Wanda Metropolitano – tu gra Atlético Madryt! Jak kupić bilety na zwiedzanie stadionu, muzeum i mecz drużyny?

Camp Nou, Santiago Bernabéu oraz Wanda Metropolitano to trzy najważniejsze stadiony piłkarskie w Hiszpanii. Odbywające się tu widowiska sportowe przyciągają kibiców z całego świata. Oprócz tego stanowią atrakcje turystyczne z prawdziwego zdarzenia.

Wanda Metropolitano

Stadion La Wanda Metropolitano to jedna z turystycznych atrakcji Madrytu, którą odwiedzają nie tylko fani piłki nożnej. Jednak najlepszy klimat panuje tu podczas meczów Primera Division, topowej hiszpańskiej ligi. Kibiców przyciągają spotkania rozgrywane przez Atlético de Madrid, od kilku lat mające tu swój „dom”.

Stadion Wanda Metropolitano – historia

W zamyśle projektantów Wanda Metropolitano wcale nie miała być piłkarskim stadionem. Arenę otwarto oficjalnie w 1994 roku i przez dekadę służyła jako miejsce zmagań lekkoatletów. Na Wanda Metropolitano zorganizowano kilka prestiżowych zawodów – Puchar Europy w Lekkiej Atletyce oraz lekkoatletyczny Puchar Świata. Padł nawet pomysł, by zgłosić kandydaturę obiektu do organizacji XXX Igrzysk Olimpijskich. Z tego powodu rozpoczęła się jego przebudowa, która poszła w zupełnie innym kierunku gdy okazało się, że Atlético Madrid potrzebuje nowego stadionu. Do tej pory drużyna rozgrywała swoje spotkania na Estadio Vicente Calderon, jednak obiekt przestał odpowiadać potrzebom klubu. W związku tym w projekcie wprowadzono niezbędne zmiany, które polegały między innymi na usunięciu bieżni na rzecz dodatkowych trybun. Wartość inwestycji w nowy dom Atletico to niebagatelne 310 milionów euro. Nic więc dziwnego, że król Filip VI uświetnił swoją obecnością uroczyste otwarcie stadionu, które miało miejsce 17 września 2017 roku. Pierwszy mecz rozegrano kilka dni później. Atletico Madryt zmierzyło się z Malagą – gospodarze wygrali 1:0, a zwycięskiego gola strzelił Antoine Griezmann.

Zobacz też:
Poznaj okolice Madrytu. San Lorenzo de El Escorial – niezwykła pamiątka po dynastii Habsburgów

Wanda Metropolitano – co warto wiedzieć?

Po przejęciu stadionu przez Atletico Madryt rozpoczęły się prace nad zwiększeniem jego pojemności. Obiekt ma 70 tysięcy miejsc dla kibiców i jest trzecią co do wielkości areną piłkarską Hiszpanii (ma 88 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni). Mimo że piłkarze rezydują tu dopiero od drugiej połowy 2017 roku, Wanda Metropolitano był areną ważnych rozrywek. Podczas finału Ligi Mistrzów w 2019 roku na murawie pojawili się zawodnicy Liverpool FC oraz Tottenham Hotspur. Natomiast dwa lata później (2021) Rojiblancos, których prowadzi trener Diego Simeone, wywalczyli u siebie tytuł Mistrzów Hiszpanii.

Co koniecznie trzeba zobaczyć w Wanda Metropolitano?

Wanda Metropolitano to przede wszystkim arena zmagań sportowych. Jeśli jesteś kibicem, możesz bez problemu kupić bilet na mecz, by w ten sposób poczuć gorący klimat hiszpańskich trybun. Nie musisz korzystać z oferty pośredników, klub prowadzi bowiem sprzedaż online – w zależności od wybranych miejsc, zapłacisz do 120 do 50 euro. Stadion jest otwarty dla zwiedzających także wtedy, kiedy nie ma rozrywek. Wspólnie z przewodnikiem można zajrzeć do pomieszczeń, które na co dzień są dostępne jedynie dla wybranych. W cenie wejściówki jest zejście na murawę, przejście tunelem dla zawodników oraz szatni, zwiedzania wyjątkowej Loży Prezydenckiej, pokoju VIP oraz loży prasowej. Warto na chwilę wrócić do szatni Atletico, która robi wrażenie nie tylko na zwiedzających. Powstała z myślą o komforcie graczy klubu – jest okrągła, wyposażona w sprzęt najwyższej klasy, drewniane szafki i skórzane siedziska.

Zobacz też:
Wybierasz się do Hiszpanii i będziesz w Madrycie? Zobacz Templo de Debod – piękną świątynię i najstarszy zabytek miasta!

Zwiedzanie Muzeum Atlético de Madrid

Wycieczkę po stadionie kończy wizyta w muzeum poświęconym historii klubu, który istnieje już od 1903 roku. Miejsce jest jednak na wskroś nowoczesne, wypełnione nowoczesnymi technologiami. Zwiedzający mają do dyspozycji interaktywne ekrany oraz projektory, przybliżające dzieje Atletico Madryt z perspektywy dawnych i obecnych graczy, a także kilku pokoleń kibiców. Cena biletów do interaktywnego muzeum to około 40 euro dla dorosłych i 34 euro dla dzieci (za dzieci poniżej 3. roku opłaty nie są pobierane).

Gdzie znajduje się stadion Wanda Metropolitano?

Stadion położony jest na przedmieściach stolicy Hiszpanii, przy ulicy Avenida de Luis Aragonés. Jest to północno-wschodnia część miasta, sąsiadująca z lotniskiem. To dobra wiadomość przede wszystkim dla kibiców, którzy przylatują do Madrytu specjalnie na mecz swojej ulubionej drużyny. Nie muszą przebijać się przez zatłoczone, pełne turystów ulice, mogą od razu dotrzeć do Wanda Metropolitano. Natomiast jeżeli ktoś planuje przyjazd z centrum, również nie ma problemu. Przy samym stadionie znajduje się bowiem stacja metra Estadio Metropolitano, w jego okolice dojeżdża również kilkanaście linii miejskich autobusów. Arena jest doskonale widoczna na tle zabudowy – wyróżnia ją nie tylko ogromna kubatura, ale także 40-metrowy maszt z powiewającą na nim flagą z herbem Atletico Madryt.

Zobacz też:
Poznaj Park Retiro, który jest wspaniałą atrakcją turystyczną Madrytu!

Wanda Metropolitano stanowi jedną z największych atrakcji Madrytu, która przyciąga turystów również w dni niemeczowe. Zwiedzanie stadionu oraz muzeum klubu stawowi idealne uzupełnienie rozgrywek piłkarskich.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.