Odkrywanie Chorwacji. Primosten – dalmatyński kurort i jego skarby

primosten
Ocena

Primosten to miasto wyjątkowe, które pozwoli ci spełnić marzenia o rodzinnych wakacjach nad Adriatykiem. Czy warto się tu wybrać?

Jeśli szukasz miejsc, w których piękne plaże i cenne zabytki występują obok siebie, to miasto będzie dla ciebie miejscem idealnym. Noclegi w Primošten znajdziesz bez problemu, podobnie jak miejsca, które cię oczarują. Co możesz tu zwiedzić? Z jakich ofert wypoczynku możesz skorzystać?

Primosten i jego miejsce na mapie Chorwacji

Primosten leży na terenie Dalmacji, a bliskość Adriatyku jest jego wielkim walorem. Wielu turystów docenia też położenie miasta w połowie drogi pomiędzy Trogirem a Šibenikiem – miastami, do których masowa turystyka dotarła już dawno. Taka lokalizacja sprawia, że do Primosten coraz chętniej zaglądają ci, dla których Chorwacja to nie tylko piękne plaże, ale i cenne zabytki.

Primosten może się pochwalić malownicza linią brzegową i licznymi plażami. Ta dawna wyspa (dziś półwysep połączony ze stałym lądem groblą) zachwyca, a pobyt na jej terenie dostarczy ci niezapomnianych wrażeń. Co możesz tu robić? Oto polecane atrakcje.

Jak spędzisz wolny czas w Primošten?

Jeśli postawisz na wakacje z Primosten, na nudę nie będziesz narzekać. Jakie atrakcje czekają na turystów w tej miejscowości? Sprawdzamy!

Co warto zobaczyć w Primosten?

Primosten to piękne miasto, z którego Chorwacja może być dumna. Na turystów czeka tu malownicze wybrzeże i piękne widoki na morze. Stare Miasto to wąskie uliczki, wiekowa brama i pozostałości dawnych murów miejskich, które najlepiej przypominają o długiej historii miejscowości. Spacer po starówce staje się dzięki temu podróżą w czasie, która sprawi ci wiele radości.

Uwagę przyciąga tu m.in. kościół św Jerzego. Obiekt ten istnieje od początku funkcjonowania miasta, choć jego obecna forma jest efektem przebudowy z XVIII wieku. Inne zabytki sakralne, z jakimi spotkasz się w Primošten to:

  • kościół Matki Boskiej Łaskawej z 1553 roku;
  • kościół św Rocha z lat 80. XVII wieku.

Primosten to również malownicze wybrzeże i plaże, na których możesz odpoczywać do woli. Żwirowa Velika Raduca Beach jest najsłynniejszą z nich, co wynika m.in. z położenia w pobliżu starówki. Kusi też Rossi Beach, chętnie odwiedzana przez tych, którzy chcą się nacieszyć zabawami w czystej wodzie.

A może chcesz z góry podziwiać miasto i jego najbliższą okolicę? Wybierz się na pobliskie wzgórze Our Lady of Loretto. To wspaniały punkt widokowy, którego nie możesz pominąć.

Co warto zobaczyć w rejonie Primosten?

Primosten to nie tylko piękne plaże i zabytkowa starówka. To malownicza okolica, którą warto lepiej poznać. Dla wielu osób jest to doskonała baza wypadowa do miasta Szybenik oraz leżącego niedaleko Primošten parku narodowego KRKa, znanego z przepięknych wodospadów.

Primošten – informacje praktyczne

Jak dotrzeć do Primosten? Dojazd do tego kurortu nie powinien ci sprawić większego problemu. Jeśli nie wybierasz się w podróż własnym samochodem, możesz skorzystać z bezpośrednich połączeń lotniczych z portem Trogir. Stąd do Primosten dostaniesz się bez problemów lokalnymi autobusami, kursującymi regularnie przez cały dzień.

A co z miejscami na nocleg? O to nie musisz się martwić! Primošten jest miejscowością o bardzo dobrze rozwiniętej infrastrukturze, a jej baza noclegowa i gastronomiczna zaskoczy cię swym bogactwem. Czekają tu również godne polecenia wydarzenia kulturalne, dzięki którym spędzisz tu czas w przyjemny sposób.

Primošten to bardzo dobre miejsce na rodzinne wczasy. Kameralna atmosfera, ciekawe zabytki i świetne warunki pobytu – takie czynniki sprawiają, że miejscowość ta cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród turystów pragnących nacieszyć się pięknem Dalmacji z dala od tłumów.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *