Hobbiton w Nowej Zelandii – atrakcje, ceny biletów, eventy w Shire. Poznaj plan filmowy „Władcy Pierścieni” i „Hobbita”!

Nowozelandzki Hobbiton to jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych tego pięknego kraju. Rzesze fanów na całym świecie pragną odwiedzić wioskę hobbitów, którą znają z filmów Petera Jacksona oraz powieści J.R.R. Tolkiena. Co można robić w Hobbitonie i ile trzeba zapłacić za dostępne przyjemności?

hobbiton
Ocena

Książki Tolkiena słyną z niesamowicie rozbudowanego świata przedstawionego Śródziemia. Sielski Hobbiton znajdował się w Zachodniej Ćwiartce zamieszkałego przez niziołków Shire. Peter Jackson znalazł idealny plan zdjęciowy na owczej farmie Russella Alexandra, położonej w rodzinnej Nowej Zelandii. Dziś filmowy Hobbiton przyciąga tłumy turystów z całego świata, a właściciel dba o kolejne atrakcje dla gości. Możesz liczyć m.in. na wycieczkę z przewodnikiem, gospodę serwującą lokalne piwa i inne specjały, a także szereg wydarzeń cyklicznych oraz możliwość zorganizowania prywatnej imprezy.

Jak powstał Hobbiton – historia planu filmowego Petera Jacksona

hobbiton wejście zielone drzwi

Trudno o lepszą scenerię dla krągłych pagórków i zielonych pastwisk Hobbitonu, niż farma owiec położona z dala od cywilizacji. Słynny reżyser znalazł doskonałe plenery w regionie Waikato na Wyspie Północnej, nieopodal miejscowości Matamata. Na terenach o powierzchni 1250 akrów, należących do Russella Alexandra, powstały zdjęcia z pejzażami Shire. Po nakręceniu trylogii „Władcy Pierścieni” – zgodnie z życzeniem farmera – wioskę rozebrano, pozostawiając na miejscu jedynie 17 sklejek ze scenografii.kup bilety

Wielki sukces fantastycznego uniwersum

Filmy odniosły ogromny sukces, a Śródziemie z hobbitami, elfami, krasnoludami czy smokami stało się maszynką do zarabiania pieniędzy. Nie inaczej było z Hobbitonem. Na farmę Alexandra ściągały coraz liczniejsze grupy fanów, właściciel jednak nie miał im nic do zaoferowania. Dlatego kiedy Jackson wrócił do niego, by stworzyć adaptację przygód Bilba opisanych przez J.R.R. Tolkiena w książce „Hobbit, czyli tam i z powrotem”, farmer zażądał pozostawienia wszystkich elementów scenografii oraz rekwizytów w Hobbitonie.

Zanurz się w świat Tolkiena i podziwiaj Hobbiton na żywo — kup bilety online!

Atrakcje Hobbitonu – filmowego Shire z trylogii „Władcy Pierścieni” i „Hobbita”

hobbiton nazwa miejsca

 

Baśniowy zakątek wykreowano z niezwykłą dbałością o detale. Wszystko wygląda tak samo, jak w pierwszej scenie filmu, kiedy Frodo spotyka Gandalfa i razem wjeżdżają do wioski. Dzięki staraniom właściciela Hobbiton pozostaje fantastyczny i wciąż rozrasta się o nowe atrakcje. Lista propozycji obejmuje:

 • oprowadzanie po Hobbitonie przez przewodnika, zwieńczone wizytą w Gospodzie pod Zielonym Smokiem (Hobbiton Movie Set Tour);
 • wieczorne zwiedzanie Shire, połączone z obfitym poczęstunkiem (Evening Banquet Tour);
 • poranna wycieczka po Hobbitonie wraz z pysznym drugim śniadaniem (Second Breakfest Tour);
 • cykliczne eventy;
 • prywatne przyjęcia, wesela, imprezy integracyjne itp.

44 norki hobbitów

Największym zainteresowaniem cieszy się oczywiście Bag End, w którym mieszkali Frodo i Bilbo Baggins. Niestety, wszystkie norki w Hobbitonie są zamknięte lub niemal całkowicie opustoszałe. Sceny wewnątrz domków hobbitów kręcono w studiu filmowym. Pamiątkowa fotka na ganku to punkt obowiązkowy, nawet jeśli nie ma szans, by wzorem filmowego Gandalfa uderzyć głową w świecznik.

Green Dragon Inn – Gospoda pod Zielonym Smokiem

hobbiton pagórki

Hobbici słynęli z zamiłowania do dobrego jedzenia oraz życia towarzyskiego. Dlatego ta znana z książek karczma jest miejscem, wokół którego kręci się cały Hobbiton. Wizyta w Gospodzie Pod Zielonym Smokiem stanowi istotny punkt programu każdej wycieczki. Jej znakiem firmowym są rzemieślnicze piwa (w tym imbirowe) oraz rozbudowane menu, pełne przysmaków z Nowej Zelandii oraz potraw znanych z twórczości Tolkiena.

Młyn i The Shire’s Rest Cafe

hobbiton most

Każda przygoda ma swój początek. Jeżeli kupisz bilet do Hobbitonu, twoja wyprawa zacznie się w The Shire’s Rest – kameralnej kawiarni z przekąskami, skąd wyruszają kolejne tury oprowadzanych wycieczek. W bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się The Hub, czyli minicentrum noclegowo-konferencyjne. Hobbiton cały czas jest rozbudowywany, o czym świadczy obecność Młyna. Pierwotnie służył jako mniejszy lokal gastronomiczny pod imprezy prywatne, ale właściciel zapowiada zorganizowanie tu kolejnych atrakcji do nowych programów zwiedzania.

 

Imprezy i wydarzenia sezonowe w Hobbitonie

hobbiton dom hobbita

Fani Władcy Pierścieni mogą odwiedzić Hobbiton przy następujących okazjach specjalnych:

 • Międzynarodowy Dzień Hobbita (International Hobbit Day), obchodzony 22 września;
 • Hobbitoński Festiwal Piwa, urządzany kilka razy w ciągu roku (Hobbiton Movie Set Beer Festival);
 • Maraton Niziołków Śródziemia – biegi z nagrodami po różnych trasach i dystansach (Middle-earth Halfling Marathon).kup bilety

Hobbiton w Nowej Zelandii – najważniejsze informacje dla fanów Tolkiena i Śródziemia

hobbiton domek

Hobbiton – adres 501 Buckland Road, Hinuera, Matamata 3472, Nowa Zelandia
Hobbiton – godziny otwarcia
 • minimum 5 wycieczek dziennie przez 7 dni w tygodniu;
 • godziny wyjść z The Shire’s Rest są ruchome, zależą od sezonu, pory roku oraz liczby rezerwacji;
 • dział obsługi klienta w Hobbitonie pracuje od 9:00 do 16:30 czasu nowozelandzkiego.
Hobbiton – ceny biletów od 44 NZD — kup bilety
Hobbiton – dojazd Punkt zbiórki wycieczek znajduje się ok. 15 minut od centrum miasta. Dojazd do Matamata zajmuje:
 • 2 h z Auckland (droga 27);
 • 1,5 h z Waitomo (3, 1 i 29) i Taupo (1 i 27);
 • 45 min z miejscowości Hamilton (1 i 29), Tauranga (29) oraz Rotorua (5 i 27). 
Hobbiton – dostępność dla osób niepełnosprawnych Tak, ale z ograniczeniami.
Właściciel zaleca, aby w rezerwacji wycieczki po Hobbitonie określić rodzaj i stopień niepełnosprawności, by mógł przygotować stosowną pomoc.
Hobbiton – strona www https://www.hobbitontours.com/

 

Czy warto odwiedzić Hobbiton? Dla fanów Władcy Pierścieni, którzy odwiedzają Nową Zelandię, taka wycieczka wydaje się pozycją obowiązkową. Pozostałych turystów mogą skusić tutejsze smakołyki i napitki serwowane w pięknie stylizowanej gospodzie. Mieliście okazję zwiedzić to miejsce, poczuć się niczym hobbit w tolkienowskim Śródziemiu? Opiszcie swoje wrażenia z Matamata i wioski Hobbiton w komentarzach!


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *