Atrakcje północnej Hiszpanii – odwiedź Cantabrię!

Cantabria to miasto i prowincja położone w północnej części Hiszpanii nad Zatoką Biskajską. Ten niezwykle interesujący turystycznie region przyciąga turystów walorami przyrody. Jakie punkty na mapie Cantabrii trzeba odwiedzić? Sprawdź!

cantabria

Prowincja Cantabria razem z wybrzeżem Costa de Cantabria tworzą urokliwy region, który malowniczymi górskimi krajobrazami, a jednocześnie piaszczystymi plażami przyciąga setki turystów. W pobliżu znajdują się bowiem Góry Kantabryjskie, których najwyższy szczyt wznosi się na wysokość 2648 m n.p.m. Dlaczego warto spędzić tu urlop? Przeczytaj, by się przekonać!

Najpiękniejsze plaże na Costa de Cantabria

Tutejsze wybrzeże idealnie nadaje się do wakacyjnego wypoczynku dla całej rodziny. Do najbardziej malowniczych plaż zaliczają się m.in.:

 • Playa de Brazomar;
 • Playa del Sardinero;
 • Playa de Langre;
 • Playa de Comillas;
 • Playa de Cuchia;
 • Playa de Berria;
 • Playa de la Salvé.

 

Łącznie na wybrzeżu Costa de Cantabria jest ich aż 90! Co więcej, znajduje się tam doskonale rozbudowana baza noclegowa zarówno dla turystów zamożnych, jak i tych z mniejszym budżetem. Ciekawym rozwiązaniem, z którego chętnie korzystają przyjezdni, jest wynajęcie domku tuż przy plaży. 

Zobacz też:
Czemu warto odwiedzić Gwadalkiwir w Hiszpanii? Poznaj przydatne informacje do wykorzystania podczas planowania wyjazdu!

Santander – największe miasto na wybrzeżu Cantabria

Santander to miasto portowe położone między Bordeaux a La Coruñą. Nie znajdziesz tam zbyt wielu zabytkowych obiektów, ponieważ miejscowość doświadczyła dwóch poważnych pożarów w XIX i XX wieku. W 1941 roku doszło do spalenia cennej starówki miasta. Tym, co udało się uratować, była m.in. gotycka katedra z XIII wieku. Najciekawszym tu obiektem jest Palacio de la Magdalena, w którym mieściła się dawniej letnia rezydencja króla Alfonsa XIII i jego żony. 

W pobliżu miasta Santander w prowincji Cantabria możesz wypoczywać na plażach, takich jak:

 • Playa del Sardinero (El Sardinero) – uznawana za jedną z najczystszych plaż europejskich;
 • Playa del Bikini – niewielka plaża położona wśród skał;
 • Playa de la Magdalena – ciągnąca się w stronę miasta na półwyspie, na którym znajduje się Pałac Magdaleny;
 • Playa de Langre – plaża otoczona klifami, na której najczęściej można spotkać surferów i nudystów.

Jaskinia Altamira w Górach Kantabryjskich

Nieopodal miejscowości Santillana del Mar w Górach Kantabryjskich znajduje się słynna krasowa jaskinia Altamira. Za jej odkrywcę uważa się Modesto Cubillasa, który miał tego dokonać w 1868 roku. We wnętrzu Altamiry podziwiać można rysunki pochodzące z kultury magdaleńskiej. Malowidła te uznawane są za jedno z najważniejszych dzieł sztuki górnopaleolitycznej. W 1985 roku jaskinia Altamira została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. 

Zobacz też:
Murcja nazywana również „sadem Europy” – co ciekawego ma do zaoferowania miasto i cały region?

Czy jaskinię Altamira w prowincji Cantabria można zwiedzać?

Niestety, w wyniku zbyt czystej obecności ludzi we wnętrzu groty rysunki zaczęły niszczeć, dlatego na jakiś czas zamknięto ją dla ruchu turystycznego. W kilka lat później otwarto ją ponownie, jednak z dziennymi ograniczeniami dotyczącymi odwiedzin. Aby mieć pewność, że podczas wycieczki do Hiszpanii, a konkretnie do Cantabrii, zobaczysz malunki w jaskini Altamira, musisz zarezerwować bilet wstępu o wiele wcześniej. W pewnym momencie trzeba było kupować wejściówki na trzy lata przed planowanym wyjazdem!

 

To tylko kilka wybranych atrakcji prowincji Cantabria, na które warto zwrócić uwagę. Jeśli już zajrzysz w te rejony, zwiedź małe miejscowości wybrzeża, w których znajdziesz szereg zabytków z różnych epok i stylów!, a także plaże doskonale na rodzinny pobyt.

 


Zobacz też:

Zobacz też:
Gijón – miasto w Hiszpanii o rzymskiej proweniencji. Jakimi atrakcjami przyciąga turystów?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.