Hiszpańska Walencja – atrakcje, które warto zobaczyć

Wśród wielu hiszpańskich miast jednym z chętniej odwiedzanych jest Walencja. Atrakcje tego miejsca podbiły serca turystów. Jakie czynniki sprawiły, że to miasto stało się jednym z najlepszych miejsc na wakacje? Sprawdź!

walencja atrakcje
Ocena

Walencję w rankingach rozmiarów wyprzedzają tylko Madryt i Barcelona. Znana jako miasto sztuki i nauki jest jednocześnie rajem dla miłośników plażowania i modernistycznej architektury. W tym tekście przedstawiamy ciekawe miejsca, dzięki którym słynna stała się Walencja. Atrakcje turystyczne regionu kuszą każdego!

Walencja i jej miejsce na mapie Hiszpanii

Już samo położenie Walencji sprawia, że turyści chętnie zaglądają na jej teren. València leży na Półwyspie Iberyjskim, w środkowo-wschodniej części Hiszpanii. To ważny środek portowy, drogowy i lotniczy, który – mimo rozmiarów oraz dużej liczbie mieszkańców – cieszy się mianem jednego z najlepszych miast do życia.

Położenie geograficzne sprawia, że z walorów miasta chętnie korzystają podróżnicy. Kuszą wczasy nad morzem. Costa de Valencia to piękny skrawek śródziemnomorskiego wybrzeża o dobrym zagospodarowaniu i świetnych warunkach do wypoczynku. Plaże w Walencji przyciągają, a największą popularnością cieszą się Playa de la Malvarrosa i Playa de las Arenas. Poza nimi znajdą się jeszcze inne atrakcje Walencji, dla których warto odwiedzić to miasto. Jakie?

Walencja – atrakcje turystyczne, które warto zobaczyć

Chcesz poznać najważniejsze atrakcje i zabytki tego miasta? Oto 10 najlepszych obiektów, które trzeba zobaczyć w Walencji.

TOP 10 – Mercat Central

Listę największych atrakcji turystycznych miasta otwiera jeden z najciekawszych targów w Europie. To Mercado Central w Walencji, istniejący od końca XIX wieku, mogący się pochwalić powierzchnią przekraczającą 8000 . Czeka tu ok. 300 sprzedawców, oferujących owoce, warzywa, owoce morza i inne śródziemnomorskie przysmaki. Targ ten jednocześnie zachwyca swoim wyglądem, warto zatem zajrzeć na jego teren.

TOP 9 – Giełda Jedwabiu

Gotycki budynek Lonja de la Seda de Valencia pochodzi z XV wieku, z czasów największej potęgi Walencji. W 1996 roku został wpisany na listę UNESCO, dzięki czemu turyści zaczęli poświęcać mu więcej uwagi. A że gmach znajduje się w centrum miasta, dotarcie w jego okolice nikomu nie sprawi większych problemów. Dawne centrum morskiego handlu i niegdysiejsza siedziba Trybunału Morskiego służy obecnie turystom, a wizyta w jego wnętrzach każdemu sprawi wiele radości.

TOP 8 – Muzeum Sztuk Pięknych

Siedzibą Muzeum Sztuk Pięknych w Walencji (Museo de Bellas Artes de Valencia) jest barokowy budynek z XVII wieku, przed którym znajduje się renesansowy dziedziniec. To, co najcenniejsze, czeka we wnętrzach gmachu.

Możesz tu zobaczyć dzieła sztuki walenckich malarzy, wśród których znaleźli się Vicente López i Joaquín Sorolla. Znalazły się tu również obrazy takich mistrzów jak Velázquez czy Goya. W muzeum prezentowane są cenne pamiątki, np. sarkofag św. Wincentego męczennika, będący ciekawym przykładem sztuki wczesnochrześcijańskiej.

TOP 7 – Ogrody Turia

Ogrody powstały w miejscu dawnego koryta rzeki Turii i są niezwykłą oazą zieleni. Jeśli odwiedzisz to miejsce, zobaczyć wiele ciekawych gatunków roślin. Cabecera to najważniejsze miejsce na mapie parku, który został uroczyście otwarty w 1986 roku. Ogrody te zajmują powierzchnię około 110 ha i mogą się pochwalić takimi obiektami jak place zabaw, spacerowe alejki czy wielka zjeżdżalnia, która ma kształt Guliwera. W latach 90. XX wieku część ogrodów została zajęta przez miasteczko nauki i sztuki, dzięki czemu Walencja zasłynęła wśród fanów nowoczesnych budowli jako najciekawsze miasto w Hiszpanii.

TOP 6 – Plaza de la Reina

Ten ruchliwy plac jest jednym z najważniejszych miejsc towarzyskich spotkań w Walencji i atrakcja turystyczna. W jego pobliżu czekają ciekawy budowle i takie atrakcje jak Talleres de Prehistoria y arqueología. To jedno w tych miejsc w centrum Walencji, które warto odwiedzić.

TOP 5 – Narodowe Muzeum Ceramiki

Jeśli chcesz poznać najważniejsze atrakcje w Walencji, nie możesz pominąć tego miejsca. Skupiono się tu na płytkach azulejo, które są popularnym elementem dekoracyjnym w hiszpańskiej architekturze. Zobaczysz tu również inne wyroby ceramiczne oraz cenne dzieła sztuki z porcelany. Placówka ta może się jednocześnie pochwalić piękną siedzibą, którą jest pałac Marques de Dos Aquas z XVIII wieku.

TOP 4 – Ogród Botaniczny Uniwersytetu w Walencji

Ogród Botaniczny w Walencji istnieje od 1802 roku, choć w rzeczywistości jego początków należy szukać jeszcze w XVI wieku. Początkowo koncentrowano się tu na roślinach leczniczych, jednak z czasem postawiono również na egzotyczne gatunki, m.in. palmy i kaktusy. Jeśli chcesz odpocząć od gwaru wielkiego miasta, ten ogród będzie idealnym miejscem na relaks.

TOP 3 – Walenckie wieże

W panoramie Walencji bardzo ważne miejsce zajmują wieże Torres de Serranos, które są częścią Puerta de Serranos. Za bramą zaczyna się Stare Miasto. Będąc w Walencji, warto odwiedzić nie tylko starówkę, ale i wieżę, z której roztacza się wspaniały widok na okolicę. Panorama miasta robi wrażenie, a widok na zabytkowy układ urbanistyczny Walencji – atrakcję turystyczną samą w sobie – na długo zapisuje się w pamięci zwiedzających.

TOP 2 – Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Katedra w Walencji to atrakcja, która jest znana przede wszystkim jako miejsce przechowywania Świętego Graala kielicha, z którego miał korzystać Jezus Chrystus podczas Ostatniej Wieczerzy. Ten hiszpański zabytek architektury sakralnej na też ogromną wartość dla tych, których fascynują sztuka i architektura. W jej bryle łączą się style gotycki i romański, choć najbardziej charakterystycznym elementem są tu trzypiętrowe renesansowe arkady. Są one umieszczone na tyłach katedry i doskonale widoczne od strony Plaza de la Virgen, przy którym znajduje się również fontanna Neptuna.

We wnętrzu zobaczysz m.in.:

 • ołtarz główny z freskami z XVI wieku;
 • relikwie ręki Świętego Wincentego Męczennika;
 • figurę Maryi (Virgen del Coro), przy której kobiety w ciąży modlą się o szczęśliwy poród;
 • rozetę w kształcie Gwiazdy Dawida;
 • kaplicę Świętego Franciszka Borgiasza z obrazami Francisca Goyi.

TOP 1 – Ciudad de las Artes y las Ciencias

Miasteczko Sztuki i Nauki to potężny kompleks, który zaprojektował Santiago Calatrava. Na powierzchni 350 000 m² czekają liczne atrakcje, pozwalające spędzić czas w ciekawy sposób, a jednocześnie poszerzyć wiedzę na temat świata.

Dumą miasta nauki i sztuki jest L’Oceanogràfic. Oceanarium w Walencji to największy obiekt tego typu w Europie. Poznasz tu m.in. ekosystemy Morza Śródziemnego, Antarktydy i Arktyki, zobaczysz wiele ciekawych gatunków ryb oraz takie zwierzęta jak żółwie czy delfiny. Na terenie miasteczka czeka też nowoczesne Planetarium oraz Pałac Sztuki Królowej Zofii (El Palau de les Arts Reina Sofía). Jest to jedna z największych atrakcji Walencji.

W tej nowoczesnej części miasta czeka również Muzeum Nauki Księcia Filipa (El Museo de las Ciencias Príncipe Felipe). W nim możesz poszerzać wiedzę oraz uczestniczyć w różnych eksperymentach.

Czy wiesz, że…

Oto kilka ciekawostek o Walencji – atrakcje to nie jedyna rzecz, którą wyróżnia się to miasto:

 • nietoperz to symbol Walencji i jedna z najpopularniejszych dekoracji na terenie miasta;
 • w pobliżu Placu Ratuszowego (Plaza del Ayuntamiento) zobaczysz najciekawsze przykłady walenckiej moderny;
 • do 1707 roku miasto było stolicą Królestwa Walencji;
 • jednym z najważniejszych świąt w Walencji jest marcowe Święto Ognia (las Fallas), podczas którego pali się rzeźby wykonane m.in. z kartonu;
 • na przedmieściach Walencji odbywa się Tomatina, a obchody tego święta polegają na obrzucaniu się pomidorami;
 • nazwa „Valentia” oznacza „siłę” lub „waleczność”;
 • jednym z najważniejszych zajęć mieszkańców Walencji jest uprawa pomarańczy;
 • najważniejszym przysmakiem w tym mieście jest paella w unikalnej, regionalnej odmianie.

Jak zwiedzać Walencję?

Jak sprawnie przemieszczać się po mieście? Część atrakcji Walencji znajduje się w niewielkiej odległości od siebie, możesz zatem postawić na spacer. Do bardziej oddalonych obiektów dotrzesz dzięki sprawnie działającej komunikacji miejskiej. Autobusy, tramwaje i metro dają wiele możliwości, wymagają jednak pewnej znajomości miasta.

Szukasz wygodniejszej alternatywy? Możesz zarezerwować bilet na wycieczkę objazdową wskakuj/wyskakuj, dzięki której skorzystasz z turystycznego autobusu kursującego po ściśle ustalonej trasie. W efekcie zwiedzisz to, co chcesz w takim tempie, jakie uznasz za najlepsze, a przy okazji posłuchasz ciekawych opowieści o mieście i jego najważniejszych budowlach.

Miasto idealne dla tych, których interesuje nauka i sztuka – to właśnie Walencja. Atrakcjami są jednak również liczne plaże. To sprawia, że Walencja świetnie radzi sobie jako ośrodek turystyczny, a chętnych na wypoczynek w tej części Hiszpanii nie brakuje.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *