Dubai Creek Tower – nowy najwyższy budynek świata w sercu Dubaju. Jak wygląda budowa i ile metrów będzie mieć wieża?

Dubai Creek Tower to nowy arabski wieżowiec, który powstaje w centrum Dubaju. Arabski drapacz chmur już wkrótce zdyskwalifikuje Burdż Chalifa jako najwyższą budowlę świata. Kiedy zostanie oddany do użytku i ile będzie mieć metrów?

dubai creek tower
Ocena

Dubaj to miasto, które stawia na rozmach i kolejne rekordy. Już wkrótce w Zjednoczonych Emiratach Arabskich powstanie nowy najwyższy budynek świata – Dubai Creek Tower. Arabski wieżowiec ma przebić nieosiągniętą do tej pory granicę 1 kilometra wysokości. Tym samym przebije on obecnego rekordzistę Burdż Chalifa. Liczący 828 metrów budynek, również znajduje się w Dubaju. Czytaj dalej i dowiedz się więcej.

Dubai Creek Tower – najwyższy budynek na świecie
dubai creek tower miasto

Początkowo Dubai Creek Tower miał liczyć około 930 metrów wysokości, jednak już w trakcie prac projektowych pojawiły się informację, że budowla może być wysoka nawet na 1345 metrów! Pewne jest, że nowy wieżowiec będzie liczył ponad 1 km wysokości. Jego budowa jest okazją nie tylko do ustanowienia nowych rekordów, ale także poszerzenia granic współczesnego budownictwa i nowych technologii.

Kup bilety online i zobacz ten monumentalny budynek!

Jak wysoki będzie budynek?

Tego jeszcze nie wiadomo, ale dla zobrazowania skali inwestycji możemy porównać do m.in. z Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie, którego wysokość to 231 metrów. Łatwo możemy sobie wyobrazić, że nawet cztery pałace ustawione na sobie w linii, nie dorównają wysokości Dubai Creek Tower. Dla porównania wieża Eiffla ma „zaledwie” 300 metrów.kup bilety

Dubai Creek Tower – budowa i projekt

dubai creek tower zachód

Prace nad Dubai Creek Tower rozpoczęto w 2016 roku. Termin ukończenia inwestycji, ostateczna wysokość i kształt projektu od początku były utrzymywane w tajemnicy. Za projekt odpowiada hiszpański architekt Santiago Calatrava. Jest on autorem m.in. takich budowli jak Port Lotniczy w Bilbao, czy futurystyczny most podwieszany w Sewilli. W swoich projektach Calatrava chętnie sięga po modernizm i lekkie formy. Nie unika także nawiązań do tradycyjnej architektury.

Jak będzie wyglądać Dubai Creek Tower?

Podobnie jest w przypadku Dubai Creek Tower. Wieżowiec swoim kształtem nawiązywać ma do minaretu i kwiatu lilii, kojarzonego z charakterystycznych arabesek. Centralną część budynku stanowić ma smukła wieża, do której dobijać będą liny, sprawiające wrażenie ażurowej siatki. Inwestorami budynku są Emaar Properties i Dubai Holding. Koszt inwestycji szacuje się na około 4 mld AED. Wiele osób zadaje sobie pytanie, co będzie znajdować się w Dubai Creek Tower. Póki co wiadomo, że budowla ma mieć zaledwie 20 pięter i służyć jako gigantyczna wieża widokowa. W budynku ma znajdować się luksusowy hotel, restauracja i taras z widokiem na Dubaj i Zatokę Perską.kup bilety

Dubai Creek Harbour – najdroższy adres w Dubaju

Dubai Creek Tower stanowić będzie centralny punkt Dubai Creek Harbour. Nowa dzielnica w sercu Dubaju skupia przestrzenie mieszkalne, handlowe, kulturalne i wypoczynkowe. Kompleks ma mieć powierzchnię około 6 km kwadratowych. Ceny nieruchomości zaczynają się od 1 500 000 zł.

Zobacz Dubai Creek Twer i inne atrakcje Dubaju, kup bilety online już teraz!

Dubai Creek Tower – podsumowanie

dubai creek tower wieża

Ostateczna wysokość Dubai Creek Tower nie jest jeszcze znana. Na opóźnienie budowy miała wpływ pandemia i problemy techniczne związane z bezprecedensową wysokością. Nowa inwestycja budzi szerokie zainteresowanie na całym świecie, co z pewnością przełoży się na liczbę turystów odwiedzających Dubaj.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *