Tunis – stolica Tunezji. Co warto wiedzieć?

Tunis jest stolicą Tunezji, a także największym miastem w kraju z populacją ponad 600 tys. osób. Miasto położone jest na północno-wschodnim wybrzeżu Tunezji, w pobliżu jeziora Tunis i rzeki Medjerda. Z jakich atrakcji słynie to miejsce? Odpowiadamy!

tunis

Tunis ma długą historię sięgającą czasów starożytnych. Był ważnym ośrodkiem handlu i kultury w czasach Imperium Rzymskiego. Obecnie Tunis jest nowoczesną metropolią z kwitnącą gospodarką i bogatym dziedzictwem kulturowym. W mieście znajdują się liczne muzea i zabytki, a także tętniąca życiem scena artystyczna. Tunis jest również popularnym miejscem turystycznym, ze swoim słonecznym śródziemnomorskim klimatem, pięknymi plażami i śródziemnomorską kuchnią. Czytaj dalej!

Stolica Tunezji – podstawowe informacje

Tunezja, oficjalnie Republika Tunezyjska, to suwerenne państwo w Afryce Północnej, graniczące od północy z Morzem Śródziemnym, od zachodu z Algierią, a od południowego wschodu z Libią.

Liczba mieszkańców Tunisu, stolicy kraju, wynosi ponad 600 tys. osób. Językiem urzędowym Tunezji jest arabski, a lokalnym dialektem – arabski tunezyjski. Język francuski jest również powszechnie używany w Tunezji ze względu na jej historię jako francuskiego protektoratu.

W 1881 r. Tunezja została francuskim protektoratem, a w 1956 r. uzyskała niepodległość. Po tym jak służyła jako stolica afrykańskiego Królestwa Aghlabidów, Tunis był siedzibą zamożnej dynastii Hafsydów. W XIV wieku stał się stolicą Królestwa Tunisu. Miasto było również siedzibą Zakonu Asasynów.

Jaka jest historia Tunezji i jej stolicy?

Tunis został założony jako punkt handlowy przez Fenicjan w VIII wieku p.n.e. Stał się kolonią rzymską w II wieku p.n.e. Tunis był rządzony przez arabskie dynastie muzułmańskie od VII wieku n.e. do XIII wieku n.e. Został podbity przez Francuzów w 1881 roku i stał się francuskim protektoratem. Tunezyjski nacjonalizm doprowadził do niepodległości od Francji w 1956 roku. Tunis jest miejscem narodzin Arabskiej Wiosny, która rozpoczęła się od protestów przeciwko korupcji i bezrobociu w 2010 roku.
Współczesny Maghreb (określenie stosowane przez Arabów w stosunku do regionu północno-zachodniej Afryki, powstałe w czasie ekspansji arabskiej w średniowieczu) powstał w wyniku rozpadu Imperium Osmańskiego po I wojnie światowej.
Tunis jako teren zasiedlony przez cudzoziemców był miejscem działalności warsztatowej i morskiej co najmniej od VIII wieku p.n.e. W II wieku p.n.e. był zamieszkiwany przez Berberów. Na jego terenach prowadzono działalność handlową z innymi portami na Morzu Śródziemnym.
Ze względu na swoje położenie Tunis służył jako ośrodek handlu niewolnikami i piractwa. W okresie panowania osmańskiego był znany jako „lśniące miasto” ze względu na piękną architekturę i luksusowe towary.
W XIX wieku Tunis był stolicą protektoratu Tunezji. Miasto szybko rosło pod rządami Francji, z populacji około 50 tys. mieszkańców w 1881 roku do 400 tys. w 1914 roku.
Tunis przeżył mroczny okres w swojej historii wraz z okupacją przez mocarstwa Osi podczas II wojny światowej. Miasto zostało wyzwolone przez aliantów w maju 1943 roku.
Po wojnie Tunis stał się stolicą niepodległej Tunezji. Rozwój miasta był napędzany przez budowę nowego portu i rozwój turystyki. W latach 80. i 90. XX wieku w Tunisie nastąpił okres modernizacji gospodarczej i społecznej.

Jaki jest klimat Tunezji?

Na wybrzeżu panuje klimat śródziemnomorski, z łagodnymi, deszczowymi zimami i gorącymi, suchymi latami. W głębi lądu klimat jest bardziej suchy, a w kierunku południowym staje się coraz bardziej gorący i pustynny. Pustynia Sahara pokrywa dużą część południowej Tunezji. Opady deszczu są zmienne z roku na rok, a rolnictwo jest często uzależnione od dobrych zimowych deszczów.
Średnie temperatury w Tunezji wahają się od 18 °C w zimie do 30 °C w lecie. Tunezja otrzymuje średnio około 600 mm opadów rocznie, z czego większość przypada na zimę.

Jacy są mieszkańcy Tunezji?

Tunezja to państwo położone nad Morzem Śródziemnym w północnej Afryce. Mieszkańcy Tunezji są głównie pochodzenia arabskiego, berberyjskiego i włoskiego. Językami urzędowymi Tunezji są arabski i francuski. Liczba ludności Tunezji wynosi około 11 mln.
Tunezja jest krajem w dużej mierze muzułmańskim, a islam jest religią 98% ludności. Większość Tunezyjczyków to muzułmanie sunnici. W Tunezji jest niewielka mniejszość muzułmanów szyickich i chrześcijan.
Tunezja jest republiką z silnym systemem prezydenckim. Prezydent Tunezji jest głową państwa, a premier Tunezji jest szefem rządu. Tunezja ma jednoizbowy parlament zwany Zgromadzeniem Narodowym.
Gospodarka Tunezji jest zróżnicowana, a znaczącą rolę odgrywają w niej rolnictwo, turystyka, produkcja i górnictwo. Tunezja ma stosunkowo wysoki wskaźnik rozwoju społecznego i jest uważana za kraj o wysokim standardzie życia.
Mieszkańcy Tunezji są przyjaźni i gościnni. Tunezja jest bezpiecznym krajem do odwiedzenia i ma wiele do zaoferowania turystom, od śródziemnomorskich plaż po zabytkową Medinę.

Gospodarka Tunezji – informacje praktyczne

Tunezja ma zróżnicowaną gospodarkę, z ważnymi sektorami rolnymi, górniczymi, energetycznymi, turystycznymi i produkcyjnymi. Tunezja jest również członkiem Arab Maghreb Union (AMU), organizacji państw arabskich w północno-zachodniej Afryce.
Gospodarka Tunezji opiera się na mieszanym systemie przedsiębiorstw publicznych i prywatnych. Kraj ma duży sektor rolniczy, który stanowi około 15% PKB i zatrudnia około 30% siły roboczej. Tunezja ma również znaczący sektor górniczy i energetyczny, z rezerwami węglowodorów wynoszącymi około 4 mld baryłek. Sektor turystyczny jest kolejnym ważnym czynnikiem wpływającym na gospodarkę – Tunezja przyciąga około 7 mln turystów rocznie.
Sektor produkcji stanowi około 25% PKB i zatrudnia około 15% siły roboczej. W Tunezji znajduje się wiele dużych zakładów przemysłowych, w tym huta stali, kompleks petrochemiczny i kilka fabryk włókienniczych. Tunezja ma również dobrze rozwinięty sektor turystyczny, z wieloma kurortami wzdłuż linii brzegowej Morza Śródziemnego.
Gospodarka Tunezji w ostatnich latach szybko się rozwijała, a realny wzrost PKB wynosił średnio około 5% rocznie w latach 2010–2017. Kraj ma dużą nadwyżkę handlową i dodatni bilans płatniczy. Głównymi partnerami eksportowymi Tunezji są Francja, Włochy, Niemcy i Wielka Brytania.

Muzeum Bardo, amfiteatr El Jem i inne ciekawe miejsca

Tunezja to państwo położone nad Morzem Śródziemnym w północnej Afryce. Językiem urzędowym Tunezji jest arabski, a walutą – dinar tunezyjski. Stolicą Tunezji jest Tunis. Klimat w Tunezji jest umiarkowany z łagodnymi, wilgotnymi zimami i gorącymi, suchymi latami. Teren jest w większości płaski, ze wzgórzami na północy i pustynią na południu. Liczba ludności Tunezji wynosi około 11 mln. Główną religią jest islam. Niektóre z popularnych atrakcji turystycznych w Tunezji to:
 • Starożytne miasto Kartagina,
 • Błękitny Meczet,
 • Meczet Hassana II,
 • Muzeum Bardo,
 • Medyna w Tunisie,
 • Pałac Dar al-Bej,
 • Dzielnica Ville Nouvelle,
 • Rzymski amfiteatr El Jem,
 • Dzielnica Sidi Bou Said,
 • Kairuan,
 • Thugga,
 • Ribat w Monastyrze,
 • Pustynia Sahara.
Zobacz też:
Kanał Sueski – najważniejszy szlak komunikacyjny na świecie znajduje się w Afryce

Jaka jest sytuacja polityczna w Tunezji?

Od momentu uzyskania niepodległości od Francji w 1956 roku Tunezja jest stabilną demokracją. Jednak w ostatnich latach kraj ten boryka się z wyzwaniami gospodarczymi i politycznymi. W 2010 r. ruch znany jako jaśminowa rewolucja obalił wieloletniego prezydenta kraju, Zine El Abidine Ben Alego. Od tego czasu Tunezja walczy o przejście do demokracji. W 2014 roku w Tunezji odbyły się pierwsze wolne i uczciwe wybory parlamentarne. Kraj pracował również nad przyjęciem nowej konstytucji.
Tunezja boryka się obecnie z wieloma wyzwaniami gospodarczymi. Kraj ma wysoką stopę bezrobocia, zwłaszcza wśród młodych ludzi. Gospodarka Tunezji opiera się w dużej mierze na turystyce, a niedawna niestabilność polityczna spowodowała spadek liczby turystów odwiedzających ten kraj. Tunezja zmaga się również ze swoim zadłużeniem. W 2016 roku Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) zatwierdził pożyczkę dla Tunezji w wysokości 2,9 mld dolarów. Pożyczka ma pomóc gospodarce tego kraju i poprawić jego stabilność finansową.
Kraj jest obecnie rządzony przez rząd koalicyjny, w skład którego wchodzą zarówno partie świeckie, jak i islamskie. Trwają protesty i demonstracje Tunezyjczyków, którzy są niezadowoleni z sytuacji gospodarczej kraju i powolnego tempa rozwoju demokracji. Tunezja boryka się również z napięciami w stosunkach z sąsiadami. W 2015 roku Tunezja zamknęła granicę z Libią po serii zamachów terrorystycznych w tym kraju.

Tunis jest stolicą Tunezji i jej największym miastem. Znajduje się nad Morzem Śródziemnym, na północny wschód od Algierii. Obszar Tunisu jest zamieszkany co najmniej od VIII wieku p.n.e. W Tunisie panuje klimat śródziemnomorski z gorącym, suchym latem i łagodną, wilgotną zimą. Miejsce to jest tyglem kultur arabskich, berberyjskich, europejskich i afrykańskich. Jest to ciekawe miejsce, którego zabytki przyciągają co roku turystów z całego świata!

Zobacz też:
Luanda – stolica Angoli. Z czego słynie to miasto?

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *