Dubaj kiedyś i dziś. Jak zmieniało się to miasto?

Współczesny Dubaj jest jednym z największych miast na świecie, a jego dynamiczny rozwój wciąż zadziwia. Gdy pada hasło „Zjednoczone Emiraty Arabskie”, większość osób od razu myśli właśnie o nim. Jak to się stało, że Abu Dhabi, choć jest stolicą ZEA, pozostaje w cieniu Dubaju?

dubaj kiedyś i dziś
Ocena

Jak wyglądał Dubaj kiedyś i dziś? Zmiany, które nastąpiły tu w bardzo krótkim czasie, są ogromne. W1968 roku po dubajskich ulicach jeździło raptem 13 samochodów, dziś ilość zarejestrowanych pojazdów wynosi już ponad 2 miliony. Na początku lat 90. XX wieku wieżowce w Dubaju były rzadkością. Dziś jest on znany z blisko tysiąca wieżowców, ginących w cieniu nowoczesnych drapaczy chmur (jest ich tu 150). Wśród tych najwyższych i najbardziej znanych budowli znajduje się najwyższy budynek świata – Burdż Chalifa. Skąd takie zmiany?

Z kart historii. Dubaj kiedyś i dziś

dubaj kiedyś i dziś pustynia z miastem w tle

Jak to się stało, że niewielka osada, w której żyło się według zasad, jakie narzucała pustynia i zatoka, wyrosła na tak potężną metropolię? Co sprawiło, że skromna miejscowość szybko zaczęła się kojarzyć z nowoczesnością, a jej nazwa traktowana jest obecnie jako synonim słów: „bogactwo” i „luksus”? Spójrzmy na dzieje tego miasta.

Dubaj kiedyś. Od osady pasterzy do osady rybackiej

Choć metropolia ta zadziwia nowoczesnym charakterem, może się pochwalić dość długą historią. Początków Dubaju można szukać w epoce brązu, kiedy to na terenie dzisiejszej metropolii zaczęli się osiedlać pasterze, prowadzący koczowniczy tryb życia. Po nich pojawili się pierwsi stali osadnicy, którzy już 2,5 tysiąca lat p.n.e. uprawiali tutaj daktyle.

Pierwsza pisemna wzmianka na temat Dubaju pojawia się jednak dopiero pod koniec XI wieku. Znajdziemy ją w pracy hiszpańsko-arabskiego geografa Abu Abdullaha al-Bakri, do której bardzo często odnoszą się historycy. Kolejnym podróżnikiem, który opisał dawny Dubaj, był Gaspero Balbi. Dzięki niemu wiemy, że w XVI wieku nad wodami Zatoki Perskiej istniała spora osada, której mieszkańcy zajmowali się głównie poławianiem pereł i rybołówstwem. I te zajęcia aż do połowy XX wieku były podstawowym źródłem dochodów dla mieszkańców tego emiratu.

dubaj kiedyś i dziś drapacze chmur

Choć największe przemiany w Dubaju nastąpiły dopiero po II wojnie światowej, już w XIX wieku zaczęto bardziej interesować się lokalną gospodarką. W 1833 roku Dubaj zyskał prawa miejskie, do czego w znacznym stopniu przyczyniła się dynastia Al Maktoum. Dzięki tej rodzinie od końca XIX wieku osada rybacka przemieniała się stopniowo w coraz ważniejszy ośrodek handlowy, a poławiane tu perły trafiały do odległych krajów. W latach 50. XX wieku skończyła się dobra passa poławiaczy pereł, co miało związek z działalnością Japończyków, a dokładniej ze stworzeniem przez nich sztucznych pereł. Kto wie, jak potoczyłyby się losy Dubaju, gdyby nie odkryto tu bogatych złóż ropy naftowej?

Dubaj w okresie największych przemian

dubaj kiedyś i dziś miasto w budowie

Okresem szczególnie ważnym w dziejach Dubaju są lata 60. XX wieku. To czas, gdy odkryta zostaje ropa naftowa, a jej wydobycie staje się motorem napędowym lokalnej gospodarki. Jest to odkrycie, które zaczyna nową epokę w dziejach metropolii.

W krótkim czasie osada zamieszkiwana przez kilkadziesiąt tysięcy ludzi zmieniła się w miejsce przyciągające nowych mieszkańców. Skromna osada rybaków i poławiaczy pereł staje się ważnym portem, a coraz lepszy dostęp do morskich dróg handlowych sprawia, że i handel zaczyna przynosić coraz większe dochody. Dzięki temu szejkowie mogą zaczynać kolejne inwestycje, które w ciągu niespełna pięciu dekad całkowicie zmienią charakter emiratu.

Dubaj dziś. Nowoczesna metropolia i turystyczny raj

Współczesny Dubaj to miasto, które kojarzone jest z największymi inwestycjami, najwyższymi wieżowcami i najdroższymi hotelami. To tętniąca życiem metropolia i ważny ośrodek turystyczny, od którego wielu miłośników podróży zaczyna swoją przygodę z odkrywaniem piękna Półwyspu Arabskiego.

O tym, jak wielka jest to metropolia, najlepiej mówią liczby. W 2020 roku mieszkało tu ok. 3,4 mln osób (dla porównania w tym samym czasie w stolicy kraju, Abu Zabi, mieszkało „zaledwie” ok. 1,5 miliona osób. Powierzchnia Dubaju wynosi 3885 km²,a gęstość zaludnienia – 874 os./km². O tym, jak ważną rolę odgrywa ten ośrodek miejski, najlepiej świadczyć może fakt, że szejk tego emiratu, Muhammad bin Raszid Al Maktum, jest jednocześnie premierem Emiratów. Takie wyróżnienie nie powinno nikogo dziwić, gdyż to dzięki jego polityce Dubaj stał się gospodarczą potęgą i turystycznym rajem.

Współczesny Dubaj. Co każdy turysta powinien zobaczyć?

dubaj kiedyś i dziś miasto nocą

Współczesny Dubaj to jeden z najważniejszych ośrodków turystycznych na świecie, do którego każdego roku zagląda około 15 mln turystów. Jakie atrakcje sprawiają, że podróżnicy tak bardzo lubią odwiedzać tę metropolię? Kuszą plaże i parki wodne, nowoczesne parki rozrywki i pustynne atrakcje.

Do wizytówek współczesnej metropolii zaliczają się również.:

  • The Dubai Mall – ogromne centrum handlowe, w którym oprócz 1200 sklepów czekają sale kinowe oraz ogromne akwarium z rekinami i płaszczkami;
  • Burj Al Arab – wieżowiec o kształcie potężnego żagla, jeden z najwyższych i najdroższych hoteli na świecie;
  • Palm Jumeirah – sztuczna wyspa w kształcie palmy, zabudowana luksusowymi hotelami i willami.

Dubaj kiedyś i dziś to dwa różne światy. Historia tego miasta jest najlepszym dowodem na to, że niewyróżniająca się niczym szczególnym miejscowość może w krótkim czasie stać się światową metropolią, przyciągającą wpływowych gości z całego świata.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *