Zamek w Lublinie – zwiedzanie muzeum i pałacu królewskiego

Zamek w Lublinie to wyjątkowo zabytek na mapie Polski. Budynek przez lata służył królom Polski. To w jego murach podpisana aktu Unii Lubelskiej. Co warto wiedzieć o historii zamku i na co zwrócić uwagę podczas zwiedzania?

zamek w lublinie

Zamek w Lublinie znajduje się tuż obok Starego Miasta. Okazały budynek zachwyca ciekawą architekturą, bogatą historią oraz wyjątkową ekspozycją. Mimo burzliwych dziejów znaczna część jego elementów zachowała się w doskonałym stanie, dzięki czemu budynek stanowi zabytek na skalę światową. Obecnie znajduje się tu także główny oddział Muzeum Narodowego w Lublinie.

Historia Zamku Królewskiego w Lublinie

Historia zamku w Lublinie sięga XII wieku i czasów Kazimierza Sprawiedliwego, który założył na ziemiach kasztelanii pierwszy gród. Postawiono tu wówczas rezydencjonalno-mieszkalną wieżę, która stała się pierwszym elementem murowanym zamku. Za czasów Kazimierza Wielkiego zabudowania powiększyły się o zamek z murem obronnym oraz pierwszy gotycki pałac królewski. Korzystna lokalizacja na szlaku królewski z Krakowa do Wilna sprawiła, że miasto i zamek zyskały na znaczeniu. Wychowywali się tu m.in. synowie Kazimierza Jagiellończyka.

W XVI wieku zamek w Lublinie poddano licznym przebudowom. Za czasów Zygmunta Starego wybudowano bramę z wieżą i czworoboczną basztę. Podwyższono również pałac królewski, który zyskał ozdobne attyki, wykonane przez znakomitych włoskich artystów. W tym okresie w zamku miały miejsca ważne historyczne wydarzenia jak podpisania aktu Unii Lubelskiej czy hołd lenny złożony Zygmuntowi II Augustowi przez księcia pruskiego Albrechta Fryderyka Hohenzollerna. W czasie powstania Chmielnickiego to właśnie z zamku w Lublinie działaniami wojennymi kierował król Jan Kazimierz.

Zobacz też:
Park Cytadela. Odpocznij w największym parku w Poznaniu

W okresie zaborów zniesiono tu m.in. charakterystyczny gmach w stylu neogotyku, w którym przez ponad 128 lat mieściło się więzienie carskie, a następnie więziono tam członków ruchu komunistycznego, by po wojnie oddać budynek władzom sowieckim i Urzędowi Bezpieczeństwa Państwowego. Ostatecznie w 1954 roku więzienie zostało zlikwidowane, a zamek poddany renowacji. Od 1957 mieści się tu Muzeum Narodowe w Lublinie.

Zamek w Lublinie – zwiedzanie

Wejście na dziedziniec zamku jest darmowe. Wśród biletowanych atrakcji znajdują się m.in. średniowieczna kaplica w stylu gotyckim oraz wieża w stylu romańskim, która jest jednym z najstarszych zabytków na Lubelszczyźnie i pamięta jeszcze czasy Kazimierza Sprawiedliwego. Mury donżonu wznoszą się na 30 metrów w górę i skrywają spiralną klatkę schodową. Ze szczytu wieży rozpościera się piękny widok na Stare Miasto i dziedziniec zamkowy.

W Muzeum Narodowym na Zamku w Lublinie znajdują się wystawy stałe i czasowe oraz takie dzieła takiej klasy jak obrazy Jana Matejki czy Stanisława Wyspiańskiego. Wśród zbiorów muzeum znajdują się obiekty, z takich dziedzin jak:

 • archeologia;
 • szuka;
 • etnografia;
 • numizmatyka;
 • militaria.

Dodatkowo placówka posiada liczne zbiory biblioteczne i literacki. Obiekt oprócz klasycznego zwiedzania oferuje lekcje tematyczne oraz warsztaty grupowe.

Zobacz też:
Piramida w Rapie - tajemniczy grobowiec rodu von Fahrenheit

Zamek w Lublinie – godziny otwarcia i ceny biletów

Odwiedzając zamek w Lublinie, można wykupić bilety na zwiedzanie poszczególnych atrakcji lub karnet obejmujący całą trasę zwiedzania. Wejście w cenie:

 • 40 zł za bilet normalny;
 • 30 zł za bilet ulgowy.

Na wieże i tarasy zamkowe można wejść codziennie od 9:00 do 21:00. Koszt biletów to:

 • 10 zł za bilet normalny;
 • 8 zł za bilet ulgowy.

Za możliwość zwiedzania zamku z przewodnikiem zapłacimy 30 zł.

Zwiedzanie Muzeum Narodowego na Zamku w Lublinie to koszt:

 • 20 zł za bilet normalny;
 • 15 zł za bilet ulgowy.

Muzeum udostępnia zbiory turystom w następujących godzinach:

 • 10-18 — w środy, czwartki i niedziele,
 • 10-19 — w soboty,
 • 11-19 — w piątki,
 • W poniedziałki muzeum jest zamknięte.

Zamek w Lublinie – perła w koronie

Zamek w Lublinie to jeden z najważniejszych zabytków na zamkowej mapie Polski. Zamek przez lata służył jako siedziba władców oraz miejsce wydarzeń o historycznym znaczeniu. Współcześnie daje możliwość podziwiania średniowiecznej architektury oraz bogatych zbiorów Muzeum Narodowego.


Zobacz też:

Zobacz też:
Województwo dolnośląskie. Malownicze krajobrazy i urokliwe uzdrowiska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *