Cayan Tower – spiralny wieżowiec w sercu Dubaju

Cayan Tower to jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków w Dubaju. Spiralna wieża liczy ponad 307 m wysokości, jednak tym, co ją wyróżnia, jest unikatowa konstrukcja skręcona pod kątem 90 stopni.

cayan tower

Dubaj to miasto, które przoduje w konstruowaniu nowoczesnych wieżowców o imponujących rozmiarach. Wśród nich wyróżnia się Cayan Tower. Wieża ma zaledwie” 307 m, co przy Burdź Chalifa nie robi dużego wrażenia, ale wyróżnia się niezwykłą konstrukcją. Każde piętro zostało bowiem skręcone dokładnie o 1,2 stopnia względem poprzedniego. Dowiedz się więcej o tym nietuzinkowym projekcie!

Cayan Tower – budowa i projekt

Budowa spiralnej wieży rozpoczęła się w lutym 2006, a oddanie do użytku nastąpiło w 2013 roku. Budynek został zaprojektowany przez grupę Skidmore, Owings & Merrill, która postanowiła wyróżnić go na tle innych nie poprzez wysokość, ale niebanalny projekt i strukturę spirali. Tę ostatnią stworzono przy zastosowaniu najnowszych technologii i rozwiązań konstrukcyjnych we współczesnym budownictwie. 

Dlaczego Cayan Tower to niezwykły obiekt?

Na etapie budowy wieża nosiła roboczą” nazwę Infinity Tower, ostatecznie zmieniono ją jednak na Cayan Tower. Jest to najwyższy na świecie budynek o kształcie spirali skręconej pod kątem 90 stopni. Każde z 75 pięter zostało obrócone dokładnie o 1,2 stopnia w stosunku do poprzedniej kondygnacji. Przeszklone pomieszczenia zostały zaprojektowane w taki sposób, aby nie były narażone na działanie mocnych promieni słonecznych. W elewacji zastosowano metalowe panele, betonowe kolumny oraz przesuwne ekrany ochronne.W środku Cayan Tower znajduje się 495 luksusowych apartamentów, których ceny przyprawiają o zawrót głowy. 

Zobacz też:
Dirham i fils – co to za waluta? Ile AED trzeba zabrać do Dubaju?

Cayan Tower to bez wątpienia jeden z tych wieżowców, które stanowią o wyjątkowym krajobrazie Dubaju. Spiralna wieża należy do najbardziej rozpoznawalnych elementów panoramy Dubai Marina. Turyści mogą podziwiać futurystyczną bryłę, spacerując po marinie lub pływając po zatoce łodzią dhow. Wycieczkę warto zaplanować wieczorem, o zachodzie słońca. Wtedy spiralna wieża prezentuje się najpiękniej. Przekonaj się sam!


Zobacz też:

Zobacz też:
Ski Dubai, czyli narty w Dubaju

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.