Prohibicja Dubaj – czy podczas wakacji w Dubaju można kupić alkohol? Przedstawiamy najważniejsze informacje i aktualne zasady

Czy w Dubaju można kupić alkohol? To pytanie, które często pojawia się na etapie planowania wyjazdu do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Prohibicja – Dubaj nadal jest zobowiązany do jej przestrzegania? Kogo dotyczy zakaz picia alkoholu?

prohibicja dubaj
Ocena

Dubaj to jedno z najpopularniejszych turystycznie miast na świecie. Tylko w ubiegłym roku miasto odwiedziło aż 7,28 mln. Konserwatywna polityka Zjednoczonych Emiratów Arabskich musiała wyjść naprzeciw oczekiwaniom turystów z Europy i innych kręgów kulturowych. Jedną ze szczególnie palących kwestii była prohibicja – Dubaj, był miastem, w którym bezwzględnie obowiązywała. Prohibicja wprowadzała znaczne utrudnienia przy zakupie alkoholu przez turystów. Obecnie można zauważyć, jak Dubaj liberalizuje restrykcje i otwiera się na zagranicznych turystów również pod względem alkoholowym.

Prohibicja Dubaj czy w Dubaju można kupić alkohol?

Czy prohibicja Dubaj nadal obowiązuje? To pytanie zadaje sobie wielu turystów planujących odwiedzeni ZEA. Jeszcze kilka lat temu spożywania alkoholu w Dubaju przez turystów było dosyć problematyczne i kosztowne. Odwiedzający miasto turyści mogli kupować alkohol jedynie w ściśle wyselekcjonowanych miejscach, jak hotelowe bary, VIP-owskie kluby lub niektóre restauracje (droższe lokale). Tradycyjne sklepy monopolowe były zarezerwowane tylko dla obcokrajówców-rezydentów, czyli niemuzułmańskich mieszkańcach Dubaju. Dodatkowo zakup wymagał przedstawiania zaświadczenia o zarobkach i miejscu pracy.

Jak było do niedawna?

Turyści mogli próbować kupić alkohol samodzielnie lub za pośrednictwem uprawnionej osoby. Było to jednak bardzo ryzykowne. Nielegalny zakup alkoholu był traktowany w Dubaju jako przestępstwo i groził więzieniem lub wysoką grzywną. W obliczu takiego ryzyka większość turystów uznawała, że prohibicja to fakt i należy się z nią pogodzić. Restrykcyjne podejście Zjednoczonych Emiratów Arabskich z czasem uległo jednak zmianie i obecnie turyści mogą bez problemu samodzielnie kupić alkohol. Co dokładnie się zmieniło?

Prohibicja Dubaj. Zasady zakupu i spożywania alkoholu

Obecnie zakup alkoholu w Dubaju jest w pełni legalny, a turyści mogą dokonać zakupów samodzielnie. W mieście znajdują się kilkanaście punktów sieci sklepów African+Eastern i MMI Dubai, w których alkohol jest dostępny dla turystów oraz obcokrajowców zamieszkujących Dubaj. Prohibicję można obejść i kupić legalnie alkohol, a aby to zrobić, należy:

  • okazać ważny paszport;
  • wypełnić formularz;
  • podpisać regulację dotycząca zakupu i konsumpcji alkoholu w ZEA.

Warto przy tym nadmienić, że mimo iż prohibicja w Dubaju została praktyce zniesiona, pozostałe reguły nie zostały zmienione. Nadal obowiązuje zakaz picia alkoholu w miejscach publicznych oraz zakaz przemieszczania się z butelką podczas spacerów. W momencie przenoszenia zakupów alkohol powinien być szczelnie zakryty i niewidoczny dla innych. Nie można także poruszać się w przestrzeni publicznej w stanie nietrzeźwości lub wskazującym na spożycie. Zawsze należy mieć przy sobie zgodę na zakup alkoholu. Dokument wydawany jest na okres 30 dni. Mogą go otrzymać turyści, którzy nie są muzułmanami i ukończyli 21 lat. 

Zjednoczone Emiraty Arabskie uprościły także procedury uzyskania licencji dla na zakup alkoholu dla obcokrajowców-rezydentów, którzy nie muszą już podczas zakupu pokazywać oświadczenia o zarobkach. 

Prohibicja Dubaj. Otwarcie na turystów

Wprowadzone zmiany wskazują na to, że odwiedzających miasto nie musi martwić już prohibicja. Dubaj otwiera się na oczekiwania turystów, ale robi to w spokojny i zrównoważony sposób, tak aby nie naruszyć własnych, muzułmańskich zwyczajów. Turyści i zamieszkujący miasto obcokrajowcy mogą więc kupować alkohol, ale zobowiązani są do przestrzegania wielu zasad i restrykcji. Alkohol pozostaje równocześnie niedostępny dla muzułmanów. 


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *