Aleksandria niegdyś kulturalna stolica Egiptu, dzisiaj światowa atrakcja turystyczna z uwagi na przeszłość i Bibliotekę Aleksandryjską. Dowiedz się więcej na temat tego miejsca.
Aleksandria została założona w 331 r. p.n.e. przez 25-letniego Aleksandra Wielkiego. Górująca nad nią latarnia morska Pharos, oznaczająca wejście do starożytnego portu, była jednym z Siedmiu Cudów Świata, a jej Wielką Bibliotekę uważano za archiwum starożytnej wiedzy. Niestety, los zadał miastu serię okrutnych ciosów. Faros upadła i Wielka Biblioteka została podpalona. Część starożytnego miasta zniknęła pod wodą, a część pod nowoczesnym miastem, dlatego niewiele jest widocznych pozostałości bogatej przeszłości Aleksandrii.
XIX wiek zapoczątkował kosmopolityczną przemianę i renesans, wtedy Aleksandria stała się jednym z kluczowych centrów handlowych regionu Morza Śródziemnego. To odrodzenie przerwał w latach pięćdziesiątych nacjonalizm prezydenta Nasera. Dziś imponująca nowoczesna biblioteka Aleksandrii znajduje się pośród wyblakłych pozostałości niegdyś wspaniałej nadmorskiej promenady Corniche, jako symbol ostatniego wcielenia miasta jako kulturalnej stolicy Egiptu.
Starożytna biblioteka Aleksandrii
Starożytna biblioteka Aleksandrii była jedną z najwspanialszych ze wszystkich klasycznych instytucji i chociaż może wydawać się herkulesowym zadaniem, nowa Bibliotheca Alexandrina radzi sobie z tym z godnością. Otwarty w 2002 roku, ten imponujący obiekt nowoczesnej architektury jest świadomą próbą ponownego rozpalenia blasku pierwotnego centrum nauki i kultury w mieście. Kompleks stał się jednym z głównych miejsc kulturalnych Egiptu i sceną dla wielu międzynarodowych wykonawców, a także jest domem dla kolekcji wspaniałych muzeów.
Budowla przybiera formę gigantycznego, ustawionego pod kątem dysku osadzonego w ziemi, przywołującego drugie słońce wschodzące z Morza Śródziemnego. Granitowe ściany zewnętrzne są wyrzeźbione z literami, piktogramami, hieroglifami i symbolami z ponad 120 różnych ludzkich pism. Wewnątrz oszałamiająca główna czytelnia może pomieścić osiem milionów książek i 2500 czytelników pod spadzistym dachem, z oknami specjalnie zaprojektowanymi, aby wpuszczać światło słoneczne, jednocześnie zatrzymywać promienie, które mogłyby zaszkodzić kolekcji.
Oprócz niezwykle imponującej czytelni głównej znajdują się tu cztery specjalistyczne biblioteki (dziecięca dla dzieci w wieku od 6 do 11 lat; młodzieżowa dla dzieci w wieku 11-17 lat; multimedialna; biblioteka dla niewidomych), a także ogromny wachlarz innych atrakcji. Wewnątrz funkcjonują cztery stałe muzea, planetarium, centrum konferencyjne, szereg wystaw czasowych i stałych oraz bogaty program wydarzeń. Aby w pełni poznać tę godną uwagi atrakcję, należy przeznaczyć na zwiedzanie pół dnia. Aby tylko zobaczyć zachwycającą główną czytelnię i zrobić szybką przechadzkę po obiekcie potrzebujesz około godziny.
Muzea w Bibliotece Aleksandryjskiej
Biblioteka znajduje się bezpośrednio nad brzegiem morza, ale główne wejście i kasa biletowa znajdują się z tyłu kompleksu. Wszystkie torby i plecaki należy zostawić przy wejściu, ale można wnieść do środka aparat i portfel. Dwa z muzeów w środku mają indywidualne bilety wstępu, które kupuje się je w budynku obok muzeów.
Muzeum Starożytności
Muzeum Starożytności ma dobrze wyselekcjonowaną wystawę artefaktów wyselekcjonowanych z miejsc w całym Egipcie, które pochodzą od okresu faraońskiego przez okresy greckie i rzymskie, a także do ery bizantyjskiej i islamskiej. Istnieje wspaniała kolekcja kolorowych masek pogrzebowych z II wieku, misternie zdobionych skrzyń na mumię i fajansowych niebieskich shabti (posągów pogrzebowych) oraz kilka wspaniałych posągów z epoki greckiej.
Muzeum Rękopisów
Następnie udaj się do Muzeum Rękopisów, które zawiera niewielką, ale pięknie wyeksponowaną kolekcję starożytnych tekstów i księgi, w tym kopię jedynego zachowanego zwoju ze starożytnej biblioteki Aleksandrii. Obok znajduje się wspaniała wystawa Impressions of Alexandria, która znakomicie dokumentuje długą historię miasta za pomocą rysunków, map i wczesnych fotografii.
Galeria sztuka
Można zwiedzać sale wystawowe Bibliotheca, które prezentują prace współczesnych artystów arabskich, a także są domem dla fascynującej kolekcji dziedzictwa ze wspaniale wyeksponowanymi tkaninami, sztuką ludową i arabskim sprzętem naukowym z okresu średniowiecza. Świat Shadiego Abdela Salama (kultowego reżysera, scenarzysty i scenografa urodzonego w Aleksandrii) pokazuje jego wspaniałe rysunki planów filmowych. Jego najsłynniejszy film, „Noc odliczania lat” (po arabsku „Al Momia”) i inne filmy są regularnie pokazywane w godzinach popołudniowych. Jest też program wideo o historii Egiptu o nazwie Culturama, wyświetlany na dziewięciu ekranach.
Planetarium w Biblioteki Aleksandryjskiej
Planetarium to futurystyczna, oświetlona neonami kula, wyłaniająca się na placu przed biblioteką niczym mini Gwiazda Śmierci z Gwiezdnych Wojen. Wyświetlane są tam filmy 3D skupiające się na eksploracji kosmosu, świecie przyrody i historii Egiptu, wszystkie mające na celu edukację dzieci (program dostępny jest na stronie internetowej). Znajduje się tam również Exploratorium, a także Muzeum Historii Nauki pod spodem, również skierowane do grup egipskich dzieci w wieku szkolnym. Muzeum popularyzuje trzy kluczowe epoki historyczne – Egipt faraoński, hellenistyczną Aleksandrię i epokę islamu.
Wycieczki po Bibliotece Aleksandryjskiej odbywają się co 45 minut w języku angielskim między 11:45 a 16:30 od niedzieli do czwartku oraz w soboty od 12:10 do 15:00. Należy pamiętać, że chociaż biblioteka oferuje szeroką gamę zajęć i rozrywek przyjaznych dzieciom, to dzieci poniżej szóstego roku życia nie są wpuszczane do sali bibliotecznej.
Miasto Aleksandria niegdyś była znaczącym ośrodkiem życia naukowego, handlu i kultury Egiptu. Biblioteka Aleksandryjska, która była częścią Muzeum Aleksandryjskiego, nieustannie rozsławia miasto na cały świat, czyniąc z niego turystyczną atrakcję.
Zaplanuj swoją podróż!
Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!
W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!
Tanie loty – bilety na samolot
Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!
Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.
Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.
Zabezpiecz swoją podróż
Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.
Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe
GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!
Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety