Dubaj lotnisko DXB (Dubai International Airport) i port lotniczy DWC – wszystko, co musisz wiedzieć o portach lotniczych w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

Dubaj to miasto rozmachu i nowoczesności. Nic dziwnego, że na jego terenie znajdują się aż dwa międzynarodowe lotniska obsługujące turystów z całego świata – Dubaj lotnisko DXB i port lotniczy DWC. Przedstawiamy najważniejsze informacje.

dubaj lotnisko
Ocena

Dubaj to miasto, które co roku przyciąga turystów z całego świata. Ogromne wieżowe, autostrady po 6 pasach i ogromne centra rozrywkowe i widowiskowe zachwycają swoim rozmachem i stopniem dopracowania technologicznego. Na turystów czekają także szerokie, piaszczyste plaże i ciepłe morze. Nic dziwnego, że tylko w 2021 roku Dubaj odwiedziło aż 7,28 mln turystów. Jak dotrzeć do technologicznej oazy pośrodku pustyni? Ogromny ruch turystyczny obsługują dwa międzynarodowe porty – Dubaj lotnisko DXB i port lotniczy Dubaj DWC.

Dubaj lotnisko – Dubai International Airport (DXB)

Planujesz odwiedzić samolotem? Lotnisko to ogromny międzynarodowy port, który znajduje się niecałe 4 km od centrum Dubaju. Największe lotnisko Zjednoczonych Emiratów Arabskich zajmuje wysokie 13 miejsce pod względem obsługi pasażerów na świecie. Lotnisko DXB jest głównym portem przesiadkowym dla rodzimych linii lotniczych Emirates, które obsługują ponad 60% przylotów i odlotów z lotniska w Dubaju. Przewoźnik doczekał się nawet własnego terminalu. Ciekawostką jest, że Terminal 3 jest największą tego typu budową na świecie. Ale czy powinno to dziwić? W końcu znajduje się na terenie Dubaju.

Lotnisko w Dubaju w liczbach – ile lotów obsługuje port lotniczy?

Jeśli chodzi o lotnisko, Dubaj wyróżnia się imponującą infrastrukturą i nowoczesną przestrzenią turystyczną. Lotnisko może obsłużyć ponad 90 milionów pasażerów rocznie. 140 różnych linii lotniczych oferuje połączenia do ponad 270 miejsc w różnych częściach świata. Lotnisko posiada 3 terminale, które obsługują ponad 6500 lotów tygodniowo. Ostatni z nich – terminal 3 został oddany do użytku w 2008 roku. W związku ze zwiększjącym się ruchem turystycznym zadecydowano o budowie nowego portu lotniczego Lotniska DWC, czyli Dubai World Central.

Dubaj lotnisko – udogodnienia

Co jeszcze warto wiedzieć o porcie lotniczym Dubaj? Lotnisko zebrało wiele prestiżowych nagród za profesjonalizm, znakomite usługi oraz nowoczesne rozwiązania i architekturę budynku. Obiekt został m.in. wyposażony w ogromną instalację kolektorów słonecznych, które obniżają zużycie energii w całym mieście aż o 30%. To ogromne zmniejszenie śladu węglowego. Na przylatujących i odlatujących pasażerów, czekają liczne udogodnienia, które umilają czas spędzony na lotnisku. W Dubai International Airport można znaleźć wiele luksusowych sklepów, punktów gastronomicznych, punktów usługowych oraz miejsc zapewniających rozrywkę. To swojego rodzaju miasto w mieście, a zarazem przedsmak tego, co czeka nas w samym Dubaju.

Lotnisko w Dubaju DWC – Dubai World Center. Tanie loty i popularne linie lotnicze

Dubai World Center lub inaczej Dubai Al Maktoum Airport to drugie lotnisko w Dubaju. Port rozpoczął swoją działalność w 2010 roku od połączeń typu cargo. W 2017 roku została ukończona infrastruktura, która umożliwia także obsługę połączeń pasażerskich. W odróżnieniu od DXB są to głównie tanie linie lotnicze. Największym przewoźnikiem jest linia lotnicza WizzAir, oferująca połączenia m.in. z Katowic lub Budapsztu. Lotnisko Dubaj DWC znajduje się około 50 km od centrum miasta. Dojazd możliwy jest również komunikacją miejską.

Jak dojechać z lotnisk do centrum Dubaju?

Dubaj lotnisko posiada dogodne połączenia z centrum. Główne lotnisko miasta Dubai International Airport obsługiwane jest przez czewoną linię metra. Na terenie lotniska znajdują się aż dwie stacje metra, jedna w terminalu 1, druga w terminalu 3. Czerwona linia łączy się na z zieloną, umożliwiając dojazd do historycznego centrum Dubaju, czyli dzielnic Bur Dubai oraz Deira.

Dojazd z Dubai Al Maktoum Airport jest nieco bardziej skomplikowany ze względu na odległość. Na podróżnych czekają dziennie i nocne autobusy, które dowożą ich do stacji metra Ibn Batutta, skąd dalej można pojechać pociągiem linii czerwonej do centrum. Podróż zajmuje około 40 minut. Na obu lotniskach czekają także liczne taksówki.

Międzynarodowy port w Dubaju zachwycają rozmachem oraz ogromną przepustowością. Jak wszystkie nowoczesne obiekty w mieście Dubaj, lotnisko wyróżnia się architekturą oraz ogromną powierzchnią. Ta pozorna megalomania odpowiada jednak rzeczywistym potrzebom ruchu turystycznego. Nie zapominajmy, że Dubaj należy do jednych z najchętniej odwiedzanych miast na świecie.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *