym mieście nie brakuje restauracji, tawern, klubów i dyskotek, które w szczycie sezonu tętnią pełnią nocnego życia. Osoby zainteresowane wypoczynkiem na plaży powinny udać się na południową stronę miasta. Kąpieliska Votsalakia czy Fratida – odpowiednio wzdłuż ulic Akti Kountoritou i Akti Themistokleus – są lokalnie największe, co nie znaczy duże. Rezerwowanie pobytu w Pireusie z myślą o tutejszych plażach to odważny pomysł.

Co innego przylot do Aten i rejs do któregoś z mniej lub bardziej znanych kurortów. Statki wypływające z portu promowego kierują się na najważniejsze greckie wyspy – Cyklady, Dodekanez, Kretę i wiele innych. Ze względu na imponujące zbiory muzealne i zabytki warto zorganizować wczasy w Grecji w taki sposób, by przynajmniej jeden dzień poświęcić na zwiedzanie Pireusu. W trakcie podróży na Kos, Rodos czy do jakiegokolwiek innego celu będziesz podziwiać widoki i wspominać to, co udało ci się zobaczyć.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *