Estadio Mestalla – stadion klubu Valencia CF w Walencji i w Hiszpanii. Dowiedz się więcej o poprzedniku Nou Mestalla

Estadio Mestalla to jeden z obowiązkowych punktów turystycznych w Walencji dla każdego fana piłki nożnej. Szczególnie że jego dni są policzone. Dlaczego trzeba się spieszyć z odwiedzeniem hiszpańskiego obiektu sportowego?

estadio mestalla
Ocena

Estadio Mestalla hiszpański stadion piłkarski w Walencji. Nazwa stadionu pochodzi od nazwy dzielnicy, w której się znajduje – Mestalla. Trybuny obiektu mogą pomieścić 48 600 kibiców piłkarskich. Budynek wybudowano w latach 1922–1923, a oficjalne otwarcie nastąpiło 20 maja 1923 roku. Odkąd obiekt sportowy został oddany do użytku jest domowym stadionem klubu Valencia CF i prawie stanowi jego własność. Dowiedz się więcej o tym miejscu.

Estadio Mestalla – historia stadionu piłkarskiego

estadio mestalla piłka

 

Architekt, a jednocześnie członek klubu – Francisco Almenara Quinza – zaprojektował bryłę obiektu sportowego. Budowa stadionu ruszyła w 1922 roku, natomiast huczne otwarcie nastąpiło 20 maja 1923 roku w trakcie derbowego meczu Valencii CF z Levante FC. Inaugurujące otwarcie stadionu spotkanie wygrała drużyna gospodarzy 1:0. Decydującą bramkę strzelił piłkarz Arturo Montesinosa Cebriána. Wówczas trybuny mogły pomieścić tylko 17 tys. kibiców.

Rozbudowy stadionu

Aby upamiętnić honorowego prezesa klubu – Luisa Casanovy Ginera, w latach 1969–1994 obiekt nosił nazwę Estadio Luis Casanova. Stadion przeszedł kilkukrotną rozbudowę, w latach: 1927, 1940, 1945–1946, 1959, 1972, 1973, 1982, 1989, 2013–2014. W 1982 roku stanowił miejsce trzech spotkań w trakcie Mistrzostw Świata 1940 roku. Ponadto rozegrano na jego boisku mecze finałowe Pucharu Króla Hiszpanii w latach: 1926, 1929, 1936, 1990, 1993, 1998, 2000, 2009, 2011 i 2014.

Koniec stadionu Estadio Mestalla

Obecnie budowany jest nowy stadion klubu piłkarskiego Valencia CF, czyli Estadio Nou Mestalla. Obecny obiekt, czyli Estadio Mestalla, ma zostać zburzony, a w jego miejscu ma powstać luksusowe osiedle wielorodzinnych budowli z przeznaczeniem mieszkalnym.

Estadio Nou Mestalla – nowy stadion Valencia CF w budowie

estadio mestalla trybuny ludzie

Nieustanne sukcesy drużyny Valencii CF doprowadziły do decyzji władz klubu z prezesem Juanem Bautistą Solerem włącznie o budowie nowego obiektu – Estadio Nou Mestalla. Plan przewiduje, że nowy stadion klubu będzie mógł pomieścić 75 000–80 000 widzów. Dzięki tej realizacji drużyna będzie mogła się rozwijać i rywalizować z najlepszymi piłkarzami w Europie. Po Camp Nou w Barcelonie oraz Estadio Santiago Bernabéu w Madrycie miał to być trzeci co do wielkości (w kontekście miejsc na trybunach) stadion w Hiszpanii.

Projekt nowego stadionu

Konkurs na projekt stadionu został ogłoszony w 2004 roku. W ramach konkursu wyłoniono zwycięzcę – niemieckie przedsiębiorstwo Arena. Tym samym została podjęta decyzja o rozpoczęciu budowy przez firmę Arup Sport/RFA nowego obiektu sportowego dla klubu Valencia CF z trybunami mieszczącymi 73 200 miejsc. Imponująca wizualizacja miała swoją publiczną premierę 10 listopada 2006 roku w trakcie dużej konferencji prasowej dla mediów z całego kraju i świata, zaaranżowanej w Museo de las Ciencias Príncipe Felipe.

Budowa Nou Mestalla

Działania koniunkturalne prowadzono od początku 2007 roku, natomiast rozpoczęcie budowy miało miejsce w drugiej połowie roku – od 1 sierpnia. Stadion Nou Mestalla miał powstać w trzy lata (finał planowano na sierpień 2010 roku). Początkowy kosztorys przewidywał wydatki na łączną kwotę 344 mln euro, a inwestycja miała częściowo być sfinansowana z majątku pochodzącego ze sprzedaży nieruchomości znajdujących się w centrum Walencji, położonej pod stadionem Mestalla. Budowę na przestrzeni lat spotykają jednak liczne kłopoty, więc nie wiadomo, kiedy zostanie zakończona.

Valencia CF – Valencia Club de Fútbol

estadio mestalla rozgrzewka

Valencia CF, nazywany inaczej Valencia, to znany hiszpański klub piłkarski założony 18 marca 1919 roku. Domowe mecze rozgrywa na obiekcie sportowym Estadio Mestalla w Walencji (w budowie jest wcześniej wspomniany nowy stadion: Nou Mestalla). To jedna z najbardziej utytułowanych drużyn w Hiszpanii, która m.in. została: 6-krotnym mistrzem kraju, 8-krotnym zdobywcą Pucharu Króla oraz jednokrotnym triumfatorem Superpucharu Hiszpanii. Ponadto osiągnęła sukcesy w europejskich pucharach, a w tabeli wszech czasów ligi hiszpańskiej klub Valencia CF zajmuje zasłużone 4. miejsce tuż za Realem Madryt, FC Barceloną, a także Atlético Madryt.

Inne największe stadiony w Hiszpanii

estadio mestalla trybuny

Powszechnie wiadomo, że Hiszpania jest europejską, a nawet światową stolicą piłki nożnej z imponującymi stadionami z trybunami o dużej pojemności. Wiesz już, że warto zwiedzić Estadio Mestalla. Będąc na Półwyspie Iberyjskim, nie można też ominąć innych stadionów takich jak:

  • Camp Nou w Barcelonie;
  • Estadio Santiago Bernabéu w Madrycie;
  •  Wanda Metropolitano w rejonie Las Rosas;
  • Benito Villamarín w Sewilli;
  • San Mamés w Bilbao.

Estadio Mestalla to jeden z flagowych obiektów sportowych na terenie Hiszpanii, dlatego każdy kibic piłki nożnej, który zamierza w najbliższym czasie odwiedzić Hiszpanię, powinien go odwiedzić. Nie wiadomo, przez jaki czas będzie to jeszcze możliwe. Od 2007 roku trwa budowa nowego stadionu klubu Valencia CF, której zakończenie ma doprowadzić do wyburzenia obecnego obiektu.

Fot. ilustracyjne: Falconaumanni via Wikipedia, CC BY-SA 3.0


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *