Zapamiętaj!
- Fallas to hiszpańskie Święto Ognia obchodzone w Walencji.
- Tradycja święta sięga XVI wieku.
- Podczas obchodów palone są ogromne konstrukcje będące karykaturami znanych osobistości.
- Festiwal to pokazy fajerwerków, przemarsze orkiestr dętych i mieszkańców ubranych w stroje ludowe.
- Ogromne widowisko trwa od 15 do 19 marca.
- Święto ma duże znaczenie dla rozwoju turystyki w regionie.
Fallas de Valencia – co to takiego?
Swój początek święto obchodzone w Walencji ma w starym zwyczaju hiszpańskich cieślów, którzy przed nadchodzącą wiosną robili porządki w swoich pracowniach. Opróżniali warsztaty z zalegającego starego drewna, układali je na ulicach w ogromne stosy, a następnie podpalali je. Te ogromne ogniska były symbolem odchodzenia od starego i robienia miejsca na nowe. Rytuał ten miał miejsce 19 marca, w dzień św. Józefa, patrona cieśli.
Obecnie, Fallas de San José lub Fiesta de Las Fallas to festiwal na powitanie wiosny, który co roku organizowany jest przez mieszkańców Walencji. Obchody trwają od 15 do 19 marca. To czas pokazów pirotechnicznych i zabaw do białego rana. Zakończeniem jest La Crema, czyli podpalenie konstrukcji (kukieł) rozstawionych na ulicach całego miasta.
Obchody Święta Ognia w Walencji
Inauguracja święta w Walencji przypada na ostatnią niedzielę lutego, kiedy to spośród mieszkanek Walencji wybiera się królową fiesty i podaje do publicznej wiadomości informacje na temat obchodów Fallas de Valencia. Każdy dzień święta rozpoczynany jest pobudką (desperta) – ulicami miasta przechodzą orkiestry dęte oraz mieszkańcy ubrani w tradycyjne stroje (to tzw. falleros i falleras), rzucający petardami. Zgromadzone wzdłuż ulic tłumy turystów i miejscowych podziwiają pokazy pirotechniczne i artystyczne. Najbardziej efektowny pokaz petard ma miejsce o 14.00, a fajerwerków o północy (mascelata).
Elementem święta jest też dekorowanie kwiatami ogromnej figury Matki Boskiej. Ofiarowanie kwiatów odbywa się drugiego i trzeciego dnia Święta Fallas (patronką Walencji jest bowiem Matka Boska Opuszczonych). Ofiara ta w języku hiszpańskim ma nazwę La Ofrenda de Flores a la Virgen de los Desamparados. Pochód zorganizowany 17 marca kończy się pod Bazyliką Maryi Dziewicy na Plaza de la Virgen.
Jeśli wybierasz się na zwiedzanie Walencji, koniecznie zobacz także te miejsca:
Plantà de fallas – spalenie wielkich kukieł
Główną atrakcją festiwalu są ogromne kukły (ninots) będące karykaturą znanych osób ze świata polityki, mediów. Instaluje się je niemal przy wszystkich ulicach w Walencji – według tradycji każda ulica powinna mieć swoją kompozycję. Mieszkańcy traktują to jako konkurencję i współzawodniczą między sobą, ponieważ do wygrania są cenne nagrody przygotowane przez władze miasta. 16 marca prace muszą być gotowe do prezentacji. Współczesne falle są gigantycznymi konstrukcjami wykonanymi np. z kartonów, wosku, drewna i mają stanowić ironiczne spojrzenie na bieżące wydarzenia. Spalenie fallas to zwieńczenie festiwalu, a jednocześnie najbardziej wyczekiwany moment.
19 marca w samo południe odprawiana jest msza ku czci św. Józefa. Wieczorem odbywa się pochód ognia (Cabalgata del Fuego). Następnie zaczyna się spalanie wykonanych rzeźb – najpierw płoną te wykonane przez dzieci, a następnie przygotowane przez dorosłych. Spalanie rozpoczyna się o 23.00; jako ostatnia palić będzie się zwycięska konstrukcja. Ta część imprezy określana jest jako La Crema. Po spaleniu kukieł Hiszpanie przenoszą się do pubów i klubów, by świętować do samego rana.
Hiszpańska fiesta, czyli obchody Fallas
Hiszpańska fiesta jest okazją, by uczcić swojego patrona, św. Józefa, ale także Matkę Boską Opuszczonych. W tym czasie tłumy mieszkańców chcą maszerować po ulicach Walencji, podziwiać pokazy sztucznych ogni, uczestniczyć w spalaniu monumentalnych kukieł. Pokazy artystyczne i pirotechniczne odbywają się każdego roku i ściągają do Walencji tłumy turystów. To czas zabawy dla dorosłych i dzieci, rodowitych Hiszpanów i przyjezdnych z całego świata.
Każdy, kto chce uczestniczyć w obchodach Fallas, musi z wyprzedzeniem rezerwować miejsca noclegowe, czy bilet na samolot. Te zostają wyprzedane ze sporym wyprzedzeniem. Święto Ognia ma ogromne znaczenie dla turystyki regionu.
Zaplanuj swoją podróż!
Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!
W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!
Tanie loty – bilety na samolot
Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!
Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.
Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.
Zabezpiecz swoją podróż
Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.
Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe
GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!
Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety