Abydos, znane również jako Abdżu, niegdyś było sporym centrum osadniczym Górnego Egiptu. Obecnie możemy w nim zwiedzać ruiny świątyni, grób faraona czy antyczny cmentarz. Ważnym zabytkiem jest również tzw. lista z Abydos, czyli spis władców Egiptu.
Abydos – historia
Nie wiadomo, kiedy dokładnie powstało miasto, jednak już w okresie Nagada II (około 3500 – 3200r. p.n.e.) stanowiło centrum osadnicze. O długiej historii Abydos świadczy również nekropola, czyli starożytny cmentarz zwany Umm el-Qaab. To właśnie tutaj odkryto grobowce władców z I i II dynastii, a nawet – z tzw. dynastii 0. W późniejszym czasie (około 1000 lat później) Abydos stało się miejscem kultu boga Ozyrysa. Według starożytnych wierzeń Egipcjan, to tutaj Izyda, czyli żona Ozyrysa, pochowała szczątki swego ukochanego.
Abydos – co można zobaczyć w mieście?
Główną atrakcją jest Wielka Świątynia Setiego I. Według archeologów została przebudowana w latach 1300-1233 p.n.e. Sanktuarium jest złożone z 7 kaplic. Każda jest poświęcona innemu bogu: Ozyrysowi, Izydzie, Horusowi, Amonowi, Ptahowi, Re-Horachtowi oraz Setowi. Abydos słynie z reliefu umieszczonego na jednej ze ścian tej świątyni. Lista władców zawierała 76, ułożonych chronologicznie imion. Jest cennym źródłem historycznej wiedzy. Z tego względu została skopiowana i umieszczona w londyńskim Muzeum Brytyjskim.
Cmentarze i grobowce
Ważnym miejscem dla Abydos jest również grób faraona Dżera, który tysiące lat później zaczęto czcić, uważając go za miejsce pochówku samego Ozyrysa. Cmentarz został założony na płaskowyżu pustynnym, zaraz przy kończącej się dolinie skalnej, którą Egipcjanie uważali niegdyś za bramę w zaświaty. Na cmentarzu odkryto grób tzw. Skorpiona I, czyli władcy predynastycznego, którego imię poznano dzięki liście z Abydos. Świetnie zachowały się również niektóre stele, czyli ozdobne płaskorzeźby. Jedna z nich – należąca do faraona Dżeta – została przewieziona do paryskiego Luwru.
Abydos – podsumowanie
Abydos jest ważnym ośrodkiem historycznym. To dzięki zabytkom z tego miasta udało się ustalić chronologicznie władców i królów starożytnego Egiptu. Obecnie jest małą wioską, która skupia się wokół starożytnych budowli. Można tam zwiedzić Wielką Świątynię, a także cmentarze pełne królewskich grobowców. To świetne miejsce na jednodniową wycieczkę, dla wszystkich fanów pozostałości po starożytnych kulturach.
Dodaj komentarz