Waitomo Glowworm Caves – ceny biletów, atrakcje. Zobacz jaskinię Waitomo ze świecącymi robaczkami w Nowej Zelandii!

Waitomo Glowworm Caves to popularna nazwa jednej z pieczar w kompleksie Waitomo. Turyści odwiedzający Nową Zelandię znają ją jako jaskinię świecących robaczków. Zobacz, ile kosztują bilety i jakie atrakcje czekają na ciebie w Waitomo Glowworm Cave!

waitomo glowworm caves
Ocena

Cały zespół jaskiń znajduje się na Wyspie Północnej, w regionie Waikato. Maorysi wiedzieli o nim od wieków, jednak dopiero na przełomie XIX i XX wieku stał się atrakcją turystyczną. Za „odkrywców” Waitomo Glowworm Caves uważa się lokalnego wodza Tane’a Tinoraua oraz brytyjskiego geodetę Freda Mace’a. W 1906 roku rząd Nowej Zelandii przejął kompleks ze świecącymi robaczkami, a w roku 1989 jaskinie wróciły pod zarządzanie miejscowej społeczności – w tym rodziny Tinorau. Wycieczka po grocie łączy piesze zwiedzanie ze spływem łodzią. Wewnątrz Waitomo Caves czekają również specjalne trasy fotograficzne oraz raftingowe.

Waitomo Glowworm Caves – dlaczego warto ją zobaczyć?

waitomo glowworm caves jaskinia

Największą atrakcją jaskiń Waitomo Glowworm Caves jest niezwykłe, naturalne światło w bladoniebieskim kolorze. Emitują je larwy muchówki Arachnocampa luminosa z rodziny bedliszkowatych (grzybiarkowatych). Te małe owady tworzą pajęczyny na sklepieniu, a dzięki bioluminescencji wabią w pułapkę swoje ofiary.kup bilety

Widok tysięcy, a może i milionów światełek w kompletnej ciemności jest spektakularny, co doskonale prezentują fotografie i filmy z tego miejsca. Niestety, turyści odwiedzający Waitomo Glowworm Caves nie mogą robić własnych zdjęć. Jest to możliwe w pozostałych jaskiniach należących do zespołu.

Spływy czarnymi wodami Waitomo Glowworm Caves

waitomo glowworm caves przejście

Larwy to nie jedyne atrakcje, jakie przygotowano dla turystów. Na miłośników mocnych wrażeń czekają trasy raftingowe – pokonywane jednak na dętce, a nie pontonem. Gospodarze jaskiń zapewniają wszelki niezbędny sprzęt – kask, piankę chroniącą ubranie przed przemoknięciem oraz specjalne kalosze. Mimo tego należy założyć stroje kąpielowe i zabrać własne ręczniki. Jeśli chcesz, możesz wziąć również żel lub mydło – po zakończeniu emocjonującej, a przy tym wyczerpującej przygody w podziemnych jaskiniach, każdy uczestnik ma możliwość wzięcia prysznica.

 

Jak się przygotować do spływu?

waitomo glowworm caves sufit

Przed spływem każdy musi przejść podstawowy trening, przygotowujący do wyzwań. Na 2 trasach raftingowych Waitomo Glowworm Caves – czyli w „Czarnym Labiryncie” (3 h) i w „Czarnej Otchłani” (5 h) – czekają:

 • mroczne pieczary;
 • mniej lub bardziej wartkie strumienie;
 • stosunkowo niewielkie, podziemne wodospady;
 • zjazdy na linie;
 • kolejne groty ze świecącymi robaczkami.

Nie czekaj, kup bilet online już teraz!

Kompleks jaskiń Waitomo tworzą także Aranuri oraz Ruakuri

waitomo glowworm caves wejście do jaskini

Zgodnie ze słowami gospodarzy jest jednym z najbardziej zróżnicowanych w Nowej Zelandii. Sięga ok. 80 metrów poniżej poziomu gruntu, a wewnątrz panuje stała temperatura przez cały rok, oscylująca wokół 16–17°C. Na wyprawę wystarczy zabrać ciepłe okrycie wierzchnie oraz wygodne buty. Poza Glowworm Caves, w kompleksie Waitomo znajdują się także:

 • Aranuri Cave – jaskinia wymieniana w kilku maoryskich mitach i legendach. Wyróżnia się niezwykłym bogactwem formacji skalnych i wapiennych. Pieczary Aranuri mają niezwykłe kolory, od standardowej dla form krasowych bieli po brązy i róże;
 • Ruakuri Cave – tutaj świecące robaczki znajdują się dosłownie na wyciągnięcie ręki (naturalnie nie należy ich dotykać). W jaskini Ruakuri możesz zrobić zdjęcia, a przewodnicy przybliżą ci życie tych fascynujących stworzeń. Trasę zwiedzania przystosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych.kup bilety

Jaskinia Waitomo Glowworm Caves – najważniejsze informacje dla turystów

waitomo glowworm caves świetliki

 

Waitomo Glowworm Caves – adres 39 Waitomo Village Road, Waitomo Caves 3977, Nowa Zelandia
Waitomo Glowworm Caves – godziny otwarcia Kolejne wycieczki do jaskini świecących robaczków wyruszają:
 • od czwartku do niedzieli – 10:00–15:30;
 • od poniedziałku do środy – zamknięte.
Waitomo Glowworm Caves – ceny biletów od 20 NZD — kup bilet
Waitomo Glowworm Caves – dojazd Szacunkowy czas dojazdu do Waitomo Glowworm Caves:
 • 2 h z Auckland;
 • 2 h z Rotoura;
 • 1,5 h z Hamilton.
Waitomo Glowworm Caves – dostępność dla osób niepełnosprawnych Jaskinia świecących robaczków jest niedostępna dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.
W całym kompleksie Waitomo jedynie Ruakuri Cave pozwala niepełnosprawnym na swobodne zwiedzanie, a także wejście z wózkiem dziecięcym.
Waitomo Glowworm Caves – strona www https://www.waitomo.com/

 

Waitomo Caves zapewniają doznania jedyne w swoim rodzaju. To prawdziwie magiczne miejsce, niczym żywcem wyjęte z filmu fantasy – podobnie jak cała Nowa Zelandia. Spodoba się nie tylko miłośnikom przyrody i pięknych widoków, ale też amatorom mocniejszych doznań. Miałeś okazję odwiedzić Waitomo Glowworm Caves? Podzieli się swoimi wrażeniami w komentarzu!


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *