Poreč – wakacyjny raj na Istrii. Co musisz zobaczyć w tym mieście?

Porec to miasto pełne skarbów, na terenie którego spędzisz niezapomniane wczasy. Jakie atrakcje czekają tu na letników? Wyjaśniamy, dlaczego warto odwiedzić jeden z najważniejszych ośrodków turystycznych w Chorwacji.

poreč
Ocena

Wizyta w Poreč to wspaniała przygoda dla każdego miłośnika historii, zabytków i relaksu nad morzem. Na czym polega wyjątkowość tego miasta? Czy wczasy w tej części Chorwacji będą dla ciebie dobrą propozycją? O tym dowiesz się z naszego przewodnika. Sprawdź go już teraz!

Poreč i jego miejsce na mapie Chorwacji

Jednym z największych walorów tego miasta jest atrakcyjna lokalizacja. Gdzie leży Porec? Zobacz!

Czym zachwyca Półwysep Istria?

Dla wielu letników Chorwacja to przede wszystkim Wyspy Dalmatyńskie oraz malowniczy Dubrownik, jednak coraz więcej osób kieruje swoją uwagę w stronę Istrii, znajdującej się w północnej części Morza Adriatyckiego. Półwysep ten ma się czym pochwalić, a piękne plaże i urocze miasteczka pełne zabytków skutecznie zachęcają do podróży po tej części Chorwacji.

Porec i jego turystyczny potencjał

Porec jest jednym z najważniejszych i największych kurortów, jakimi może się pochwalić Istria. Położenie na terenie półwyspu oraz malownicza linia brzegowa to wielkie walory miasta. Kusi też śródziemnomorski klimat, dobrze rozwinięta baza noclegowa oraz fakt, że w pobliżu czeka wiele mniejszych miejscowości godnych zwiedzenia. A czym przyciąga samo miasto? Czy warto jechać na jego teren?

Z kart historii

Tereny dzisiejszego Poreča zamieszkiwane były już w V wieku p.n.e., a pierwszymi mieszkańcami osady byli Illirowie. Z czasem ich miejsce zajęli Rzymianie, po których zachowało się sporo pamiątek (m.in. pozostałości starożytnych świątyń).

Najlepszym okresem w dziejach miasta był jednak okres bizantyjski, który rozpoczął się w 539 roku. W tym czasie rozpoczęto budowę bazyliki Eufrazjana, będącej dziś dumą miasta. Od drugiej połowy XIII wieku Porec znajdował się w strefie wpływów Wenecjan, a okres ten był bardzo trudny dla miasta. Epidemia i najazdy Turków zahamowały rozwój miasta na pewien czas. Następnie miasto przeszło pod panowanie Habsburgów. Austriacy, podobnie jak poprzedni władcy miasta, mieli istotny wpływ na jego wygląd. I choć dzisiejszy Poreč należy do Chorwacji, oczaruje cię swoim wielokulturowym charakterem i bogatym dziedzictwem kulturalnym.

Porec i jego skarby. Co warto zobaczyć w tym mieście?

Wizyta w mieście Porec może się dla wielu turystów przemienić w wyjątkową podróż w czasie. Ten chorwacki kurort zaskakuje swym bogactwem oraz różnorodnością. Jakie zabytki zasługują tu na szczególne wyróżnienie? Jakie zakątki warto odwiedzić? Oto garść porad, dzięki którym bez problemu zaplanujesz ciekawy spacer po tym mieście.

Bazylika świętego Eufrazjana

Ta świątynia nie bez powodu zalicza się do grona najcenniejszych zabytków na terenie Istrii. Dlaczego? Bo jej budowę rozpoczęto w VI wieku. Wiek oraz piękny wygląd sprawiły, że budowla ta została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Bazylika Eufrazjusza to w istocie potężny kompleks, w skład którego wchodzą m.in. baptysterium, lapidarium, ekspozycja archeologiczna oraz bogato wyposażone Muzeum Sztuki Sakralnej. Częścią kompleksu bazyliki jest zabytkowa dzwonnica, obecnie służąca turystom jako punkt widokowy. Jeśli zdecydujesz się wejść na nią, zobaczysz Porec i jego najbliższą okolicę z wyjątkowej perspektywy.

A co z samą bazyliką? Jeśli zajrzysz do jej wnętrza, zobaczysz wspaniałe mozaiki. Wykonano je ze złota, zatem wnętrze świątyni zachwyca swoim bogactwem. W wystroju kościoła wyróżnia się też kaplica, w której w 1354 roku zostały umieszczone relikwie św. Maura – patrona miasta.

Kościół Matki Boskiej Królowej Aniołów

Drugim ważnym zabytkiem sakralnym miasta jest barokowy kościół, znajdujący się przy słynnym placu Trg Slobode. We wnętrzu tej świątyni zobaczysz m.in. bogate ołtarze w stylu barokowym oraz cenne obrazy, namalowane przez wybitnych włoskich artystów. Dzięki temu każdy miłośnik sztuki poczuje się tu doskonale i w przyjemny sposób poszerzy swą wiedzę na temat europejskiego malarstwa.

Parlament Istrii

To miejsce ważne i dla miłośników sztuki, i dla historyków. Parlament Istrii jeszcze nie tak dawno mieścił się w kościele franciszkanów. Do dziś obiekt ten robi wrażenie, a jego dumą są barokowe freski na suficie oraz piękne mozaiki podłogowe. Jego wnętrze jest też znane jako miejsce organizacji wielu ważnych wydarzeń kulturalnych, a organizowane tu wystawy dzieł sztuki cieszą się dużą popularnością i wśród turystów, i wśród osób zamieszkujących Porec na stałe.

Gotycki Pałac Lion i jego sąsiedztwo

Ten zabytek to kolejny skarb, z którego Poreč może być dumny. Wybudowany w 1473 roku obiekt wciąż przyciąga uwagę swoją formą oraz oknami utrzymanymi w weneckim stylu. Wiadomo, że powstał on dla zamożnej rodziny, która w XV wieku żyła w tym mieście. W jego pobliżu wznosi się inna miejska rezydencja. To barokowy pałac Sinčić, w którego murach znajduje się muzeum istniejące od 1884 roku. W tej części miasta możesz też odwiedzić kawiarnię „Lapidarium”, ozdobioną cennymi pamiątkami z pobliskich wykopalisk archeologicznych.

Co jeszcze zobaczyć w tym mieście?

Poreč posiada jeszcze wiele innych atrakcji, z powodu których warto wybrać się na jego teren. Jeśli interesuje cię historia, docenisz spacer wzdłuż dawnych murów miejskich. W jego trakcie zobaczysz dawne bramy, w gronie których wyróżnia się Brama Pentagonalna (Peterokutna Kula) przy ulicy Decumanus. Miasto może się też pochwalić zabytkowym układem urbanistycznym, a układ ulic doskonale przypomina o długiej historii miasta. Nie brak tu również fortyfikacji z czasów rzymskich oraz takich perełek architektury, jak XIII-wieczny Dom Romański z charakterystycznym drewnianym balkonem.

Inną atrakcją miasta jest nadmorska promenada, a dokładniej jej część, znana jako Obala Marsala Tita. Możesz z niej zobaczyć pobliską wyspę Sveti Nikola, na której mieści się ośrodek wypoczynkowy dla miłośników luksusu. Kuszą też piękne plaże, malownicze laguny oraz liczne festiwale i wydarzenia kulturalne. Porec może się też pochwalić największym parkiem wodnym na Istrii oraz lokalami gastronomicznymi, w których możesz odkrywać niezwykłe smaki lokalnych specjałów. Dzięki tak bogatej ofercie wypoczynku, Porec stanie się atrakcyjnym miejscem na wakacje dla każdego podróżnika.

Poreč nie bez powodu stał się jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystów miast w Chorwacji. Tu każdy gość znajdzie dla siebie coś ciekawego, a zróżnicowane atrakcje każdemu z nas zagwarantują dobrą zabawę.


Zobacz też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *