We wsi Rapie, położonej tuż obok obwodu Kaliningradzkiego, mieści się niewielkich rozmiarów piramida. Ten niecodzienny i nietypowy dla lokalnej architektury obiekt pełni funkcję grobowca pruskiej rodziny von Fahrenheid. Turystów przyciąga niezwykły kształt budynku i historia z nim związana. Jakie tajemnice kryje piramida w Rapie?

Piramida w Rapie – grobowiec rodu von Fahrenheit

Rodzinny grobowiec barona Friedricha von Fahrenheida w Rapie stanowi popularny cel turystycznych wycieczek. Tajemnicza budowla powstała w 1881 roku jako miejsce ostatecznego spoczynku barona i jego rodziny. Grobowiec Piramida znajduje się na terenie dawnej posiadłości rodu. Jest największym i najbardziej ozdobnym z trzech grobowców, które się tam znajdują. Piramida została wykonana z cegły i kamienia. O ozdobnym charakterze budynku stanowią rzeźby, mozaiki, a nawet umieszczone w środku obrazy. W środku znajdują się szczątki barona, jego żony i ich dzieci. Piramida w Rapie jest otwarta dla turystów o kwietnia do października.

Historia piramidy w Rapie

Jak powstał tajemniczy budynek? Aby przybliżyć jego historię, trzeba cofnąć się wstecz do XVIII wieku, kiedy to dzisiejsza Rapa została wykupiona z rąk ówczesnego właściciela Christopha von Rap przez Ród Fahrenheidów. W pobliżu wsi postanowili wybudować swoją rodzinną posiadłość – pałac w Bejnunach. Zgromadzono w nim wówczas wiele znakomitych dzieł sztuki jak obrazy Rafaela, Rubensa czy nawet Leonarda da Vinci.

Rodzina Fahrenheidów słynęła z zamożności i dobrego wykształcenia. Członkowie rodu odbywali wiele podróży po całym świecie, a szczególnie interesowała ich kultura Starożytnego Egiptu. Pochłonięci starożytną ideą życia wiecznego, postanowili wybudować nietypowy grobowiec na Mazurach, czyli właśnie piramidę w Rapie.

Powstanie piramidy wiąże się z nieszczęśliwą historią rodzinną, która dała podwaliny późniejszym legendom wokół tego miejsca. W 1811 roku panowała epidemia szkarlatyny, na którą zapadła również Ninnette – trzyletnia córeczka barona Fryderyka Henryka von Farenheida. Zrozpaczony ojciec polecił wówczas budowę piramidy, w której zostały złożone zabalsamowane zwłoki córeczki. Takie działanie miało zapewnić jej nieśmiertelność i wieczne życie po śmierci.

Grobowiec zaprojektowany przez Bartela Thorwaldsena powstała początkiem XIX wieku w odległości 5 km od rodowej siedziby. Poza ciałem dziewczynki zostały w nim złożone ciała pozostałych członków rodziny. Łącznie było to siedem osób. Ostatnie ciało złożono tu 1849 roku.

Piramida w Rapie – klątwa zmarłych

Spoczynek zmarłych został zakłócony przez zawieruchę I i II Wojny Światowej. Przebywający na tych terenach Rosjanie zdewastowali grobowiec. Niektóre trumny zostały wówczas otwarte, a ciałom poodrywano głowy i inne kończyny. Dopiero w XXI zabezpieczano wejście do grobowca i uporządkowano jego wnętrze. Okazało się wówczas, że schowane tam zwłoki, mimo obrażeń są w świetnym stanie. Przysłużyć się temu miały odpowiednie warunki panujące we wnętrzu piramidy oraz jej umiejscowienie. Nie wszyscy jednak w to wierzą.

Z piramidą w Rapie wiążą się niepokojące historie znane jako klątwa umarłych. Spoczywające w kaplicy ciała dwukrotnie zostały naruszone, co miało miejsce w 1914 i 1945 roku. Pogłoska mówi także o bezczeszczeniu pochowanych ciał w 1923 roku, kiedy to miejscowi mieli odciąć głowy spoczywających tam szkieletów, a następnie używali ich do gry w piłkę. Zaledwie tydzień po tym zdarzeniu ciało jednego z nich zawisło na drzewie. Tuż obok kaplicy.

Niektórzy miejscowi twierdzą także, że z kaplicy nocami wyłaniają się widma, które straszą napotkanych miejscowych i ich inwentarz. Przeprowadzone badania wykryły również w zmumifikowanych ciałach obecność kropidlaka złocistego, który wytwarza toksynę, atakującą układ oddechowy i nerwowy osób, które miały styczność z ciałami lub miejscem ich pochówku. Atmosferę tajemnicy wzmaga legenda o nieśmiertelności.

Piramida w Rapie – miejsce mocy?

Tajemnicze historie o zwłokach to jedno. Niektórzy badacze i tropiciele tajemniczych historii wskazują również, że piramida powstała w miejscu nieprzypadkowym, w którym krzyżuje się pozytywna energia pochodząca z ziemi i z kosmosu. Wzmocnieniu ich przepływu miał służyć odpowiedni kształt i wykonanie podstawy z kamienia polnego. Faktem jest również, że wsi Rapa przecinają się trzy linie potężnego promieniowania wytyczone od Kowna do Karlsruhe oraz łączące Istambuł i Piramidy w Gizie. Czy faktycznie Farenheidowie chcieli sobie zapewnić w ten sposób nieśmiertelność? To pytanie pozostanie zagadką.

Renowacja Piramidy w Rapie

Pod koniec XX wieku piramida w Rapie w końcu doczekała się renowacji. Porozrzucane zwłoki i części szkieletów zostały na nowo ułożone w trumnach. Zamurowano również wszystkie wejścia prowadzące do miejsca pochówku, a w celu zapewniania odpowiedniej wentylacji pozostawiono jedynie trzy małe otwory zabezpieczone kratami. Generalny remont miał miejsce w 2018 roku, a środki pozyskane z Funduszu Leśnego pozwoliły na oczyszczenie i odbudowę elewacji oraz przywrócenie budynkowi pionu. W tym samym roku obiekt został wpisany na listę polskich zabytków i zyskał rozgłos jako miejsce ciekawe turystycznie.

Piramida w Rapie – tajemniczy grobowiec w sercu Mazur

Piramida w Rapie to jedno z najbardziej zagadkowych miejsc na mapie Mazur. Tajemniczy grobowiec został wybudowany w XIX wieku na kanwie staroegipskich wierzeń o nieśmiertelności. Monumentalne dzieło sztuki stało się miejscem spoczynku rodziny Fahrenheidów, których ciałom niedane było jednak zaznać spokoju po śmierci, co przyczyniło się do powstania licznych legend. W 2018 roku został zakończony generalny remont, a piramida odzyskała swoją dawną świetność. Obecnie, wpisana listę polskich zabytków, przyciąga amatorów historii i opowieści z dreszczykiem. Można ją zwiedzać od kwietnia do października.

Fot. ilustracji: mzopw via Wikipedia, CC BY-SA 3.0


Zobacz też:

Zaplanuj swoją podróż!

Znajdź nocleg i zarezerwuj pobyt!

W serwisie Booking.com masz do wyboru niezliczone hotele, apartamenty, pensjonaty, hostele i wiele innych obiektów turystycznych. Komfortowe noclegi, atrakcyjne ceny na każdą kieszeń!

Tanie loty – bilety na samolot

Skyscanner to najpopularniejsze wyszukiwarki połączeń lotniczych na świecie. Znajdziesz tu oferty najważniejszych linii i przewoźników. Wybierz terminy, lokalizacje, poszukaj promocji i kup bilet na tani lot samolotem!

Zabezpiecz swoją podróż

Niezależnie od celu podróży, warto wykupić ubezpieczenie, które ochroni Ciebie na wypadek niespodziewanych zdarzeń (np. zdrowotnych, OC czy związanych z kradzieżą bagażu). Skorzystaj z wygodnej porównywarki, ceny zaczynają się już od 2,63 zł dziennie.

Zwiedzanie. Ciekawe miejsca, wejściówki, kupony rabatowe

GetYourGuide to świetny internetowy przewodnik turystyczny. Zamówisz oprowadzanie przez cicerone, zapiszesz na zorganizowaną wycieczkę, kupisz bilety ze zniżkami do zabytków, muzeów, teatrów, galerii sztuki i wielu innych miejsc! Na GoCity.com wykupisz kartę miejską, dzięki której na miejscu zapłacisz mniej za wiele rzeczy!

Zobacz atrakcje i zarezerwuj bilety