Dubaj to jedno z najpopularniejszych turystycznie miast na świecie. Tylko w ubiegłym roku miasto odwiedziło aż 7,28 mln. Konserwatywna polityka Zjednoczonych Emiratów Arabskich musiała wyjść naprzeciw oczekiwaniom turystów z Europy i innych kręgów kulturowych. Jedną ze szczególnie palących kwestii była prohibicja – Dubaj, był miastem, w którym bezwzględnie obowiązywała. Prohibicja wprowadzała znaczne utrudnienia przy zakupie alkoholu przez turystów. Obecnie można zauważyć, jak Dubaj liberalizuje restrykcje i otwiera się na zagranicznych turystów również pod względem alkoholowym.

Prohibicja Dubaj czy w Dubaju można kupić alkohol?

Czy prohibicja Dubaj nadal obowiązuje? To pytanie zadaje sobie wielu turystów planujących odwiedzeni ZEA. Jeszcze kilka lat temu spożywania alkoholu w Dubaju przez turystów było dosyć problematyczne i kosztowne. Odwiedzający miasto turyści mogli kupować alkohol jedynie w ściśle wyselekcjonowanych miejscach, jak hotelowe bary, VIP-owskie kluby lub niektóre restauracje (droższe lokale). Tradycyjne sklepy monopolowe były zarezerwowane tylko dla obcokrajówców-rezydentów, czyli niemuzułmańskich mieszkańcach Dubaju. Dodatkowo zakup wymagał przedstawiania zaświadczenia o zarobkach i miejscu pracy.

Jak było do niedawna?

Turyści mogli próbować kupić alkohol samodzielnie lub za pośrednictwem uprawnionej osoby. Było to jednak bardzo ryzykowne. Nielegalny zakup alkoholu był traktowany w Dubaju jako przestępstwo i groził więzieniem lub wysoką grzywną. W obliczu takiego ryzyka większość turystów uznawała, że prohibicja to fakt i należy się z nią pogodzić. Restrykcyjne podejście Zjednoczonych Emiratów Arabskich z czasem uległo jednak zmianie i obecnie turyści mogą bez problemu samodzielnie kupić alkohol. Co dokładnie się zmieniło?

Prohibicja Dubaj. Zasady zakupu i spożywania alkoholu

Obecnie zakup alkoholu w Dubaju jest w pełni legalny, a turyści mogą dokonać zakupów samodzielnie. W mieście znajdują się kilkanaście punktów sieci sklepów African+Eastern i MMI Dubai, w których alkohol jest dostępny dla turystów oraz obcokrajowców zamieszkujących Dubaj. Prohibicję można obejść i kupić legalnie alkohol, a aby to zrobić, należy:

  • okazać ważny paszport;
  • wypełnić formularz;
  • podpisać regulację dotycząca zakupu i konsumpcji alkoholu w ZEA.

Warto przy tym nadmienić, że mimo iż prohibicja w Dubaju została praktyce zniesiona, pozostałe reguły nie zostały zmienione. Nadal obowiązuje zakaz picia alkoholu w miejscach publicznych oraz zakaz przemieszczania się z butelką podczas spacerów. W momencie przenoszenia zakupów alkohol powinien być szczelnie zakryty i niewidoczny dla innych. Nie można także poruszać się w przestrzeni publicznej w stanie nietrzeźwości lub wskazującym na spożycie. Zawsze należy mieć przy sobie zgodę na zakup alkoholu. Dokument wydawany jest na okres 30 dni. Mogą go otrzymać turyści, którzy nie są muzułmanami i ukończyli 21 lat. 

Zjednoczone Emiraty Arabskie uprościły także procedury uzyskania licencji dla na zakup alkoholu dla obcokrajowców-rezydentów, którzy nie muszą już podczas zakupu pokazywać oświadczenia o zarobkach. 

Prohibicja Dubaj. Otwarcie na turystów

Wprowadzone zmiany wskazują na to, że odwiedzających miasto nie musi martwić już prohibicja. Dubaj otwiera się na oczekiwania turystów, ale robi to w spokojny i zrównoważony sposób, tak aby nie naruszyć własnych, muzułmańskich zwyczajów. Turyści i zamieszkujący miasto obcokrajowcy mogą więc kupować alkohol, ale zobowiązani są do przestrzegania wielu zasad i restrykcji. Alkohol pozostaje równocześnie niedostępny dla muzułmanów. 

Archiwum: sierpień 2022

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Jeżeli nie wiesz jak dostać się z lotniska do centrum miasta skorzystaj z możliwości rezerwacji biletów autobusowych na transfer. Dzięki temu bez problemu dostaniesz się do swojej miejscowości docelowej.

Jeżeli na lotnisko w Polsce dojeżdżasz własnym samochodem, zarezerwuj również online parking przy lotnisku w atrakcyjnej cenie.

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety


Zobacz także: