Gandia – miejsce na wypoczynek u wybrzeży Hiszpanii. Jak się tu dostać z Walencji?

Gandia to jedna z najpopularniejszych miejscowości turystycznych w Costa del Azahar na terenie Hiszpanii. Plaża w Gandii odwiedzana jest zarówno przez turystów z Europy, ale równie często przez samych Hiszpanów. Przekonaj się, dlaczego!

gandia
Ocena

Gandia należąca do Wspólnoty Walencjańskiej jest miejscowością typowo turystyczną. Wiąże się z tym również odpowiednio rozwinięta infrastruktura, dlatego nie będziesz mieć problemu z tym, by wypożyczyć tu samochód, zarezerwować wygodny hotel czy odwiedzić lokalne centra handlowe. Oczywiście warto zwiedzić tę część miasta, w której znajdują się cenne zabytki architektoniczne, m.in. pałac z XVI i XVI wieku. Kurort nie jest zatłoczony, więc kiedy tu dotrzesz i położysz się na Playa Nord, z pewnością odpoczniesz od codziennego zgiełku. Dlaczego jeszcze Gandia jest miastem wartym odwiedzenia? Sprawdź!

Dojazd do Gandii i komunikacja

Gandia znajduje się w odległości 65 kilometrów od Walencji. W związku z tym może być dobrym celem jednodniowej wycieczki, jeśli planujesz podróż właśnie w tamte okolice. Dojazd do Gandii nie jest skomplikowany. Bez problemu dostaniesz się tam pociągiem – należy wysiąść na stacji w Gandia-miasto, jeśli zamierzasz zwiedzić miejskie atrakcje. Gdy jednak wolisz wypoczynek nad brzegiem morza, dojedź do Gandia-plaża. W tamte rejony możesz się dostać również samochodem wypożyczonym na lotnisku w Walencji. Można zarezerwować go jeszcze przed przylotem i odebrać zaraz po wylądowaniu. Podróż z lotniska do kurortu tym środkiem lokomocji trwa około 50 minut.

Kup bilet i zobacz zabytki nieznanej Gandii!

Środki transportu

Po mieście kursują autobusy i nimi także można się dostać na brzeg. Pojazdy kursują wzdłuż plaży, galerii handlowej oraz dworca kolejowego, a następnie wracają do miasta. Cały kurs linii zajmuje około 30 minut. Jeśli większą część pobytu w Gandii zamierzasz spędzić, opalając się lub uprawiając sporty wodne, zdecyduj się na nocleg właśnie w nadmorskiej części miejscowości.

Jeśli chodzi o dojazd do Gandii z zagranicy, najlepiej jest wykupić bilet tanich linii lotniczych do Walencji. Tego rodzaju połączenia najczęściej organizowane są m.in. z Niemiec, Norwegii, Szwecji czy Wielkiej Brytanii. Alternatywą dla Walencji jest lotnisko w miejscowości Alicante. Stamtąd również dostaniesz się do Gandii, jednak podróż może trwać nieco dłużej, bo ok. 1,5 godziny.

Gandia – które zabytki i atrakcje turystyczne warto zobaczyć?

Jest to niezwykle urokliwe miasteczko, które można zwiedzić w ciągu jednego dnia. Dawniej miejscowość ta miała duże znaczenie, ponieważ posiadała własny uniwersytet. W każdej informacji turystycznej dowiesz się, że najważniejszym tutejszym zabytkiem jest Palacio Ducal de los Borja w stylu renesansowym, a po części barokowym. To właśnie właścicielowi pałacu, Francisco de Borji, miasto zawdzięcza rozkwit kulturalny i artystyczny. Warto dodać, że swoją szlachetność miasto zawdzięcza również działalności papieża Aleksandra VI, czyli Rodrigo Borgii.

 

Najciekawsze zabytki

W tym budynku znajdują się obecne liczne malowidła, gobeliny, rzeźby czy książki z jego kolekcji. Warto dodać, że za swoje zasługi Francisco de Borja został kanonizowany. Na szczególną uwagę w pałacu zasługują również elementy architektoniczne i detale wystroju wnętrz, np. płytki arabskie pochodzące z XIV wieku. Warto zwiedzić również klasztor Santa Clara czy szpital San Marcon, w którym obecnie znajduje się Muzeum Archeologiczne. Główny trakt w mieście nosi nazwę Passeig de les Germanies, jednak większość lokalu usługowych oraz sklepów znaleźć można przy Calle Mayor. To właśnie tam w każdą sobotę odbywa się tam lokalny targ.kup bilety

Atrakcje dla aktywnych

Również otoczenie miasta przyciąga uwagę, ponieważ znajdują się tam liczne sady pomarańczowe czy winnice, a wszystko to na tle masywu górskiego. Wycieczka górskim szlakiem w okolicach Gandii także jest możliwa. Najwyżej wznosi się góra Monduvar, która sięga 840 m n.p.m. Zimą czekają tu także atrakcje dla miłośników narciarstwa. Leżące nieopodal miasta Javalambre lub Valdelinares oferują bogatą pod tym względem infrastrukturę.

Kup bilet i zobacz zabytki nieznanej Gandii!

Plaża w Gandii

Najważniejszą plażą w tamtym hiszpańskim rejonie jest Playa Nord, znajdująca się na północ od samego miasta. Pomimo tego, że sama Gandia nie jest szczególnie popularna turystycznie, to wielu Hiszpanów wybiera właśnie to malownicze miejsce ze złotym piaskiem i łagodnym klimatem na wypoczynek wakacyjny. Okolica plaży pełna jest hoteli, punktów gastronomii, barów czy apartamentowców. Znajduje się tam także ładna, zadbana promenada i molo, które dodaje uroku temu krajobrazowi. Ze względu na wspomnianą infrastrukturę i liczebność odwiedzających Gandię, w okolicy plaży kwitnie także życie nocne.

Woda w tym miejscu Morza Śródziemnego jest stosunkowo płytka, a zejście z plaży łagodne. Plaża jest na tyle szeroka i rozłożysta, że znajdują się na niej liczne boiska do siatkówki w wersji plażowej i piłki nożnej.kup bilety

Alternatywna plaża dla naturystów

O wiele spokojniejsza i cichsza jest Playa Alhuir, czyli plaża przeznaczona dla naturystów. Znajduje się ona w pobliżu rzeki Rio Vaca. Zarówno na głównej plaży, jak i tutaj, istnieje możliwość uprawiania licznych wodnych dyscyplin sportowych, m.in. windsurfingu, kitesurfingu czy żeglarstwa.

Lokalna gastronomia. Czego warto spróbować w Gandii?

W tamtejszych kawiarniach i restauracjach możesz spróbować lokalnych przysmaków z hiszpańskiej kuchni. Z pewnością zasmakujesz w owocach morza i paelli. Za największy miejscowy przysmak uchodzi tzw. fideua. To danie o mocno wyczuwalnym, morskim smaku, do którego zamiast ryżu dodaje się makaron. Wieczorem bary i puby serwują wyśmienite tropikalne drinki, m.in. mojito.

Praktyczne informacje turystyczne – nocleg, hotel, mapa. Co należy wiedzieć?

Przed wyjazdem warto przestudiować mapę rejonu Walencji oraz Gandii. Dostaniesz ją także w każdym punkcie informacji turystycznej na miejscu. Dzięki temu łatwo trafisz w najważniejsze miejsca miasteczka. W Gandii panuje typowy śródziemnomorski klimat, dlatego lato jest tam zwykle bardzo gorące. Wysoka temperatura sprzyja jednak odpoczynkowi na plaży wśród pięknych i piaszczystych wydm.kup bilety

Jeśli szukasz alternatywy dla klasycznego hotelu czy apartamentu, możesz zdecydować się na nocleg na polu kempingowym w urokliwym otoczeniu przyrody. Możesz wynająć namiot lub bungalow już na miejscu.

Gandia w rejonie Costa de Valencia to niewielka miejscowość, przyciągająca jednak urokiem XVI-wiecznej architektury, a także malowniczą plażą. Jeśli twoim celem jest wycieczka objazdowa po Hiszpanii lub pobyt w samej stolicy regionu (czyli Walencji), warto zorganizować przynajmniej jednodniowy wypad nad Morze Śródziemne w Gandii. Komunikacja jest tam doskonale rozwinięta i nie powinieneś mieć kłopotu z dostaniem się tam nie tylko z samego miasta, ale również lotniska. Nawet krótki pobyt na tej prowincji może zapewnić niezapomniane wspomnienia wakacyjne.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *