Tunis ma długą historię sięgającą czasów starożytnych. Był ważnym ośrodkiem handlu i kultury w czasach Imperium Rzymskiego. Obecnie Tunis jest nowoczesną metropolią z kwitnącą gospodarką i bogatym dziedzictwem kulturowym. W mieście znajdują się liczne muzea i zabytki, a także tętniąca życiem scena artystyczna. Tunis jest również popularnym miejscem turystycznym, ze swoim słonecznym śródziemnomorskim klimatem, pięknymi plażami i śródziemnomorską kuchnią. Czytaj dalej!

Stolica Tunezji – podstawowe informacje

Tunezja, oficjalnie Republika Tunezyjska, to suwerenne państwo w Afryce Północnej, graniczące od północy z Morzem Śródziemnym, od zachodu z Algierią, a od południowego wschodu z Libią.

Liczba mieszkańców Tunisu, stolicy kraju, wynosi ponad 600 tys. osób. Językiem urzędowym Tunezji jest arabski, a lokalnym dialektem – arabski tunezyjski. Język francuski jest również powszechnie używany w Tunezji ze względu na jej historię jako francuskiego protektoratu.

W 1881 r. Tunezja została francuskim protektoratem, a w 1956 r. uzyskała niepodległość. Po tym jak służyła jako stolica afrykańskiego Królestwa Aghlabidów, Tunis był siedzibą zamożnej dynastii Hafsydów. W XIV wieku stał się stolicą Królestwa Tunisu. Miasto było również siedzibą Zakonu Asasynów.

Jaka jest historia Tunezji i jej stolicy?

Tunis został założony jako punkt handlowy przez Fenicjan w VIII wieku p.n.e. Stał się kolonią rzymską w II wieku p.n.e. Tunis był rządzony przez arabskie dynastie muzułmańskie od VII wieku n.e. do XIII wieku n.e. Został podbity przez Francuzów w 1881 roku i stał się francuskim protektoratem. Tunezyjski nacjonalizm doprowadził do niepodległości od Francji w 1956 roku. Tunis jest miejscem narodzin Arabskiej Wiosny, która rozpoczęła się od protestów przeciwko korupcji i bezrobociu w 2010 roku.
Współczesny Maghreb (określenie stosowane przez Arabów w stosunku do regionu północno-zachodniej Afryki, powstałe w czasie ekspansji arabskiej w średniowieczu) powstał w wyniku rozpadu Imperium Osmańskiego po I wojnie światowej.
Tunis jako teren zasiedlony przez cudzoziemców był miejscem działalności warsztatowej i morskiej co najmniej od VIII wieku p.n.e. W II wieku p.n.e. był zamieszkiwany przez Berberów. Na jego terenach prowadzono działalność handlową z innymi portami na Morzu Śródziemnym.
Ze względu na swoje położenie Tunis służył jako ośrodek handlu niewolnikami i piractwa. W okresie panowania osmańskiego był znany jako „lśniące miasto” ze względu na piękną architekturę i luksusowe towary.
W XIX wieku Tunis był stolicą protektoratu Tunezji. Miasto szybko rosło pod rządami Francji, z populacji około 50 tys. mieszkańców w 1881 roku do 400 tys. w 1914 roku.
Tunis przeżył mroczny okres w swojej historii wraz z okupacją przez mocarstwa Osi podczas II wojny światowej. Miasto zostało wyzwolone przez aliantów w maju 1943 roku.
Po wojnie Tunis stał się stolicą niepodległej Tunezji. Rozwój miasta był napędzany przez budowę nowego portu i rozwój turystyki. W latach 80. i 90. XX wieku w Tunisie nastąpił okres modernizacji gospodarczej i społecznej.

Jaki jest klimat Tunezji?

Na wybrzeżu panuje klimat śródziemnomorski, z łagodnymi, deszczowymi zimami i gorącymi, suchymi latami. W głębi lądu klimat jest bardziej suchy, a w kierunku południowym staje się coraz bardziej gorący i pustynny. Pustynia Sahara pokrywa dużą część południowej Tunezji. Opady deszczu są zmienne z roku na rok, a rolnictwo jest często uzależnione od dobrych zimowych deszczów.
Średnie temperatury w Tunezji wahają się od 18 °C w zimie do 30 °C w lecie. Tunezja otrzymuje średnio około 600 mm opadów rocznie, z czego większość przypada na zimę.

Jacy są mieszkańcy Tunezji?

Tunezja to państwo położone nad Morzem Śródziemnym w północnej Afryce. Mieszkańcy Tunezji są głównie pochodzenia arabskiego, berberyjskiego i włoskiego. Językami urzędowymi Tunezji są arabski i francuski. Liczba ludności Tunezji wynosi około 11 mln.
Tunezja jest krajem w dużej mierze muzułmańskim, a islam jest religią 98% ludności. Większość Tunezyjczyków to muzułmanie sunnici. W Tunezji jest niewielka mniejszość muzułmanów szyickich i chrześcijan.
Tunezja jest republiką z silnym systemem prezydenckim. Prezydent Tunezji jest głową państwa, a premier Tunezji jest szefem rządu. Tunezja ma jednoizbowy parlament zwany Zgromadzeniem Narodowym.
Gospodarka Tunezji jest zróżnicowana, a znaczącą rolę odgrywają w niej rolnictwo, turystyka, produkcja i górnictwo. Tunezja ma stosunkowo wysoki wskaźnik rozwoju społecznego i jest uważana za kraj o wysokim standardzie życia.
Mieszkańcy Tunezji są przyjaźni i gościnni. Tunezja jest bezpiecznym krajem do odwiedzenia i ma wiele do zaoferowania turystom, od śródziemnomorskich plaż po zabytkową Medinę.

Gospodarka Tunezji – informacje praktyczne

Tunezja ma zróżnicowaną gospodarkę, z ważnymi sektorami rolnymi, górniczymi, energetycznymi, turystycznymi i produkcyjnymi. Tunezja jest również członkiem Arab Maghreb Union (AMU), organizacji państw arabskich w północno-zachodniej Afryce.
Gospodarka Tunezji opiera się na mieszanym systemie przedsiębiorstw publicznych i prywatnych. Kraj ma duży sektor rolniczy, który stanowi około 15% PKB i zatrudnia około 30% siły roboczej. Tunezja ma również znaczący sektor górniczy i energetyczny, z rezerwami węglowodorów wynoszącymi około 4 mld baryłek. Sektor turystyczny jest kolejnym ważnym czynnikiem wpływającym na gospodarkę – Tunezja przyciąga około 7 mln turystów rocznie.
Sektor produkcji stanowi około 25% PKB i zatrudnia około 15% siły roboczej. W Tunezji znajduje się wiele dużych zakładów przemysłowych, w tym huta stali, kompleks petrochemiczny i kilka fabryk włókienniczych. Tunezja ma również dobrze rozwinięty sektor turystyczny, z wieloma kurortami wzdłuż linii brzegowej Morza Śródziemnego.
Gospodarka Tunezji w ostatnich latach szybko się rozwijała, a realny wzrost PKB wynosił średnio około 5% rocznie w latach 2010–2017. Kraj ma dużą nadwyżkę handlową i dodatni bilans płatniczy. Głównymi partnerami eksportowymi Tunezji są Francja, Włochy, Niemcy i Wielka Brytania.

Muzeum Bardo, amfiteatr El Jem i inne ciekawe miejsca

Tunezja to państwo położone nad Morzem Śródziemnym w północnej Afryce. Językiem urzędowym Tunezji jest arabski, a walutą – dinar tunezyjski. Stolicą Tunezji jest Tunis. Klimat w Tunezji jest umiarkowany z łagodnymi, wilgotnymi zimami i gorącymi, suchymi latami. Teren jest w większości płaski, ze wzgórzami na północy i pustynią na południu. Liczba ludności Tunezji wynosi około 11 mln. Główną religią jest islam. Niektóre z popularnych atrakcji turystycznych w Tunezji to:
  • Starożytne miasto Kartagina,
  • Błękitny Meczet,
  • Meczet Hassana II,
  • Muzeum Bardo,
  • Medyna w Tunisie,
  • Pałac Dar al-Bej,
  • Dzielnica Ville Nouvelle,
  • Rzymski amfiteatr El Jem,
  • Dzielnica Sidi Bou Said,
  • Kairuan,
  • Thugga,
  • Ribat w Monastyrze,
  • Pustynia Sahara.

Jaka jest sytuacja polityczna w Tunezji?

Od momentu uzyskania niepodległości od Francji w 1956 roku Tunezja jest stabilną demokracją. Jednak w ostatnich latach kraj ten boryka się z wyzwaniami gospodarczymi i politycznymi. W 2010 r. ruch znany jako jaśminowa rewolucja obalił wieloletniego prezydenta kraju, Zine El Abidine Ben Alego. Od tego czasu Tunezja walczy o przejście do demokracji. W 2014 roku w Tunezji odbyły się pierwsze wolne i uczciwe wybory parlamentarne. Kraj pracował również nad przyjęciem nowej konstytucji.
Tunezja boryka się obecnie z wieloma wyzwaniami gospodarczymi. Kraj ma wysoką stopę bezrobocia, zwłaszcza wśród młodych ludzi. Gospodarka Tunezji opiera się w dużej mierze na turystyce, a niedawna niestabilność polityczna spowodowała spadek liczby turystów odwiedzających ten kraj. Tunezja zmaga się również ze swoim zadłużeniem. W 2016 roku Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) zatwierdził pożyczkę dla Tunezji w wysokości 2,9 mld dolarów. Pożyczka ma pomóc gospodarce tego kraju i poprawić jego stabilność finansową.
Kraj jest obecnie rządzony przez rząd koalicyjny, w skład którego wchodzą zarówno partie świeckie, jak i islamskie. Trwają protesty i demonstracje Tunezyjczyków, którzy są niezadowoleni z sytuacji gospodarczej kraju i powolnego tempa rozwoju demokracji. Tunezja boryka się również z napięciami w stosunkach z sąsiadami. W 2015 roku Tunezja zamknęła granicę z Libią po serii zamachów terrorystycznych w tym kraju.

Tunis jest stolicą Tunezji i jej największym miastem. Znajduje się nad Morzem Śródziemnym, na północny wschód od Algierii. Obszar Tunisu jest zamieszkany co najmniej od VIII wieku p.n.e. W Tunisie panuje klimat śródziemnomorski z gorącym, suchym latem i łagodną, wilgotną zimą. Miejsce to jest tyglem kultur arabskich, berberyjskich, europejskich i afrykańskich. Jest to ciekawe miejsce, którego zabytki przyciągają co roku turystów z całego świata!


Zobacz też:

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety