Zamek w Lublinie znajduje się tuż obok Starego Miasta. Okazały budynek zachwyca ciekawą architekturą, bogatą historią oraz wyjątkową ekspozycją. Mimo burzliwych dziejów znaczna część jego elementów zachowała się w doskonałym stanie, dzięki czemu budynek stanowi zabytek na skalę światową. Obecnie znajduje się tu także główny oddział Muzeum Narodowego w Lublinie.

Historia Zamku Królewskiego w Lublinie

Historia zamku w Lublinie sięga XII wieku i czasów Kazimierza Sprawiedliwego, który założył na ziemiach kasztelanii pierwszy gród. Postawiono tu wówczas rezydencjonalno-mieszkalną wieżę, która stała się pierwszym elementem murowanym zamku. Za czasów Kazimierza Wielkiego zabudowania powiększyły się o zamek z murem obronnym oraz pierwszy gotycki pałac królewski. Korzystna lokalizacja na szlaku królewski z Krakowa do Wilna sprawiła, że miasto i zamek zyskały na znaczeniu. Wychowywali się tu m.in. synowie Kazimierza Jagiellończyka.

W XVI wieku zamek w Lublinie poddano licznym przebudowom. Za czasów Zygmunta Starego wybudowano bramę z wieżą i czworoboczną basztę. Podwyższono również pałac królewski, który zyskał ozdobne attyki, wykonane przez znakomitych włoskich artystów. W tym okresie w zamku miały miejsca ważne historyczne wydarzenia jak podpisania aktu Unii Lubelskiej czy hołd lenny złożony Zygmuntowi II Augustowi przez księcia pruskiego Albrechta Fryderyka Hohenzollerna. W czasie powstania Chmielnickiego to właśnie z zamku w Lublinie działaniami wojennymi kierował król Jan Kazimierz.

W okresie zaborów zniesiono tu m.in. charakterystyczny gmach w stylu neogotyku, w którym przez ponad 128 lat mieściło się więzienie carskie, a następnie więziono tam członków ruchu komunistycznego, by po wojnie oddać budynek władzom sowieckim i Urzędowi Bezpieczeństwa Państwowego. Ostatecznie w 1954 roku więzienie zostało zlikwidowane, a zamek poddany renowacji. Od 1957 mieści się tu Muzeum Narodowe w Lublinie.

Zamek w Lublinie – zwiedzanie

Wejście na dziedziniec zamku jest darmowe. Wśród biletowanych atrakcji znajdują się m.in. średniowieczna kaplica w stylu gotyckim oraz wieża w stylu romańskim, która jest jednym z najstarszych zabytków na Lubelszczyźnie i pamięta jeszcze czasy Kazimierza Sprawiedliwego. Mury donżonu wznoszą się na 30 metrów w górę i skrywają spiralną klatkę schodową. Ze szczytu wieży rozpościera się piękny widok na Stare Miasto i dziedziniec zamkowy.

W Muzeum Narodowym na Zamku w Lublinie znajdują się wystawy stałe i czasowe oraz takie dzieła takiej klasy jak obrazy Jana Matejki czy Stanisława Wyspiańskiego. Wśród zbiorów muzeum znajdują się obiekty, z takich dziedzin jak:

 • archeologia;
 • szuka;
 • etnografia;
 • numizmatyka;
 • militaria.

Dodatkowo placówka posiada liczne zbiory biblioteczne i literacki. Obiekt oprócz klasycznego zwiedzania oferuje lekcje tematyczne oraz warsztaty grupowe.

Zamek w Lublinie – godziny otwarcia i ceny biletów

Odwiedzając zamek w Lublinie, można wykupić bilety na zwiedzanie poszczególnych atrakcji lub karnet obejmujący całą trasę zwiedzania. Wejście w cenie:

 • 40 zł za bilet normalny;
 • 30 zł za bilet ulgowy.

Na wieże i tarasy zamkowe można wejść codziennie od 9:00 do 21:00. Koszt biletów to:

 • 10 zł za bilet normalny;
 • 8 zł za bilet ulgowy.

Za możliwość zwiedzania zamku z przewodnikiem zapłacimy 30 zł.

Zwiedzanie Muzeum Narodowego na Zamku w Lublinie to koszt:

 • 20 zł za bilet normalny;
 • 15 zł za bilet ulgowy.

Muzeum udostępnia zbiory turystom w następujących godzinach:

 • 10-18 — w środy, czwartki i niedziele,
 • 10-19 — w soboty,
 • 11-19 — w piątki,
 • W poniedziałki muzeum jest zamknięte.

Zamek w Lublinie – perła w koronie

Zamek w Lublinie to jeden z najważniejszych zabytków na zamkowej mapie Polski. Zamek przez lata służył jako siedziba władców oraz miejsce wydarzeń o historycznym znaczeniu. Współcześnie daje możliwość podziwiania średniowiecznej architektury oraz bogatych zbiorów Muzeum Narodowego.


Zobacz też:

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety